• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

10 kolejnych proukraińskich murali przy PKM Gdańsk Jasień

goch
11 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Grupa studentów ASP we Wrocławiu wraz z prof. Adamem Chmielowcem (w środku, w kamizelce) na tle jednego z wykonanych przez siebie murali w ramach akcji "Solidarni z Ukrainą". Grupa studentów ASP we Wrocławiu wraz z prof. Adamem Chmielowcem (w środku, w kamizelce) na tle jednego z wykonanych przez siebie murali w ramach akcji "Solidarni z Ukrainą".

Na murze przy przystanku PKM Gdańsk Jasień Mapka powstało niemal 30 murali o tematyce antywojennej. Głównie dotyczącej konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Powstały w ramach akcji "Solidarni z Ukrainą", zainicjowanej przez PKM oraz gdańską ASP.



Najbliższe wystawy w Trójmieście



Czy wspieranie Ukrainy przez artystów ma sens?

Wśród prac jest także ta poświęcona Patronowi - najpopularniejszemu wojennemu psu, który pomaga żołnierzom na polu walki. Ta przestrzeń przy PKM Jasień była do tej pory wykorzystywana przede wszystkim przez studentów ASP, którzy pod okiem swoich profesorów - Jacka Zdybla, Mariusza Warasa - oraz znanego trójmiejskiego artysty Piotra Jaworskiego (znanego jako Tuse), tworzyli swoje projekty antywojennych murali.

Kicz zalewa Trakt Królewski



W maju jednak akcja zatoczyła szerszy krąg i zaczęto się nią interesować poza regionem. Jedne z prac stworzyły studentkiWydziału Artystycznego Uniwesytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

  • Katarzyna Witek, Studentka II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: "Do realizacji muralu zainspirował mnie haft ukraiński, który jest ważnym elementem kultury i tożsamości narodowej Ukrainy. Tematem pracy jest symboliczne przedstawienie wyobcowania, bezsilności i osamotnienia w obliczu wojny na Ukrainie, które dotyka wielu nas".
  • Aliaksandr Danilkin,Student II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jak mówi: "Hakenkreuz = Z".
  • Zuzanna Kłapkowska, Studentka III roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: "Sztuka ludowa kultury wschodnio-europejskiej jest w pewien sposób spójna. Przenikają się wspólne motywy, kolory i kształty. Jest to język uniwersalny, którym można opisać różne stany i emocję. Ta forma komunikacji daje możliwość wspólnego przeżywania bieżących zdarzeń".
  • Olga Kossmann, Studentka II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: "Kompozycja przedstawia zarys cieni wyłaniających się z pożaru symbolizującego wojnę. Postacie przebijają się przez krwisty mrok, jednocząc się mówiąc "stop" walce poprzez znany gest. Dłonie zostały namalowane w kolorach flagi Ukrainy, a czerwień nawiązuje do agresora - Rosji".
  • Adam Chmielowiec i Tomasz Wiktor, Pracownia Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej ASP we Wrocławiu: "rys - zastygły ślad, zdecydowany gest utrwalony w materii, nie tyle zapisany, co trwale odciśnięty w naszej jaźni. Komentarz przeżycia w podmiotowej manifestacji wolności.  Znak -  miejmy nadzieję, że chwilowy za niedługo jedynie wspomnienie".
Teraz do kolekcji dołączyło 10 nowych prac. Powstały one pod okiem prof. Adama Chmielowca z wrocławskiej ASP. Tamtejsi studenci, przy współpracy z kierownikiem Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej, namalowali murale, które wykorzystują najbardziej znane i szokujące symbole toczącej się za naszymi granicami wojny.

- Naszym zamierzeniem było, aby oprócz czysto malarskiego przekazu opowiedzieć naszymi muralami także jakąś syntetyczną historię, która dotrze do oglądającego je odbiorcy w mgnieniu oka - mówi prof. Adam Chmielowiec z ASP we Wrocławiu - Przekaz plastyczny, zwłaszcza ten w przestrzeni publicznej, to chyba najszybszy język świata, docierający w bezpośredni sposób do wszystkich, którzy w danym momencie na takie dzieło patrzą - dodaje.
  • Karyna Kalinka, Studentka II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: "Ludzkie doświadczenie wojny, poczucie beznadziejności, utrata dzieciństwa. Bezsilność wobec czegoś, co jest wielokrotnie większe i silniejsze od ciebie".
  • Julia Grzywacz, Studentka II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: "Projekt przedstawia sielankowy krajobraz ukraińskiej wsi latem - kłosy zboża, stogi siana, szumiąca, chłodna rzeka i majaczący w oddali las. Na pierwszym planie w prawym dolnym rogu na gałęzi zasiada malutki ptaszek - strzyżyk. Jego dobór nie jest przypadkowy, w języku ukraińskim bowiem oznacza on małego króla. Kiedyś uważano go za symbol szczęścia i dobrobytu, z tego powodu krzywdzenie go było surowo zabronione. Tego, kto dopuści się na nim krzywdy czeka zguba. Napis w rogu nawiązuje do piosenki >>Jeszcze będzie przepięknie<<".
  • Aleksandra Kamińska, Studentka III roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: "Beztrosko lecące ptaki trzymające gałązki oliwne w dziobach - wszechobecny w kulturze symbol pokoju na świecie. Ptactwo lecące nad terytorium Ukrainy to marzenie, które, miejmy nadzieję, lada moment się spełni".
  • Julia Kochańska, Studentka II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: "Воля - czyli pragnienie osiągnięcia wyznaczonego celu mimo wszelkich przeszkód. Idealnie opisuje siłę ukraińskiego narodu. Moim projektem chcę pokazać, że mimo ogromu ofiar i wszelkich trudów, które ponosi Ukraina, to ma dalej siłę i wsparcie, które zapewnią jej wolność".
  • Anna Czachorowska, Studentka II roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: "W moim projekcie chciałam w obrazowy sposób podejść do tematu. Umieściłam na nim ruiny miasta oraz psa Patrona, pomagającego ukraińskim żołnierzom w poszukiwaniu min. Piesek jest tam jako akcent optymistyczny, coś uniwersalnie przyjemnego niosącego nadzieję".
Galeria w ramach akcji "Solidarni z Ukrainą" ma charakter otwarty i każdy może dołączyć do niej swoje prace. Do dyspozycji zostało nam jeszcze około jedna trzecia długości 300-metrowego muru. Wszyscy zainteresowani stworzeniem na nim własnego muralu proszeni są o przesyłanie swoich projektów na adres mailowy: murale@pkm-sa.pl lub za pośrednictwem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
goch

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (227)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (1 opinia)

(1 opinia)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie dokładnie znajduje się popularna karuzela gdańska?