Wiadomości

stat

Czy w karnawale bawimy się inaczej niż przez resztę roku?

Bale karnawałowe cieszą się niesłabnącą popularnością.
Bale karnawałowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Mykhaylo Palinchak /123rf.com

Choć w ostatnich latach granica pomiędzy zabawą w karnawale i okresach z nim sąsiadujących się zaciera, entuzjastów balów nie brakuje. Sprawdziliśmy, co je wyróżnia spośród imprez całorocznych i czy organizując taką imprezę warto zatrudnić wodzireja.Czy w karnawale imprezujesz częściej?

tak, to wyjątkowy okres

15%

nie - bawię się z taką samą intensywnością przez cały rok

85%
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu to, kiedy imprezowano najhuczniej, determinował kalendarz liturgiczny. W adwencie poprzedzającym Boże Narodzenie należało się wstrzymać od organizowania i uczestniczenia w potańcówkach, podobnie zresztą jak w Wielkim Poście, trwającym 40 dni przed Wielkanocą.

Okresem, kiedy nie tylko wypadało, ale wręcz należało się bawić, był karnawał, którego ramy wyznaczały święto Trzech Króli (6 stycznia) oraz "podkoziołek" (wtorek poprzedzający środę popielcową - święto ruchome).


Karnawał przez cały rok?O ile kilka dekad temu wiele osób nie wyobrażało sobie imprezowania w okresie postu, dziś nie stanowi to większego problemu.

- Przyznaję, że w latach 80. i 90. nie organizowaliśmy potańcówek ani w adwencie, ani w Wielkim Poście, bo zainteresowanie było znikome. Co więcej, organizowanie jakichkolwiek hucznych imprez w tym czasie było bardzo źle odbierane przez lokalną społeczność - mówi Anna, właścicielka jednego z trójmiejskich hoteli. - Dziś ludzie imprezują przez cały rok i gdybyśmy - kierując się tradycją - wyłączyli się w tych okresach z działalności rozrywkowej, ponieślibyśmy znaczne straty.

Karnawałowe bale w Filharmonii Bałtyckiej to już tradycja. Zobacz naszą relację z jednego z tegorocznych.


To, że ludzie imprezują przez cały rok nie oznacza jednak, że imprezują w ten sam sposób. Karnawał rządzi się swoimi prawami i w tym szczególnym okresie wiele osób oczekuje wyjątkowych propozycji.

- Mówi się, że bale karnawałowe to rozrywka dla studentów... uniwersytetu trzeciego wieku, ale to nieprawda. Oboje z mężem jesteśmy przed czterdziestką i nie wyobrażamy sobie, aby w karnawale nie zaliczyć choćby kilku takich imprez - mówi Katarzyna, polonistka z Gdańska.
- Czasem sobie z żoną żartujemy, że to nasze zamiłowanie do balów karnawałowych wynika z tego, że w naszej rodzinie dawno nie było i raczej szybko nie będzie żadnego wesela. A człowieka nosi i chce potańczyć przy muzyce wykonywanej na żywo, elegancko się ubrać, dobrze zjeść - dodaje Marcin, mąż Katarzyny.

Karnawałowe imprezy w Trójmieście


Wodzirej pomoże nieśmiałymO ile starsze pokolenie przyzwyczajone jest do tego, aby bawić się od pierwszej do ostatniej chwili, młodsi ludzie rozkręcają się powoli. Jeśli brak im śmiałości do tego, aby włączyć się do zabawy, z pomocą przychodzi wodzirej.

- Jeszcze kilka lat temu większość osób bawiła się, nie potrzebując specjalnego zaproszenia na parkiet. Wystarczyła odpowiednio dobrana muzyka, aby goście popadli w taneczne szaleństwo - mówi Dawid Mielewczyk, didżej/wodzirej z Music Masters. - Obecnie odnosimy wrażenie, że osoby przychodzące na daną zabawę, zaszczycają ją swoją obecnością po to, aby być - nie po to, by się bawić. Często trudno im się przełamać, aby wyjść swobodnie na parkiet. Potrzebują zachęty, czegoś nowego, co przykuje ich uwagę. Wówczas z pomocą przychodzi wodzirej, który swoją otwartością i humorem zjednuje sobie sympatię ludzi. Taktownie i z klasą zaprasza gości do tańca i zabaw, w których sam bierze czynny udział. Pomocne w tym okazują się nieprzeciętne elementy zabawy, tj. stylowe rekwizyty czy niespotykane dotąd animacje. Dzięki temu zostają przełamane pierwsze lody, a zabawa - ku zaskoczeniu - może trwać dłużej, niż wydawało się na początku!
Dobry wodzirej jest na wagę złota - sukces imprezy zależy od jego umiejętności. Zdarza się, że animatorem balu stara się być zasiadający za konsoletą didżej. Rezultat może być jednak daleki od oczekiwań.

- Dobry wodzirej to rezolutny konferansjer, pomysłowy animator oraz świetny tancerz. Zatem nie ma zbyt wiele czasu, aby podczas przyjęcia zająć się dodatkowo oprawą muzyczną. Dlatego najczęściej wodzirej wraz z dj-em współpracują. Niewykonalne jest, aby jedna osoba pełniła obie funkcje podczas jednego przyjęcia - jak widać, ich główne zadania podczas pracy bardzo się różnią - mówi Mielewczyk.

Opinie (29)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

22

marca

Coma Gdańsk, Stary Maneż

23

marca

Niemen Inaczej Gdynia, Gdynia Arena

28

marca

Tentent + Tempest Moon Gdańsk, Plama

Kultura

Adam Ferency spotkał się z fanami w Hotelu Haffner
Adam Ferency: jestem urodzonym kłamcą
Muzeum otwarte na ludzi - czyli jakie?
Muzeum otwarte na ludzi - czyli jakie?

Kulinaria

Restauracje z ciekawym wystrojem wnętrz cz.5
Restauracje z ciekawym wystrojem wnętrz
Czy warto zamawiać w restauracji wino domu?
W restauracji warto zamawiać wino domu?

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: spokojny koniec zimy
Planuj tydzień: spokojny koniec zimy

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane