Wiadomości

stat

Kto kupi Żuraw? Premiera gry z Gdańskiem na planszy

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia będzie miała swoją grę Monopoly

Film archiwalny

Promocja gdańskiej gry Monopoly.


W sobotę odbędzie się premiera najnowszej wersji gry Monopoly, w której Gdańsk zyskał własną planszę. Pojawią się na niej najważniejsze symbole grodu nad Motławą, między innymi Żuraw - najdroższe pole na planszy.Tak wygląda pudełko gdańskiej wersji gry Monopoly.
Tak wygląda pudełko gdańskiej wersji gry Monopoly. mat. prasowe

Czy grasz w Monopoly?

tak, regularnie od lat 15%
sporadycznie 60%
obecnie wolę inne gry 15%
nie, nie interesuje mnie 10%
zakończona Łącznie głosów: 657
W czerwcu w wyniku przeprowadzonego konkursu na naszym portalu, w którym zagłosowało blisko 6 tys. czytelników, wyłoniono najdroższe pole Monopoly Gdańsk. Spośród siedmiu obiektów: Fontanna Neptuna, Żuraw - Długie Pobrzeże, żurawie stoczniowe, Długi Targ, Park Oliwski, Ratusz Staromiejski i Dwór Artusa większością głosów zwyciężył Żuraw i Długie Pobrzeże.

Wcześniej w głosowaniu zorganizowanym w mediach społecznościowych na pierwsze pole wygrało molo w Brzeźnie. Jak udało się nam dowiedzieć na planszy znalazł się również stadion PGE Arena, Politechnika Gdańska, Amberexpo, Galeria Bałtycka czy Pomorska Kolej Metropolitalna jako odpowiednik kolei znanych z klasycznych wersji gry. Swoje pole ma również nasz Portal.

Oprócz obiektów do gdańskiej edycji gry dopasowane zostały także popularne w planszówce karty "Szansa" oraz "Kasa społeczna". Można więc na przykład wygrać Bieg Westerplatte czy sprzedać kolekcję gdańskiego bursztynu za co bank wypłaci premię.

- Ostatnie kilka miesięcy to był bardzo intensywny czas. Z dużym poczuciem odpowiedzialności starałem się, aby na planszy znalazły się miejsca, które stanowią symbole Gdańska i które będą atrakcyjne także dla graczy przyszłych pokoleń. Jestem dumny, że to właśnie Gdańsk dołączył do elitarnego grona miast, które znalazły się na planszy najpopularniejszej gry na świecie. Wiadomo już, co znajduje się na najtańszym i najdroższym polu planszy. W ostatnim czasie na profilu Monopoly Gdańsk na Facebooku, odkrywaliśmy kolejne fragmenty puzzli, które prezentowały, co jeszcze znajdzie się na planszy - mówi Bartłomiej Sikorski z firmy Winning Moves, pomysłodawca przeniesienia Gdańska na planszę Monopoly.

Sobotnia premiera to moment o tyle istotny, że Gdańsk jako pierwsze i jak na razie jedyne miasto w Polsce doczekało się swojej edycji tej kultowej gry. Dzięki temu dołączy do innych miast, które promują się na świecie dzięki grze Monopoly, takich jak Sydney, Berlin, Marsylia, Monachium.

Warto przypomnieć, że pierwszym polskim miastem, które zaistniało w grze Monopoly, była Gdynia. Pojawiła się ona jednak nie samodzielnie, ale pośród 20 innych miast na planszy międzynarodowej edycji gry wydanej w 2008 roku.

Plansza i wszystkie pola zostaną odsłonięte w sobotę w samo południe w Galerii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska na uroczystej premierze gdańskiej edycji gry Monopoly. Do godz. 16 będzie można zagrać w tę grę na olbrzymiej planszy o powierzchni 9 m kw, która zostanie przygotowana przed wejściem do sklepu Empik. Sklep ten będzie prowadził sprzedaż gry w promocyjnej cenie. Planszówkę będzie też można wygrać w organizowanych tego dnia konkursach.

Tego samego dnia gdańska Monopoly zostanie zaprezentowana na Targach Gra i Zabawa w Amber Expo zobacz na mapie Gdańska od godziny 15.00. Z kolei w niedzielę będzie możliwość gry na wielkoformatowej planszy przez cały dzień na targach (w godz. 10-18).

Cena regularna gry ma wynosić około 150 złotych, w promocji zaś około 120 zł. Planszówkę będzie można kupić także online. Wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 110 złotych.

Monopoly to jedna z najbardziej popularnych gier planszowych, która za rok będzie obchodzić 80 urodziny. Pierwsza edycja została wydana w USA przez Parker Brothers w okresie Wielkiego Kryzysu w 1935 roku. Doczekała się ponad 90 edycji w najliczniejszej znanej kolekcji gry. Najdłuższa gra trwała 70 dni.

Gra polega na handlu nieruchomościami, umożliwiając graczom szansę obracania wielkimi pieniędzmi i szybkiego wzbogacenia się. Rozpoczynając od pola START, należy okrążać planszę, po drodze kupując i sprzedając nieruchomości, na których powstają domy i hotele. Za wejście na nieruchomości innych graczy płaci się czynsz. Sukces zależy od trafnych spekulacji, udanych inwestycji i mądrze przeprowadzonych transakcji.

Opinie (53) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kultura

Wspomnień czas: Teatr Muzyczny w Gdyni
Wspomnień czas: Teatr Muzyczny w Gdyni
Teatralne nowości online w najbliższym tygodniu
Najnowsze teatralne nowości online

Kulinaria

Trójmiejskie cukiernie z bogatą ofertą ciast wielkanocnych
Ciasta wielkanocne na zamówienie
Trójmiejskie palarnie kawy: jak teraz działają?
Palarnie kawy: jak teraz działają?

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Przyznawana podczas FPFF nagroda za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne, to: