Wiadomości

Kolejna gala walk freaków w Trójmieście

W walkach typu freak fight walczą postaci znane z mediów społecznościowych, niezwiązane na co dzień ze sportem. Na zdj. walka Mini Majka z Lordem Kruszwilem.   Gala Fame MMA w Ergo Arenie 2019 r.
W walkach typu freak fight walczą postaci znane z mediów społecznościowych, niezwiązane na co dzień ze sportem. Na zdj. walka Mini Majka z Lordem Kruszwilem. Gala Fame MMA w Ergo Arenie 2019 r. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Pod koniec sierpnia w Ergo Arenie odbędzie się gala walk High League, podczas której zmierzą się postaci znane raczej z YouTube'a i Instagrama niż z aren sportowych. Gala, wzorowana na wydarzeniach organizowanych przez federację Fame MMA, jest nowym pomysłem rapera Malika Montany. Skąd wziął się fenomen wydarzeń typu freak-fight, na które bilety potrafią kosztować nawet 1200 zł?Jak oceniasz walki freaków?

to dobra zabawa, można się przy tym odprężyć 11%
są o tyle dobre, że nikt tam nikomu krzywdy nie zrobi 3%
nie jestem fanem, ale mi to nie przeszkadza 23%
to patologia, której powinno się zakazać 63%
zakończona Łącznie głosów: 678
Walki "freaków" (z ang. dziwacy) odbywają się w Polsce już od kilku lat. Pierwsza tego typu gala, pod szyldem Fame MMA, odbyła się w 2018 r.

Początkowo miały one jednak nieco inny charakter niż dziś. Za freak-fight uznawano wówczas np. starcia między zawodnikami o dużej różnicy wagi, umiejętności i doświadczenia. Zawsze były to jednak postaci mniej lub bardziej związane ze sportem, jak np. Mariusz Pudzianowski czy Marcin Najman.

Od tego czasu, wraz z rosnącą rolą w życiu społecznym "gwiazd" mediów społecznościowych, popularność zyskały wydarzenia, w których rywalizują ze sobą niesportowcy.

Z jakiegoś powodu wiele osób chce oglądać zmagania bohaterów popularnych dzięki youtubowym kanałom o modzie, urodzie, muzyce czy z prankami, a także z emitowanych w telewizji programów rozrywkowych, jak np. "Warsaw Shore".

Dlaczego dzieci i młodzież oglądają freak-fights z udziałem "gwiazd"?Dziś dzieci pytane w szkołach o zawód marzeń nie mówią, że to strażak czy pielęgniarka. Blisko połowa marzy o tym, by zostać youtuberem czy influencerem, czyli postacią powszechnie znaną w mediach społecznościowych.

I nie ma co się dziwić, bo życie, jakie takie postaci pokazują w mediach społecznościowych (pal licho czy prawdziwe), może przyprawić nastolatka o zawrót głowy i zazdrość.

Popularnego piosenkarza można spotkać na koncercie, sportowca podczas meczu, aktora na festiwalu filmowym.

A youtubera czy tiktokera? No właśnie.

Zobacz, jak wyglądała gala Fame MMA w Ergo Arenie w 2019 r.

Podczas tej gali youtuber Marek Lord Kruszwil zmierzył się z Matuszem Mini Majkiem Krzyżanowskim, a Ewelina Ewelona Kubiak odniosła zwycięstwo nad Esmeraldą Godlewską.

Dla młodych ludzi możliwość zobaczenia swoich idoli z internetu jest jak spełnienie marzeń. Dlatego nieustannie szukają oni w sieci informacji o tym, gdzie mogą spotkać jednego czy drugiego idola.

Podczas takich gali wszystkich najsławniejszych youtuberów można spotkać lub zobaczyć w jednym miejscu i to powoduje, że te wydarzenia są tak popularne.

Nawet jeśli ktoś uznaje takie wydarzenia za niewarte uwagi lub szkodliwe, to młodzi i tak głosują nogami (i klikami - o oglądaniu walk w sieci będzie poniżej).

Czy "freak-fight" to sport?Należy jednak pamiętać, że poziom sportowy freak-fight jest w zasadzie żaden, ale nie to jest ważne. Widzowie nie liczą przecież na spektakularne kopnięcia, trudne do założenia dźwignie czy duszenia.

Chodzi o to, by sprawdzić, czy dziewczyna, która na co dzień pokazuje, jak robić świetne makijaże, okaże się lepsza w ringu od dziewczyny, której chłopak nagrywa popularne teledyski. Idealnie by było, gdyby chłopak tej drugiej był wcześniej chłopakiem tej pierwszej.

Ile zarabia się we "freak-fights"?Gala sztuk walki, jak Fame MMA, to kopalnia pieniędzy dla organizatorów, ale i uczestników walk. Szacuje się, że jednak taka gala może przynieść organizatorom na czysto ok. 2 mln zł.

O tym, że w Fame MMA zarabiają nie tylko influencerzy, ale także organizatorzy, świadczą chociażby ich samochody. (Corvette Wojtka Goli posiadającego 20 proc. udziałów w Fame MMA).
O tym, że w Fame MMA zarabiają nie tylko influencerzy, ale także organizatorzy, świadczą chociażby ich samochody. (Corvette Wojtka Goli posiadającego 20 proc. udziałów w Fame MMA). autogespot.pl
A zawodnicy? Stawki nie są jawne, ale niektórzy o nich opowiadają.

Popularny youtuber Sylwester Wardęga (starsi czytelnicy pamiętają go z psa-pająka) walczył w marcu z innym youtuberem Kacprem Blonskym (młodsi znają go z hitu "Eluwina").

Choć przegrał, narzekać nie mógł. Jego stawka za udział w walce wyniosła (nieoficjalnie) ponad 100 tys. zł. Natomiast już zupełnie oficjalnie zarobił dodatkowo ok. 120 tys. zł poprzez tzw. reflinki. Wszystko dzięki temu, że 48 tys. widzów wykupiło płatny dostęp do walki na żywo w sieci poprzez linki zamieszczone przez Wardęgę. To rekord w skali Polski.

Raper Malik Montana firmuje nową galęPodczas gali Fame MMA 5, która w 2019 r. odbyła się w Ergo Arenie, na scenie w roli piosenkarza wystąpił raper z Warszawy - Malik Montana i to właśnie on stoi za wydarzeniem o nazwie High League, które odbędzie się 28 sierpnia w Ergo Arenie.

High League to nic innego jak kolejna gala freak fight i walk gwiazd z internetu. W karcie pojedynków pierwszej gali High League znajdą się raperzy, tiktokerzy, youtuberzy, piosenkarze i gwiazdy znane z sieci i telewizji.

Ale nie tylko. Podczas tej gali zadebiutuje także była mistrzyni świata i Europy w boksie zawodowym Ewa Brodnicka. Zmierzy się z youtuberką Anielą "Lil Masti" Bogusz, popularną wcześniej jako "SexMasterka".

Z kolei w starciu anonsowanym jako "walka wieczoru" zmierzą się debiutujące w MMA influencerki Lexy ChaplinNatalia "Natsu" Karczmarczyk.

W trzeciej głównej walce pierwszej gali High League zmierzą się youtuber Adrian "Medusa" SalamonMaciej Rataj, uczestnik programu "Ex na plaży".

Walczyć będą także Gabriel "Cesarz Narcyz" BystrzyckiJosef Bratan, ale nazwisk ich rywali jeszcze nie ujawniono.

Gala odbędzie się 28 sierpnia o godz. 19 w Ergo Arenie. Ceny biletów zaczynają się od 70 zł i kończą na... 1200 zł.

Jak twierdzą organizatorzy, już dziś blisko połowa biletów jest sprzedana.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (67)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

27

lipca

Wystawa Pająków Gdańsk, ARANEUS

01

sierpnia

Letnie Brzmienia: Jazz Band... Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

06

sierpnia

Myslovitz Sopot, Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku

Kultura

Milord de Molo: Byłem rybakiem, zostałem malarzem
Milord de Molo: Rybak został malarzem
Najciekawsze eksponaty Muzeum Bursztynu
Najciekawsze bursztynowe eksponaty

Kulinaria

Dlaczego wychodzimy z restauracji przed złożeniem zamówienia?
Dlaczego wychodzimy z restauracji?

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Skrót NCK oznacza: