Felietoniści podsumowali rok: Lewandowski, parawaning i inwokacja Kempy

Podobnie jak w latach ubiegłych, trójmiejscy dziennikarze przy udziale zaprawionego w prześmiewczych bojach duetu Skiby i Konia, w największym stopniu "docenili" postaci i wydarzenia ze sceny politycznej.
Podobnie jak w latach ubiegłych, trójmiejscy dziennikarze przy udziale zaprawionego w prześmiewczych bojach duetu Skiby i Konia, w największym stopniu "docenili" postaci i wydarzenia ze sceny politycznej. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Wydarzenia polityczne - szczególnie te z drugiej połowy roku - zdominowały obrady trójmiejskich dziennikarzy podczas XXIII Biesiady Felietonistów.Gospodarzem wieczoru był jak zwykle Krzysztof Skiba, który gości witał i całą imprezę prowadził w więziennym drelichu.

- Być może to ostatnia legalna biesiada w tym gronie i tej rzeczywistości. Spotykamy się w doborowym towarzystwie, bo raz w roku chcemy dać zdecydowany odpór polskiej i światowej głupocie - śmiał się Krzysztof Skiba, wyczytując kolejne kategorie i poddając pod głosowanie propozycje rzucane przez dziennikarzy.
Kilka z nich zostało wybranych przez aklamację, część wypadała z rankingu, by później do niego wrócić.

Podobnie jak w latach ubiegłych, dziennikarze m.in. "Dziennika Bałtyckiego", "Gazety Wyborczej", Radia Gdańsk i portalu Trojmiasto.pl przy udziale zaprawionego w prześmiewczych bojach duetu Skiby i Konia, w największym stopniu "docenili" postaci i wydarzenia ze sceny politycznej.

Nie zabrakło więc ekipy rządzącej, byłego i obecnego prezydenta, partii opozycyjnych czy polityków zagranicznych. Człowiekiem Roku został Robert Lewandowski (jako "ostatni wspólny autorytet Rzeczypospolitej Obojga Narodów, mimo niewątpliwego faktu, że bierze pieniądze od Niemców"), Numerem roku - "IV RP używająca metod III Rzeszy do walki z III RP", a za Unik roku uznano "parawaning, czyli prawdziwi Polacy unikający innych prawdziwych Polaków" (wszyscy laureaci w ramce pod tekstem).

Jedną z największych przegranych (a może wygranych?) okazała się była kandydatka lewicy na prezydenta - Magdalena Ogórek. Choć jej nominacje pojawiały się przy wielu kategoriach, ostatecznie nie załapała się do żadnej z nich.

Miniony rok obfitował w tak wiele niezwykłych i wartych wyróżnienia zdarzeń i postaci, że w trakcie obrad postanowiono dodać dwie kategorie: cytat roku i DNA roku.

XXIII Biesiada Felietonistów odbyła się w Zagrodzie Czarnej Kozy w Gdańsku-Brzeźnie.

Laureaci XXIII Biesiady Felietonistów

Kobieta roku - Angela Merkel, która obiecała wygodne życie setkom tysięcy Arabów i zdziwiła się, że zaproszenie zostało przyjęte

Człowiek roku - Robert Lewandowski, ostatni wspólny autorytet Rzeczypospolitej Obojga Narodów, mimo niewątpliwego faktu, że bierze pieniądze od Niemców

Wydarzenie roku - Powrót IV RP jako sequel filmu Noc Żywych Trupów

Bubel roku - referendum w sprawie JOW-ów, czyli jak w jeden dzień wyrzucić bezkarnie w błoto 100 mln zł.

Paranoja roku - Były komunistyczny prokurator Stanisław Piotrowicz jako twarz Dobrej Zmiany w ojczyźnie wolnej, jaką raczył nam wrócić pan

Zwierzę roku - bulterier Jacek Kurski jako pis gończy na Woronicza

Cwaniak roku - Jarosław Kaczyński, który będąc prezesem został jednocześnie premierem i prezydentem bez odpowiedzialności

Idiota roku - Frankowicze, którzy uwierzyli, że Duda załatwi im niski kurs franka

Zboczenie roku - 500 zł na dziecko, czyli państwo płaci za seks, a nie na in vitro

Numer roku - IV RP używająca metod III Rzeszy do walki z III RP

Paw roku - Kukiz jako odruch wymiotny polskiej demokracji

Cios roku - Atak ministra Waszczykowskiego w rowerzystów i wegetarian reprezentujących zagrożenie dla polskiego patriotyzmu jako cios poniżej pedałów i buraków

Narzędzie roku - Andrzej Duda jako długo-PiS Prezesa

Happening roku - godzinki śpiewane przez krucjatę różańcową jako próba powstrzymania premiery spektaklu "Śmierć i dziewczyna"

Ofiara roku - Lis upolowany przez kaczora

Kicz roku - album Krzysztofa Krawczyka z utworami Cohena, czyli słynny niebieski prochowiec zbrukany pod pokładem parostatku

Martyrologia roku - Bronisław Komorowski przegoniony spod żyrandola do Budy Ruskiej

Unik roku - parawaning, czyli prawdziwi Polacy unikający innych prawdziwych Polaków

Cytat roku - "Błogosławione łono, które cię nosiło i piersi, które ssałeś"

Powiedzenie roku - inwokacja Beaty Kempy podczas XXIV rocznicy Radia Maryja: "Przewielebni Księża Arcybiskupi, Księże Celebransie, przewielebni Księża Biskupi, szanowni Księża, wszyscy Duchowni, nasi Przewodnicy, wszystkie władze według godności urzędów, drogi Ojcze Dyrektorze i kochana Rodzino Radia Maryja"

Skandal roku - skandaliczne zachowanie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy nie chcieli poddać się "dobrej zmianie"

DNA roku - Genetyczni zdrajcy jako Najgorszy Sort Polaków

Opinie (74) 1 zablokowana

 • Lamenty beneficjentów byłego reżimu. (12)

  Żarty epoki kamienia łupanego, waga superciężka, niestrawność.
  Ale czego oczekiwać od laureatów wyścigu szczurów ?

  • 85 113

  • (2)

   a za to Ty to masz pewnie plakat Jarka nad łóżkiem, a poglądy z epoki średniowiecza. Ale tak to już jest z wyznawcami pisioryzmu, że na żartach się nie znacie, zero dystansu i spięte poślady.

   • 40 26

   • Fu (1)

    twoje poślady są za bardzo rozluźnione - to staje się problemem dla otoczenia

    • 5 12

    • kolejny sztywniak bez dystansu i poczucia humoru.

     • 5 6

  • Gdzie tu lament ? (1)

   Czytać umiesz ? Czy może wklejasz wszędzie jak leci ?

   • 18 12

   • Taka robota,ważne że płacą.

    Rządowa posada, można powiedzieć.

    • 14 3

  • Niezależny satyryk rządowy? (1)

   Obrzydliwe i mocno polityczne. Z wiekiem dowcip mocno tępieje ...

   • 13 4

   • Nie Stefan

    PIS jest dla mnie równie niestrawny jak ww. żarty

    • 2 5

  • Zostawcie biedaka.... (2)

   On 1,50zł za wpis hejtowski dostaje.
   Musi się naklepać zeby abonament TV Republika wykupić, miesięczny datek na Rydzyka opłacić no i na bilet na miesięcznice musi starczyć...
   To ciężki kawałek chleba - walka z układem, lemingami, niemcami itd...

   • 21 10

   • (1)

    a ty z kim walczysz? z wyimaginowanym ciemnogrodem co chce ci zabrać ciężko wypracowaną śmieciówkę i rowerek?

    • 7 6

    • A to trzeba zawsze walczyć? He He.

     Ja po prostu lituje się nad każdym wypranym mózgiem który nawet w towarzyskim spotkaniu znajomych dziennikarzy przy piwku widzą układ, lemingowanie, ośmiorniczki za publiczne pieniądze itd.
     Widziałem poczucie humoru tych walczących z układem w TV Republika (załąmałem się wtedy) i rozumiem dlaczego wszystkich im podobnym ogarnia wściekłość kiedy bezczelne lemingi nawet po utracie władzy i wdeptaniu PO i Komora w ziemie mają czelność się naśmiewać z poważnej polityki i tych prawdziwych patriotów...
     Brakuje trochę dystansu do tego.

     • 11 3

  • Kim jestes? (1)

   Hejterem za pisowska kase

   • 4 5

   • zwyciezcom

    • 0 1

 • Śwetnie ujęte (8)

  Świetne, a zarazem smutne podsumowanie ubiegłego roku. Taki trochę śmiech przez łzy. Jednak dobrze, że niektórzy potrafią spojrzeć na to z dystansem i poczuciem humoru, choć poglądowo i cywilizacyjnie cofamy się do średniowiecza.

  • 90 41

  • choć poglądowo i cywilizacyjnie cofamy się do średniowiecza (6)

   łatwo taką bzdurę napisać - trudniej uzasadnić

   • 11 7

   • (5)

    Nie jest to trudne do uzasadnienia, kiedy do władzy doszła ultrakatolicka partia, której poglądy religijne przesłaniają racjonalizm myślenia i podejmowanie racjonalnych decyzji. Nie przypadkowo o średniowieczu mówi się "ciemne czasy" i jest to 10 wieków zastoju cywilizacyjnego, kiedy najwięcej do powiedzenia miał kler robiąc z ludzi ciemną masę, bo taką się łatwiej steruje. Wystarczy poobserwować sytuację i sięgnąć do historii

    • 7 9

    • to są wynurzenia wykształciucha (1)

     Dziwny ten zastój, w trakcie którego powstała cała cywilizacja (miasta, szlaki komunikacyjne, prawo, sztuka, etc., etc.)

     • 6 4

     • Abelard

      widać, że Ty swoją wiedzę czerpiesz z internetu zapewne. w ujęciu dominacji kościoła, jego manipulacji i wpływu na ludzi, z pewnością okres ten można nazwać "ciemnym". średniowiecze trwało aż 10 wieków, później się to nieco zmieniło, ale ten przykry epizod w swojej historii ma.
      warto się doinformować przed hejtem dla zasady. Miasta, szlaki komunikacyjne są dorobkiem przejętym z epoki poprzedniej.

      a prawo powstało w starożytnym Rzymie

      • 2 1

    • heha

     haha.
     eh... no to by było na tyle.

     • 0 2

    • Brniesz z uporem godnym lepszej sprawy (1)

     Co to jest "ultrakatolicka partia"? Tekst "poglądy religijne przesłaniają racjonalizm myślenia i podejmowanie racjonalnych decyzji" można napisać wobec każdej partii:
     - Kiedy do władzy doszła lewacka partia PO, której poglądy antyreligijne przesłaniają racjonalizm myślenia i podejmowanie racjonalnych decyzji.
     - Kiedy do władzy doszła lewacka partia N., której poglądy antyreligijne przesłaniają racjonalizm myślenia i podejmowanie racjonalnych decyzji.

     Zero przykładów z twojej strony - ot tak, opluć, napisać coś o średniowieczu, zapluć się o kościele. Tak jakbym napisał że poglądy antyPISowskie zatruwają percepcję. Gołosłowie. A już tekst "Wystarczy poobserwować sytuację i sięgnąć do historii" to każdy może zaadresować dowolnie. Np. gdybyś obserwował sytuację i czerpał z historii wiedziałbyś że donoszenie za granicę na własne władze miało już miejsce i nazwano to umownie Targowicą.

     A teraz na podsumowanie weźmy mega bzdurę tej wypowiedzi
     "choć poglądowo i cywilizacyjnie cofamy się do średniowiecza". Darujmy sobie poglądy bo każdy ma własne. Zastanówmy się zatem jak dwa miesiące rządów PISu cofnęły nas cywilizacyjnie do średniowiecza. Wprowadzono inkwizycję? Nakazano wiarę? Spalono kogoś na stosie? Może ktoś jest choćby prześladowany? Zlikwidowano dostawę energii elektrycznej? Szkolnictwa? Służbę zdrowia? Transport zbiorowy? Naprawdę trzeba dalej, aby wykazać pustkę figury retorycznej "poglądowo i cywilizacyjnie cofamy się do średniowiecza"?

     NIE MA ŚREDNIOWIECZA JEST WSPÓŁCZESNOŚĆ I KWIKI ODRYWANYCH OD KORYTA!

     • 2 1

     • Wow jakiś wyznawca pisioryzmu się uniósł mocno.

      • 0 1

  • nieuku - średniowiecze to rozkwit kultury - w książkach taka wiedza jest ukryta - nie w telewizji

   • 7 1

 • "Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie! "

  • 44 6

 • pieszczochy fuch z budżetówki wraz z plasowanymi kolegami na służbie !

  • 48 15

 • Klka moich kategorii (5)

  Wizjoner roku - Michnik za prognozę "Komorowski przegra wybory tylko, jeśli pijany przejedzie na pasach zakonnice w ciąży"

  Naiwniacy roku - uczestnicy marszów KOD

  Looserzy roku - PO w całej rozciągłości

  Lans roku - Petru w każdym TV i każdej lodówce - wielokrotnie większy czas antenowy w TVP Info niż Prezydent oraz istotnie większa od niego partia Kukiz15

  Wiedza roku - wyborcy Nowoczesna.PL zapytani ilu znają członków tej organizacji mówią że znają tylko Petru ale mają zaufanie

  Hipokryci roku - Ci którzy twierdzą że Kaczor w wypowiedzi o gorszym sorcie Polaków mówił o tych nie popierających PIS a jednocześnie nie przeszkadzało im jak Bieńkowska gadała "za 6 tys. zł to pracuje złodziej albo idiota"

  Najwyższa Władza Roku - Trybunał który wg Konstytucji pracuje wg ustawy nie respektuje tej ustawy

  Największa Demokracja Roku - nielegalne podsłuchwanie 80 dziennikarzy po akcji Sowa i przyjaciele

  Najwięszy Dziennikarz: niezmiennie Lis za okrzyki na wiecach i akcję z Kingą Dudą

  Największa Płaksa - Schetyna i PO naskarżyli na Polskę do UE

  Relacja roku - relacja z wizyty PAD w Chinach - gdyby nie to że się prawie nie wywalił na chińskim murze to byśmy się nawet o tym nie dowiedzieli

  • 92 61

  • Spadaj na szcz*w ppiissoorrkkuu (1)

   • 8 24

   • Oczka pieką? :-)

    • 7 2

  • dobre !! ja !!

   kategorie ok !

   • 10 5

  • o ! i to są odpowiednie kategorie :)

   no ale pan Skiba wespół z dziennikarzami GW, DzB i radia Gdańsk postanowili trzymać się oczywiście nawalanki w PiS
   jakie to przewidywalne i nudne

   • 17 6

  • git

   mam polewkę

   • 12 1

 • Polacy obojga narodów nieco inaczej to widzą (2)

  Wydarzenie roku - zdziwienie na twarzach konsumentów ośmiorniczek za publiczne pieniądze gdy samodzielnie uiszczali rachunek.

  Bubel roku - podsłuchiwanie dziennikarzy przez służby za rządów PO w celu opanowania innych podsłuchujących u Sowy.

  Paranoja roku - zaczepianie ludzi w pociągu pendolino przez panią premier

  Zwierze roku - Pewna pani tramwajarka która otrzymuje emeryturę ustanowioną przez szefa Platformy obywatelskiej za zasługi dla Solidarności podczas gdy pan któremu UB wybiło wszystkie zęby niestety musi żyć za standardową emeryturę

  Cwaniak roku - były prezydent który opuszczając urząd zabrał do swojego biura to i owo z drobnego sprzętu AGD oczywiście zgodnie z prawem

  Zboczenie roku - próby "projektowania" kościoła w Gdańsku przez młodzieżówkę PO
  Numer roku - wmawianie ludziom że PRLowski sędzia członek partii komunistycznej (przez ponad 20 lat) stoi na straży praworządności w ich ojczyźnie
  Paw roku - słowa suflerki wyplute w plecy kandydata na prezydenta RP podczas spotkania z niepełnosprawną obywatelką

  Cios roku - demontaż tęczy i brak nowego misia na horyzoncie

  Narzędzie roku - Pani premier Kopacz jako szefowa PO

  Happening roku - gwałty muzułmanów na niewiernych dziewczętach które musiały podpisywać lojalki że nie ujawnią kto je molestował

  Ofiara roku - Lis razem z pewnym aktorem naśmiewający się z pewnej nastolatki prywatnie córki kandydata na prezydenta którzy następnie się o to pokłócili

  Kicz roku - Chodź szogunie! i samurajskie poczucie humoru podczas gościnnych występów w Japonii byłego prezydenta

  Martyrologia roku - "walka" Lecha Wałęsy z internautami na portalu wykop

  Unik roku - rząd PO w obliczu afery podsłuchowej

  Cytat roku - Platforma Obywatelska chce odzyskać internet. Partia zatrudniła 50 osób, które będą zajmowały się krytyką Prawa i Sprawiedliwości w internecie - poinformował portal "Rzeczpospolitej". Te informacje skomentowała dla Informacyjnej Agencji Radiowej Małgorzata Kidawa-Błońska.

  • 71 39

  • świetne !!

   • 10 4

  • świetne

   merytorycznie i żartobliwie.

   • 3 1

 • (2)

  Kod-komitet obrony donosicieli, bubel roku

  • 37 20

  • młotku

   dodaj jeszcze gestapowcy, komuniści ,złodzieje itd

   • 0 4

  • Donosicieli?

   Z tego co mi wiadomo pRezydent Duda sam latał na skargi do KE kiedy był jeszcze europosłem, aPiS latał do Brukseli skarżyć na deptanie wolności słowa i wolnych mediów, kiedy Toruński biznesmen nie dostał koncesji bo kasy nie wpłacił do KRRiT.. Nie można zapominać rzeczy które nam nie pasują, zwłaszcza kiedy się innych krytykuje za to samo...

   • 2 4

 • NIe jest tajemnicą, że prawie wszyscy uczestnicy Totartu wylądowali na żółtych papierach.

  Miejmy to na uwadze zanim na poważnie zaczniemy ich słuchać.

  • 26 7

 • Czy mam rozumieć, że rząd PiSu i to zrobili w dwa miesiące to same najważniejsze wydarzenia w Polsce? (9)

  Śmiejecie się z PiSu, a przez prawie cały rok rządzili złodzieje, cwaniacy i strażnicy POkracji, którzy robili gorsze rzeczy. Żałosny artykuł i nędzni, stronniczy felietoniści.

  • 50 27

  • Gdańsk pozostanie bastionem PO i wszelkie "pisowskie odchylenia" będą tu zażarcie zwalczane (6)

   Czy posuną się do ożywienia idei Frei Stadt Danzig, zobaczymy.

   • 15 3

   • (5)

    a kiedyś to było normalne miasto ... teraz wszyscy w Polsce z nas się śmieją

    • 12 9

    • nie śmieją się, zwykli ludzie tu są tacy sami lak wszędzie (2)

     Różnicę robią miejscowe elity od lat 90tych finansowane z kieszeniu wyborców CDU.

     • 9 5

     • z tym CDU to porąbalo ciebie tow.Wania (1)

      • 4 4

      • Tlumacz sobie świat tak, zeby było ci łatwiej żyć.

       • 2 1

    • chyba z siebie się śmieją (1)

     Jestem dumny z POMORZA i to nie po raz pierwszy myślimy trochę inaczej niż reszta, a oni to z siebie się śmieją .

     • 5 5

     • Dlaczego podpisujesz się skromnie Pomorze zamiast z rozmachem Cała Polska, Europa, albo wszyscy Ziemianie?

      Jak byc megalomanem to po całości.

      • 3 3

  • Skiba ma sklerozę i jeśli cokolwiek pamięta to wyłącznie dwa miechy do tyłu

   • 12 3

  • robili gorsze rzeczy??

   daj parę gorszych przykładów

   • 1 2

 • Jacy felietoniści takie podsumowanie (2)

  tylko to pozostało, koryto odjechało i nie wróci więcej.

  • 45 21

  • jakie koryto dzieciaku ? (1)

   do koryta to jak widac sie pisuar pcha i obsadza stolki swoimi kolesiami a mowil ze brzydzi sie nepotyzmem. Jak sie cos chce robic inaczej to samo gadanie to zbyt malo . Po czynach widac ze pisuar to gorszy sort niz PZPR . Nawet swinie sie mniej pchaja do koryta . Ty i tak miales byc tylko pionkiem do glosowania a koryto za 100 000 mies. pensji jak widzisz maja kolesie prezesika.

   • 4 10

   • Już oceniasz?

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Mela Koteluk & Kwadrofonik
Mela Koteluk & Kwadrofonik
rock, pop
paź 29
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
muzyka alternatywna
lis 12
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Król
Król
pop
lis 27
sobota, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Bloger "Make Life Harder", który okazał się być gdańskim poetą to: