• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kardiolog napisał książkę fantasy. "Biskup" - Watykan, demony i walka o władzę

Patryk Gochniewski
17 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (209)
Adam Maksymilian Grzybowski na co dzień jest kardiologiem w gdańskim UCK. W wolnych chwilach poświęca się jednak swojej pasji - pisaniu fantasy. Właśnie ukazała się jego powieść "Biskup". Adam Maksymilian Grzybowski na co dzień jest kardiologiem w gdańskim UCK. W wolnych chwilach poświęca się jednak swojej pasji - pisaniu fantasy. Właśnie ukazała się jego powieść "Biskup".

Adam Grzybowski to gdański kardiolog, który stwierdził, że na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno. Pasję do fantasy zamienił na powieść "Biskup", której pisanie zajęło mu osiem miesięcy. Zjawiska nadprzyrodzone i średniowieczny, przesiąknięty mrokiem Watykan, walka o władzę - to wszystko na nieco ponad dwustu stronach. Ciekawa nowa pozycja z Trójmiasta.




Wydaje się, że zawód lekarza jest na tyle absorbujący, że trudno znaleźć czas na cokolwiek innego. Nieustanna praca oraz ciągłe dokształcanie. Adamowi Grzybowskiemu udaje się jednak znaleźć czas na pasje - gitarę oraz pisanie fantasy.

Czy lubisz czytać książki fantasy?

- Ten zawód jest trudny, dlatego należy koniecznie wygospodarować czas na inną aktywność. Osobom pracującym niezbędna w życiu jest jakaś przeciwwaga dla codziennego stresu - mówi Grzybowski. - W moim przypadku pisanie pozwalało mi zapomnieć wieczorami o obawach związanych z pandemią. To był czas, kiedy na każdym dyżurze widziałem przynajmniej kilku umierających pacjentów. Można powiedzieć, że wędrówka po świecie fantasy leczyła moją głowę - dodaje autor "Biskupa".
Watykan od zawsze stanowił dobry materiał na historie mroczne czy fantastyczne. Hermetyczny, działający według ściśle określonych reguł, ale też niejednokrotnie zdeprawowany i zepsuty. Świetnie nadaje się do tworzenia alternatywnego świata wokół niego, który bardziej przypomina horror niż kościelną korporację.

Tym bardziej ciekawe jest, że "Biskup" mógł nigdy nie ujrzeć światła dziennego. To była odskocznia, typowe pisanie do szuflady. Jednak, jak to często w takich przypadkach bywa, coś pchnęło Adama Grzybowskiego, aby spróbować opublikować tę książkę.


- Aż do czasu pandemii nie sądziłem, że kiedykolwiek napiszę cokolwiek innego niż teksty medyczne. Pisałem mojego "Biskupa" co najwyżej dla rodziny i najbliższych. Gdy jednak był już gotów, naszło mnie pytanie, czy nie należy dać tej opowieści szansy? - opowiada Grzybowski. - Wysłałem tekst do jednego tylko wydawnictwa. Wybrałem Novae Res, nasze lokalne trójmiejskie wydawnictwo, gdyż z informacji zamieszczonych na ich stronie wynikało, że przyjaźnie traktują debiutantów. Pamiętam, jak wielkie było moje zaskoczenie, gdy po dwóch miesiącach otrzymałem odpowiedź, że są zainteresowani wydaniem.
"Biskupa" można sklasyfikować trochę jako bajkę dla dorosłych - są elementy grozy, nadprzyrodzone siły, nieczysta walka na najwyższych szczeblach władzy. Stolica apostolska to miejsce przepełnione chciwością i mrokiem. Kolorytu całości dodaje jednak poszatkowana struktura czasowa, która raz przenosi nas do teraźniejszości, innym razem do średniowiecza, a nawet dalej, do czasów pogańskich.

"Biskup" to książka, w której cały czas coś się dzieje. Czyta się ją szybko, a narracja prowadzona jest bardzo sprawnie. Czytelnik nie ma problemu z tym, aby łączyć wątki w szybko zmieniającej się czasoprzestrzeni. "Biskup" to książka, w której cały czas coś się dzieje. Czyta się ją szybko, a narracja prowadzona jest bardzo sprawnie. Czytelnik nie ma problemu z tym, aby łączyć wątki w szybko zmieniającej się czasoprzestrzeni.
Można śmiało porównać to wszystko do współczesnej walki w polityce. Może też z tego powodu tę książkę czyta się tak lekko? Na pewno pomaga w tym również jej długość - niecałe trzysta stron. Poza tym autorowi udało się bardzo sprawnie poprowadzić narrację i utrzymać tempo. Nie ma tu niepotrzebnych i rozwlekłych opisów. Jest akcja, są konkrety, momentami ostrzejsze dialogi, nie ma miejsce na nudę. Wydaje się, że "Biskup" może znaleźć dość wierne grono czytelników.

- Książka musi przede wszystkim sprawiać przyjemność, a nie usypiać. Moim celem było, aby akcja była dynamiczna, zatem opisy są zredukowane do niezbędnych - mówi Grzybowski. - Mam jednak nadzieję, że w tych nielicznych opisach czytelnik znajdzie dla siebie ciekawostki.
"Biskup" zbiera pozytywne recenzje zarówno wśród krytyków, jak i czytelników. Adam Maksymilian Grzybowski stworzył książkę, która zadowoli zarówno miłośników fantasy, ale też stanowi bardzo dobrą opcję dla tych, którzy swoją przygodę z tym gatunkiem dopiero zaczynają. Poza tym to dopiero początek tej historii.

Trójmiejskie wydawnictwa


- Myślę, że nie ma potrzeby ukrywać, że kontynuacja "Biskupa" jest już napisana i szczęśliwie również zaakceptowana do publikacji. Do niektórych postaci po prostu bardzo się przywiązałem. Pomysłów w głowie rodzi się dużo. Oby tylko kardiologia pozostawiła czas na realizację tych najlepszych.

Miejsca

Opinie (209) ponad 20 zablokowanych

  • Anna Agnieszka (5)

    Przeczytałam zarówno artykuł jak i opinie o książce A.Grzybowskiego , zastanawia mnie skąd w ludziach jest tyle nienawiści, hamstwa czy hejtu jaki jest tutaj wylany na autora powieści. Czy gdzieś jest napisane , że książka była tworzona w trakcie dyżurów? Czy oprócz pracy zawodowej nikt z Was nie ma żadnych pasji , zainteresowań oprócz wylewania pomyj jak tutaj , nie czytając oprócz tytułu książki żadnego rozdziału? My Polacy mamy obrzydliwą cechę nienawiść do drugiego , któremu powodzi się trochę lepiej. Ja czytałam książkę dr. Grzybowskiego, pomimo , iż nie jestem fanką takiej lektury. Czyta się przyjemnie , nie jest napisana językiem naukowym , zajęło mi to 2 wieczory. To jest książka napisana dla przyjemności , jeden lubi pisać, drugi czytać a trzeci łowić ryby. Tryskacie jadem żmij, ciekawe ilu z Was napisało by chociaż jeden rozdział. Ktoś kto ma chociaż trochę wyobraźni w tej książce może cofnąć się do zamierzchłych czasów średniowiecza jak i pogańskich. Polecam ją, czyta się szybko o przyjemnie.

    • 4 4

    • (2)

      Przeczytaj sobie wpisy i pomysl samodzielnie o ile nie uczestniczysz w promocji na zlecenie.
      Tyle wpisów napisanych według jednego schematu

      • 1 1

      • Przykro mi bardzo ale nie uczestniczę w promocji bo niestety nie znam autora . Napisalam to co myśle (1)

        • 0 2

        • To słabo,,,

          • 1 0

    • (1)

      Pani elokwentna a chamstwo napisane przez samo h. Dziękuję za uwagę.

      • 1 1

      • Pani elokwentna , literówka z chamstwo , masz racje pisze się przez ch

        • 0 1

  • Anna Agnieszka

    Życzę autorowi książki kolejnych sukcesów w pisarstwie , domniemam iż jest fanem nie tylko medycyny ale i historii. W książce zawarte są również elementy pogańskich rytuałów jak i wierzeń. Bardzo dobra lektura na długie i zimne wieczory. Polecam.

    • 4 4

  • Kasia

    Przychyam się w całości do pozytywnego komentarza powyżej. Polecam.

    • 1 2

  • Przyznaję się ze czułam niedosyt po przeczytaniu tej książki więc cieszy mnie wiadomość że powstała jej kontynuacja . Polecam!

    • 2 2

  • Irek (1)

    Fajna książka, szkoda że nie ma kolejnej części. Czekam i gratuluję doktorze!

    • 1 2

    • I nie będzie, bo doktorek pisze gnioty.

      • 1 1

  • Dobre typo na okładce!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wiosna w ogrodzie (1 opinia)

(1 opinia)
6 zł
targi, kiermasz

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Juwenalia Gdańskie 2024 (49 opinii)

(49 opinii)
75 - 290 zł
Kup bilet

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Dokończ piosenkę: Kochana Mamo, gdy będę duży, to Ci przywiozę...?