- 1 Kontrowersyjna gra z Trójmiastem w tle (169 opinii)
- 2 Jak imprezują młodzi rodzice? (45 opinii)
- 3 Epicka apokalipsa na stoczni (15 opinii)
- 4 "John Wick 4": obłędnie dobry! (46 opinii)
- 5 Tysiące roślin na stadionie (31 opinii)
- 6 Myslovitz - wrócili w wielkim stylu (22 opinie)
Gdynia w filmowych kadrach: Orłowo i Redłowo
Trójmiasto było i jest lokacją dla wielu polskich filmów i seriali. Orłowski klif, sopockie molo czy gdańska stocznia to najczęstsze miejsca "grające" w filmach, które kręcono nad Bałtykiem. Również w wielu mniej oczywistych plenerach na mapie Gdańska, Gdyni i Sopotu: w zaułkach, budynkach i mało znanych lokalach kręcono produkcje, które na zawsze zapisały się w historii polskiej kinematografii. Na początek zapraszamy na filmową wycieczkę po Orłowie i Redłowie, w kolejnych odsłonach przyjrzymy się obiektom z centrum Gdyni, Oksywia i Babich Dołów, które "zagrały" w filmach i serialach, a także sopockim i gdańskim lokacjom filmowym.
Cykl Filmowe Trójmiasto - wszystko o lokalnych filmach
Gdynia stolicą polskiego filmu staje się raz w roku na czas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Filmowcy do "miasta z morza i marzeń" zaglądają jednak znacznie częściej. Malownicze nadmorskie plenery, klifowe zbocza, korty tenisowe, torpedownia, bulwar, skwer Kościuszki, Kamienna Góra - miejsca, które dobrze znają mieszkańcy, dzięki filmom i serialom poznała cała Polska. Niejednokrotnie zdarzało się też, że Gdynia "udawała" inne, często dość odległe miejsca - bezludną wyspę czy turecki dworzec. Samo Orłowo z filmem ma znacznie więcej wspólnego niż tylko coroczne odsłony Kina Letniego. Zapraszamy w podróż śladami licznych, realizowanych tu produkcji.
Klif
Na podium najczęściej filmowanych nadmorskich zakątków niezmiennie plasuje się orłowski klif. W kilkudziesięciu produkcjach podziwiać możemy malownicze urwisko i tutejsze, wyciągnięte na brzeg rybackie łodzie. To jednak nie wszystko, czym Orłowo zainspirowało polskich filmowców. Idąc ulicą Orłowską - po prawej stronie, kierując się w stronę molo - dostrzec można budynek Szkoły Podstawowej nr 8
Filmowe Trójmiasto: 07 melduje się nad morzem
Trójmiejski motyw w "07 zgłoś się" przewijał się niejednokrotnie. Choć niestrudzonego Borewicza zawsze nad morze ściągała zbrodnia, to znajdował czas, by spałaszować rybkę na sopockim deptaku czy odprężyć się w gdyńskim "Maximie". Każda z tych osobliwych wypraw skutkowała intrygującym śledztwem lub widowiskową akcją, taką jak desant ze śmigłowca na pokład płynącego Bałtykiem promu. Nadmorskie ozdobniki pojawiły się zarówno w pierwszym, jak również w ostatnich odcinkach serialu, przez co Trójmiasto stało się klamrą spinającą "07 zgłoś się".
Repertuar kin w Trójmieście
Łącznie, w mniejszym bądź większym stopniu, Trójmiasto przewinęło się w pięciu epizodach. I choć czasem mocno trzeba wytężyć oko, aby dostrzec trójmiejskie akcenty, to niewątpliwie dodawały one kolorytu mrocznemu, serialowemu światu przekrętów i zbrodni.
U Maxima w Gdyni znów cię widział ktoś...
O legendarnym Maximie, odwiedzanym licznie w latach 80. przez obcokrajowców, marynarzy i płacących dolarami trójmiejskich cinkciarzy, śpiewał zespół Lady Pank: "U Maxima w Gdyni znów cię widział ktoś. Sypał zielonymi mahoniowy gość. Boney M. zagrało, kelner zgiął się wpół. Potem odjechało Złote BMW...".
Gdynia: kolejny plan miejscowy dla terenu z Maximem
Zaaranżowana tu rozmowa Borewicza i trójmiejskiej policjantki z jedną z "gdyńskich mewek", którymi eufemistycznie określono w serialu prostytutki, miała de facto nie mieć miejsca w klubie przy Orłowskiej, lecz w imitującej Maxima warszawskiej Adrii. Wszelkie pogłoski o wykorzystaniu gdyńskiego lokalu w serialu "07 zgłoś się" miały pochodzić od właściciela klubu, a sprostował je w jednym z wywiadów Bronisław Cieślak. Aktor potwierdził, że ekipa serialu prywatnie dość często gościła w klubie, nigdy zaś z włączoną kamerą. Jednak w wielu źródłach do dziś można przeczytać o rzekomym zaaranżowaniu wnętrz Maxima na potrzeby serialu.
Pewny jest za to udział Maxima w dwóch innych produkcjach. To tu nakręcono jedną z pierwszych scen komedii "Smażalnia story". Wracający po kilkuletnim pobycie w Finlandii Zbyniu (Zbigniew Buczkowski) i Zdziś (Zdzisław Smektała) spędzili pierwszą noc w Polsce na zabawie w nocnym klubie. Do tańca przygrywał gdański zespół Wały Jagiellońskie z Rudim Schubertem, który raczył gości przebojem "Kukuła disco".
W Maximie koncertowało też cieszące się już niemałą renomą De Mono w filmie "Trzy dni bez wyroku". Choć akcja filmu wyreżyserowanego przez Wojciecha Wójcika, który miłośnikom sensacyjnego kina jest dobrze znany z późniejszej "Ekstradycji", rozgrywa się przede wszystkim w Gdańsku, nie zabrakło także gdyńskich akcentów. To tu, zanim założył fartuch doktora Burskiego czy wskoczył w sutannę, zaistniał po raz pierwszy w polskiej kinematografii Artur Żmijewski. Początkujący, niespełna 25-letni aktor zagrał "Mruka", młodziutkiego kasiarza, którego wychowawcy z "poprawczaka" wrobili w morderstwo. W scenie nakręconej w gdyńskim lokalu wystąpił też Andrzej Zaucha.To ostatni raz, kiedy mogliśmy oglądać na wielkim ekranie artystę, którego zamordowano kilka tygodni po premierze filmu.
Maxim został także wytypowany przez Jerzego Gruzę na miejsce wyborów Miss Mokrego Podkoszulka w siódmym odcinku serialu "Czterdziestolatek. 20 lat później". W tamtych czasach o Maximie krążyły legendy, był symbolem erotyzmu i nocnych zabaw.
Nowa ekranizacja "Chłopów" będzie kręcona m.in. w Sopocie
Molo - najlepszy widok
Orłowskie molo jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Gdyni, skąd można napawać się pięknym widokiem: plaży, przystani rybackiej i malowniczego klifu. Nic więc dziwnego, że filmowcy tak chętnie je odwiedzają. W kilkudziesięciu filmach, które powstały nad morzem, zobaczymy wyciągnięte na plażę rybackie łodzie, a w tle malownicze urwisko.
W większości przypadków twórcy ustawiają kamerę w Orłowie po to, aby nakręcić sceny miłych przechadzek po plaży albo romantycznych randek. Klif jako tło pojawia się m.in. w "Skarbie kapitana Martensa" Jerzego Passendorfera z 1957 r. w scenie spotkania zakochanej pary (Barbara Połomska i Tadeusz Schmidt). To samo miejsce można zobaczyć także w innym filmie tego reżysera - w "Mewach". W filmie tym w głównej roli gdańskiej prostytutki Zośki można oglądać występującą po raz pierwszy na ekranie Urszulę Kowalską, późniejszą aktorkę Teatru Miejskiego w Gdyni.
W "Trójkącie Bermudzkim" na szczycie orłowskiego klifu spotykają się skłóceni kuzyni: Jarek (Marian Kociniak) i Roman (Marek Lewandowski). Ten ostatni o mały włos nie spada z urwiska. Także Olaf Lubaszenko w okolice klifu przeniósł część akcji filmu "Sztos". Na klifie spotkali się cinkciarz Synek (Cezary Pazura) i Beata (Ewa Gawryluk), a na plaży przy łodziach rozmawiali ze sobą Synek i wprowadzający go w tajniki zawodu Jan Nowicki. Scenę porannego spaceru trójki głównych bohaterów (Olga Drozdowa, Jan Nowicki, Masza Petraniuk) kręciła pod klifem Marta Meszaros, gdy realizowała w Trójmieście "Córy szczęścia". To historia zainspirowana artykułem w gazecie, dotycząca rosyjskiej nauczycielki, która po przyjeździe do Polski zostaje prostytutką, by utrzymać siebie i córkę. Na klifie spotkali się także bohaterowie filmu "O dwóch takich, co nic nie ukradli".
Trójmiejska historia "Sztosów", czyli zabawa z cinkciarzami
Znajomy obrazek z Orłowa wypatrzymy także w "Dziewczynce z hotelu Excelsior". Na molo pojawiła się ekipa Krzysztofa Krauzego, gdy kręcił tu sceny do tryptyku "Wielkie rzeczy". Realizowane były tu ujęcia do kilku odcinków serialu "Kryminalni". Zawitali tutaj też twórcy komedii romantycznej "Tylko mnie kochaj", która kończy się romantyczną sceną spaceru pod klifem. Orłowska plaża, poddana małej ingerencji scenograficznej, zagrała również bezludną wyspę w jednym z odcinków popularnego serialu komediowego "Niania". W Orłowie na dłużej za to zagościła ekipa filmu "0_1_0" Piotra Łazarkiewicza. Cały film realizowany był w Gdyni. Opowiada siedem pozornie ze sobą niezwiązanych historii trudnych relacji młodych ludzi, mieszkających właśnie w Gdyni. Nocą na molo kręcono sekwencję z udziałem Jacka Bunscha, ówczesnego dyrektora Teatru Miejskiego w Gdyni, który wcielił się w epizodyczną rolę sprzedawcy letnich przekąsek.
Filmowe Trójmiasto: serial "Kryminalni"
Domek Żeromskiego
Spacerując ulicą Orłowską, przechodząc przez mostek na rzeczce Kaczej
Polanka Redłowska, ślimak i korty
U styku plaży i bulwaru Nadmorskiego położona jest Polanka Redłowska, wdrapując się schodami na górę, można zobaczyć tereny, na których po wojnie uruchomiony został kompleks odkrytych basenów z wieżą do skakania, a obok niego Hotel Lazurowy
Filmowe Trójmiasto: "Złodziej tęczy", czyli Omar Sharif, cyrkowcy i wielka powódź w Gdańsku
Idąc w dół ulicy Ejsmonda
Przeczytaj więcej o "Żonie dla Australijczyka"
Po przeciwnej stronie ulicy Ejsmonda wśród drzew znajduje się urokliwe miejsce z pięknym widokiem na morze. To tzw. ślimak
Miejsca
Wydarzenia
Opinie (59) 3 zablokowane
-
2020-08-25 12:20
a gdzie Reich Pasikowskiego co nota bene wczoraj leciał w TVN7 ? (5)
- 20 8
-
2020-08-25 12:39
Reich (1)
Widziałam, świetny film, ale chyba bardziej kręcony w Sopocie
- 2 3
-
2020-08-25 22:21
Redlowo , na drodze ze szpitala do plaży.
- 3 0
-
2020-08-25 12:53
Dokładnie, bardziej Sopot :) (1)
- 2 3
-
2020-08-25 13:06
Sopot?
To trójmiasto
- 0 6
-
2020-08-25 19:10
Ich buda kempingowa była ustawiona w Redłowie na plaży od wejścia od szpitala.
- 3 0
-
2020-08-25 12:30
Meksyk, Peki, , zapomniane Pogórze, Oksywie, Obłuże nie znalazły uznania filmowców? (2)
- 15 4
-
2020-08-25 12:33
a Oksywie leży w Orłowie? (1)
- 4 3
-
2020-08-25 13:43
Ostatni kurs, willa przy ul. Zielonej 8 (Oksywie), klub Orion i siedziba szajki przestępców
- 5 0
-
2020-08-25 13:09
(7)
Może osoba pisząca artykuł bardziej powinna zorientować się gdzie leży Polanka Redłowska. Baseny znajdowały się w dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana. Bądź na Kępie Redłowskiej. Pozdrawiam
- 12 22
-
2020-08-25 14:21
Dzielnica Wzgórze św. Maksymiliana? (1)
Owszem jest taki przystanek SKM. Ale w czasach istnienia basenów nazywał się Wzgórze Nowotki.
- 17 0
-
2020-08-25 15:28
za parę lat pewnie będzie Kaczyńskiego
- 5 3
-
2020-08-25 15:34
Polanka Redłowska jest w granicach administracyjnych Redłowa... (1)
- 4 3
-
2020-08-25 18:00
I ul. Tetmajera pewnie też ?
- 2 0
-
2020-08-25 20:19
przy Polance Redłowskiej
natomiast na pewno nie na wzgórzu Św.Maksymiliana, bo w czasach kiedy basen był czynny, to było Wzgórze Nowotki. Z ulicy Szenwalda na Wzgórzu Nowotki chodziłam na basen na Polankę Redłowską.
- 4 1
-
2020-08-26 08:23
2nd sort
Jak już, to Wzgórze Nowotki, to był PRL, dopiero pissmany zmienili na #więtego. Teraz to co druga ulica, plac itd., to święty lub L. Kaczyński.
- 4 1
-
2021-12-29 16:51
baseny
gdy były baseny to nie było wzgórza maksa tyko nowotki
- 0 0
-
2020-08-25 14:02
(5)
Borewicz deklasuje całą resztę :D
- 19 4
-
2020-08-25 15:15
(2)
To w tej szkole rozmawiał z tą dziewczynką i pokazywał jej zdjęcie?
- 5 1
-
2020-08-25 16:35
Fajny tornister Kochanie...
- 5 1
-
2020-08-26 10:56
Poka poka, z komunii masz ?
- 2 0
-
2020-08-25 19:13
(1)
Cybulski z filmem Jutro Meksyk z 1966 ,piękne baseny w Gdyni ktorych już nigdy nie będzie.Ten film deklasuje pozostałe.
- 4 2
-
2020-08-26 11:55
Super film, właśnie obejrzałem, baseny świetnie pokazane, świadectwo tamtych czasów
- 2 0
-
2020-08-25 14:47
Trochę tak ciekawostkowo, po łebkach.
Ale ok ;)
- 20 3
-
2020-08-25 15:21
(1)
Dodałbym serial Krew z krwi ;) swoją drogą dobry.
- 8 3
-
2020-08-25 17:44
A ja dodałabym ten serial " Dziurawe Drogi i Witomińska Komnata" a swoją drogą bardzo dobry ;)
- 1 1
-
2020-08-25 15:28
A gfzie jesr układ zamknęty, rodzinka pl, kochjaj albo rzuć, miasto z morza (1)
- 19 4
-
2020-08-25 17:11
Człowiek z żelaza, Czarny czwartek, M jak miłość
- 2 2
-
2020-08-25 15:37
Ciekawe ile z naszego budżetu UM dopłaci do przyszłych "dzieł"? (1)
- 6 5
-
2020-08-26 09:37
na elektrociepłownię Ostrołęka, która nigdy nie będzie w uruchomiona, poszedł miliard, bo politycy nie potrafią postawić się górnikom, a ty marudzisz o jakiś drobnych, które przy okazji promują miasto...
- 0 0
-
2020-08-25 17:32
(2)
Śródmieście z dworcem oraz szosa do Sopotu w Orłowie grały plenery w filmie Ostatni Kurs z S. Mikulskim
- 16 1
-
2020-08-25 22:52
w tym filmie...
ważny plener to kamienica przy Morskiej dawnej Czerwonych Kosynierów róg dzisiejszej ul Surmana, Mikulski po nocy kogoś tam szuka ale widziałem to tak dawno że fabuła mi zanikła
no i Orłowskie uliczki- 2 1
-
2020-08-26 07:47
O tym pomyślałam.
Jak "Ostatni kurs" mógł się nie znaleźć w tym spisie? :)
- 0 1
-
2020-08-25 17:32
Dziurawe Drogi i Witomińska Komnata
Byłby niezły film o tym
- 9 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.