Wiadomości

stat

Gdyński film ma szansę na Złotą Palmę w Cannes

"Koniec widzenia" Grzegorza Mołdy to drugi w historii polskiej kinematografii krótki film fabularny, który będzie się ubiegać o Złotą Palmę w Cannes, i drugi wyprodukowany przez Gdyńską Szkołę Filmową. W 2013 roku taki sukces zanotowała Elżbieta Benkowska, absolwentka pierwszego rocznika Wydziału Reżyserii GSF, z filmem "Olena".
"Koniec widzenia" Grzegorza Mołdy to drugi w historii polskiej kinematografii krótki film fabularny, który będzie się ubiegać o Złotą Palmę w Cannes, i drugi wyprodukowany przez Gdyńską Szkołę Filmową. W 2013 roku taki sukces zanotowała Elżbieta Benkowska, absolwentka pierwszego rocznika Wydziału Reżyserii GSF, z filmem "Olena". mat. prasowe

"Koniec widzenia", dyplomowe dzieło tegorocznego absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Grzegorza Mołdy, ma szansę na Złotą Palmę festiwalu w Cannes. Obraz znalazł się w konkursie głównym filmów krótkometrażowych. Mołda o cenną statuetkę powalczy z filmowcami m.in. z USA, Kolumbii, Szwecji czy Francji. Werdykt 28 maja.Sukces trójmiejskiego filmowca jest tym większy, że do szerokiej selekcji konkursu filmów krótkometrażowych zgłoszono ponad 4800 obrazów z całego świata. Jury festiwalu w Cannes zobaczy zaledwie 9 finałowych propozycji. Jedną z nich jest "Koniec widzenia" - 15-minutowy film opowiadający o Marcie, pracownicy warsztatu samochodowego swojego ojca. Kiedy jej chłopak trafia za kraty, dziewczyna wraz z ojcem próbują pomóc osadzonemu. Główna bohaterka będzie jednak musiała stanąć przed trudnym wyborem: być lojalną wobec rodziny czy wspierać ukochanego.

W filmie kręconym w Gdyni wystąpili Zofia Domalik, Juliusz Chrząstowski, Eryk Kulm i Szymon Sendrowski. "Koniec widzenia" to dyplomowy film Grzegorza Mołdy, który dyplom Gdyńskiej Szkoły Filmowej odebrał w lutym tego roku.

Tomasz Zacharczuk: "Koniec widzenia" jest pana filmem dyplomowym i jednocześnie reżyserskim debiutem, który znalazł się w wąskim gronie filmów krótkometrażowych walczących o tegoroczną Złotą Palmę. Jaka była reakcja na tę prestiżową nominację i fakt, że stanie pan w szranki z filmowcami z całego świata?

Grzegorz Mołda: Niedowierzanie. Starałem się uzmysłowić sobie, o czym się dowiedziałem. Do teraz ciężko w to uwierzyć...

Film jest historią młodej dziewczyny zafascynowanej motoryzacją, która w pewnym momencie musi dokonać ważnych, życiowych wyborów. Skąd wybór właśnie takiej tematyki i jak rodził się pomysł na "Koniec widzenia"?

Interesowali mnie ludzie postawieni pod ścianą, bez możliwości ucieczki, którzy muszą zdefiniować się w nowej sytuacji. Chciałem zmierzyć się z bohaterem oraz sytuacją, w której cokolwiek zrobisz, będzie źle - żadne rozwiązanie nie jest dobre. Cała ta droga miała doprowadzić mnie do wzbudzania emocji u widza.

Na jakie aspekty chciał pan położyć największy nacisk w swoim filmie? Czego może spodziewać się widz po seansie?

Staraliśmy się przez cały film utrzymać napięcie historii. Życzyłbym sobie, aby widzowie po seansie mieli poczucie zetknięcia się - chociaż na chwilkę - z emocjami.

"Interesowali mnie ludzie postawieni pod ścianą, bez możliwości ucieczki, którzy muszą zdefiniować się w nowej sytuacji" - tak o swoim reżyserskim debiucie mówi Grzegorz Mołda. Absolwent gdyńskiej "filmówki" ma szansę na Złotą Palmę tegorocznego festiwalu w Cannes.
"Interesowali mnie ludzie postawieni pod ścianą, bez możliwości ucieczki, którzy muszą zdefiniować się w nowej sytuacji" - tak o swoim reżyserskim debiucie mówi Grzegorz Mołda. Absolwent gdyńskiej "filmówki" ma szansę na Złotą Palmę tegorocznego festiwalu w Cannes. fot. Szymon Wyrzykowski
"Koniec widzenia" jest drugim filmem w historii Gdyńskiej Szkoły Filmowej, który ma szansę na nagrodę w kategorii filmów krótkometrażowych. Czy pierwotny pomysł na film ewoluował w trakcie prac na planie zdjęciowym? Czy ze strony uczelni otrzymał pan pełną swobodę reżyserską, a może nie obyło się bez drobnych ingerencji i wskazówek odnośnie formy i treści?

Czułem swobodę w wyrażaniu uczuć, emocji, treści. Biorę pełną odpowiedzialność za ten film. Gdyńska Szkoła Filmowa to dobre miejsce, aby rozwijać swoją osobowość, postrzeganie kina oraz emocji.

W jaki sposób przebiegały prace nad filmem? Jak dużo czasu i wysiłku trzeba włożyć w 15-minutowy projekt, by ten trafił później do selekcji festiwalu w Cannes?

W Gdyńskiej Szkole Filmowej filmy dyplomowe przygotowujemy na drugim roku nauki. Poświęcamy uwagę scenariuszowi pod okiem Grzegorza Łoszewskiego, a potem swoich opiekunów reżyserskich. Kompletujemy obsadę, wchodzimy powoli w zdjęcia. Każdego z nas kosztuje to dużo energii oraz stresu.

Festiwal w Cannes startuje 17 maja i właśnie w kolejnych dniach jury pod wodzą Cristiana Mungiu będzie przyglądać się pana pracy. A kiedy i w jaki sposób widzowie z Trójmiasta będą mieli okazję obejrzeć "Koniec widzenia"?

Na razie niestety ciężko powiedzieć. Dopiero ruszyliśmy z promocją festiwalową filmu. Zobaczymy, co los przyniesie.

28 maja poznamy ostateczny werdykt jury. Czy już rozpoczęło się nerwowe odliczanie? Czy raczej podchodzi pan do tego z dystansem i spokojnie oczekuje na finałowe rozstrzygnięcia?

Cała ekipa to ogromne wyróżnienie stara się przyjmować ze spokojem, a motywację przekuć na energię do nowych projektów.

Rozpoczęcie kariery reżyserskiej od tak mocnego akcentu, jakim jest finałowa selekcja Festiwalu w Cannes to znaczące osiągnięcie w dorobku początkującego filmowca. Czy są już jakieś skonkretyzowane plany na najbliższą przyszłość? Być może pełen metraż? Tworzeniem jakiego rodzaju kina jest pan zainteresowany?

Powoli i konsekwentnie chciałbym zbliżać się do dużego filmu. Rodzą się pomysły, zobaczymy, co uda się zrealizować.

Dodaj zdjęcie do artykułu
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 21)

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najnowsze wiadomości

Kalendarz imprez

kalendarz

Zdjęcia z imprez

    Nowe lokale

    Najczęściej czytane