• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Makijaż męski. Współczesny trend, którego nie rozumie starsze pokolenie

Mateusz Groen
18 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (356)
Makijaż męski w ostatnich latach ewoluuje i coraz większa grupa młodych mężczyzn zaczyna z nim eksperymentować.  Makijaż męski w ostatnich latach ewoluuje i coraz większa grupa młodych mężczyzn zaczyna z nim eksperymentować.

Kreacja sceniczna czy artystyczna np. podczas sesji zdjęciowych, ale również... codzienna część męskiej pielęgnacji. Coraz częściej mężczyźni sięgają po tzw. kolorówkę. Czy makijaż męski wkrótce stanie się codziennością i przestanie budzić kontrowersje?





Czy makijaż męski ci przeszkadza?

Jeszcze do niedawna panowie czuli się nieswojo w drogeriach, kiedy to mieli dobrać dla siebie odpowiedni krem czy porozmawiać z kosmetologiem o swoich problemach skórnych. Zabiegi w salonach kosmetycznych czy spa, manicure lub medycyna estetyczna były strefą, do której mężczyźni dostępu nie mieli, bo było to... niemęskie.

Z czasem coraz więcej panów zaczęło korzystać z możliwości salonów kosmetycznych, ba, wiele takich miejsc oferuje specjalne zabiegi z myślą o męskiej skórze. Coś się zmieniło. Ale nie wszystko: męski makijaż wciąż potrafi wywołać oburzenie lub śmiech. Tylko czemu?

Makijaż i świadoma pielęgnacja skóry



Dorastające pokolenie Z wprowadza nowe podejście do sfery beauty. Współcześni młodzi mężczyźni nie tylko kupują zapachy czy produkty pielęgnacyjne, ale również coraz częściej kosmetyki kolorowe.

Stereotypy w Trójmieście łamią również twórcy marki kosmetyków Kovalite, którzy pokazują, że świadoma pielęgnacja skóry, a także fluidy, kredki do brwi, matujące pomadki dla mężczyzn, to przyszłość rynku kosmetycznego. Coraz więcej zagranicznych marek kosmetycznych tworzy swoje kolekcje z myślą o mężczyznach, jednocześnie przełamuje temat tabu.

Na swoim. Kovalite - przestrzeń na rozmowę o męskiej pielęgnacji Na swoim. Kovalite - przestrzeń na rozmowę o męskiej pielęgnacji
- Makijaż męski był, jest i będzie. Mimo mocnego zdystansowania mężczyzn do zabiegów upiększania swojego wizerunku, męski makijaż nie jest nowostką rozpędzonej cywilizacji. Przewijał się wśród wielu kultur od starożytności poprzez dynastie Tudorów w Wielkiej Brytanii czy dwór francuskich Ludwików. Teraz ma swój globalny powrót i są już takie rynki, gdzie korzystanie z kolorówki męskiej nie jest czymś zaskakującym. Tutaj prym wiodą Stany Zjednoczone oraz grupa krajów azjatyckich, np. Korea, Japonia czy Chiny. W Europie ten trend posuwa się w znacznie wolniejszym tempie, ale wraz ze zrozumieniem tego, czym tak naprawdę jest męski make-up, zainteresowanie wzrasta - mówi Chris Krakowski CEO, Kovalite Skin. I dodaje:

- Wielu mężczyzn boi się kosmetyków kolorowych, ponieważ są onieśmieleni produktami samymi w sobie i przełamywanie tej bariery odbywa się na poziomie kulturowym. (...) Męski makijaż powinien być niewidoczny, podkreślający naturalne cechy i subtelnie poprawiający ogólny wygląd, nie rzucając się w oczy. Tak, aby stał się akceptowalnym, użytecznym i funkcjonalnym dla nowych grup klientów.


Coraz więcej firm dostrzega, że mężczyźni zaczęli mocniej przykładać wagę do swojego wyglądu. Nie mówimy tu o wielkich zmianach wizerunków i ekstrawaganckich makijażach na co dzień, lecz o zwykłej korekcie niedoskonałości, tuszowaniu plamek i blizn, zakrywaniu trądziku czy innych wyprysków, które wyglądają mało estetycznie. W internecie dostrzec możemy coraz więcej chłopaków i mężczyzn, którzy dzielą się swoją makijażową rutyną.

- Czy więcej mężczyzn będzie się malować? Dla starszych pokoleń jest to dość wysoki, mentalny próg do przeskoczenia. Dopóki będzie się kojarzył z awangardowym, karnawałowym malowidłem na twarzy, starsze pokolenia będą miały trudności z adaptacją. Natomiast świadomość młodych pokoleń, które już mają duże doświadczenie z pielęgnacją skóry i zauważają korzyści z dbania o świeży wygląd, spowoduje naturalną akceptację i poszerzenie asortymentu do pielęgnacji o kolorówkę. Ten proces już zachodzi - dodaje Chris Krakowski.
  • Manny Gutierrez, influencer
  • Koncert Maneskin podczas Opener Park
  • Top of the Top Sopot Festiwal  Krzysztof Zalewski
  • Manny Gutierrez, influencer
  • James Charles, makijażysta
  • James Charles, makijażysta
  • James Charles, makijażysta
  • Jeffree Star, makijażysta i influencer

Makijaż ze świata szklanego ekranu



Mimo że nurt nakładania makijażu na co dzień staje się coraz popularniejszy, tak dopiero zbiera swoich zwolenników, którzy nabierają odwagi, by zacząć z nim eksperymentować. Warto jednak pamiętać, że makijaż męski od wielu lat nakładany jest do sesji zdjęciowych, występów w telewizji, czy chociażby charakteryzacji w teatrze. Makijaż dla wielu gwiazd ze świata show-biznesu jest też pomocny w tworzeniu ich scenicznego wizerunku.

Mimo że makijaż przez wiele osób uważany jest za niemęski, tak wielu artystów wpisujących się w kanon atrakcyjnych i przystojnych mężczyzn, stosuje produkty do make-upu. Np. Krzysztof Zalewski, który od lat na swoją dolną powiekę nakłada czarną kredkę oraz Johnny Depp, który maluje paznokcie czy Damiano David (wokalista zespołu rockowego Måneskin). Wszyscy oni eksperymentują ze swoim wizerunkiem za pomocą "kolorówki".

@krzysiek_mua @KosmetykiAA dźwięk oryginalny - Krzysiek Mua

Forma artystycznej ekspresji



Na świecie trend artystycznego makijażu tworzonego przez mężczyzn zdobył już furorę dobrych kilka lat temu i dał początek Beauty Boyom. W USA najsłynniejszymi z nich są Jeffree Star czy James Charles, mający miliony obserwatorów na swoich profilach, wierną grupę fanów i dobrze prosperujące miejsce w branży urodowej. Na swoich kanałach od lat promują raczej nie delikatny makijaż męski, a eksperymentowanie z wyglądem i wyznaczają nowe trendy kosmetyczne.

- Makijaż jest wyrażeniem tego, co się kryje w człowieku. Podoba mi się w nim to, że można w jaki się chce sposób przekształcić swój wizerunek. Wykonuję makijaż, ponieważ uwielbiam to robić, jest to moja pasja oraz wyraz artystyczny. Maluję się do szkoły, bo uważam, że szkoła nie powinna być ogranicznikiem i wyznacznikiem własnego wizerunku. Nauczyciele są w mojej szkole wspaniali i często słyszę miłe słowa na temat mojego wyglądu i wielu mnie wspiera w tym, co robię. Jeśli chodzi o uczniów, to nie zauważyłem, żeby ktoś miał z tym jakiś problem. Nie wszystkim musi się podobać, ale nie spotykam się w szkole z jakimś hejtem - mówi Krzysztof Kuliga, tiktoker makijażowi z Trójmiasta.
Kuliga kiedyś zupełnie inaczej traktował makijaż: kilka lat temu był dla niego jak maska, bo miał duży problem cerą, ale z czasem zobaczył w nim coś więcej - szansę na wyrażenie siebie. Nie wszyscy jednak są w stanie przejść obok jego makijażu obojętnie.

- Nie raz, nie dwa zdarzyła się sytuacja na mieście, kiedy ktoś umniejszał mi przez makijaż. Niestety takie sytuacje pewnie będą się powtarzać, ale staram się mieć do tego zdystansowane podejście, bo uważam, że ludzie zawsze będą gadać i na to nie ma rady. Ja tej opinii nie biorę do siebie. Każdy powinien wyglądać, jak chce, a jeśli komuś coś nie pasuje, to jest to tylko i wyłącznie problem tej drugiej osoby osoby. Każdy powinien czuć się w 100 proc. dobrze z samym sobą - dodaje Krzysztof Kuliga.
  • Dariussrose i jego sesje zdjęciowe
  • Dariussrose i jego sesje zdjęciowe
  • Krzysiek_Mua z Trójmiasta
  • Dariussrose i jego sesje zdjęciowe
  • Dariussrose i jego sesje zdjęciowe
  • Dariussrose i jego sesje zdjęciowe
  • Dariussrose i jego sesje zdjęciowe
Makijaż w formie artystycznej zabawy zaczyna interesować coraz więcej młodych osób. "Makijaż męski do szkoły" takie hasło coraz częściej możemy znaleźć w wyszukiwarce i na YouTubie. Temat ten coraz odważniej zaczyna interesować młodych mężczyzn w Polsce, którzy nie patrzą na głosy krytyki i rozwijają swoją pasję, a także coraz odważniej decydują się nakładać bardziej stonowany makijaż do szkoły czy wyjście na miasto.

Wśród nich są zdobywający popularność w internecie trójmiejscy blogerzy makijażowi: wspomniany Krzysztof Kuliga znany na TikToku jako krzysiek_mua i posiadający ponad 150 tysięcy fanów, a także, Dariussrose czyli Dariusz Różański. Mieszkaniec Trójmiasta aktywnie działa w mediach społecznościowych, za pośrednictwem których dzieli się swoją twórczością i efektami niecodziennych sesji fotograficznych. Na jego Instagramie znaleźć możemy wiele inspirujących zdjęć, które pokazują autorskie podejście do makijażu.


- Makijaż jest dla mnie formą sztuki i codziennym rytuałem. Pomaga mi kształtować moją kreację artystyczną i dzięki niemu mogę wyrażać siebie bez słów. Zauważyłem, że coraz więcej chłopaków oraz mężczyzn zaczyna eksperymentować z makijażem, i sądzę, że każdy ma prawo wyglądać tak jak chce, męskość nie polega na wyglądzie, a na wartościach, tym jakimi jesteśmy ludźmi. Mam cudowną rodzinę i przyjaciół, którzy w 100 proc. mnie akceptują i kochają takiego, jaki jestem. To niesamowite szczęście posiadać takich ludzi wokół siebie w dzisiejszych czasach - mówi Dariusz Różański (dariussrose). I dodaje:

- Jeżeli chodzi o ludzi obcych, to reakcje są różne: od tych pozytywnych, po negatywne, aczkolwiek nie powoduje to we mnie dużych emocji, ponieważ najważniejsze jest dla mnie zdanie moich bliskich. Znam wielu mężczyzn, którzy noszą makijaż, są to także osoby heteroseksualne. Makijaż jest dla wszystkich, bez względu na płeć czy orientację. Makijaż zaczął się robić popularny i coraz więcej mężczyzn zaczęło go stosować, spójrzmy chociażby na męskie gwiazdy, które ten makijaż noszą od wielu lat. Mężczyźni zaczęli zauważać, że to nie od makijażu zależy, czy są męscy, czy nie. I super.

Miejsca

Opinie (356) ponad 100 zablokowanych

  • Przeszkadza to każdemu normalnemu człowiekowi. (3)

    Ankieta musiała oczywiście zasugerować, że jak ktoś tego nie akceptuje to ma ze sobą problem bo to on nie umie się z tym pogodzić xD

    • 114 12

    • Poczekaj.jeszcze troche i to bedzie z toba cos nie rak ze jestes normalny

      Lewak

      • 9 13

    • (1)

      Każdy normalny człowiek ma raczej gdzieś, że ktoś tam gdzieś używa kosmetyków i makijażu, a nie frustruje się na forum, że ola boga mężczyzna używa szminki.

      • 5 17

      • Nikt się tu nie frustruje, po prostu to śmieszne. I tyle.

        • 5 1

  • W aranżacjach (1)

    aktorskich męski makijaż nie jest dla mnie problemem. A dobrze zrobiony może być ciekawym rozwinięciem postaci. Ale na co dzień? Yyy, nie...

    • 54 8

    • to się wtedy nazywa "charakteryzacja", a nie makijaż...

      • 10 1

  • Opinia wyróżniona

    (18)

    Ludzie nie lubią atencjuszy.

    Ostry makijaż jest formą wyrażenia 'patrzcie na mnie'. Coś w stylu głośnego puszczania muzyki.

    • 385 45

    • (5)

      Przypominam też, że to dotyczy także "pokazywania się" w niedzięlę w kościele. Atencjusze byli zawsze, zmieniła się tylko forma.

      • 46 31

      • Nie do końca. Niedzielni są często zmuszani przez otoczenie, bo tego się od nich oczekuje. (3)

        A ci z makijażem po prostu chcą być dostrzeżeni.

        • 18 21

        • nikt nikogo siłą do kościoła nie zanosi (2)

          ci co tam są, chcą tam być, tak samo jak ci noszący makijaż chcą dobrze wyglądać i tyle.

          • 15 14

          • Nieprawda (1)

            Rodzice zmuszają małe dzieci do udziału w tym procederze.

            • 24 15

            • Nieprawda

              Rodzice zmuszają małe dzieci do udziału w paradach lgbt i innych wynaturzeniach

              • 15 21

      • ten sam mechanizm dziala w przypadku innych zachowan stadnych

        Czyli np. mody... Chociazby na makijaz... Albo decydowanie jakiej jest sie plci...

        Wystarczy znalezc sie w (nie)odpowiednim srodowisku...

        • 5 2

    • Coś w stylu głośnego puszczania muzyki.

      i nie tylko

      • 9 2

    • Po prostu

      dzisiaj w przestrzeni publicznej jest dużo facetów zniewieściałych bezmyślnie hołdujących modzie panie to samo.
      Spodnie kondonki lewdwie w tym siedzą
      lub siedzą rozraczeni z myślą patrz co mam w rozkroku wymyślanie jak dupcia niemowlaka.

      • 19 7

    • (2)

      Słyszę atencjusz - wiem, ze po drugiej stronie jest konfiarz buhahaha

      • 4 21

      • (1)

        A co ma do tego Konfederacja?

        • 4 1

        • Fani konfy mają ulubione hasełka typu: włącz myślenie; hipokryzja; atencjusz/atencjuszka; spodnie rurki

          • 1 4

    • Dygresja: Sprawdź sobie co znaczy słowo "atencja" ;) (1)

      • 7 0

      • faktycznie dygresja...

        Co ma atencja do atencujsza?

        • 0 1

    • Nie da się cicho słuchać muzyki. Mowa o melomanach i audiofilach. (1)

      Radyjko i muzyka w tle i owszem, może być cicho. Ale głośna muzyka jak to ująłeś jest wynikiem słuchania i skupiania się na dzwięku. Nie żadne patrzcie na mnie. Sam lubie posłuchać na porządnym sprzęcie w domu muzyki. Także w aucie, a szyby mam zamkniete. nie interesują mnie inni.

      • 3 2

      • Rozumiem, że masz dom z wielką działką wokół i podstawy współżycia społecznego nie muszą być zachowywane. Jeśli mieszkasz wśród ludzi i zmuszasz ich do słuchania Twojej muzyki, to jesteś egoistą.

        • 6 0

    • w tym przypadku głośniego bąka

      i to z kwiatem XD

      • 3 0

    • No nie wiem

      Kiedy ja nakładam mocny makijaż chce raczej przekazać ,,odczep się odemnie i do mnie nie mów"

      • 1 1

    • Dla mnie to po prostu robienie z siebie pajaca. Jestem pajacem - patrzcie na mnie ! Podziwiajcie, plujcie, nic mnie to nie obchodzi co tam sobie myślicie. Ja tu jestem ! Ja, wasz wrzód na du**e !

      • 2 1

  • Makijaż sceniczny, czy jakaś charakteryzacja na scenie (4)

    w filmie itp to spoko, ale na co dzień, to już przegięcie. Jeszcze trochę i chłopaczki zaczną latać w spódniczkach i sukienkach.

    • 70 4

    • Xd

      Sam/a zaczniesz latać się spódniczakch lol

      • 0 6

    • W sukienkach juz lataja (1)

      Takich czarnych zazwyczaj.
      To tak w kwestii formalnej

      • 0 2

      • oto młody zdolny wykształcony...dla którego sutanna to to samo co sukienka...ja wiem, fajnie dowalic czarnym, tez mam ich gdzies...tak jak ty swoj rozum!

        • 5 0

    • Na zachodzie to już standard.

      I jest z tego powodu mnóstwo kłopotów...

      • 0 0

  • Świat się kończy... (14)

    Jeśli mam na to patrzeć, biernie się temu przyglądać, to wolę już teraz odejść by mieć to już za sobą i się nie denerwować widokiem wypacykowanych chłopaków.
    To co się dzieje obecnie, wykracza coraz mocniej po za mój konserwatywny światopogląd.
    Niestety, ale nie jestem na tyle elastyczny, tolerancyjny czy asertywny by przejść do porządku dziennego patrząc na tego rodzaju zjawiska.
    Może i spotkam się tutaj z krytyką, liczę się z tym, jednak pewne sprawy są dla mnie zbyt trudne do zaakceptowania.
    Na szczęście mam już swoje lata i szereg chorób które niebawem zaprowadzą mnie do ziemi gdzie, przynajmniej pozostaję przy nadziei, że chociaż tam zaznam świętego spokoju.

    • 102 14

    • Pójdzie Pan do piekła z wypacykowanymi diabłami :)

      • 3 23

    • Spokojnie

      Świat tak nie wygląda. Tak wygląda marketing. Facet zakłada firmę kosmetyczna dla mężczyzn i musi im wmówić, że te kosmetyki są im niezbędne do życia, żeby do końca swoich dni czerpać zyski ze swojego pomysłu.

      • 27 0

    • (6)

      Co za absurd, obok wojna, dalej na świecie dzieją się straszne rzeczy - przemoc, wyzysk i handel ludźmi, głód, porachunki karteli, ale dla Pana najgorsze co może być to męski makijaż i z tego powodu chce Pan umierać?

      • 7 25

      • Proszę wybaczyć, ale wywołuje to we mnie obrzydzenie, nie mogę, nie potrafię się przemóc, odczuwam odrazę na ten widok (5)

        To na prawdę nie jest złośliwe z mojej strony, ani zamierzone, być może to kwestia tradycji, kultury, obyczajowości, czasów i środowiska w jakim się wychowywałem.
        To był prawdziwie męski świat, mała miejscowość, o wszystkim decydowali mężczyźni, którzy ciężko pracowali, po powrocie do domu czekała na nich żona z obiadem, która na co dzień zajmowała się domem i dziećmi, zupełnie inny świat. Ty jako ojciec rodziny miałeś prawo do odpoczynku po pracy, żona pilnowała by dzieci pozwoliły ci wypocząć po pracy, odrabiała z nimi lekcje, wieczorami ci się oddawała, i nie było czegoś takiego, że boli ją głowa i inne niesłychane rzeczy. Dziecko się pojawiło, to naturalnie był poród w domu, przychodził wtedy jeszcze do domu felczer, akuszerka odebrała w domu siedmioro dzieci, ósme przyszło na świat w szpitalu. Dla ojca był czas na czytanie prasy, papierosa, czy spotkania przy wódce z kolegami. Żona nosiła zakąski i zawsze miło się uśmiechała do naszych gości. Pilnowała też by niczego nie zabrakło. Mężczyźni wtedy ubierali się w ubrania o prostym klasycznym charakterze, w ciemnych kolorach szarości i brązu, często niedogoleni z zarostem kilkudniowym, z bliznami na skórze będących śladami po różnych zdarzeniach. Oczywistym było że mężczyzna nie płacze, nie ugina się, wszystkiemu daje radę i sam jest w stanie utrzymać dom, sam wszystko naprawia i na wszystkim się zna najlepiej, bo i tak też było. Żaden się nie pacykował, nie uronił nawet jednej łzy, a z kobietami to żaden nie pozwolił sobie wejść na głowę. Pamiętam jak kiedyś przyszła w gości jedna pani, z którą się spotykałem kiedy żona była zbytnio zajęta dziećmi, to nikt słowem nie powiedział, bo to było normalne, że się z nią spotykam skoro żona zaniedbywała swoje obowiązki względem męża.
        A jeśli ta druga próbowała mnie wziąć szantażem, to też nikt do mnie nic nie powiedział, że ją bez ubrań wygoniłem z domu by wracała skąd przyszła. To był jej wstyd że musiała iść przez miasto bez ubrania, bez stanika i majtek.

        • 3 15

        • Ale Pan poleciał (3)

          Z całym szacunkiem ale właśnie takiej postawy nie chcą młodzi ludzie (a przynajmniej wydaje mi się że większość). Czyli uprzedmiotowienia kobiet, absolutniej władzy mężczyzny, tylko służenie i wdzięczność...Mężczyzna też może zostać w domu a kobieta pracować, mężczyzna może płakać, okazywać uczucia, mówić o uczuciach, mieć depresję, a nawet (!) nałożyć krem na twarz jeśli czuje taką potrzebę albo nawet nałożyć korektor żeby nie było widać pryszcza. Mamy 21 wiek....nie stójmy w miejscu tylko dlatego że tak kiedyś było. Wyciągajmy wnioski, idźmy naprzód i dajmy ludziom żyć po swojemy. Życzę otwartej głowy.

          • 9 3

          • (2)

            Czekaj, czekaj. Nie chcą uprzedmiotowienia kobiet? A te wszystkie atencjuszki pokazujące na instagramie swoje jedyne zalety, czyli tyłek i biust, powiększone usta, doklejone rzęsy. Wszystko to robione z własnej woli, by zwiększyć zasięgi. I kto je zmusza? Kto je uprzedmiatawia?

            • 9 3

            • To jest patologiczna mniejszość. Wyjdź na ulicę - ile widzisz takich kobiet? Większość jest normalna i naturalna.

              • 7 1

            • Zależy od contentu

              Jeżeli to właśnie oglądasz to to najwięcej pokazuje Ci się na instagramie. Zatem jeśli klikasz 'zrobione' kobiety to będziesz tylko takei widział na swoim wall'u. To nie znaczy że to są wszystkie kobiety. Nie dotykamy tutaj jednak SM a prawdziwego życia i tego czym męskość jest zdaniem autora komentarza.

              • 3 0

        • Wszystko jasne z kim mamy do czynienia. Na szczęcie takie dinozaury jak ty niedługo wyginą. Współczuje tym kobietom, które usługiwały wam całe życie i same nic z tego nie miały. Wolę mieć chłopaka z makijażem który będzie dla mnie partnerem niż takiego "pana i władcę".

          • 6 5

    • (2)

      Chcesz umrzeć, bo kompletnie obcy ci mężczyźni używają pudru i szminki? Masakra z tym waszym pokoleniem.

      • 5 3

      • Masakra, to jest teraz. Jak ruscy nie daj Boże wejdą do Polski, to co? Będziemy się wstrzymywali, aż wojsko się umaluje? (1)

        Zlituj się człowieku. Chłop nie po to nosi klejnoty rodzinne między nogami by się pudrować, tylko po to by być twardym, nieugiętym, surowym, by być męski, takim jakiego go stworzono, a nie tam jakieś pudry na pysk nakładać.
        To co oni sobie dzisiaj nakładają na pysk i do tego w takich ilościach, to dawniej nawet kobiety tak się nie pacykowały. Co najwyżej lekko obyczajne kokoty w domu schadzek miały tony makijażu na twarzy, strojne peruki, zwiewne sukienki niezakrywające kolan i tylko one po za mężczyznami paliły papierosy i po alkohol sięgały. Od razu było wiadomo kto jest kim. Nie trzeba było pytać, tylko brać, rzucić należną zapłatę i wrócić do codziennych zajęć. Tak to było.

        • 5 4

        • Rozumiem że Tobie bardziej się podobają czasy gdy kobieta nie miała nic do powiedzenia, a meżczyzna był Panem i władcą?

          • 2 5

    • ale w grunicie rzeczy czym tu się denerwować?

      ja tam się cieszę, ze z góry wiadomo od kogo należy trzymać się z dala.

      • 5 0

    • Ej, przyczep się na piwnych bebzonów, albo łażenia po mieście w ohydnych, materiałowych dresach ze ściągaczami. To dopiero wygląda paskudnie.

      • 1 0

  • kiedyś to było, teraz to nie ma

    Męski makijaż to nie jest pomysł współczesnych, na który nikt nigdy w historii nie wpadł.

    • 20 3

  • Nie rozumiem i nie zrozumiem

    No ale tak naprawdę czy to coś w moim życiu zmienia? Nie. Ich twarz, ich sprawa, ich czas - nie mnie to oceniać i nie zamierzam się tym przejmować, bo szkoda życia i energii. Mam swoje sprawy, swoje problemy, nie muszę się ze wszystkim zgadzać i nie muszę wszystkiego rozumieć.

    • 41 6

  • makijaż tak samo nie podoba mi się u mężczyzn jak u kobiet (7)

    • 25 4

    • ja też (5)

      stawiam na naturalność. Kilka razy w życiu miałam makijaż na twarzy i czułam się taka brudna- marzyłam żeby to zmyć jak najszybciej. Kremów też nie używam. Myję twarz mydłem w kostce i wszyscy pytają co stosuję żeby mieć taką piękną cerę a ja odpowiadam czego nie stosuję.

      • 6 5

      • To już przegięcie w drugą stronę (3)

        • 5 4

        • a po co makijaz? To jest wymysł firm by mieć maksymalne zyski i wtłoczyć ludziom bajkę o konieczności stosowania makijażu.

          • 4 0

        • rzadne przegięcie, kosmetyki powodują problemy skórne,

          im dłużej stosujesz kosmetyki tym większe masz problemy z skórą i coraz mocniej próbujesz to maskować kolejnymi warstwami, problem tylko się pogłębia,

          • 6 3

        • A co, kobieta to MUSI się malować czy co teraz?

          • 4 1

      • "Nie jestem taka jak inne"

        • 4 0

    • Makijaż trzeba umieć zrobić i dobrać do typu urody, żeby nie był widoczny sam w sobie tylko komponował się z twarzą, podkreślał kolor oczu itd. Cień do powiek jak sama nazwa wskazuje, to cień a nie farba do powiek.

      • 2 0

  • Męski makijaż

    Nie jest to niczym nowym, gdyż od dziesiątek wieków makijaż męski sosowany był w śród aryskotracji, dworzan czy też szlachty. Społeczeństwa się uwsteczniły i zwyczajne rzeczy stały się czymś niezwykłym.

    • 9 52

  • Trend którego nawet pokolenie Z nie rozumie XD

    • 36 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Juwenalia Gdańskie 2024 (54 opinie)

(54 opinie)
75 - 290 zł
Kup bilet

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W 2018 r. Festiwal Narracje odbył się w: