Wiadomości

Miniaturowy świat kolei w Galerii Metropolia

Zobacz ostatnie przygotowania do złożenia makiety w Galerii Metropolia

Została wykonana w najdrobniejszych szczegółach w skali 1:87, mierzy aż ok. 200 m długości, będzie po niej mknąć 10 pociągów, a ich ruch będzie odbywał się według ściśle zaplanowanego rozkładu jazdy. W sobotę i niedzielę, na poziomie -1 Galerii Metropolia we Wrzeszczu będzie można podziwiać niezwykłą makietę kolejową. Atrakcja będzie bezpłatna.Czy kiedykolwiek zbierałe(a)ś modele kolejek?

tak, wciąż dysponuję ich kolekcją lub nadal je zbieram 20%
tak, ale porzuciłem to hobby już dawno temu 39%
nie, to było albo wciąż jest moje niezrealizowane marzenie 24%
nie, nigdy nie pasjonowałem się kolejkami 17%
zakończona Łącznie głosów: 647
Organizatorem tej niezwykłej wystawy jest Gdański Klub Miłośników i Modelarzy Kolejowych Nostalgia Za Parą. Zaprezentowana makieta będzie składać się z 240 modułów, które należą do jego członków.

Każdy moduł jest miniaturową wersją - a dokładnie w tzw. skali H0, czyli 1:87 - wycinką rzeczywistości, którą możemy zaobserwować wzdłuż szlaków kolejowych w naszym kraju. I tak oto na makiecie znajdują się np. stacje i przystanki, mosty, szpalery drzew, fragmenty wsi i miasteczek, mosty czy sznur samochodów, oczekujących na otwarcie szlabanu kolejowego.

Ruch zaplanowany jak w zegarkuWbrew pozorom, samo złożenie poszczególnych elementów makiety w spójną całość jest najmniej czasochłonną czynnością. Najwięcej czasu należy poświęcić na... zaplanowanie rozkładu jazdy. Każdy pociąg będzie prowadzony przez maszynistę przy pomocy specjalnego manipulatora. Natomiast każda stacja, rozjazd czy przejazd kolejowy będzie obsługiwany przez dyżurnego ruchu, który ma zadanie wyświetlać sygnały na semaforach oraz kierować składy na odpowiednie tory.

Imprezy dla dzieci w Trójmieście


- Przygotowanie takiej imprezy trwa ok. pół roku. Wszystko rozpoczyna się od zrobienia planu makiety, gdyż jest to makieta modułowa, czyli składa się z poszczególnych segmentów. Po skompletowaniu planu, tworzony jest rozkład jazdy za pomocą specjalnego programu. Natomiast samo rozstawianie makiety trwa zaledwie 2-3 dni. Bardzo istotne jest wypoziomowanie wszystkich modułów, żeby po ich połączeniu pociągi płynnie przejeżdżały i nie dochodziło do wykolejeń - mówi Piotr Salecki, prezes klubu Nostalgia Za Parą.

Pociągi ze śladami użytkowaniaPrecyzyjnie zaplanowany rozkład jazdy to nie jedyna kwestia, dzięki której modelarze starają się jak najwierniej odzwierciedlić rzeczywistość. Wprawne oko bez trudu dostrzeże, że kursujące po makiecie pociągi noszą ślady "eksploatacji".

- Zależy nam na tym, aby pociągi jeżdżące po naszej makiecie nie wyglądały tak, jakby dopiero co opuściły fabrykę. Poddajemy więc modele specjalnym zabiegom, aby wyglądały niemal dokładnie jak w rzeczywistości. Nanosimy na nie np. ślady deszczu, smaru, rdzy czy innych zabrudzeń. W tym celu używamy tzw. aerografu, czyli miniaturowy "pistolet" na sprężone powietrze do malowania precyzyjnego - tłumaczy Konrad Wójtowicz z klubu Nostalgia Za Parą.

Gigantyczna makieta na stadionie Energa Gdańsk


Niezwykłą makietę będzie można podziwiać w sobotę i niedzielę, w godz. 10-14 i 15:30-19 na poziomie -1 Galerii Metropolia przy ul. Kilińskiego 4 we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska. Zarówno oglądanie, jak i uwiecznianie atrakcji na zdjęciach będzie całkowicie bezpłatne.

Opinie (101) 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

08

sierpnia

Jarmark św. Dominika 2020 Gdańsk, Targ Węglowy

08

sierpnia

LemON - Summer Acoustic Sopot, Opera Leśna

08

sierpnia

ERGO ARENA #wPlenerze prost... Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

Kultura

Bałagan z muzyką na ulicach Gdańska - kto ponosi winę?
Muzyka uliczna w Gdańsku: kto winny?
Znamy laureatów Gdańsk Press Photo 2020
Przyznano Gdańsk Press Photo 2020

Kulinaria

Okiem dietetyka: domowe lody bez cukru
Jak zrobić domowe lody bez cukru?

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Opera Leśna to obiekt wybudowany w roku: