• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Znany reżyser nakręcił "Gdansk". W głównej roli gigantyczny krzyżak

Tomasz Zacharczuk
24 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 

Twórca takich filmowych hitów jak "Dystrykt 9", "Elizjum" i "Chappie" nakręcił krótkometrażówkę odwołującą się do polskiej historii. W dwuminutowej produkcji o swojsko brzmiącym tytule "Gdansk" gigantyczny Krzyżak staje naprzeciwko chłopa. Inspiracją dla Neilla Blomkampa był rysunek autorstwa polskiego grafika, Jakuba Różalskiego.



Pochodzący z RPA reżyser dał się poznać szerokiej publiczności jako niezwykle sprawny i pomysłowy twórca filmów z gatunku science-fiction. Szczególną sympatię widowni zyskał osiem lat temu w oryginalny sposób portretując starcie ludzi z obcymi w "Dystrykcie 9". Charakterystyczny styl rozwijał następnie w "Elizjum"Mattem Damonem i w "Chappi'em", gdzie w roli aktorów można było zobaczyć równie nietuzinkowy jak twórczość reżysera duet muzyczny Die Antwoord.

Po tym jak fiaskiem zakończyły się przymiarki Blomkampa do kolejnej części "Obcego", reżyser zabrał się ponownie za produkcję krótkometrażówek w założonym przez siebie Oats Studios. Najnowszym pomysłem zaskoczył przede wszystkim polskich fanów, a w szczególności tych z Trójmiasta. Wystarczy bowiem spojrzeć jedynie na tytuł efektownej animacji.

Czy tytułowy "Gdansk" to nazwa olbrzymiego Krzyżaka czy może jednak bezpośrednie nawiązanie do Polski i Trójmiasta? Sprzecznych interpretacji nie brakuje w sieci. Czy tytułowy "Gdansk" to nazwa olbrzymiego Krzyżaka czy może jednak bezpośrednie nawiązanie do Polski i Trójmiasta? Sprzecznych interpretacji nie brakuje w sieci.
Miejsce akcji w "Gdansk" bardziej aniżeli trójmiejskie plenery przypomina scenerię Bitwy pod Grunwaldem. W filmie widzimy armię Krzyżaków na czele z kilkunastometrowym olbrzymem. Do nierównej walki z gigantem staje chłop. Finał nierównego starcia okazuje się wyjątkowo krwawy i brutalny.

Nawiązanie do słynnej bitwy wojsk krzyżackich z połączonymi siłami polsko-litewskimi wydaje się o tyle zasadne, iż słynny reżyser przy tworzeniu najnowszej produkcji inspirował się pracami polskiego grafika, Jakuba Różalskiego. Postać olbrzyma zaczerpnięta jest z jednego z rysunków zatytułowanego "1410". Zainteresowanie Blomkampa pracami Polaka może przed Różalskim otworzyć drzwi do filmowego biznesu. Tym bardziej, że artysta w oryginalny sposób łączy polską historię z futurystycznymi, steampunkowymi elementami. Idea więc świetnie wpisująca się w potencjalne kino spod znaku sci-fi. "Gdansk" ma również w zamyśle otwierać cały cykl krótkometrażowych produkcji "Medieval Giants".

Inspiracją dla filmu Neilla Blomkampa stał się rysunek autorstwa Jakuba Różalskiego. Polskiego grafika, który w swojej twórczości łączy historyczne motywy ze steampunkowymi elementami i motywami rodem z fantasy. Inspiracją dla filmu Neilla Blomkampa stał się rysunek autorstwa Jakuba Różalskiego. Polskiego grafika, który w swojej twórczości łączy historyczne motywy ze steampunkowymi elementami i motywami rodem z fantasy.
Czy jednak wykorzystanie w filmie twórczości Różalskiego jest jedynym polskim akcentem? Wśród internautów i wielbicieli Blomkampa już rozgorzała dyskusja na temat znaczenia tytułu. Nie brakuje opinii za tym, iż akcja osadzona jest jednak w okolicach Gdańska, nawet pomimo górskich zarysów niekoniecznie przecież wpisujących się w pomorski krajobraz. Niektórzy widzą tu wprost odniesienia do "rzezi gdańskiej" - eksterminacji mieszkańców przez Krzyżaków w 1308 roku. Zakon siłą zajął wówczas miasto i według różnych źródeł miał zamordować od kilkuset do nawet kilku tysięcy gdańszczan.

Jedną z ciekawszych interpretacji tytułu związana jest również z głównym bohaterem. Tytułowy Gdansk ma być określeniem olbrzyma, czyli zbitką słów "giant" i "dansk", co w bardzo luźnym tłumaczeniu oznaczałoby "duńskiego giganta". Skąd Dania? Wystarczy przyjrzeć się flagom widocznym w filmie. A może intrygujący tytuł to po prostu loteryjny wybór reżysera, a może nieznany dotychczas polskim widzom sentyment Blomkampa do Trójmiasta?

Jedno jest pewne. Polska sztuka przebija się to światowego kina, nawet w tak wydawałoby się skromnej krótkometrażowej formie, a Gdańsk być może nieco przypadkowo zyska kolejną, nietypową formę promocji.

Co myślicie o interpretacji tytułu? Czym lub kim jest Gdansk? Piszcie w komentarzach.

Opinie (91) ponad 10 zablokowanych

  • Różalski czy Różycki

    Jak naprawdę ten artysta ma na nazwisko

    • 2 0

  • Gdańszczan zamordowanych w 1308 nie mogło być aż tylu. (1)

    Wtedy Gdańsk był grodem, z małą liczbą mieszkańców. Gdyby krzyżacy wymordowali, aż tylu to w mieście nikt żywy by nie został.

    • 3 6

    • Gród był obok. Wyrżnięto Stare Miasto. Nie wiem co czytasz że piszesz takie banialuki.

      • 1 1

  • Trzeba mieć nierówno pod sufitem żeby ten makabryczny film pokazywać na portalu i nazywać "promocją Gdańska"... (1)

    • 12 3

    • Dobrze, że pokazano. Przynajmniej wiemy co siedzi w ludzkich głowach.

      • 0 4

  • bez zmain (4)

    Od średniowiecza do dziś z zachodu nic dobrego do nas nie przyszło, wojny. zabory, ucisk i tak do dziś, Polska zawsze była strefą grabieży i wyzysku. Zachód łącznie z amerykanami zawsze postrzegał nas jak pod rasę którą trzeba wykorzystywać. Gdyby nie plan wykończenia Rosji to USA by nam nawet procy nie dali. Wykorzystują nas do swoich rozgrywek, wykorzystują jak głupich a my się w te bagno pchamy. Wciskają nam stare uzbrojenie, organizują manewry i prowokują Rosję. W ciągu ostatnich dziesięcioleci USA brało udział w ponad 35 konfliktach, napadło na wiele krajów i wymordowali ponad 15 mln ludzi w imię " szerzenia demokracji". Kiedy my wreszcie zaczniemy się szanować zamiast być wasalem.

    • 5 5

    • do Mawerick. post 16:34. Widzę, że jesteś fanem Rosji.

      Piszesz,że od zachodu nic dobrego do Polski nie przyszło. Poszerz swoją wiedzę, to może przejrzysz na oczy. Piszesz o zaborach itp. Zapominasz, że zaborcą była też carska Rosja.
      Zapominasz o najeździe Rosji już sowieckiej na nasz kraj po I wojnie światowej? Zapominasz o tym, że do 1989 roku Rosja miała ogromny wpływ na Polską Rzeczpospolitą Ludową.
      Doucz się historii POLSKI, a potem pisz.

      • 2 2

    • Maverick albo jest ruskim trollem albo

      zwyklym nieudacznikiem ktoremu nie powiodlo sie w Ameryce i wrocil na stare polskie pielesze ale tu takze nikt go juz nie chce.

      • 3 1

    • Zachód Polske i polaków wykorzystywał i wykorzystuje nadal tylko dla tego ze sie na to zgadzaja!

      Wszystkie technologie praktycznie pochodzą zachodu.Zachód jest partnerem dla tych z którymi muszą sie liczyc.

      • 0 0

    • a co przyszło dobrego ze wschodu, bród , smród analfabetyzm wódka i bieda

      no i niewolenie, z dwojga złego lepszy zachód

      • 0 0

  • dobrze ze jutro niedzielna msza

    Mam nadzieje ze pokrzepi mnie proposzcz kazaniem i da sile na caly tydzien .

    • 2 2

  • A mi bardzo podoba sie obraz Jakuba Różalskiego 1410. (1)

    Widac ze gosc ma wyobraznie artystyczna. Krzyzak wielki jak Goliat pokonany zostal przez nasza armie uwazana wtedy za Davida. Kto w Europie wtedy mogl przypuszczac ze uwazana za karzelka Polska pokona zakonne mocarstwo na swojej ziemi. A jednak i znaczenie Krzyzactwa doznalo stalego uszczerbku i nigdy juz wiecej w Europie nie stanowili zadnej decydujacej sily. Kto wie czy to nie jest powodem ze zachod nie moze nam tego zapomniec. Dla nich Zakon to byl szczyt honoru i wedlug nich tylko najbardziej cywilizowani mogli nalezec do Zakonu. Gdzieee taaam Polaaacy? Ta tendencja niedoceniania i falszywego widzenia naszego i wszystkich slowianskich narodow pokutuje do tej pory. Z tego biora sie te glupie napuszone wypowiedzi Timmermansa i Verhofstadta. Zwyciezajac pd Grunwaldem pokonalismy cala wypelniona falszywa pycha zachodnia Europe. Chyba dlatego do tej pory nie potrafia nam tego zapomniec. Potrafimy im robic niespodzianki. Niech poczuja od czasu do czasu co to znaczy kiedy pali im sie pod tylkiem. Ja wcale ich nie zaluje....

    • 6 1

    • Obrazjest super, ale film (a przynajmniej ten fragment) absolutnie odbiega od przesłania obrazu.

      • 0 0

  • Czytajac wasz portal doszedlem do wniosku ze Polacy i (2)

    to wcale nie tylko Trojmieszczanie ale cale mlode polskie pokolenie nie zna dobrze albo nawet wcale historii Gdanska za nim ten wszedl pod polska korone. Dobrze by bylo aby napisac kilka artykulow na temat Gdanska i jego dawnej historii. Ale nie pisanych prze domoroslych autorow za patrzonych w Szwabow czy Rosje. To musi byc uczciwa analiza podkreslona faktami historycznymi i odnosnikami (linkami) do zrodel informacji. Uniknie sie wtedy calej masy durnych komentarzy proniemieckich trolli albo tych ktorzy pragna zblizenia sie z Rosja. Pamietajcie jedno ze szacunku do siebie nabiera sie tylko poprzez umiejetne operowanie dystansem do innych. Trolle to falszywe bydlo....

    • 5 0

    • do Gdynianin_NJ. (1)

      Postawiłem plusa przy pańskiej wypowiedzi.
      Gdańsk w swojej historii zawsze był miastem wielokulturowym. Był siedzibą książąt pomorskich. Wiele lat zarządzali nim krzyżacy. Od 1454 roku należy do państwa polskiego. 1000 lat datowanej historii i w tym czasie przez 700 lat był częścią polskiego państwa.

      • 2 1

      • Gdyby Zygmunt Stary...

        który był nadzwyczaj posłuszny Watykanowi nie podzielił Prus na Królewskie i Książęce (które z lennika stały się zaborcą I RP) i zasiedlił te tereny polską ludnością i administracją, wcielając w całości do Korony i ustanawiając polskie prawa i zwyczaje, to od wieków w Gdańsku mówiono by po polsku nie dając żadnych szans kulturze po krzyżackiej, czyli niemieckiej w każdym aspekcie i pomimo faktu, że późniejsi niemieckojęzyczni w większości Gdańszczanie czuli się poddanymi Korony, czyli czuli przynależność do Polski przeciwstawiając się polityce i dążeniom późniejszych Prus. Do tego nie było by żadnego Konigsbergu, czy też dzisiejszego Kaliningradu, tylko Królewiec i tam też mówiono by od wieków po polsku. Naiwność polityczna tego króla była dyktowana poddaństwem Papieżowi, tym bardziej w sytuacji całkowitej hegemonii państwa polskiego i hołdu pruskiego w 1525 roku. Król mógł wszystko, ponieważ miał wszystkie atuty w ręku i rozdawał karty, a Zakon był na kolanach (dosłownie). Postanowił niestety zachować rycerskie/szlacheckie przywileje arystokracji pruskiej, czyli de facto krzyżackiej przemianowanej na świeckich luteran hodując sobie z upadłych wasali późniejszych rozbiorców Korony...

        • 1 2

  • fałsz i obłuda

    Zakłamanie i fałszywa historia ten film obraża moje uczucia patriotyczne jako Gdańszczanin mówię stanowcze nie dla tego plugawego obrazoburczego filmu promujący faszystowskie niemcy.

    • 3 3

  • Zabrakło jedjej istotnej informacji. Ile gdańszczan zapłacił za wątpliwą promocję?

    • 0 1

  • Suuuuupeer!!!

    Podoba mi się.... Czekam na 2 część. Wejście jest zarąbiste, 2 część moze być zaskakująca, to lubię :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Juwenalia Gdańskie 2024 (40 opinii)

(40 opinii)
75 - 290 zł
Kup bilet

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W 2012 roku Gdańsk był jednym z gospodarzy: