• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jazzowy gwiazdozbiór na Ołowiance opowiedział historię gatunku

Patryk Gochniewski
29 stycznia 2024, godz. 07:00 
Opinie (29)

Wypełniona po brzegi Filharmonia na Ołowiance była świadkiem lekcji historii polskiego jazzu. Ale nie byle jakiej. Nauczycielami byli najwięksi polscy jazzmani, którzy jednocześnie oddając pokłon Jarkowi Śmietanie, pokazali, dlaczego rodzima odsłona tego gatunku od lat jest tak ceniona na świecie.



IMPREZY I WYDARZENIA Najbliższe koncerty jazzowe w Trójmieście

maj 27
Jesse Cook - Mistrz Rumby
Kup bilet


Jak oceniasz koncert "A Story of Polish Jazz"?

"A Story of Polish Jazz" to przede wszystkim jeden utwór. Niemal dziesięć minut, które w 2004 roku nagrał Jarek Śmietana z kilkoma kolegami po fachu i dwoma raperami. Płyta z tym nagraniem ukazała się w 2005 roku. Na żywo bardzo rzadko można było go usłyszeć, ponieważ trudno było w jednym miejscu i tym samym czasie zgromadzić tak wielu znamienitych muzyków.

Niemniej fani jazzu pamiętają te sporadyczne wykonania - w Krakowie, Warszawie czy pobliskim Sulęczynie. Teraz mogą dodać do tej listy Gdańsk. Samo "A Story of Polish Jazz" to subiektywna i bardzo skrócona historia tego gatunku w Polsce, ale na pewno skupia się na wielu zdarzeniach i nazwiskach, które miały niebagatelny wpływ na jego rozwój i popularyzację.

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, w 20. rocznicę powstania utworu, na scenie pojawili się Jan Ptaszyn Wróblewski (saksofon), Michał Urbaniak (saksofon, skrzypce), Henryk Miśkiewicz (saksofon), Krzesimir Dębski (skrzypce), Robert Majewski (trąbka, flugelhorn), Piotr Baron (saksofony), Grzegorz Skawiński (gitara), Piotr Wyleżoł (fortepian), Kajetan Galas (organy Hammonda), Antoni Dębski (gitara basowa), Adam Czerwiński (perkusja), Alicja Śmietana (skrzypce, prowadzenie) oraz narratorzy tej opowieści, czyli raperzy BzykGuzik.

Trzeba przyznać, że to naprawdę wyjątkowy zestaw nazwisk. Na jednej scenie tyle osób, które budowały polską scenę jazzową. Sam utwór był jedynie fundamentem tego koncertu. Stanowił jego trzon, punkt wyjścia do tego, aby przypomnieć twórczość Jarka Śmietany, a także do tego, aby zgromadzeni wykonawcy mogli wykonać swoje kompozycje.

Niemal 300 koncertów w Trójmieście - bilety na każdy z nich znajdziesz u nas!



Występ był urozmaicony wizualizacjami, które przypominały bohaterów czternastozwrotkowego tekstu utworu albo świetnie dopełniały klimat muzyki, który rozbrzmiewał na Ołowiance. Szkoda tylko, że po macoszemu potraktowano raperów. Ich wersy były ledwo słyszalne. Jakby mieli wiadra na głowach. Szkoda, ponieważ ten tekst naprawdę daje dużo wiedzy. Zwłaszcza tym, którzy jazzu słuchają od czasu do czasu albo po prostu nigdy nie zgłębiali specjalnie jego historii.

Niemniej całość wydarzenia była naprawdę więcej niż udana. Myślę, że ten projekt ma szansę na drugie życie. Ale też ta historia polskiego jazzu ciekawie rezonuje z początkami gatunku w ogóle. Jazz nad Wisłą, podobnie jak później punk, był reakcją na to, co się dzieje wokół nas. Był pewną drogą ucieczki - początkowo wykonywany chociażby w klubach studenckich, później trafił do najbardziej wystawnych sal.

Jazz jest gatunkiem szerokim, niemal bezgranicznym. Cieszyć może, że niemal w każdym pokoleniu mamy przynajmniej jednego wybitnego przedstawiciela, który zachwyca słuchaczy na całym świecie. Kto wie, może za kolejnych 20 lat "A Story of Polish Jazz" wciąż będzie grane, a nestorem na scenie będzie - dajmy na to - Leszek Możdżer.

Wydarzenia

Koncert "A Story of Polish Jazz"

jazz

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (1 opinia)

(1 opinia)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak tytuł nosi najnowszy album Agnieszki Chylińskiej?