Wiadomości

stat

Możdżer, eM, Kobiety i Loco Star zagrali jak uskrzydleni

Leszek Możdżer w czasie swojego recitalu kończącego galę wręczenia "Skrzydeł Trójmiasta".
Leszek Możdżer w czasie swojego recitalu kończącego galę wręczenia "Skrzydeł Trójmiasta". fot. Kamila Wyroślak

Leszek Możdżer dostał Skrzydła Trójmiasta w kategorii "Osobowość", ale jeszcze na gali udowodnił, że statuetka ma doskonałe zastosowanie muzyczne. Wykorzystał ją do grania i preparowania fortepianu, co dało rewelacyjny efekt.Na gali zagrał także zespół Kobiety...
Na gali zagrał także zespół Kobiety...
...oraz zespół Loco Star.
...oraz zespół Loco Star.
Sobotnią galę wręczenia nagród "Skrzydła Trójmiasta" można było potraktować także jako wydarzenie artystyczne, z udziałem trzech trójmiejskich zespołów muzycznych i recitalem znakomitego pianisty jazzowego, Leszka Możdżera.

Z zespołów grających podczas sobotniej gali najbardziej drapieżnie zagrała grupa eM. Nie obyło się bez ich największego hitu, czyli piosenki "Tramwaje jak Komety", poświęconej oczywiście... Trójmiastu. Lepsze rozpoczęcie gali trudno było sobie wyobrazić, choć pozostałe zespoły zagrały jeszcze ciekawiej.

Podczas występu Kobiet z grającym na gitarze Grzegorzem Nawrockim nie zabrakło słynnego "Marcello"i kilku innych mniej znanych, ale równie dobrych utworów grupy.

Najlepiej wypadł chyba jednak zespół Loco Star. Ciepłe elektroniczne bity doskonale łączyły się z niesamowitym głosem Marsiji, a wplatająca się w nie trąbka Tomka Ziętka dodawała im niezwykłego uroku i klimatu. Popis swoich umiejętności dał grający na perkusji Paweł Nowicki, który zwłaszcza w utworze "Arps" zaczarował słuchaczy swoją finezją. Chwilę później okazał się najjaśniejszym punktem podczas koncertu swojej macierzystej formacji Kobiety.

Po krótkiej przerwie przyszła pora na występ gwiazdy wieczoru, Leszka Możdżera, który zaskoczył słuchaczy wykorzystując do gry takie rekwizyty jak ręcznik, szklankę czy... statuetkę, którą otrzymał w kategorii "Osobowość Trójmiasta". Ustawiona na fortepianowych strunach nagroda zniekształcała dźwięk instrumentu, nadając mu metaliczności i kierując ku industrialnym brzmieniom. Doskonale brzmiało to jako sekcja rytmiczna w poszczególnych melodiach.

Szybsze utwory porywały swoim dynamizmem i nieposkromioną grą Możdżera, a spokojniejsze ujmowały niezwykłym klimatem i wciągającą melodią. Tak było choćby z rewelacyjnym "Zdrowym Kołłątajem" autorstwa Tymona Tymańskiego czy coverami Krzysztofa Komedy, ze "Svantetic" na czele.

Nagrodę w kategorii "Kulturalne Trójmiasto" otrzymał Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który wyprzedził Festiwal Teatralny Feta i Festiwal Gwiazd. Wątpliwości nie było w przypadku nagrody "Muzyczne Trójmiasto" - Festiwal Heineken Open'er zdobył pierwsze miejsce i ponad 70 proc. głosów w swojej kategorii. Nic dziwnego, bo to to przecież najbardziej popularna impreza muzyczna nie tylko w Trójmieście, ale i w całej Polsce.

Gdy emocje związane z wręczaniem nagród opadły, prowadzący ceremonię Tomasz Galiński z Radia Gdańsk zmienił się w DJ-a, dzięki czemu przy tanecznych rytmach długo w noc bawili się laureaci, nominowani, artyści i goście naszej gali.

Opinie (8) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

października

Mariza Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

25

października

22. Festiwal Jazz Jantar Gdańsk, Klub ŻAK

31

października

Mazolewski/Porter Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Będzie nowa wiceprezydent Sopotu. Joanna Cichocka-Gula odchodzi z Urzędu
Sopot będzie miał nową wiceprezydent
Odkryli Gdynię w grze miejskiej
Odkryli Gdynię w grze miejskiej

Kulinaria

Jesień w trójmiejskich restauracjach
Jesień w trójmiejskich restauracjach
Rodzice małych dzieci w kociej kawiarni. Nie wszyscy szanują regulamin
Rodzice robią problemy w kociej kawiarni

Planuj z nami tydzień

Hevelka, Michał Szpak i pokazy ognia. Planuj tydzień
Planuj tydzień: najciekawsze wydarzenia

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Regularne gonitwy konne na sopockim hipodromie rozpoczęły się w roku: