Wiadomości

stat

Illusion wraca na scenę. Jesienią koncert w Ergo Arenie

- Mentalnie udało nam się już odbudować machinę zwaną Illusion - mówi Tomek "Lipa" Lipnicki. - Teraz czas na brzmienie.
- Mentalnie udało nam się już odbudować machinę zwaną Illusion - mówi Tomek "Lipa" Lipnicki. - Teraz czas na brzmienie. fot. Dominik Staniszewski trojmiasto.pl

To nie będzie reaktywacja Illusion. Co nie zmienia faktu, że gdański zespół wyda nową płytę i zagra trzy koncerty. Album "The Best Of" będzie zawierał dwie lub trzy piosenki premierowe i ukaże się latem. Jesienią zaś zespół wyruszy na trasę koncertową, podczas której odwiedzi także Trójmiasto, a konkretnie Ergo Arenę.Czy wybierzesz się na koncert Illusion do Ergo Areny?

tak, to koncert, na który czekałem wiele lat

84%

jeszcze nie wiem, nie znam tego zespołu

4%

nie, szanuję ten zespół, ale nie lubię "odgrzewanych kotletów"

12%
To banalne zdanie, ale trudno go podczas przedstawiania tego zespołu nie napisać: Illusion to legenda polskiego rocka. Na ich ostatni koncert, który odbył się trzy lata temu w Hali Stulecia we Wrocławiu, przyszło dziewięć tysięcy osób. To było prawdziwe święto dla fanów ciężkich brzmień. Oprócz gdańskiego zespołu, który wrócił na scenę po 9 latach nieobecności, zagrały wtedy także zespoły Acid Drinkers, Coma oraz Hunter.

Najważniejszą przeszkodą na drodze do wyczekiwanej przez fanów reaktywacji był do niedawna gitarzysta Jerzy Rutkowski, który z powodu wewnętrznych przekonań odwiesił na kołek gitarę elektryczną. We Wrocławiu zastąpił go Siwy, gitarzysta zespołu Tuff Enuff, a sam Jerry wystąpił w trzech piosenkach, grając na gitarze akustycznej.

- Reaktywacja zespołu nadal nie jest możliwa - mówi Tomek "Lipa" Lipnicki, założyciel Illusion. - Choć prawdą jest, że Jerry znów sięgnął po gitarę elektryczną. Skąd ta zmiana? Nie chcę się wypowiadać w jego imieniu, to kwestia jego przemyśleń. Pewne jest jedno: otrzymaliśmy ofertę zagrania koncertów promujących płytę "The Best Of" i ją przyjęliśmy.

Illusion w latach 90. wydał pięć albumów, był nominowany do "Fryderyków", wygrał konkurs Marlboro Rock-in, supportował też na polskich koncertach Iggy'ego Popa, Therapy? czy H-Blockx. Był niekwestionowaną gwiazdą festiwalu w Jarocinie. Ale najważniejsze jest to, że ich piosenki - takie jak "Nóż", "Vendetta" czy "Cierń" - weszły na stałe do kanonu polskiego rocka. Znają je nie tylko obecni trzydziestolatkowie, którzy wychowali się na muzyce grunge, ale także młodsi fani ciężkich brzmień, dla których lata dziewięćdziesiąte to niemal prehistoria.

- Zagramy trzy koncerty: w Gdańsku, Warszawie i Katowicach, żeby ludzie nie musieli jeździć po Polsce tak jak ostatnio, kiedy zagraliśmy tylko jeden we Wrocławiu - śmieje się Lipa. - Będzie to trasa wybitnie wspominkowa, bowiem zagrają z nami dwie reaktywujące się zaprzyjaźnione kapele: Tuff Enuff oraz Flapjack.

Zwłaszcza ten drugi zespół odegrał ważną rolę w historii Illusion. Zagrali razem wiele koncertów, a wokalista Grzegorz "Guzik" Guziński gościnnie wystąpił na pierwszych dwóch albumach grupy. Guzik, znany także jako wokalista zespołu Homosapiens, zaśpiewał m.in. w jednym z hitów Illusion, utworze "Wojtek".

Skoro nie reaktywacja, to co?

- Utrzymuję się z muzyki i nikogo nie mam zamiaru oszukiwać - wyjaśnia Lipa. - Te koncerty zagramy między innymi po to, by zarobić pieniądze. Ale najważniejsze jest to, że granie razem sprawia nam ogromną frajdę. Podczas prób nóżki chodzą, łby się kiwają, mordy się cieszą. Mentalnie udało się już odtworzyć tę machinę zwaną Illusion. Teraz pracujemy nad brzmieniem.

Przeczytaj też: wywiad z Lipą przeprowadzony po wrocławskim koncercie w 2008 roku.

Nóż - to jeden z najważniejszych przebojów grupy.

Opinie (96) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26

kwietnia

The Dumplings - trasa RAJ Gdańsk, Stary Maneż

02

maja

dEUS Gdańsk, B90

03

maja

Jemy Na Stadionie Gdańsk, Stadion Energa Gdańsk

Kultura

Zwierzaki to nie pluszaki - wywiad z Pauliną Reglińską
Zwierzaki to nie pluszaki
Arcydzieła Jana Sebastiana Bacha na Actus Humanus
Bachowskie arcydzieła na Actus Humanus

Kulinaria

Nowy wygląd plażowych barów w Gdańsku
Nowy wygląd plażowych barów w Gdańsku
Jesteś mieszkańcem? Zjesz taniej w niektórych restauracjach
Zjesz taniej w niektórych restauracjach

Planuj z nami tydzień

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Gdański Teatr Szekspirowski jest organizatorem: