Wiadomości

stat

Gdańska historia na kartach gry "Timeline:Polska"

Na kartach gry pojawią się wydarzenia związane z Gdańskiem - choćby takie jak Jarmark Dominikański
Na kartach gry pojawią się wydarzenia związane z Gdańskiem - choćby takie jak Jarmark Dominikański mat. prasowe

Co powstało wcześniej: kopalnia soli w Wieliczce czy Bazylika Mariacka w Gdańsku? Jeśli wydaje się wam, że znacie dobrze polską historię, sięgnijcie po grę "Timeline:Polska", w której pojawią się również ciekawe wydarzenia związane z Gdańskiem.O tym, że planszówki nie tylko bawią, ale też rozwijają wyobraźnię i pomagają przyswajać wiedzę z różnych dziedzin życia, wiadomo nie od dziś. Już niedługo na polskim rynku pojawi się nowa gra, którą powinni zainteresować się szczególnie miłośnicy polskiej historii. To "Timeline:Polska", czyli gra oparta na przełomowych, ale też tych nieco mniej znanych wydarzeniach, jakie przez lata kształtowały nasz kraj. W październiku ukaże się ona nakładem wydawnictwa Rebel.

- Wybierając wydarzenia do "Timeline:Polska, staraliśmy się skupić na tych pozytywnych, często nieznanych, które sprawiają, że możemy być dumni z naszej ojczyzny i jej mieszkańców - mówi Magdalena Jedlińska z firmy Rebel. - Mamy nadzieję, że gra przypomni, że nasza historia jest nie tylko bolesna, ale też fascynująca, ciekawa, a nawet imponująca.
Wiadomo już, że w zestawie 110 kart znajdzie się 6 ściśle związanych z historią Gdańska. Pojawi się na nich m.in. Jarmark Dominikański, kościół NMP w Gdańsku czy powstanie przeciw Krzyżakom. Na kartach nie znajdziemy natomiast wydarzeń związanych z aktualnymi przemianami na scenie politycznej ani tych najbardziej traumatycznych i budzących skrajne emocje, jak katastrofa w Smoleńsku. Zakres dat rozciąga się od XIV wieku p.n.e. aż do 2014 roku.

Reguły gry nie są skomplikowane: na początku wszyscy uczestnicy otrzymują taką samą liczbę kart, na odwrocie których znajduje się data. Rozgrywka rozpoczyna się od położenia na środku stołu jednej, losowo wybranej karty (z talii pozostałych, nieprzydzielonych graczom kart). Kartę tę należy położyć datą do góry, będzie ona punktem wyjścia do chronologicznej linii, która podczas rozgrywki będzie stopniowo budowana przez graczy. Każdy gracz w swojej turze wybiera jedną z trzymanych w ręce kart i umieszcza ją na lewo lub na prawo od karty początkowej, zależnie od tego, czy uważa, że data odpowiadająca zawartości karty jest wcześniejsza, czy późniejsza od daty początkowej. Następnie dokonuje się sprawdzenia, czy gracz miał rację. Jeśli tak, karta pozostaje na stole, w przeciwnym razie jest odrzucana, zaś gracz zmuszony jest pociągnąć nową. Czynność powtarzana jest przez kolejnych graczy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Im więcej kart na stole, tym trudniej jest poprawnie umieścić kolejną kartę. Wygrywa gracz, który jako pierwszy zdoła pozbyć się wszystkich kart.

- Prostota rozgrywki sprawia, że w grze może uczestniczyć każda osoba i to w niemal dowolnym towarzystwie, bez zbędnego zagłębiania się w instrukcję. To chyba jej największa zaleta, która jednocześnie powoduje, że "Timeline: Polska" idealnie sprawdza się jako narzędzie edukujące przez zabawę - przekonuje Jedlińska.
Premiera gry planowana jest na początek października 2016. Pierwsze 1000 sprzedanych egzemplarzy otrzyma gratis zestaw 10 kart promocyjnych. "Timeline:Polska" będzie kosztować 59,95 zł.

Opinie (38)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

01

czerwca

Kino Samochodowe - Gdynia Gdynia, Gdynia Arena

05

czerwca

Kino samochodowe - Kino Kul... Gdańsk, Stadion Energa Gdańsk

14

czerwca

Targi PupiLove Gdańsk, Galeria Metropolia

Kultura

Trójmiejski street art w pigułce - najważniejsi twórcy i ich dzieła
Trójmiejski street art w pigułce

Kulinaria

Kawa w domu jak z kawiarni. Dobre ekspresy do kawy
Kawa w domu: dobre ekspresy do kawy
Otwarte tarasy na galeriach handlowych w Trójmieście
Otwarte tarasy na galeriach handlowych

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Zespół Golden Life powstał w: