Wiadomości

stat

Globaltica stawia na polskich (ale nie tylko) artystów

Polski duet Mehehe to muzyka inspirowana magią ludową.
Polski duet Mehehe to muzyka inspirowana magią ludową. fot. Bartek Muracki

Na festiwalu kultur świata Globaltica, który od środy do niedzieli potrwa w Gdyni, artystów z odległych zakątków świata oczywiście nie zabraknie, ale po raz pierwszy usłyszymy aż tak silną reprezentację polskiej sceny współczesnej muzyki tradycyjnej. Główne koncerty, które odbędą się w piątek i sobotę od godz. 18 na polanie Kolibek, zdominują jednak zagraniczni artyści.Szczegółowy program festiwalu Globaltica w Kalendarzu Imprez

Czy interesujesz się muzyką świata?

tak, to mój ulubiony gatunek 31%
czasami słucham, ale nie jestem bywalcem takich koncertów 43%
nie, wolę inne style muzyczne 26%
zakończona Łącznie głosów: 111
Globaltica w tym roku odbędzie się po raz piętnasty. Tak długi staż potwierdza, że gdyński festiwal kultur świata to impreza z wyrobioną - nie tylko lokalną - renomą, która co roku jest chętnie odwiedzana przez fanów muzyki świata, ale również osoby poszukujące nowych brzmień.

- Naszym celem nie jest zamykanie się w muzycznej niszy. Zamiast tego chcemy pokazywać bogactwo świata różnych kultur i muzyki. Nasi widzowie co roku przekonują się, że muzyka spoza anglosaskiego kręgu kulturowego może być niezwykle inspirująca i ciekawa - mówi Michał WieczorekFundacji Kultury Liberty, która festiwal organizuje. - Bardzo ważne dla nas jest pokazywanie na festiwalu tego, jak tradycja i nowoczesność potrafią się przenikać, łączyć i uzupełniać. Także w polskiej muzyce.
Stąd też na tegorocznej Globaltice pojawi się zupełnie nowy moduł programowy - Polish Showcase Day, czyli przegląd polskiej sceny współczesnej muzyki tradycyjnej. Z jednej strony to ukłon w stronę zagranicznego festiwalowicza, który będzie miał okazję poznać brzmienia kraju, który odwiedził. Z drugiej - wspaniałe lekcja muzyczna również dla Polaków.

Koncerty folk i etno w Trójmieście


Orkiestra Bobana Markovića zagra uwielbiane przez festiwalowiczów bałkańskie rytmy.
Orkiestra Bobana Markovića zagra uwielbiane przez festiwalowiczów bałkańskie rytmy. mat. prasowe
W czwartek o godz. 17 na scenie przy Starej Wozowni w parku Kolibki zagrają Burónka, Mehehe, Wowakin, Fifidorki, Tęgie Chłopy, Sutari i Krzikopa. Wstęp na koncert jest darmowy.

- Dotąd na Globaltice występowało niewiele rodzimych zespołów i chcemy to zmienić. Polska scena niezwykle prężnie się rozwija i z pewnością jest warta poznania - dodaje Wieczorek. - Podczas Polish Showcase Day usłyszymy muzykę inspirowaną m.in. tradycjami śląskimi, kurpiowskimi, z Kielecczyzny czy z pogranicza polsko-litewskiego.
Główne koncerty, które odbędą się w piątek i sobotę od godz. 18 na polanie Kolibek, zdominują zagraniczni artyści. Wyjątkiem jest łączące muzykę wiejską z jazzem i transem Odpoczno, które otworzy koncerty w piątek. Tego samego dnia zagrają: łącząca rytmy tańca tarantella z elektroniką włoska Kalascima, grający orientalną psychodelię turecki zespół Gaye Su Akyol oraz odnowiciel właściwej dla Ghany muzyki highline - Gyedu-Blay Ambolley.

W sobotę zobaczymy kobiecy kwartet Ladama, który miksuje muzyczne wpływy z Kolumbii, Wenezueli, Brazylii i USA; wokalno-perkusyjny San Salvador, eksplorujący prowansalską polifonię; saharyjski blues Bombino z Nigerii oraz - zawsze uwielbianą przez bywalców festiwalu bałkańską orkiestrę, z którą przyjedzie sam mistrz gatunku - Boban Marković. Bilet na jeden dzień koncertów głównych kosztuje 40 zł, karnet - 60 zł.

Festiwale muzyczne w Trójmieście


Gaye Su Akyol to liderka tureckiego zespołu grającego orientalną psychodelię.
Gaye Su Akyol to liderka tureckiego zespołu grającego orientalną psychodelię. mat. prasowe
Muzyki będzie można posłuchać również w środę podczas koncertu otwierającego festiwal, który odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym o godz. 18. Zagra egipsko-francuskie Trio Abozekrys, które w swojej twórczości lawiruje między arabską i zachodnią muzyką improwizowaną. Bilety kosztują 40 zł. Kameralne koncerty odbędą się również w niedzielę - w Starej Wozowni zagrają Kim So Ra i Adame Drame. Na to wydarzenie biletów jednak już nie ma.

Tegoroczna, jubileuszowa Globaltica to również szereg wydarzeń towarzyszących. Będą projekcje filmów, wystawy, spotkania z pisarzami i ciekawymi osobami oraz bardzo rozbudowany moduł przeróżnych zajęć i warsztatów dla dzieci, głównie od piątku do niedzieli na polanie w Kolibkach.

Opinie (7) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

31

maja

Kino Samochodowe - Gdynia Gdynia, Gdynia Arena

05

czerwca

Kino samochodowe - Kino Kul... Gdańsk, Stadion Energa Gdańsk

14

czerwca

Targi PupiLove Gdańsk, Galeria Metropolia

Kultura

Wybitne spektakle w wersji online. Najbliższy tydzień z teatrem w sieci
Wybitne spektakle w wersji online

Kulinaria

Zamawiają jedzenie i go nie odbierają
Zamawiają jedzenie i go nie odbierają
Kawa w domu jak z kawiarni. Dobre ekspresy do kawy
Kawa w domu: dobre ekspresy do kawy

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    GAK świętował w 2017 r. swoje: