Wiadomości

Kicia Kocia będzie miała swój serial telewizyjny

"Kicia Kocia poznaje strażaka":

"Kicia Kocia", bohaterka książek dla dzieci, ożyje na ekranie. Powstający serial dla najmłodszych na podstawie książek stworzonych przez gdańską autorkę, otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ma składać się z 26 odcinków.Wszystkie wydarzenia online


Czy pamiętasz bohaterów animacji ze swojego dzieciństwa?

tak, ich przygody zapadły mi głęboko w pamięć 68%
raczej tak, przypominam sobie główne postaci 27%
raczej nie, nie przywiązywałe(a)m uwagi do bajek 2%
nie, nic już z tego nie pamiętam 3%
zakończona Łącznie głosów: 198
"Kicia Kocia" to seria książeczek stworzona z myślą o najmłodszych przez związaną z Trójmiastem Anitę Głowińską. Opowiada o rezolutnej kotce i jej przyjaciołach: Packu, Adelce i Julianku. Wspólnie z Kicią Kocią dzieci odkrywają świat i uczą się funkcjonowania na co dzień.

- Pragnę, by Kicia Kocia była przewodniczką, przyjaciółką, kimś, z kim maluchy mogłyby się identyfikować - mówi autorka bajki. - Tworzę z myślą o tym, by Kicia Kocia pomagała dzieciom w odkrywaniu świata. Ale nie tylko. Staram się również, by seria pomagała rodzicom w rozumieniu i wychowaniu swoich maluchów.
Zobacz też: Anita Głowińska: "Kocham to, co robię". Wywiad z autorką "Kici Koci"

"Energiczna osóbka"Teraz bohaterka będzie przeżywać swoje przygody w serialu. Na jego potrzeby trzeba było stworzyć charakter poruszania się, mówienia i zachowywania Kici Koci.

- Przyznam, że początkowo byłam pełna obaw. Kicia Kocia to przecież moje dziecko. Nie wiedziałam, czy wizja reżyserki (Marty Stróżyckiej) będzie mi odpowiadać. Jednak już po pierwszym spotkaniu przekonałam się, że będzie dobrze. Marta łączy w sobie wrażliwość ze zdecydowaniem. Świetnie rozumie dzieci i dokładnie wie, czego chce. Jednocześnie nie zamyka się na argumenty, potrafi słuchać i zmienić zdanie. Nasze rozmowy były zawsze konstruktywne. Bardzo jestem jej za to wdzięczna.

Twórcy wspólnie uzgodnili formę i styl animacji.

- - Zależało mi, aby w warstwie graficznej Kicia Kocia nie odbiegała od ilustracji w książkach. Szczęśliwie zespół doskonale to rozumiał. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że dzieci pokochały Kicię Kocię taką, jaką jest, i że zmiany mogłyby być odebrane jak zdrada. Omawialiśmy każdy szczegół. Dzięki temu mam poczucie, że zarówno Kicia Kocia jak i pozostałe postaci są naprawdę dopracowane. Jednak jeśli chodzi o animację - nie miałam jasnego obrazu, jak Kicia Kocia powinna się poruszać. Wiedziałam jedynie, że jej gesty nie powinny być nadmiernie taneczne, podobne do tych, które pamiętam z dawnych bajek rosyjskich. Całe szczęście nie musiałam się tym martwić. Kiedy zobaczyłam pierwsze próby, nie miałam wątpliwości, że tak właśnie powinna się poruszać moja kotka. Animacja doskonale oddała jej charakter - poczucie humoru i energię - mówi autorka.
Serial opowiadający przygody kotki zostanie zrealizowany przez studio EGoFILM z Warszawy. Trwają prace przygotowawcze do produkcji.

Czytaj też: słynne pisarki z Trójmiasta

Za scenariusz odpowiada Anita Głowińska, a także Maciej Kur. Reżyseruje Marta Stróżycka. Muzykę do trailera skomponował Michał Jacaszek, trójmiejski kompozytor, a do całego odcinka - Damian Czajka.

Powstało już opracowanie plastyczne serii, zwiastun, odcinek pilotażowy oraz scenariusze kolejnych odcinków.
Powstało już opracowanie plastyczne serii, zwiastun, odcinek pilotażowy oraz scenariusze kolejnych odcinków. Fot. screen Youtube

Prace od 2016 rokuPomysł na stworzenie serii powstał już kilka lat temu.

- Śledzę z zainteresowaniem rynek książek dla dzieci - mówi Ewelina Gordziejuk, producentka ze studia animacji EGoFILM. - "Kicia Kocia" była wtedy bardzo popularna wśród dzieci moich znajomych i to zwróciło moją uwagę. Książka wydała mi się świetnym pomysłem na serial dla maluszków. Już w 2016 roku zaczęłam pierwsze rozmowy z Anitą, autorką książek. Długo dobierałam ekipę, która obecnie tworzy development serialu. Animatorzy to młodzi, kreatywni twórcy.
Zakończono już etap developmentu, czyli przygotowań do produkcji. To czas, kiedy powstaje koncepcja serialu, opracowanie plastyczne i założenia serii.

- W tym czasie zrobiliśmy też pierwszy pilotażowy odcinek. Teraz w czasie epidemii uznałam, że go już opublikujemy. Wszystkim nam jest trudno - i dzieciom, które nie do końca rozumieją całą sytuację i rodzicom, więc pomyślałam, że może publikując trochę im pomogę. Mamy też hasło: "Zostań w domu z Kicią Kocią". Przy okazji dostaliśmy też wiele informacji zwrotnych od widzów. Okazało się, że odcinek bardzo się spodobał. Dzieci już pytają o kolejne odcinki - cieszy się producentka.
Czytaj też: Kicia Kocia zostanie patronką gdańskiego przedszkola

6 milionówSerial "Kicia Kocia" otrzymał dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na realizację projektu. Cały budżet został określony na prawie 6 milionów złotych, z czego PISF dofinansuje ponad 2 miliony.

- Powstanie 26 odcinków serialu - zapowiada Ewelina Gordziejuk. - Dotacja od Instytutu może wydawać się ogromna, ale to jednak tylko część założonego budżetu, dlatego nadal poszukujemy koproducentów i funduszy. Ale produkcja może już ruszać.

Opinie (61) 3 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Brawo

  Świetna sprawa!

  • 17 7

 • A o psie

  który jeździł koleją też coś będxie?

  • 5 5

 • KKK - Kabaret Kici Koci

  ktoś jeszcze pamięta?

  • 15 3

 • Kopia Hello Kitty

  • 12 27

 • Super!!!

  • 4 4

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Kiepska bajka 2d

  Takie coś przyjęłoby się w latach 80/90. W naszych czasach zrobienie bajki normalnej to nie problem.

  • 16 22

 • Strasznie kiepskie teksty

  czytalem corce z 2-3 kicie kocie, strasznie kiepskie teskty.
  w porownaniu do "Misi marysi" to straszne dno

  • 16 21

 • Brawo Pani Anito

  Brawo cały zespół! Do dzieła!

  • 9 8

 • Opinia wyróżniona

  czytamy

  Kicia Kocia jest super! Nasza trzylatka czeka z niecierpliwością na kolejne odcinki :) Widzieliśmy już Kicię Kocię i strażaka :)

  • 32 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

lipca

Letnie Brzmienia: Fisz Emad... Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

31

lipca

Letnie Brzmienia: Baranovski Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

06

sierpnia

Letnie Brzmienia: Kuba Bada... Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

Kultura

Milord de Molo: Byłem rybakiem, zostałem malarzem
Milord de Molo: Rybak został malarzem
Najciekawsze eksponaty Muzeum Bursztynu
Najciekawsze bursztynowe eksponaty

Kulinaria

Dlaczego wychodzimy z restauracji przed złożeniem zamówienia?
Dlaczego wychodzimy z restauracji?

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Nagrodą w Konkursie Piosenki Polskiej podczas festiwalu piosenki w Sopocie był: