• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziś Światowy Dzień Lasów. Wykorzystaj to!

Joanna Skutkiewicz
21 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu spacerowicze w rekreacyjnych miejscach Trójmiasta. Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu spacerowicze w rekreacyjnych miejscach Trójmiasta.

Międzynarodowy Dzień Lasów, ustanowiony na 21 marca, to święto które ma podnosić świadomość ludzkości na temat znaczenia lasów w życiu człowieka. Można by długo wymieniać, jak wiele dobrego daje nam natura i jeszcze więcej mówić o tym, jak wiele frajdy można mieć z leśnych aktywności. Podpowiadamy więc kilka pomysłów na to, jak spędzić nie tylko ten dzień, ale też jak w ogóle przyjemny i zróżnicowany może być relaks na łonie leśnej natury.



Czy często bywasz w lesie?

Znaczenie lasów trudno bagatelizować. Pełnią one nie tylko funkcję krajobrazową i przyrodniczą, lecz także użytkową i społeczną. Zapewniają schronienie zwierzętom, wpływają pozytywnie na jakość środowiska naturalnego, produkują tlen, wyrównują gospodarkę wodną i spowalniają proces ocieplenia klimatu. A także - co przecież wcale nie mniej ważne - dostarczają ogromnie dużo radości: małym i dużym, tym bardziej i mniej aktywnym.

Jako mieszkańcy Trójmiasta mamy wyjątkowe szczęście. Wiele dzielnic aglomeracji trójmiejskiej jest otoczonych lasami. Możemy cieszyć się pięknym widokiem z okien, którego nierzadko zazdroszczą nam mieszkańcy innych regionów Polski. Większość z nas na dojście lub dojazd do najbliższego wejścia do lasu poświęca najwyżej kilka minut. Warto!

  • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu: Gdynia Orłowo.
  • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu: Gdańsk Oliwa.
  • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu: Gdynia Redłowo.
  • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu: Teatr Leśny w Gdańsku.
  • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu: Teatr Leśny w Gdańsku.

Niedługo rocznica zakazu



Pewnie wszyscy pamiętamy zeszłoroczny zakaz, który - gdyby został opublikowany dwa dni wcześniej - mógłby zostać przyjęty jako primaaprilisowy żart. Chodzi o zakaz wstępu do lasów, który miał być jednym ze sposobów walki o spowolnienie pandemii koronawirusa. Na szczęście to już za nami i nie wygląda na to, by rząd miał znów pokusić się o zamykanie lasów, parków i plaż. Choć kto wie...


Nie ma jednak co gdybać: póki możemy, korzystajmy. Lasy to gratka zwłaszcza dla miłośników aktywności fizycznej. Choć wielu z nas ma już swoje ulubione trasy, które służą do treningów i przejażdżek, wystarczy odrobina odwagi i fantazji, by poznać zupełnie nowe szlaki do biegania czy na rower. Świeże powietrze, coraz mniej błota, przyjemna temperatura i - w końcu - możliwość zdjęcia z twarzy maseczki. Czego chcieć więcej w tych dziwnych czasach?

Zobacz trasy rowerowe w Trójmieście



  • Lasy w Trójmieście służą nam do najróżniejszych aktywności. Na zdjęciu: Bieg Morskiego Komandosa w Gdyni.
  • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu rowerzyści w rekreacyjnych miejscach Trójmiasta.
  • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu spacerowicze w rekreacyjnych miejscach Trójmiasta.

Odwiedź mieszkańców lasu



Mamy kalendarzową wiosnę, a to czas, w którym świat budzi się do życia. Nawet podczas krótkiego spaceru możemy spotkać mnóstwo gatunków zwierząt, z których wiele będziemy pewnie widzieć po raz pierwszy. To świetna okazja, żeby zabrać dzieci do lasu i zapoznawać je z otaczającym nas światem. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy tylko gośćmi w miejscu zamieszkałym przez zwierzaki. Niech nie przyjdzie nam do głowy, żeby zabierać z lasu nowo narodzone dzikie zwierzęta pod pretekstem udzielania im pomocy. Trzymajmy też na smyczach swoje psy - nawet te łagodne i pozbawione agresji mogą być poważnym zagrożeniem dla leśnych zwierząt.

Zostaw w krzakach tego zwierzaka - akcja edukacyjna



W lasach Trójmiasta przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć osobniki takich gatunków, jak łoś, borsuk i kuna. Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego żyje także 150 gatunków ptaków, w tym jastrzębie, sowy i bieliki. Ile z nich uda nam się wypatrzeć podczas weekendowego spaceru? Może niektóre z nich zdołamy uwiecznić na zdjęciach? Taka wycieczka może okazać się świetnym pomysłem na spędzenie czasu z przyjaciółmi lub rodziną, a pamiątkami będziemy cieszyć się przez długi czas.

Dzikie zwierzęta warte obserwacji podczas spacerów




Spacer zawsze w modzie



Mieszkając w tak atrakcyjnym przyrodniczo miejscu, nie musimy obawiać się braku pomysłów na spacer. Niezależnie od tego, czy mamy ochotę na zmierzenie się z trudniejszym terenem czy na spokojny spacer po stosunkowo płaskim terenie, Trójmiejski Park Krajobrazowy nas nie zawiedzie. Plotki z przyjaciółmi, spacer z psem, samotny nordic walking - w lesie znajdzie się miejsce dla wszystkich. Jeśli mamy dzieci w wieku szkolnym, koniecznie namówmy je na dodatkowe aktywności, które pozwolą im oderwać się od wirtualnej rzeczywistości związanej ze zdalną nauką. Wypatrywanie i nazywanie poszczególnych gatunków roślin, zbieranie leśnych skarbów, wspinanie się na konary i pieńki, podchody i gra w chowanego czy rodzinne sprzątanie lasu - to tylko kilka z niezliczonych zabaw, jakie możemy zorganizować najmłodszym. I sobie samym, bo nie oszukujmy się, po przekroczeniu magicznej bariery 18. roku życia frajda z takich zabaw się przecież nie kończy!

  • Trójmiejskie lasy cieszą oczy o każdej porze roku.
  • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu miejsce przy Potoku Swelina.
  • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu Dolina Samborowo.
  • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu Leśny Ogród Botaniczny Marszewo.

Leśne... kąpiele



Filozofia shinrin-yoku, popularna w Japonii, dotarła także do Polski. Opiera się na... nicnierobieniu w lesie. Tak, dobrze przeczytaliście: chodzi o to, żeby jak najpełniej, wszystkimi zmysłami zanurzyć się w leśnej atmosferze i chłonąć to, co ma nam do zaoferowania natura. Jeśli ten rodzaj aktywności - o ile można to tak nazwać, bo chodzi przecież bardziej o nieaktywność - wydaje nam się zbyt abstrakcyjny, możemy zacząć od praktykowania jogi w lesie. Powitanie słońca w tak pięknym otoczeniu przyrody, jakim jest leśna polana czy zagajnik, może napełnić nas dobrym nastrojem na resztę dnia.

Geocoaching - szukaj skarbów



Geocoaching to gra terenowa, do której wykorzystuje się odbiorniki GPS w celu odnalezienia... skrytek ze skarbami, uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Chodzi nie tylko o orientację w terenie i podążanie za wskazówkami, lecz także o poznawanie dotąd nieznanych, a atrakcyjnych zakamarków lasu. Od 2009 roku istnieje polska strona geocoaching.pl, dzięki której możemy włączyć się do zabawy w poszukiwaniu ponad 60 tys. skrytek.

  • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu Leśny Ogród Botaniczny Marszewo.
  • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu Leśny Ogród Botaniczny Marszewo.
  • Jako mieszkańcy Trójmiasta w Światowy Dzień Lasów zdecydowanie mamy co świętować. Na zdjęciu Leśny Ogród Botaniczny Marszewo.
  • Trójmiejskie lasy służą nam do różnego rodzaju aktywności. Na zdjęciu jedna z siłowni pod chmurką w Gdańsku.

Ognisko w lesie? Tak, ale...



W drugiej połowie marca nie liczmy już na możliwość organizacji kuligu, ale ognisko - czemu nie! Pamiętajmy, że na terenie Nadleśnictwa Gdańsk w Trójmieście możemy rozpalić legalne ognisko tylko w kilku lokalizacjach: na parkingu przy ul. Wiczlińskiej w pobliżu ul. Marszewskiej oraz w dwóch miejscach ogniskowych na parkingach leśnych w Gołębiewie, przy rekreacyjnej Pętli Reja w Sopocie. Rozpalanie ogniska w lesie poza wyznaczonym miejscem zagrożone jest mandatem w wysokości 500 zł. Na terenie Nadleśnictwa jest też kilka miejsc w pobliżu Trójmiasta, w których możemy posiedzieć przy ogniu.

Miłośników bardziej ekstremalnych wrażeń do odwiedzania lasu nie trzeba namawiać. Bushcrafterzy wyruszają tam niekiedy na długo i to bez wyposażenia typu namiot, śpiwór czy lampa. Ta dyscyplina - bardziej życia niż sportu - staje się coraz bardziej popularna także w Trójmieście. Co ciekawe, od 1 maja będzie można zorganizować sobie nocleg w lesie bez obawy o naruszanie prawa. To efekt decyzji Lasów Państwowych, które wraz ze środowiskami miłośników leśnych przygód od 2019 roku pracowały nad rozwiązaniem mającym na celu ułatwienie korzystania z zasobów natury.



A jakie są Wasze ulubione sposoby na spędzenie czasu w trójmiejskich lasach? Podpowiedzcie w komentarzach, jak najlepiej wypoczywacie w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Opinie (92) 9 zablokowanych

  • (6)

    Położenie Trójmiasta to dopust Boży :)
    Morze, lasy, jeziora a wszystko na wyciągniecie ręki.

    • 42 5

    • (2)

      Może i mieszkamy nad morzem, ale jak ktoś porusza się samochodem to rzadko tam bywa.

      • 4 10

      • Ja poruszam się od 26 lat samochodem i mam czas prawie codziennie odwiedzać TPK, jak to wytłumaczysz? Twój komentarz to tylko głupie tłumaczenie swojego lenistwa.

        • 5 1

      • przemieszczam sie samochodem, jadac codziennie nad morze

        • 2 2

    • las to nie dopust Boży tylko leśniczych

      Najpierw Bóg stworzył leśnika, potem leśnicy zrobili lasy. To są fakty naukowe

      • 6 5

    • Nie bój, nie bój już nie dlugo

      • 1 2

    • Teraz pomorze dostalo dopust w postaci Obajtkow. Jeden odda ruskim rafinerie , a drugi rekordowo wycina lasy. Ale paniska sa - dworek sobie kupili po junkrach.

      • 1 0

  • i niech przestana smiecic w lesie

    • 39 1

  • To lasy jeszcze są? (4)

    W telewizorze w tvn mówili, że Polska jest w trocinach i tylko greenpeace może uratować świat.

    • 24 28

    • Niestety Polska jest w trocinach...

      • 6 4

    • Ci terroryści > (1)

      Niech "ratują" lasy w Niemczech

      • 7 2

      • W niemczech jest zakaz handlu w niedziele. To dobrze czy zle?

        • 0 0

    • i niestety mówili prawde

      ale mozesz odpalic tvp i posluchac alternatywnej rzeczywistosci w której węgiel zbawi wielki polski narut

      • 7 4

  • Więźniowie (2)

    Niech państwo to wykorzysta i więźniowie którzy siedzą za bardzo lekkie kary alimenty i tym podobne niech idą sprzątać lasy a onie my podatnicy ich utrzymujemy. Tu jest bardzo duże pole do popisu by wykorzystać tych ludzi.

    • 37 4

    • I do każdego osadzonego (1)

      jeden strażnik, co by z więźnia w las nie prysnęli.

      • 4 3

      • wystarczy obręcz elektroniczna na kostkę i nie musi byc straznik przy każdym...

        • 0 0

  • (11)

    Niedługo Ci szalency wytna wszystkie lasy

    • 37 9

    • Jestem szaleńcem (8)

      Od 30 lat, kiedy zacząłem naukę w tym zawodzie co trwało 10 lat. Dziś inni szaleńcy tną las, który sadziłem w podstawówce pod Gdańskiem. Przez 20 lat nie pozostawiłem po sobie hektara wyciętego i nie posadzonego lasu. To co sadziłem już jest lasem i wymaga cięcia, by cieszyło Wasze miejskie oczy. O waszych drewnianych meblach, schodach, dachach.....i o zgrozo kominkach wspomnieć?

      • 7 5

      • Zostawianie jednego drzewa co 8 metrów by nie wyglądało na wycinkę do zera (1)

        to jest oszukiwanie społeczeństwa. Gdyby nie zostawiali tych pojedynczych drzew to wyszłoby o ile skurczyły się lasy za czasów tego rządu, a tak to niby nadal jest las, a nie karczowiska. Taka typowa ściema tego kreatywnego rządu. Drzewa w lesie są za młode na wycinkę. Sosna optymalna do ścięcia ma 100-120 lat, a cięte są już 50 letnie! To jest ponadnormatywne wykorzystanie zasobów naturalnych, ze szkodą dla społeczeństwa.

        • 8 1

        • W Polsce

          w ramach normalnej gospodarki leśnej nie wycina się zrębami 50 letnich soswn w pień z wyjątkiem tzw. zrębów sanitarnych kiedy to przyroda lub działalność człowieka spowodowały takie uszkodzenia, że las taki staje się martwy lub, i staje się zagrożeniem dla innego lasu.
          Nie mylić z wylesieniami na potrzeby inwestycyjne, niezależnie od formy własności.

          • 2 2

      • Lasy i pola (2)

        Masz rację, ale pewne fragmenty lasów TPK, które pełnią szczególną rolę kulturową dla mieszkańców - można chyba zostawić w spokoju. Nie trzeba wszystkiego traktować jak las gospodarczy - wyciąć i posadzić co 30 lat. Dziwnym trafem teraz wzięliście się za masowe wycinanie mając za nic zdanie i wrażliwość mieszkańców Trójmiasta, jesteście tylko wykonawcami woli polityków, którzy potrzebują kasy dla siebie i swoich socjalistycznych obietnic bez pokrycia. Niestety mój szacunek dla waszego zawodu znacznie się zmniejszył.

        • 6 1

        • Nie zrozumiałeś mnie (1)

          Nie pisałem, że wycinamy 30 letnie lasy, one jeszcze będą rosły jeszcze 110 lat lub więcej w przypadku dębin. Inne gatunki z racji biologi i wieku dojrzewania krócej.
          Niestety też gospodarka leśna to kiepska renta i wysokie koszty, więc tej kasy dla polityków raczej niewiele zostaje. Są zakusy, ale to może się odbić finalnie tylko na stanie lasu. No i proszę mnie nie identyfikować z obecną władzą, na te tematy się nie wypowiadam, dodam, że została wybrana przez obywateli, tych samych co śmiecą te lasy na potęgę i są najlepszymi fachowcami z zakresu leśnictwa

          • 2 3

          • Intensywność pozyskania drewna w ostatnich kilku latach bardzo wzrosła, to widać gołym okiem. Gdyby była na podobnym poziomie, co dawniej, nikt by nie protestował. Teraz dla rzekomej "poprawy warunków wzrostu drzew" (takie są propagandowe informacje pod znakami o zakazie wstępu z powodu trwającej wycinki), tnie się wszystko wokół, do zera, łącznie z kilkunastoletnimi drzewkami, zostawia się po prostu haliznę. Na pewno jesteś tego świadomy, dziadku leśny. W dodatku rujnuje się runo leśne, niszczy leśne dukty, a potem "naprawia" wysypując skalnym tłuczniem niczym pod podkładami kolejowymi, a ocalałe drzewa wokół terenu wyrębu są okaleczone bo się ciężki sprzęt nie zmieścił.
            TPK już nie przypomina normalnego lasu, z drzewami w różnym wieku - teraz wygląda jak jeden wielki młodnik.

            • 2 1

      • (2)

        Obecnie wycina sie 35 mln m lasow rocznie. Najwiecej w historii Polski. Chcesz wycinac, to sobie wycinaj te monokultury sosnowe, co je zasadziles 20 lat temu. Ale od prawdziwego lasu, rece precz zlodzieju.

        • 1 0

        • Gdzie masz prawdziwe (1)

          Lasy....
          Jeżeli nazywasz mnie złodziejem jesteś d**ilem

          • 0 0

          • Może byś tak odniósł się do meritum sporu dziadku leśny? Pokaż, że jesteś lepszy od tego, co cię nazywa złodziejem i napisz, dlaczego wycina się całe oddziały? Czemu wysypuje się tłuczeń na leśne drogi?

            • 0 0

    • Chodzi ci o tych Gdańskich deweloperów co wycinaja drzewa na potegę w miescie za zgodą władz Gdańska. (1)

      • 10 3

      • Język polski nie jest Twoją mocną stroną.

        • 1 1

  • Lasy (1)

    Mamy piękne lasy, które niestety są mocno wycinane. A do tego dochodzi straszne zaśmiecanie ich. Wczoraj cały dzień chodziłem po lesie i niewiarygodne jakie rzeczy "ludzie" wyrzucają do lasów. Smutne :(

    • 30 6

    • Pokolenie "dzieci śmieci"

      • 1 1

  • To po co je wycinają, niedługo nic nie zostanie (3)

    Banda złodziei !!!!

    • 38 10

    • Niedługo? (2)

      To znaczy kiedy?
      Doczytaj w GUSie: 1945 19% lesistości, obecnie ponad 30. Poczytaj też o średnim wieku lasów w Polsce i zasobności ich.....i nie pie..ol

      • 5 4

      • No tak!

        Zależy jak liczysz

        • 0 1

      • I co mi po większej zasobności, skoro mieści się ona w trzech cienkich drzewkach zamiast w jednym dorodnym? Ten las będzie wyglądał jak las dopiero za sto lat, bo teraz to jest jeden wielki młodnik.

        • 0 1

  • Dobrze prosperującą firma, jak widać po aferach rządowych.

    • 13 6

  • Nie chodźcie do lasów na spacery (1)

    troszkę za dużo śmieci tam zostawiacie.

    • 25 6

    • Nie generalizując

      Byłem na małej bibie z ludźmi z korporacji w TPK. Na koniec tylko "słoiki" miały problem ze sprzątaniem po sobie. Lokalsi w sposób naturalny pakowali szkło w siaty z którymi przyszli. Gch nos i nli byli zdania że to nie ich problem i " służby to posprzątają".

      • 0 1

  • Skorupowany region

    To co z lasu powinno trafić do mieszkancó za darmo

    • 4 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (1 opinia)

(1 opinia)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Punktem kulminacyjnym gdyńskiej imprezy Cudawianki, organizowanej na powitanie lata, są koncerty, które przyciągają tłumy mieszkańców: