Wiadomości

stat

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu: Granice dawno się zatarły

Dla Pawła Zagańczyka, który towarzyszy wydarzeniu od jego początku, został specjalnie napisany utwór tureckiego kompozytora Mehmeta Can Özera.
Dla Pawła Zagańczyka, który towarzyszy wydarzeniu od jego początku, został specjalnie napisany utwór tureckiego kompozytora Mehmeta Can Özera. fot. Radek Jachimowicz/NCK

Orient Express - pod taką nazwą odbędzie się pierwszy w tym roku koncert w ramach cyklu Nowa Muzyka w Starym Ratuszu. Upłynie on pod znakiem muzyki Bliskiego Wschodu. - Muzyka współczesna tego regionu nie jest w Polsce zbyt dobrze znana, a to przecież niezwykle bogata, ciekawa kultura, z ogromnymi tradycjami - mówią organizatorzy. Wydarzenie odbędzie się w czwartek w Nadbałtyckim Centrum Kultury.To już 14 edycja wydarzenia, która prezentuje najróżniejsze odsłony muzyki elektroakustycznej. Utwory grane na żywo uzupełniane są o historyczne nagrania z taśmy, do tego dochodzą filmy, wizualizacje oraz... ciemność. Wszystko to tworzy wyjątkowy klimat, który na długo zapada w pamięci uczestników.

- Staramy się, by każdy koncert był interesujący i dostarczył słuchaczom pozytywnych emocji. By wychodząc z sali, mieli poczucie uczestnictwa w czymś wyjątkowym - mówi Dariusz Mazurowski, prowadzący koncert. - Nie jest to muzyka popularna czy też zawsze łatwa w odbiorze, ale nasza publiczność docenia jej walory. Cieszy mnie obecność osób z różnych grup wiekowych. Widać zainteresowanie, słuchacze pytają o następne koncerty. W końcu dla nich to wszystko robimy.

Wszystkie imprezy w Nadbałtyckim Centrum Kultury


Osobą, która spaja wszystkie koncerty cyklu, jest właśnie prowadzący, Dariusz Mazurowski. To człowiek, który zjadł zęby na łączeniu elektroniki z akustyką.

- Z Darkiem zetknęliśmy się trzy lata temu. Przyszedł z konkretną propozycją współpracy przy organizacji cyklu koncertów muzyki elektroakustycznej - opowiada Monika Łajming, koordynatorska z ramienia NCK. - Chodziło o trójstronną współpracę. Kolejnym ważnym partnerem jest bowiem Akademia Muzyczna w Gdańsku z nieocenionym prof. Krzysztofem Olczakiem. Wcześniej współpracowaliśmy z różnymi podmiotami oraz osobami, swego czasu było to pionierskie przedsięwzięcie, ale to Darkowi Mazurowskiemu udało się zrealizować to, o czym wszyscy marzyliśmy: zintegrować środowisko pasjonatów, twórców, wykonawców i odbiorców, a przede wszystkim stworzyć zespół realizujący to przedsięwzięcie. Każdy z nas - partnerów - wnosi w projekt określony wkład, swoją wiedzę oraz doświadczenie. Cieszy nas fakt, że krąg osób zainteresowanych projektem wciąż się poszerza.
Organizatorzy jednocześnie zaznaczają, że nie zastanawiają się nad granicami gatunku.

- To byłyby czysto teoretyczne rozważania. Muzyka elektroakustyczna, choć liczy sobie już ponad 70 lat, wciąż jest synonimem nowości - mówi Mazurowski.
Zwraca także uwagę, że podczas koncertów prezentują bardzo różne utwory. Nie tylko te będące efektem łączenia instrumentów akustycznych z elektroniką. Są także formy multimedialne, żywa muzyka elektroakustyczna, improwizacje, kompozycje akusmatyczne, projekcja wielokanałowa. Nowoczesne technologie, ale także środki tradycyjne. To tylko kilka przykładów.

- Granice dawno już się zatarły i współcześni artyści z dużą swobodą poruszają się po wielu obszarach, sięgają po różne estetyki. To absolutnie nie stanowi problemu - wyjaśnia Mazurowski. - Koncerty muzyki elektroakustycznej odbywają się na całym świecie i nic nie wskazuje na to, by ich formuła się zużyła. Mógłby też zapytać nieco prowokacyjnie: skoro fortepian jest instrumentem znanym od wieków, czy oznacza to, że koncerty muzyki fortepianowej tracą sens? Dla nas kluczowe jest zainteresowanie publiczności, a ono przekonuje nas o tym, że robimy coś ważnego i potrzebnego.

Koncerty w Trójmieście


Duże doświadczenie nabyte przez lata tworzenia oraz organizowania imprez bardzo ułatwia pracę przy kolejnych cyklach. Nieoceniona przy cyklu jest właśnie osoba Mazurowskiego, który sam komponuje muzykę oraz koncertuje na całym świecie. Dzięki temu zna bardzo wielu wykonawców z prezentowanego gatunku, co pomaga w przygotowaniu Nowej Muzyki w Starym Ratuszu. Jest to na tyle niewielkie środowisko, że bardzo łatwo dotrzeć do artystów, których chce się zaprosić. Nie są oni oczywiście dobierani przypadkowo. Wszystko musi pasować do wcześniej zaplanowanego scenariusza, tak, aby publiczność otrzymała niepowtarzalny spektakl audiowizualny.

"Granice dawno już się zatarły i współcześni artyści z dużą swobodą poruszają się po wielu obszarach, sięgają po różne estetyki. Koncerty muzyki elektroakustycznej odbywają się na całym świecie i nic nie wskazuje na to, by ich formuła się zużyła"
(na zdj. Mehmet Can Özer i Paweł Kukliński podczas koncertu w 2018 roku).
"Granice dawno już się zatarły i współcześni artyści z dużą swobodą poruszają się po wielu obszarach, sięgają po różne estetyki. Koncerty muzyki elektroakustycznej odbywają się na całym świecie i nic nie wskazuje na to, by ich formuła się zużyła" (na zdj. Mehmet Can Özer i Paweł Kukliński podczas koncertu w 2018 roku). fot. Patryk Gochniewski/Trojmiasto.pl
- Zaprosiliśmy SpectroDuo z Teheranu, którzy zaprezentują nie tylko irańską muzykę współczesną, w tym własne utwory, ale także kompozycje polskie - Jacka Grudnia i Pawła Mykietyna. Będzie też napisany specjalnie dla akordeonisty Pawła Zagańczyka, który jest z nami od samego początku cyklu, utwór tureckiego kompozytora Mehmeta Can Özera. Stąd także tytuł tego koncertu - Orient Express - tłumaczy Mazurowski. - Muzyka współczesna tego regionu nie jest w Polsce zbyt dobrze znana, a to przecież niezwykle bogata, ciekawa kultura, z ogromnymi tradycjami. Myślę zresztą, że szczególne połączenie tej wielowiekowej tradycji z bardzo nowoczesną technologią, zaprezentowane w zabytkowej sali Ratusza Staromiejskiego, będzie źródłem interesujących doznań. Na pewno warto przyjść, posłuchać, a także po prostu spotkać się z artystami i poznać ich osobiście, bo po koncercie zawsze jest to możliwe. Czego można się spodziewać? Jak zwykle: dobrej muzyki na najwyższym poziomie.
Bilety kosztują 10 zł.

Opinie (8)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

22

czerwca

Festiwal Kolorów Nocy Święt... Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

29

czerwca

N-Day Gdańsk, Plener 33

30

czerwca

Ucho Prezesa czyli Scheda Sopot, Opera Leśna

Kultura

Udany koncert plenerowy na Politechnice Gdańskiej
Udany koncert plenerowy na PG
Poznaj Gdańsk z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami
Poznaj Gdańsk z nowej perspektywy

Kulinaria

Nowe lokale: pizza, risotto, tacos i pierogi
Nowe lokale: pizza, risotto, tacos i pierogi
Ponad dwieście rodzajów piwa na festiwalu Hevelka
Po festiwalu piwa Hevelka

Planuj z nami tydzień

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Teatr Gdynia Główna znajduje się: