• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Manhattan tętni życiem dzięki bibliotece

Borys Kossakowski
29 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Anna Czerwińska-Rydel wprowadzi dzieci w świat tajemniczych dźwięków. Spotkanie odbędzie się w sobotę. Anna Czerwińska-Rydel wprowadzi dzieci w świat tajemniczych dźwięków. Spotkanie odbędzie się w sobotę.

XXI wiek ma to do siebie, że słowo biblioteka kojarzy się z nudą i zamierzchłą przeszłością. Dużo wskazuje na to, że nowa placówka WiMBP w Manhattanie, zwana popularnie mediateką, będzie w stanie zmienić ten stereotyp i zainteresuje swoją ofertą tych, którzy dawno temu porzucili biblioteki na rzecz internetu. W nadchodzący weekend odbędzie się tam kilka ciekawych imprez. I miejmy nadzieję, że tak będzie przez cały rok.



Max Cegielski ma w głowie setki historii na temat Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Warto go posłuchać na spotkaniu w sobotę. Max Cegielski ma w głowie setki historii na temat Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Warto go posłuchać na spotkaniu w sobotę.
Marcin Dymiter poprowadzi wraz z Danielem Odiją cykl spotkań muzycznych "Słowo & Dźwięk". Pierwsza odsłona w czwartek. Marcin Dymiter poprowadzi wraz z Danielem Odiją cykl spotkań muzycznych "Słowo & Dźwięk". Pierwsza odsłona w czwartek.
Biblioteka to przede wszystkim książki, nikogo więc nie zdziwi, że w piątek i sobotę odbędą się aż trzy spotkania autorskie, w tym jedno dla dzieci. Ich bohaterami będą gdańszczanka Hanna Cygler, autorka m.in. powieści "Bratnie dusze", podróżnik Max Cegielski, autor m.in. "Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu" oraz Anna Czerwińska-Rydel, autorka książek dla dzieci (m.in. cyklu o Matyldzie). Oprócz tego koncert-słuchowisko duetu Emiter-Odija na podstawie "Bajek Robotów" Stanisława Lema oraz spotkanie miłośników gier fabularnych "iGraj z wyobraźnią".

Zaczynamy w czwartek (29.03, godz. 18) od inauguracyjnego spotkania z cyklu "Słowo & Dźwięk". Słuchowisko na żywo pt. "Bajki Robotów" wykonają muzyk Marcin Dymiter (Emiter) i prozaik Daniel Odija. W cyklu opowiadań mistrza Lema autorów zafascynował kunszt języka, humor oraz futurystyczne wizje będące inspiracją elektronicznych eksperymentów Emitera. Słupszczanin, którego "Tartak" został nominowany do nagrody Nike, przeczyta fragmenty tekstów. Natomiast znany z formacji Ewa Braun i Mordy, od lat występujący pod szyldem Emiter przygotuje elektroniczne, improwizowane tło dźwiękowe. Obaj artyści są autorami cyklu spotkań "Słowo & Dźwięk", podczas których będą wprowadzać gości w arkana muzyki elektronicznej i jej związków ze słowem pisanym.

- To kontynuacja projektu "Słuchaj uchem", w ramach którego prezentowali m.in. powieść "Pociągi pod specjalnym nadzorem" - mówi Paweł Radziszewski z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Mamy nadzieję, że przyciągnie młodszych ludzi do naszej biblioteki.

Dzień później w piątek (30.03, godz. 18) odbędzie się spotkanie z autorką książek dla kobiet (i nie tylko), Hanną Cygler. Autorka będzie promować swoją najnowszą powieść pt. "Bratnie dusze". To historia trzech przyjaciółek, których relacje zaczynają się psuć na skutek różnych życiowych zawiłości. Zwykła codzienność okazuje się czasem przerastać nawet najsilniejszych. Cygler, z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka, jest autorką trzynastu książek m.in. "Dobre geny" czy "Odmiana przez przypadki".

W sobotę (31.03, godz. 12) w mediatece spotkają się miłośnicy gier miejskich i fabularnych na imprezie "iGraj z wyobraźnią". Planszą stanie się Centrum Handlowe Manhattan, a uczestnicy wcielą się w rolę poszukiwaczy przygód, by wyruszyć na szpiegowską misję szpiegowską rodem z książek Dana Browna.

Tego samego (godz. 13) spotkanie dla najmłodszych "Tajemnicze dźwięki" poprowadzi Anna Czerwińska-Rydel. Autorka opowie o książkach, muzyce, instrumentach i innych tajemniczych sprawach. Czerwińska-Rydel to autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej (m.in. cykl o Matyldzie, a także o Chopinie i Heweliuszu). Jej książka "Wszystko gra" z ilustracjami Marty Ignerskiej otrzymała nagrodę Bologna Ragazzi Award 2012 w kategorii Non Fiction.

Wieczorem (godz. 18) o swych niezwykłych podróżach na Wschód opowie globtroter Max Cegielski. Swe doświadczenia Cegielski przekuwa w rozmaity sposób - pisze reportaże, książki, prowadzi programy kulturalne, był radiowym prezenterem, założył także popularny kolektyw muzyczny Masala Soundsystem. Spotkanie poprowadzi Urszula Abucewicz.

- Planujemy już kolejne imprezy - zapowiada Natalia Gromow, rzecznik prasowy WiMBP w Gdańsku. - Już w kwietniu rusza akcja "Sztuka czytania", na którą dostaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tej imprezy będziemy pokazywać różne alternatywy obcowania z tekstem: audiobooki, słuchowiska, interpretacje tekstu przez aktorów. Swój cykl spotkań przygotowuje także Wojtek Mazolewski, który będzie odpowiedzialny za zbiór muzyczny mediateki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w Bibliotece Manhattan jest wolny.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (84) 1 zablokowana

  • Mydlenie oczu.

    biblioteka to przede wszystkim cisza i spokój w poszukiwaniu książki a nie szkło typu hala produkcyjna i hałas jak na Manhatanie. Zresztą to krótkotrwałe - nie wierzę że nagle głąby facebookowe i inne xfaktorowe zaczną regularnie czytać książki.

    • 17 7

  • O co chodzi z tym czytaniem? To jakies trendy jest czy cos? (5)

    Bo nie do konca rozumiem? Przeciez to naturalne, ze czyta sie ksiazki. Dlaczego ciagle z codziennych czynnosci probuje sie robic jakis "lans"? Jezdzij rowerem, czytaj ksiazki, pij kawe ze Starbucksa, chodzac po ulicy nos butelke wody Perier albo Pelrage zeby bylo widac. Nasikaj nawet do niej ale niech bedzie pelna! Bosz... Przeciez to jakas paranoja! Nieldugo beda akcje typu "zrob kupe w toalecie" albo "uzywaj chusteczek do nosa"... Co jeszcze?

    • 30 1

    • bo mało ludzi czyta (2)

      wystarczy poobserwować jakość wypowiedzi na forum by miec pewność, że zarówno z czytaniem jak i z pisaniem w narodzie kiepsko
      zapomniałam,że forum 3miasto jest zarezerwowane dla malkontentów

      • 2 1

      • Idea wzniosla ale...

        ... za malo takich akcji. Jesli juz faktycznie mialoby to byc wydarzenie na wieksza skale to powinno to trwac i trwac. Mam nadzieje, ze nie bedzie to akcja w stylu "jogi" dla mieszkancow Sopotu w parku przy Mammuszki. Jakos to sie pojawilo z wielkim hukiem i po cichu po pierwszej edycji zniknelo - jak wiekszosc tego typu akcji. I zadne malkontenctwo a zdziwienie stanem ogolnym.

        • 1 0

      • Nie przesadzałbym, niech ten "statystyczny" Polak czyta 1 książkę rocznie. Odejmij małe dzieci, odejmij starców, odejmij meneli i podziel na resztę 38 milionów książek rocznie. Nie tak mało.

        • 1 0

    • Nachalna propaganda pro-czytelnicza (1)

      ma w Polsce znacznie dłuższą tradycję, niż "lans". W głębokich latach 80-tych, od pierwszej klasy napieprzali o tym aż do porzygu. Dzienniczki lektur się robiło i transparenty pro-czytelnicze na akademie "ku czci". Wtedy wrogiem książki miały być telewizja i komiksy. Teraz wiadomo - internet. Ale generalnie nic się nie zmienia od dziesięcioleci.

      • 0 0

      • kiedyś telewizja i komiksy, teraz internet, ale stary dowcip wiecznie żywy:

        "- Kupić ci książkę?
        - Nie. Już mam książkę."

        • 4 0

  • Rozreklamowali bibliotekę na Manhattanie a tam tłok i kolejki

    A w innych oddziałach spokój i cisza . Czekam tylko aż pod biblioteką na Manhattanie pojawi się baba z obwarzankami i preclami . To będzie oznaczało , że w Narodzie duch krzepki.

    • 17 2

  • a dookoła Manhatanu setki niedopałków, śmieci i brud (2)

    Oto nowe centrum kultury i rozrywki, zlokalizowane w najbardziej zaśmieconym centrum handlowym miasta, dzielnicy Wrzeszcz. Idąc ku nowej bibliotece, rozejrzyjcie się, szczególnie przy ul. Jaśkowa Dolina. Trochę wstyd:(

    • 15 6

    • posprzątaj... (1)

      zabierz się do roboty zatem!

      • 0 2

      • Od utrzymania miasta w czystosci sa odpowiednie firmy, które opłacamy z podatków na rzecz miasta.

        • 0 0

  • ciekawe, skąd te śmieci...

    Może wreszcie nauczymy się, że pety, zużyte bilety, chusteczki jednorazowe, torby foliowe nie powinny byc rzucane pod nogi/

    • 17 0

  • Nowoczesność-konsole, komputery, przeszklone ściany - to jest wyznacznikiem postępu i zwiększonego zainteresowania KSIĄŻKĄ? a może autorskie spotkania z frustratami?...w Manhattanie pusto, tłok był tylko w dniu otwarcia jak kanapki i napoje rozdawali...a kolejki są, bo ludzie kupują torby i wypożyczają filmy za darmo ;)

    • 11 2

  • ..."akcja "Sztuka czytania", na którą dostaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tej imprezy będziemy pokazywać różne alternatywy obcowania z tekstem: audiobooki, słuchowiska, interpretacje tekstu przez aktorów".

    Czyli tylko same audio. A gdzie e-booki?

    • 5 1

  • warto przełamywac stereotypy dot. bibliotek (2)

    Mi bardzo się podoba,że uczyniono z biblioteki miejsce rozrywki a nie tylko przechowalnie książek.Jeśli, ktoś szuka ciszy ma wydzieloną czytelnie, idąc do biblioteki może zabrać dziecko, które spędzi czas w kąciku dla dzieci, gdy rodzic szuka czegoś dla siebie- uczy się obcowania z książka, nabiera pozytywnego nawyku. Ponadto mnogość oferty towarzyszącej do pozazdroszczenia w dzielnicy, gdzie nie ma żadnej placówki kulturalnej - ja ciesze się,że właściciele Manhattanu szukają innej formuły na to centrum- Niech puste lale z yorkami pod pachą szlifują podłogi w "Bałtyckiej". Manhattan staje sie miejscem wystaw, spotkań - rodzajem waznej społecznie przestrzeni publicznej, której w tym miescie brakuje

    • 10 3

    • a ja jestem za stereotypem: największa zaleta biblioteki to interesujące książki (1)

      Dziecko nauczy się obcowania z książką najpierw w domu, gdzie rodzic mu czyta, a później w bibliotece, gdzie rodzic pomoże mu wybrać (podsunie) ciekawą książkę.

      Strasznie dużo zamętu jest wokół tej biblioteki i sądząc z artykułów, książki są tam ostatnią atrakcją.

      • 4 2

      • Mają dobrą promocję i tyle. Do Mediateki duużo jeszcze brakuje

        • 0 0

  • (2)

    Dlaczego ciagle to nazywa sie Manhattan? Przeciez to nie NY tylko Gdansk a ta dzielnica nazywa sie Wrzeszcz. Co to ma wspolnego z ta dzielnica?

    • 7 5

    • Tak dla beki nazywano

      wielkie dzikie targowisko, które powstało w miejscu dzisiejszego GCH na przełomie ustrojów. Najpierw handlowano wprost na błotnistym parkingu, potem powstały drewniane budy. Zainteresuj się trochę historią miasta w którym żyjesz.

      • 5 1

    • nazwa

      Załóż własne centrum handlowe i nazwij je jak chcesz...!

      • 1 0

  • manhattan git!!!!!!!!!

    buractwo z wiosek podziwia wystawy w baltyckiej a normalni ludzie bez tloku robia swoje w manhattanie...

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

South Molo Festival - Delfinalia 2024 (5 opinii)

(5 opinii)
105,22 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, w plenerze

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

ADELE - Tribute from London by Stacey Lee

148 zł
Kup bilet
pop

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Powieść Moniki Milewskiej pt. "Latawiec z betonu" opowiada o: