• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Makijaż męski. Współczesny trend, którego nie rozumie starsze pokolenie

Mateusz Groen
18 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (356)
Makijaż męski w ostatnich latach ewoluuje i coraz większa grupa młodych mężczyzn zaczyna z nim eksperymentować.  Makijaż męski w ostatnich latach ewoluuje i coraz większa grupa młodych mężczyzn zaczyna z nim eksperymentować.

Kreacja sceniczna czy artystyczna np. podczas sesji zdjęciowych, ale również... codzienna część męskiej pielęgnacji. Coraz częściej mężczyźni sięgają po tzw. kolorówkę. Czy makijaż męski wkrótce stanie się codziennością i przestanie budzić kontrowersje?





Czy makijaż męski ci przeszkadza?

Jeszcze do niedawna panowie czuli się nieswojo w drogeriach, kiedy to mieli dobrać dla siebie odpowiedni krem czy porozmawiać z kosmetologiem o swoich problemach skórnych. Zabiegi w salonach kosmetycznych czy spa, manicure lub medycyna estetyczna były strefą, do której mężczyźni dostępu nie mieli, bo było to... niemęskie.

Z czasem coraz więcej panów zaczęło korzystać z możliwości salonów kosmetycznych, ba, wiele takich miejsc oferuje specjalne zabiegi z myślą o męskiej skórze. Coś się zmieniło. Ale nie wszystko: męski makijaż wciąż potrafi wywołać oburzenie lub śmiech. Tylko czemu?

Makijaż i świadoma pielęgnacja skóry



Dorastające pokolenie Z wprowadza nowe podejście do sfery beauty. Współcześni młodzi mężczyźni nie tylko kupują zapachy czy produkty pielęgnacyjne, ale również coraz częściej kosmetyki kolorowe.

Stereotypy w Trójmieście łamią również twórcy marki kosmetyków Kovalite, którzy pokazują, że świadoma pielęgnacja skóry, a także fluidy, kredki do brwi, matujące pomadki dla mężczyzn, to przyszłość rynku kosmetycznego. Coraz więcej zagranicznych marek kosmetycznych tworzy swoje kolekcje z myślą o mężczyznach, jednocześnie przełamuje temat tabu.

Na swoim. Kovalite - przestrzeń na rozmowę o męskiej pielęgnacji Na swoim. Kovalite - przestrzeń na rozmowę o męskiej pielęgnacji
- Makijaż męski był, jest i będzie. Mimo mocnego zdystansowania mężczyzn do zabiegów upiększania swojego wizerunku, męski makijaż nie jest nowostką rozpędzonej cywilizacji. Przewijał się wśród wielu kultur od starożytności poprzez dynastie Tudorów w Wielkiej Brytanii czy dwór francuskich Ludwików. Teraz ma swój globalny powrót i są już takie rynki, gdzie korzystanie z kolorówki męskiej nie jest czymś zaskakującym. Tutaj prym wiodą Stany Zjednoczone oraz grupa krajów azjatyckich, np. Korea, Japonia czy Chiny. W Europie ten trend posuwa się w znacznie wolniejszym tempie, ale wraz ze zrozumieniem tego, czym tak naprawdę jest męski make-up, zainteresowanie wzrasta - mówi Chris Krakowski CEO, Kovalite Skin. I dodaje:

- Wielu mężczyzn boi się kosmetyków kolorowych, ponieważ są onieśmieleni produktami samymi w sobie i przełamywanie tej bariery odbywa się na poziomie kulturowym. (...) Męski makijaż powinien być niewidoczny, podkreślający naturalne cechy i subtelnie poprawiający ogólny wygląd, nie rzucając się w oczy. Tak, aby stał się akceptowalnym, użytecznym i funkcjonalnym dla nowych grup klientów.


Coraz więcej firm dostrzega, że mężczyźni zaczęli mocniej przykładać wagę do swojego wyglądu. Nie mówimy tu o wielkich zmianach wizerunków i ekstrawaganckich makijażach na co dzień, lecz o zwykłej korekcie niedoskonałości, tuszowaniu plamek i blizn, zakrywaniu trądziku czy innych wyprysków, które wyglądają mało estetycznie. W internecie dostrzec możemy coraz więcej chłopaków i mężczyzn, którzy dzielą się swoją makijażową rutyną.

- Czy więcej mężczyzn będzie się malować? Dla starszych pokoleń jest to dość wysoki, mentalny próg do przeskoczenia. Dopóki będzie się kojarzył z awangardowym, karnawałowym malowidłem na twarzy, starsze pokolenia będą miały trudności z adaptacją. Natomiast świadomość młodych pokoleń, które już mają duże doświadczenie z pielęgnacją skóry i zauważają korzyści z dbania o świeży wygląd, spowoduje naturalną akceptację i poszerzenie asortymentu do pielęgnacji o kolorówkę. Ten proces już zachodzi - dodaje Chris Krakowski.
  • Manny Gutierrez, influencer
  • Koncert Maneskin podczas Opener Park
  • Top of the Top Sopot Festiwal  Krzysztof Zalewski
  • Manny Gutierrez, influencer
  • James Charles, makijażysta
  • James Charles, makijażysta
  • James Charles, makijażysta
  • Jeffree Star, makijażysta i influencer

Makijaż ze świata szklanego ekranu



Mimo że nurt nakładania makijażu na co dzień staje się coraz popularniejszy, tak dopiero zbiera swoich zwolenników, którzy nabierają odwagi, by zacząć z nim eksperymentować. Warto jednak pamiętać, że makijaż męski od wielu lat nakładany jest do sesji zdjęciowych, występów w telewizji, czy chociażby charakteryzacji w teatrze. Makijaż dla wielu gwiazd ze świata show-biznesu jest też pomocny w tworzeniu ich scenicznego wizerunku.

Mimo że makijaż przez wiele osób uważany jest za niemęski, tak wielu artystów wpisujących się w kanon atrakcyjnych i przystojnych mężczyzn, stosuje produkty do make-upu. Np. Krzysztof Zalewski, który od lat na swoją dolną powiekę nakłada czarną kredkę oraz Johnny Depp, który maluje paznokcie czy Damiano David (wokalista zespołu rockowego Måneskin). Wszyscy oni eksperymentują ze swoim wizerunkiem za pomocą "kolorówki".

@krzysiek_mua @KosmetykiAA dźwięk oryginalny - Krzysiek Mua

Forma artystycznej ekspresji



Na świecie trend artystycznego makijażu tworzonego przez mężczyzn zdobył już furorę dobrych kilka lat temu i dał początek Beauty Boyom. W USA najsłynniejszymi z nich są Jeffree Star czy James Charles, mający miliony obserwatorów na swoich profilach, wierną grupę fanów i dobrze prosperujące miejsce w branży urodowej. Na swoich kanałach od lat promują raczej nie delikatny makijaż męski, a eksperymentowanie z wyglądem i wyznaczają nowe trendy kosmetyczne.

- Makijaż jest wyrażeniem tego, co się kryje w człowieku. Podoba mi się w nim to, że można w jaki się chce sposób przekształcić swój wizerunek. Wykonuję makijaż, ponieważ uwielbiam to robić, jest to moja pasja oraz wyraz artystyczny. Maluję się do szkoły, bo uważam, że szkoła nie powinna być ogranicznikiem i wyznacznikiem własnego wizerunku. Nauczyciele są w mojej szkole wspaniali i często słyszę miłe słowa na temat mojego wyglądu i wielu mnie wspiera w tym, co robię. Jeśli chodzi o uczniów, to nie zauważyłem, żeby ktoś miał z tym jakiś problem. Nie wszystkim musi się podobać, ale nie spotykam się w szkole z jakimś hejtem - mówi Krzysztof Kuliga, tiktoker makijażowi z Trójmiasta.
Kuliga kiedyś zupełnie inaczej traktował makijaż: kilka lat temu był dla niego jak maska, bo miał duży problem cerą, ale z czasem zobaczył w nim coś więcej - szansę na wyrażenie siebie. Nie wszyscy jednak są w stanie przejść obok jego makijażu obojętnie.

- Nie raz, nie dwa zdarzyła się sytuacja na mieście, kiedy ktoś umniejszał mi przez makijaż. Niestety takie sytuacje pewnie będą się powtarzać, ale staram się mieć do tego zdystansowane podejście, bo uważam, że ludzie zawsze będą gadać i na to nie ma rady. Ja tej opinii nie biorę do siebie. Każdy powinien wyglądać, jak chce, a jeśli komuś coś nie pasuje, to jest to tylko i wyłącznie problem tej drugiej osoby osoby. Każdy powinien czuć się w 100 proc. dobrze z samym sobą - dodaje Krzysztof Kuliga.
  • Dariussrose i jego sesje zdjęciowe
  • Dariussrose i jego sesje zdjęciowe
  • Krzysiek_Mua z Trójmiasta
  • Dariussrose i jego sesje zdjęciowe
  • Dariussrose i jego sesje zdjęciowe
  • Dariussrose i jego sesje zdjęciowe
  • Dariussrose i jego sesje zdjęciowe
Makijaż w formie artystycznej zabawy zaczyna interesować coraz więcej młodych osób. "Makijaż męski do szkoły" takie hasło coraz częściej możemy znaleźć w wyszukiwarce i na YouTubie. Temat ten coraz odważniej zaczyna interesować młodych mężczyzn w Polsce, którzy nie patrzą na głosy krytyki i rozwijają swoją pasję, a także coraz odważniej decydują się nakładać bardziej stonowany makijaż do szkoły czy wyjście na miasto.

Wśród nich są zdobywający popularność w internecie trójmiejscy blogerzy makijażowi: wspomniany Krzysztof Kuliga znany na TikToku jako krzysiek_mua i posiadający ponad 150 tysięcy fanów, a także, Dariussrose czyli Dariusz Różański. Mieszkaniec Trójmiasta aktywnie działa w mediach społecznościowych, za pośrednictwem których dzieli się swoją twórczością i efektami niecodziennych sesji fotograficznych. Na jego Instagramie znaleźć możemy wiele inspirujących zdjęć, które pokazują autorskie podejście do makijażu.


- Makijaż jest dla mnie formą sztuki i codziennym rytuałem. Pomaga mi kształtować moją kreację artystyczną i dzięki niemu mogę wyrażać siebie bez słów. Zauważyłem, że coraz więcej chłopaków oraz mężczyzn zaczyna eksperymentować z makijażem, i sądzę, że każdy ma prawo wyglądać tak jak chce, męskość nie polega na wyglądzie, a na wartościach, tym jakimi jesteśmy ludźmi. Mam cudowną rodzinę i przyjaciół, którzy w 100 proc. mnie akceptują i kochają takiego, jaki jestem. To niesamowite szczęście posiadać takich ludzi wokół siebie w dzisiejszych czasach - mówi Dariusz Różański (dariussrose). I dodaje:

- Jeżeli chodzi o ludzi obcych, to reakcje są różne: od tych pozytywnych, po negatywne, aczkolwiek nie powoduje to we mnie dużych emocji, ponieważ najważniejsze jest dla mnie zdanie moich bliskich. Znam wielu mężczyzn, którzy noszą makijaż, są to także osoby heteroseksualne. Makijaż jest dla wszystkich, bez względu na płeć czy orientację. Makijaż zaczął się robić popularny i coraz więcej mężczyzn zaczęło go stosować, spójrzmy chociażby na męskie gwiazdy, które ten makijaż noszą od wielu lat. Mężczyźni zaczęli zauważać, że to nie od makijażu zależy, czy są męscy, czy nie. I super.

Miejsca

Opinie (356) ponad 100 zablokowanych

  • Opinia wyróżniona

    Temat (5)

    niewątpliwie pasjonujący mi osobiście jest obojętny .
    Ma marginesie ,to brzmi "męskie gwiazdy"cha,cha,cha .
    Ale poważnie (bo temat pasjonujący) męskie "malowanie "znane jest od zawsze i chyba w każdej kulturze.
    Nie dorabiajmy do tej w sumie nieistotnej sprawy ideologii.

    • 109 79

    • Męskie malowanie jest jak męskie o...... . (1)

      No chyba, że ktoś jest artystą albo Indianinem. Ja jednak nie rozumiem wielkiej sztuki :)

      • 25 3

      • Ostatni etap eksperymentu stanowiła faza wymierania.

        Faza czwarta: wymieranie

        Był to najdłuższy okres eksperymentu, trwający od 560. do 1588. dnia. Przyrost naturalny był ujemny, co oznaczało, że więcej osobników umierało niż się rodziło. Znikała również zdolność do reprodukcji. Ostatni żywy poród odnotowano 600. dnia, zaś ostatnią kopulację 920. dnia. Zwiększyła się za to liczba tzw. pięknych osobników. Były to wcześniej wspomniane samce skupiające się wyłącznie na spaniu, jedzeniu oraz dokładnym czyszczeniu swoich futerek. Całkowicie zatraciły zainteresowanie płcią przeciwną, obroną swojego terytorium oraz umacnianiem pozycji w społeczności.

        • 9 1

    • To raczej ty dorabiasz do tego sens i ideologię...

      Normalne to chyba jest tylko w plemionach zulusów, no ale jeśli się utożsamiasz z nimi to...

      • 14 5

    • cha cha cha- chodzi o taniec? Bo ha ha ha pisze się przez samo h.

      • 1 0

    • To jaki i wiele innych obecnych dekadenckich trednów jako zywo przypomina mi ostatni etap Mysiej Utopii

      Eksperymentu Johna Calhouna. Wyszukajcie, przeczytajcie i włos się Wam zjeży na głowie jak znajdziecie paralele do obecnego stanu ludzkości.

      • 2 1

  • Mi na przyklad (2)

    Meski i makijarz? Nie. To nie skleja sie. Moe jeszcze spodnie rurki?

    • 23 7

    • Ja bym rekomendował słownik, tak na dobry początek.

      • 3 0

    • Może najpeirw naucz się pisać po polsku.

      • 1 0

  • Kolejny artykuł pod komentarze.. i've seen what you did there ;)

    • 10 0

  • Kiedyś zapewne podobne oburzenie budziły spodnie czy "męskie", krótkie fryzury u kobiet. I również zapewne zaraz podniosą się głosy, że "to przecież co innego", tyle że dla ówczesnego społeczeństwa było to dokładnie to samo, bo spodnie i krótka fryzura bez ozdobników kojarzyły się jednoznacznie z męskością. Makijaż u mężczyzn może się podobać, może się nie podobać, myślę że najważniejsze, to nie interesować się nadmiernie cudzym życiem i niczego na siłę nie narzucać. Dotyczy to obu stron. Jeśli jesteś przeciw makijażowi u panów, to ani nie musisz tego praktykować, ani się z takim facetem umawiać, ale to nie daje prawa do wyśmiewania czy poniżania. A jeśli jesteś za, to nie oznacza, że powinieneś/powinnaś traktować mężczyzn bez mejkapu jako zacofanych czy zaniedbanych. I tyle. Żyjmy swoim życiem po swojemu, pozwólmy na to reszcie i przestańmy w końcu pozwalać się dzielić i polaryzować przez tych, którzy maniakalnie próbują nam wmówić, że jesteśmy "dobrzy my" i "źli oni", choć te bzdurne kryteria podziału nie mają z dobrem czy złem nic wspólnego, a służą jedynie skłócaniu społeczeństwa, bo takim łatwiej jest rządzić i manipulować. Przecież "prawdziwy samiec alfa" nie pójdzie w jednym proteście czy akcji z "wymalowanym gogusiem" (i na odwrót), nawet jeśli sprawa byłaby słuszna i obaj by się co do niej zgadzali. I o to w tej zabawie chodzi, i dlatego jesteśmy coraz bardziej bierni jako społeczeństwo, ale - z drugiej strony - przybrało to już taką skalę, że chyba coraz więcej osób to dostrzega :)

    • 13 8

  • Anegdota - z dystansem. (4)

    Dlaczego kobiety muszą się malować a mężczyzna nie ?
    -bo mężczyzna budzi się ładny :)

    Na pewno typa co się maluje, nie można nazwać mężczyzna. Jestem pewien, że nawet gwoździa w ścianę nie wbije.

    • 37 8

    • (2)

      Czyli laskę która się nie maluje i wbija gwoździe w ściany można nazwać facetem?

      • 5 10

      • Jakub (1)

        Hmm, a czy ktoś mi powie skąd wywodzi się słowo i określenie "męski"? Bo na pewno nie od tych chłopców ze zdjęć.

        • 7 0

        • Nie jestem pewien, ale chyba od słowa mężczyzna. A to słowo - uprzedzę twoje pytanie - wywodzi się od tego co masz między nogami, a od tego co nakładasz na twarz.

          • 2 6

    • Zdziwiłbyś się, Jakubie.

      • 1 3

  • To jest po prostu niemęskie.

    • 33 3

  • Facet nie musi być piękny, bo wtedy ma w sobie to " coś".

    I o to chodzi.

    • 11 2

  • (2)

    Wojna będzie, ten świat zmierza ku zagładzie.

    • 29 6

    • (1)

      Już jest wojna, i to nie dlatego że faceci się malują. Wręcz przeciwnie - wojny wywołują ci co mają za dużo testosteronu.

      • 4 17

      • Chodzi o wojnę światową, tak jak przed II WŚ w Niemczech skala zboczeń, dekadencji i dewiacji przekroczyła punkt krytyczny tak teraz obserwujemy to zjawisko w skali światowej (głownie te zboczenia szerzą się dzięki internetowi).

        • 10 2

  • Nie podoba mi się ALE..kobiety w 20

    wieku przechwyciły wiele co było przynależne płci męskiej.Np zaczeły nosić spodnie ,męskie ubrania zaczęly po setkach lat ścinać i odsłaniać włosy spod chust.Dotąd mogli to czynić tylko mężczyźni Zaczęły nosić buty na obcasach które przez wieki nosiły tyłka męskie elity z rodów panujących lub bogacze oraz biżuterie którą od przyjęcia chrześcijaństwanie nigdy nie używały.Mogli ją nosić tylko mężczyźni lub ewentualnie kobiety z klasy wyższej.Tak więc teraz oburzenie że mężczyźni zawłaszczają strefę kobiet jest śmieszne..mamy równouprawnienie

    • 10 21

  • Jeśli ktoś musi się tak umalować,

    żeby czuć się dobrze, to chyba jednak ma problem. Racja, że nie mój.

    • 44 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Juwenalia Gdańskie 2024 (54 opinie)

(54 opinie)
75 - 290 zł
Kup bilet

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Festiwal FETA to: