• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zobacz rzeźby z drewna inspirowane migracją

Rafał Borowski
9 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Olbrzymie kłody buku, dębu czy modrzewia, rzeźbione za pomocą dłut, szlifierek i pił łańcuchowych. W parku przy al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku dobiega właśnie końca IV. Międzynarodowy Plener Rzeźby z drewna. Tematem tegorocznej edycji jest problematyka migracji. W sobotę od godz. 12 będzie można obejrzeć powstałe rzeźby i wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rzeźbiarskich.



Czy próbowałeś/aś kiedyś swoich sił w rzeźbiarstwie?

Od blisko dwóch tygodni, na polanie przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Czarny Dwór zobacz na mapie Gdańska na Zaspie trwają intensywne prace. Dziesięciu rzeźbiarzy, w tym dwóch z zagranicy, a dokładnie z Niemiec i Norwegii, bierze udział w IV. edycji Międzynarodowego Pleneru Rzeźb z drewna.

Artyści wykonują swoje prace z potężnych sągów różnego rodzaju drewna, które obrabiają przy pomocy młotków, dłut, szlifierek, a nawet pił łańcuchowych. Po kilkunastu dniach wytężonej pracy, kłody drzewa przemieniły się wielkoformatowe dzieła, których wspólnym mianownikiem jest szeroko rozumiany temat migracji.

Migracje wywołane przeróżnymi czynnikami

Organizatorzy podkreślają, że inspiracją jest nie tylko obecny kryzys związany z napływem do Europy milionów ludzi z krajów trzeciego świata, ale ogólna problematyka związana z przemieszczaniem się ludności. Artyści mają za zadanie wyrazić swoje emocje i przemyślenia związane przede wszystkim z podróżą i ucieczką, poczuciem swojskości i poczuciem obcości, tolerancją i ksenofobią.

- Temat migracji towarzyszy nam od zarania dziejów. Chcieliśmy podejść do tego w inny sposób, niż można by się spodziewać. Nie chcieliśmy skupić się wyłącznie na migrantach, którzy obecnie uciekają ze swoich krajów przed wojną, ale również na np. znanym nam z autopsji migracjach zarobkowych. Chyba każdy z nas zna kogoś, kto wyemigrował do Wielkiej Brytanii, Norwegii czy Niemiec w poszukiwaniu pracy - wyjaśnia Natalia Filipionek z Fundacji Wspólnota Gdańska, koordynatorka pleneru.
W sobotę otwarty wernisaż i bezpłatne warsztaty rzeźbiarstwa

Do późnych godzin popołudniowych rzeźbiarze wykonywali w piątek ostatnie poprawki i sprzątali nieskończoną ilość wiórów i drzazg, które zalegały wokół ich monumentalnych dzieł. Wszystko po to, aby już w sobotę każdy zainteresowany mógł je podziwiać.

Wernisaż rzeźb, na który wstęp jest bezpłatny, rozpocznie się punktualnie o godzinie 12. Oprócz możliwości obejrzenia rzeźb oraz porozmawiania z ich twórcami, organizatorzy pleneru zapraszają również wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach rzeźbiarskich. Nauka przetwarzania dowolnego materiału w przestrzenne działo pod okiem najlepszych fachowców odbędzie się w godz. 13-15.

Rzeźby na stałe zagoszczą w przestrzeni publicznej

IV. Międzynarodowy Plener Rzeźb z drewna jest częścią Gdańskiego Festiwalu Form Przestrzennych Rozdroża Wolności 2016. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji pleneru, nowo powstałe rzeźby nie zostaną zabrane przez ich twórców czy po prostu trafią na opał, ale - po ich gruntownym zakonserwowaniu - na stałe zagoszczą w przestrzeni publicznej.

- Część z nich trafi do ogrodu botanicznego w Marszewie, a kolejna część do parku Jana Pawła II w Gdańsku - informuje Filipionek.

Wydarzenia

Opinie (35) ponad 10 zablokowanych

  • koniec z Wami.

    i to nie ja jestem winny. Nie ma juz klimatu na wasze brednie.

    • 6 0

  • Niemki po ostatnim sylwestrze (1)

    mogły by parę rzeźb stworzyć....

    • 10 0

    • Całą Kamasutrę nawet :)

      • 0 0

  • Pytanie

    Czy można zabrać to drewno do kominka?

    • 8 1

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Migranci - Plener Rzeźby z drewna

    chora lewacka indoktrynacja

    co jeszcze te rąbane lewactwo wymysli by przekonac Polakow do przyjecia hord obcych nam kulturowo nachodzcow... starczy ze ten lewak papiez franciszek zmiekczal nasze mlode pokolenie a teraz nawet nasz sprzedajny episkopat wmawia polakom ze maja dojzec w twarzy imigranta twarz Chrystusa... episkopat polski zachowuje sie tak samo jak podzas zaborow.. to jest obca korporacja ktora slucha polecen z watykanu a obecny papiez idzie ramie w ramie z lewactwem europejskim..najgorsze ze sam jako katolik nie widze juz oparcia w kosciele katolickim.. to co sie teraz wyrabia, to walka o to czy bedziemy mogli samo stanowic we wlasnej ojczyznie, czy upodobnimy sie to zachodniej europy z jej multikulti ktoras jak widac nikomu nie wychodzi na zdrowie...chcialbym aby Polacy wreszcie sie obudzili i przestali slychac idiotow z po, nowoczesnej czy innych lewackich parti.. nie myslcie ze jestem zwolennikiem pisu nie trawie ich tak samo jak po, ale po tych 27 lat rzadow postkomuny jest czas zeby odzyskac Polske dla Polakow, odbudowac nasz przemysl i pozwolic Polakom wrocic z tylaczki zeby budowali nasz kraj a nie zamorznosc innych krajow jako tania sila robocza.. wierze ze te mlode pokolenie ktore nie chce byc juz wyganiane na emigracje moze cos zmienic w naszej ukochanej ojczyznie... czekam na to od 1989 roku i wierze ze wreszcie sie doczekam..

    • 4 1

  • A moze zamiast "rzeby migranta", nie lepiej od razu urzadzic konkurs na rzezbe Mahometa ?. W koncu na to samo wyjdzie...;-)

    • 3 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Migranci - Plener Rzeźby z drewna

    Że też nie ogłoszono konkursu na rzeźbę..

    .. przedstawiającą ofiarę szalonego muzułmanina. Pełne pole do popisu. Ofiara bez głowy, ofiara rozjechana TiR-em, ofiara zastrzelona, ofiara spalona, ofiara zgwałcona wielokrotnie ze szczególnym okrucieństwem i na to wszystko zasmażka w postaci Merkel kneblująca dłonią wolność słowa w Niemczech.

    • 2 1

  • rzeźby (1)

    Bardzo fajna inicjatywa. Szkoda tylko, że na uboczu zorganizowana. Gdyby była bliżej centrum osiedla byłoby więcej zainteresowanych. Panie prezesie organizator że tej akcji: park oliwski śpi w lecie i zimie. Turyści wpadają obejrzą katedrę, park i uciekają, bo nic ich tam nie zatrzymuje. Proszę wziąć przykład z innych miast, gdzie w takich miejscach zawsze coś się dzieje, tętno życie. Muzeum obok katedry zorganizowało smetná imprezę, gdzie w dniu miodu nie było ani grama miodu. Chodzilismy co niedzielę inna nazwa kiermaszu, ale zawsze było to samo. Chyba organizatorzy zawiedli?

    • 0 1

    • A dźwięk pił? Mieszkańcy na pewno by go pokochali...

      • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

148 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Zespołem zaliczanym do Gdańskiej Sceny Alternatywnej jest: