Wiadomości

stat

Imprezowanie w czasie Wielkiego Postu. Czy trójmiejskie kluby pustoszeją?

Makahiki - Nocne Życie Trójmiasta:


Czy Wielki Post przeszkadza nam w imprezowaniu? Czy parkiety taneczne pustoszeją między Popielcem a Wielkim Czwartkiem? Sprawdzamy, co się obecnie dzieje w trójmiejskich klubach.Czy imprezujesz w czasie Wielkiego Postu?

tak, bawię się jak zawsze 47%
odrobinę zwalniam, ale bez przesady 13%
ograniczam się do wydarzeń kulturalnych - np. koncertów i spektakli 15%
wybieram tylko te wydarzenia, które pomagają mi w wielkopostnej refleksji 3%
nie, to dla mnie ważny czas pokuty i zadumy 22%
zakończona Łącznie głosów: 621
W dawnych czasach ludzie, którzy nie przestrzegali postu, byli narażeni co najmniej na oburzenie, wytykanie palcami, a nawet potępienie. Dzisiaj mało kto już tak reaguje, choć społeczeństwo nadal kojarzy Wielki Post z zadumą, wyciszeniem i przygotowaniami do Wielkanocy, ale to wcale nie znaczy, że nagle drastycznie spada frekwencja w dyskotekach. Jak zapewniają nasi rozmówcy, czasem jest wprost przeciwnie.

- W dużych miastach ludzie nie przywiązują do tego większej wagi - mówi Dariusz Wojciechowski, manager m.in. Dream Clubu. - To religijna tradycja i mam wrażenie, że nie ma wpływu na życie świeckie. Ba, w karnawale bywa mniej ludzi niż w poście! Może po sylwestrze i świętach mają mniej pieniędzy i odpuszczają sobie?
Wielki Post tradycyjnie bywa nazywany czterdziestodniowym. W tym roku zaczął się 10 lutego (Środa Popielcowa) i potrwa do Wielkiego Czwartku, 24 marca.

- Szczerze mówiąc nie bardzo się zastanawiam, kiedy się rozpoczyna post, a kiedy kończy - mówi Damian, student informatyki. - I nie sądzę by moi znajomi na to zwracali uwagę. Teraz każdy robi to, co chce. Mało kto słucha się proboszcza. Być może na wsi takie tradycje jeszcze są przestrzegane, ale w mieście bardzo rzadko.

Co ciekawe - część moich rozmówców na hasło "post" najpierw pomyślało o poście internetowym. Po wpisaniu słowa "post" do serwisu YouTube wyszukiwarka wyrzuca zaś na pierwszy ogień piosenki młodego wokalisty i producenta Posta Malone.

- Kilka lat temu odczuwaliśmy spory spadek frekwencji podczas postu - mówi Oskar Pryszczyniec z klubu Bunkier. - Teraz te różnice się zacierają. Mam wrażenie, że niestety święta Wielkanocne są coraz mniej istotne. Dla mnie te tradycje są ważne. Fakt, każda wydana złotówka w barze jest dla nas zyskiem, ale warto się na chwilę zatrzymać, odpocząć, zebrać siły na następną imprezę. Po to jest właśnie post.
W ostatnią sobotę karnawału ludzie się bawią, jakby to była ostatnia impreza w ich życiu. A potem, w czasie postu, bawią się dalej - normalnie.
Czas trwania Wielkiego Postu bywał różny. Z początku trwał tylko jeden dzień. Później wydłużono go do czterdziestu godzin. Liczba 40 jest oczywiście nieprzypadkowa - to symbol postu Jezusa Chrystusa oraz 40 lat wędrówki Izraelitów po ucieczce z Egiptu.

- Teraz mamy prawdziwą nawałnicę - twierdzi Piotr Kryński, pracownik klubu Kwadratowa. - Na imprezach przewija się po kilkaset osób. Jesteśmy klubem studenckim, więc jesteśmy uzależnieni od obecności studentów. Tradycja wielkopostna najwyraźniej nikomu nie przeszkadza w imprezowaniu.
Paradoksalnie, dla studentów karnawał wcale nie musi być okresem imprezowym. Na przełomie stycznia i lutego trwa bowiem sesja egzaminacyjna i ferie. Dopiero po powrocie z ferii i zdaniu (bądź oblaniu) egzaminów zaczyna się czas zabawy.

- Szczerze mówiąc specjalnie nie odczuwamy zmian frekwencyjnych ani w okresie postu, ani w karnawale - mówi Małgorzata Lorenczewska z klubu Pokład. - Nikt też nas za to szczególnie nie krytykuje, nikt nie protestuje. Zakładamy więc, że nawet ci, którzy nie imprezują, nie mają nic przeciwko temu.

Jak podaje Wikipedia, "W czas postu nie wypadało grać skocznych polek i mazurków. Jeśli już, to smętne dumki i nokturny. Dzieciom chowano zabawki, a zamiast bajek czytano żywoty świętych".

- Co ciekawe, w ostatnią sobotę karnawału ludzie się bawią, jakby to była ostatnia impreza w ich życiu - śmieje się Tomasz LipińskiMiasta Aniołów. A potem, w czasie postu, bawią się dalej - normalnie.

Klub Pokład - Nocne Życie Trójmiasta:

Opinie (161) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kultura

Teatralne nowości online w najbliższym tygodniu
Najnowsze teatralne nowości online
Wspomnień czas: Teatr Muzyczny w Gdyni
Wspomnień czas: Teatr Muzyczny w Gdyni

Kulinaria

Trójmiejskie cukiernie z bogatą ofertą ciast wielkanocnych
Ciasta wielkanocne na zamówienie
Trójmiejskie palarnie kawy: jak teraz działają?
Palarnie kawy: jak teraz działają?

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Przyznawana podczas FPFF nagroda za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne, to: