• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jeszcze kindersztuba czy już lajfstajlowy terroryzm?

Ewa Palińska
13 września 2023, godz. 10:00 
Opinie (162)

Mama cię nauczyła, żeby mówić "smacznego" i "na zdrowie"? Lepiej o tym zapomnij, bo wyjdziesz na niekulturalną osobę.

Kiedyś zasady dobrego wychowania wpajali dzieciom rodzice. Dziś w role ekspertów od kindersztuby wcielają się twórcy treści internetowych i influencerzy, którzy na tej tematyce budują swój kontent. Rozprawiają się bezlitośnie z mówieniem "smacznego" i "na zdrowie", trzymaniem kieliszków od wina za czaszkę, a nawet z noszeniem przez mężczyzn krótkich spodenek. Ich fani każdą wskazówkę traktują jak wyrocznię, jakby zapomnieli, że zasady są dla ludzi, a nie ludzie dla zasad. Czy to jeszcze savoir-vivre czy roszczeniowy lifestyle, który sam w sobie wydaje się jednym wielkim... nietaktem?



Czy mówisz "na zdrowie", kiedy ktoś kichnie?

Osiągnięcie sukcesu w życiu nie zależy tylko od wiedzy i umiejętności zawodowych. Równie istotnym czynnikiem jest sposób, w jaki zachowujemy się wobec innych ludzi i jak dbamy o relacje społeczne.

To, co nazywamy "dobrym wychowaniem", stanowi fundament naszych interakcji społecznych i wpływa na nasze życie osobiste i zawodowe, dlatego rodzice już od małego wpajają swoim dzieciom zasady kindersztuby.

Od jakiegoś czasu z pomocą przychodzą też internetowi eksperci. Ci bywają jednak w swoich sądach bezkompromisowi.

"Na zdrowie" i "smacznego" eleganci dawno wyrzucili do kosza



Kodyfikacji w zakresie savoir-vivre'u wymaga dzisiaj wszystko. Eksperci prostują też zachowania mylnie, ich zdaniem, niegdyś uważane za taktowne. Osobie, która kichnie, nie wypada dziś powiedzieć "na zdrowie".

Przekonanie to jest tak silne, że jeden z nauczycieli języka niemieckiego w gdańskiej szkole średniej "z tradycjami" wpisuje uwagę tym, którzy działając w dobrej wierze, kichającemu koledze powiedzą "Gesundheit!". Co ciekawe, w krajach niemieckojęzycznych takie zachowanie nie jest uważane za nietakt. Przeciwnie - kichnijcie w komunikacji miejskiej w Wiedniu czy Berlinie, a ichnie "na zdrowie" chóralnie wykrzyczy wielu współpasażerów.

Eksperci od dobrego wychowania wzięli się też za życzenie smacznego, podkreślając, że nie jest to wyraz dobrego taktu, a zniewaga dla osoby przygotowującej jedzenie, bo podważa jej umiejętności.

Ci bardziej liberalni pozwalają powiedzieć "smacznego" osobie, która jedzenie przygotowała, bądź kelnerowi w restauracji, ale gospodarzowi imprezy już nie, bo ich zdaniem to narzucanie presji i sugerowanie gościom, że jedzenie musi im smakować.

Wiedzieliście, że nie powinno się lizać loda, idąc ulicą? No to już wiecie...

Kategoryczne "nie" dla zdejmowania butów w cudzych domach



Szafkę na buty pełną kapci dla gości ma w pamięci na pewno wielu z nas. Kiedyś, niezależnie od wewnętrznych oporów, nikt nie sprzeciwiał się zdjęciu butów w mieszkaniu babci czy cioci. Dziś utarło się, że - niezależnie od okoliczności - będąc u kogoś w odwiedzinach nie powinno się zdejmować butów. Gospodarz nie powinien też tego od nikogo wymagać.

Co wydaje się oczywiste, jeśli odwiedzamy okazałe rezydencje, w których wydzielone są osobne przestrzenie do przyjmowania gości i codziennego życia, w przypadku wizyty u znajomych, mieszkających w niewielkich mieszkaniach, nie wydaje się już jednak tak logiczne. Tu na szczęście, wbrew temu, co nakazują eksperci, wiele osób wykazuje się rozwagą.

Poza różnego rodzaju wyjątkami nie jest przecież wielkim wysiłkiem zdjąć te feralne buty. Kapcie estetyczne nie są, ale ich powrotu do łask na szczęście nie musimy się domagać, bo mieszkania są dziś ogrzewane, więc po stąpaniu w skarpetach po posadzkach raczej nie "dostaniemy wilka". Przyjaciele natomiast na pewno docenią, że w deszczowy dzień nie będziemy spacerowali w butach po podłogach, na których np. raczkują ich dzieci. Szczególnie jeśli mieszkanie jest niewielkie i przestrzeń, w której przyjmowani są goście, jest zarazem miejscem, w którym toczy się zwyczajne życie rodzinne.

Tylko co na takie "chamskie" zachowanie powiedzieliby eksperci od etykiety?

Fachowiec w skarpetkach, czyli o kłopotliwym zwyczaju zdejmowania butów Fachowiec w skarpetkach, czyli o kłopotliwym zwyczaju zdejmowania butów

Zdaniem Ireny Kamińskiej-Radomskiej - ekspertki od etykiety - miernikiem siły współczesnych mężczyzn jest długość ich spodni. Zdaniem Ireny Kamińskiej-Radomskiej - ekspertki od etykiety - miernikiem siły współczesnych mężczyzn jest długość ich spodni.

Kiedyś mężczyźni byli silni - dziś są słabi, bo noszą krótkie spodenki



Jak się okazuje, miernikiem siły mężczyzny może okazać się garderoba. Podczas rozmowy w jednej ze stacji śniadaniowych Irena Kamińska-Radomska - ekspertka z zakresu etykiety, protokołu dyplomatycznego i dress code'u - zawyrokowała, że dorośli mężczyźni noszący krótkie spodenki na ulicy popełniają straszny nietakt. Zdaniem ekspertki od dobrego wychowania wysoka temperatura i elegancki fason szortów nie są tu, niestety, żadną wymówką.

- Nie wypada, żeby dorosły mężczyzna czy nawet młodzieniec chodził po ulicy w mieście w krótkich spodenkach. Jest to faux pas - kategorycznie podkreśliła ekspertka. - W tej chwili panowie narzekają na gorąco i pozwalają sobie na krótkie spodenki. Tak jakby ich charaktery nagle się osłabiły, bo nie są w stanie dla przyzwoitego wyglądu wytrzymać temperatur. A kiedyś przecież nie było inaczej. Elegancki mężczyzna chodzi tylko w długich spodniach, oczywiście mówimy o ulicy - podkreśliła doktor Kamińska-Radomska.

Dlaczego elity nie stosują się do zasad etykiety? Posłuchaj, jak tłumaczy to Elitarny Łobuz.

Tak elegancki, że aż nietaktowny



Eksperci od etykiety tak się zapędzili ze swoimi poradami, że to już prawdziwa lifestylowa dyktatura. Ci, którzy bezwzględnie stosują się do ich porad, muszą jednak liczyć się z tym, że sami zostaną odebrani jako osoby niekulturalne, bo np. jako jedyni nie powiedzą kichającemu koledze "na zdrowie".

Nie mają też lekko w restauracji, gdzie może zdarzyć im się jeść kurczaka rękami albo nie kroić ziemniaków nożem, tak jak robią to inni przy stoliku, bo jest to zwyczajnie wygodne.

Prawdziwą przygodą może się również okazać podróż windą, przy wyjściu z której nie obowiązują kryteria płci czy zależności służbowe. Czy znający zasady etykiety mężczyzna powinien najpierw wypuścić panie, czy wykazując się taktem, wyjść pierwszy, skoro stoi tuż przy drzwiach? Tylko co pomyślą o nim te panie, które natychmiast po otwarciu drzwi szykują się do wyjścia, jeśli on wejdzie im w drogę?

Zdaniem ekspertów od etykiety w życiu nie powinniśmy kierować się logiką, a zasadami. Te jednak, które sami propagują, bywają jednak bardzo oderwane od rzeczywistości. Zdaniem ekspertów od etykiety w życiu nie powinniśmy kierować się logiką, a zasadami. Te jednak, które sami propagują, bywają jednak bardzo oderwane od rzeczywistości.

Chcesz uchodzić za elitę? Wrzuć na luz



Z takimi dylematami bezkompromisowi wyznawcy etykiety muszą mierzyć się każdego dnia. I niestety ta bezkompromisowość wcale nie sprawia, że w opinii otoczenia uchodzą za osobę o usposobieniu elitarnym. Bo elity w podejściu do zasad etykiety wyróżnia jedna rzecz - znają je tak dobrze, że mogą pozwolić sobie na to, aby je stosować tak, jak im wygodnie. Stosownie do sytuacji i okoliczności. I z pewnością nie oceniają siły mężczyzny na podstawie długości spodenek.

Opinie (162) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • (5)

    Tak pewnie, najlepiej jeszcze chodzić w tych długich spodach cały tydzień, być opalonym tylko na twarzy i przegrzewać jaja...
    weźcie na luz.

    • 71 7

    • a witaminę D czerpać wyłącznie z tabletek.

      • 21 0

    • (3)

      Ponad 30 stopni na zewnątrz i długie spodnie? Skąd się biorą tacy opiniotwórcy, chyba za dużo wolnego czasu mają..

      • 9 2

      • Dokładnie. Żeby tylko zaistnieć w internecie i przestrzeni publicznej.

        To wymyślają głupoty i myślą że są wyroczniami a normalni o zdrowych zmysłach ludzie mają ich głęboko w pupie

        • 0 0

      • Do wielu biur nie wpusza Cie w krotkich spodniach, bo "dress code". Chodzby zar lal sie z nieba, masz przyjsc w spodniach dlugich.

        • 1 0

      • Wystarczy dopasować krój (nie nosić rurek) i materiał (najlepiej len) i możesz chodzić spokojnie w długich spodniach w upał.

        • 0 1

  • Niektórychz nich ktos musi sponsorować i kierunkuje ich właśnie by oni akurat to i to wpajali swoim odbiorcom.

    • 25 0

  • Co za bzdury

    A jesli wchodzac do pomieszczenia powiem Dzien dobry, czy to znacza ze kaze innym miec dobry dzien? Problemy pierwszego swiata...

    • 92 1

  • wystarczy nie oglądać internetowych znawców

    problem rozwiązany

    • 90 2

  • Opinia wyróżniona

    Jak długo żyję i obserwuję zmieniające się zasady i reguły, tak też zdaję sobie sprawę z tego, że coraz trudniej mi za tym (3)

    Ten artykuł uzmysłowił mi, jak wiele zakorzenionych zwrotów i zwyczajów, których nauczyłem się ponad 40 lat temu, używam zwyczajowo do dziś jako zwrot grzecznościowy, nie mając świadomości o tym, że dziś ten zwrot ma odwrotne znaczenie.
    Nie wiem, czy będę nadążał za ciągłymi zmianami, bo nawet nie sposób to wyśledzić.
    Może i jestem boomerem czy jak to się teraz mówi, ale rzeczywistości nie zmienię.
    Po prostu robię się coraz starszy

    • 83 3

    • Poczekaj jeszcze parę lat, w końcu dojdziesz do wniosku, że masz na to wszystko wylane i przestaniesz się przejmować.

      • 30 2

    • ja dalej tak mowie i nic mi ze kogos krzywdze to bzdura ludziom sie nudzi nie maja pomyslow to zmieniaja to co juz bylo i jest

      ma takie samo znaczenie i to nie z toba jest problem tylko z tym chorym coraz to coraz bardziej swiatem. Bóg z wami !

      • 17 2

    • Tylko, że tu wbrew pozorom od ponad 100 lat nic się nie zmieniło.

      I były z grubsza takie same w całej Europie/ na całym świecie. Po prostu tylko elity przestrzegały zasad dobrego wychowania. W komunizmie ale i w krajach zachodnich po emancypacji klasy robotniczej i chłopów próbowano wykształcić odpowiednik tych zasad dla wszystkich/ starano sie być uprzejmym bez ich znajomosci i skończyło się właśnie takimi zwyczajami, nie tylko w Polsce. Natomiast zasady te również regulują, jak się zachować, gdy inni ich nie przestrzegają lub źle interpretują- należy to zignorować o ile nie stanowi dla kogoś zagrożenia lub obrazy

      • 6 2

  • (2)

    Nie wypada życzyć komuś zdrowia? A co jest taktowne, zapytać czy już sobie wybrał model trumny?

    • 56 0

    • (1)

      Pamietam jak jedna nauczycielka w liceum bardzo przezywala jak ktos powiedzial "na zdrowie". Jakie to niegrzeczne i nietaktowne, "na studiach to was z sali wyrzuca po czyms takim". Gdy na jakiejs kolejnej lekcji ktos kichnal to ktos inny krzyknal "obys zdechl!". Babka nic nie powiedziala.

      • 3 0

      • Miała rację

        Jak ktoś kichnie w teatrze czy na wykładzie, to cała sala ma mu mówić "na zdrowie"?
        Na lekcji się nie rozmawia.

        • 0 0

  • i pomyśleć, że influencerzy fitnes

    to potrafi być pato grzybnio bajzel, a tu masz

    osobiście jak założę krótkie spodnie wiosną, tak nie zakładam długich, a aż spadnie śnieg

    • 30 0

  • Co to za "lajfstajlowy"? Nauczcie się pisać po polsku moderne pismaki.. (2)

    • 57 2

    • (1)

      Kindersztuba i savoir-vivre jakoś nie przeszkadzają?

      • 1 6

      • Nie przeszkadzają, gdyż

        kindersztuba istnieje w języku polskim, a savoire-vivre to ogólnie znane pojęcie z języka francuskiego. Natomiast lajfstajl to beznadziejne spolszczenie, które u ludzi niekulturalnych zastąpiło "styl życia".

        • 16 0

  • Opinia wyróżniona

    Zawsze mnie irytowalo to "smacznego" wypowiadane przez x osób wchodzących do biura (19)

    Dajcie człowiekowi zjeść w spokoju nad tą klawiaturą...

    • 118 114

    • (9)

      Nie można jeść przy stanowisku komputerowym

      • 67 11

      • A gdzie mam to robić skoro nie ma pomieszczenia, w którym mogę zjeść posiłek? (4)

        W toalecie?

        • 16 23

        • (2)

          Gorzkie żale do szefa !!! Widać żeś nieudacznik , bo jesz przy klawiaturze ,a nie w pokoju śniadaniowym !

          • 23 20

          • (1)

            Widać żeś d... bo osądzasz człowieka po tym, gdzie je.

            • 23 11

            • sprzęt którym pracujesz i zarabiasz na życie się szanuje

              jesteś typowy chłop pańszczyźniany

              • 11 12

        • w kiblu najlepiej sie zamknij jedz w spokoju

          • 2 1

      • (3)

        A ja akurat mam taką fantazję i co mi zrobisz?

        • 9 12

        • (2)

          A wchodzący mają fantazję by życzyc ci smacznego.

          • 17 2

          • bo z niego szydzą, że żre przy klawiaturze. Jak świnia. (1)

            • 4 4

            • Twoje świnie maja klawiatury?

              • 2 1

    • (1)

      Jak jesz w biurze i nad klawiaturą, to faktycznie powinni raczej życzyć zdrowia

      • 26 2

      • No cóż, przyda się

        • 3 1

    • ę ą wcina przy klawiaturze..

      • 3 1

    • To wjedź stąd. Nie męcz się

      • 2 2

    • Po prostu nie odpowiadają, albo po prostu kiwnij głową. Ale lepiej robić problem z oczywistych rzeczy. Na dzień dobry też nie musisz odpowiadać spotykając kolejnego sąsiada, po jakimś czasie uznają, żeś niewychowany i zaprzestaną zwracać na Ciebie uwagę.

      • 8 3

    • przy komputerze nie jemy i nie pijemy, takie są zasady. dbamy o sprzęt:)

      • 4 0

    • hahahaha

      dobre ;-)) lubię takie poczucie humoru

      • 0 0

    • Ble

      I człowiek musi, dławiąc się, szybko przełykać, żeby powiedzieć "dziękuję", nie cierpię tego.

      • 2 0

    • To nie odpowiadaj

      Szybko wezmą cię za prostaka i dadzą spokój. A może tylko uzyskają ostateczny dowód?

      • 0 2

  • (3)

    Nie ma nic głupszego niż tzw "etykieta". Wymyślanie jakichś wydumanych zasad co powinno się, a czego nie powinno...
    "Nie wypada mówić smacznego" a idź pani w ch...

    • 38 9

    • A ja się nie zgodzę :) (1)

      Większość zasad życia społecznego wynika najczęściej z pragmatyzmu - usystematyzowaliśmy je sobie, bo tak było zwyczajnie łatwiej żyć. Problem pojawia się, kiedy robimy z tego Bór wie jaką filozofię (jak na załączonym przykładzie spodenek...), albo przypisuje jakieś magiczne znaczenie (stąd się biorą przesądy, jak np. ten z przechodzeniem pod drabiną lub witaniem w progu). W takich wypadkach zamiast ułatwiać egzystencję i kontakty, tylko utrudniamy je sobie i wszystkim dookoła. Zamiast się skupiać na sztywnych kołnierzykach, po prostu lepiej przekierować tą energię w działanie w pozytywnych intencjach.

      • 11 2

      • Przecież o tym właśnie pisałem...

        :)

        • 5 0

    • Savoir-vivre i kindersztuba nie przeszkadzają, rozumiem?

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Cudawianki | Lato zaczyna się #wGdyni

w plenerze, warsztaty

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Klub Żak działa od: