Wiadomości

stat

Nowe idzie od morza: Hatti Vatti i Shiny Beats

Tworzący jako Hatti Vatti Piotr Kaliński...
Tworzący jako Hatti Vatti Piotr Kaliński... mat. prasowe

Z zimową porą dobrze komponują się elektroniczne, chłodne brzmienia. W Trójmieście pojawia się coraz więcej wykonawców, obracających się w tej stylistyce.



Jednym z nich jest, tworzący pod pseudonimem Hatti Vatti, Piotr Kaliński. To muzyk znany w naszej metropolii od dawna, głównie za sprawą dj'skich setów, które miał okazję zaprezentować kilkakrotnie w Sfinksie, Żaku, Versalce czy La Dolce Vita. Muzyk gra przede wszystkim dubstep, gatunek, robiący od kilku lat furorę w całej Europie. Razem z nim podczas live-actów występuje Maciek Salamon, który muzykę uzupełnia wizualizacjami, a okazjonalnie na scenie pojawia się Sara Brylewska, znana z zespołu Enchantia, która dodaje do tej chłodnej, elektronicznej muzyki rozmyte wokale.

Hatti Vatti po raz pierwszy wystąpił w Berlinie w październiku 2008 roku, od tej pory swoje sety gra regularnie w całym kraju, ale też za granicą. We wrześniu minionego roku ukazała się jego pierwsza płyta - singiel split (wspólne wydawnictwo) z wykonawcą Indigo, na którym znalazł się utwór "Different Music", jedyny do tej pory kawałek, którego można oficjalnie posłuchać (jest dostępny na jego profilu myspace). Płyta jest w sprzedaży w całej Europie, a wielu uznanych dj'ów - Headhunter, 2562, Komonazmuk, Gravious, DJG - z powodzeniem wykorzystują ją podczas swoich setów.

...oraz intrygujący duet Shiny Beats.
...oraz intrygujący duet Shiny Beats.
Kaliński grał także jako Boskey oraz występuje z dwiema formacjami o bardziej rockowym charakterze, Trupa Trupa i Gówno. Jest także współtwórcą internetowego labelu Qunabu i wydawnictwa Kanu Kanu, zajmującego się płytami winylowymi. Obecnie muzyk przebywa w Kairze, gdzie zbiera materiały na swój album, w którym chce połączyć chłodne, elektroniczne brzmienia z etniczną muzyką, wykonywaną przez lokalnych twórców, grających na regionalnych instrumentach.

Innym zespołem spod znaku elektronicznej muzyki jest duet Shiny Beats. Ta mało jeszcze znana grupa zdaje się być zupełnym przeciwieństwem Kalińskiego - nie są rozpoznawalni, nie grają koncertów, za to intensywnie promują się w Internecie i udało im się zarejestrować dużo utworów, których można posłuchać na ich stronie internetowej.

Ten elektroniczno-gitarowy, damsko-męski zespół istnieje zaledwie pół roku, a określają się jako Shiny B i Shiny S. Latem i jesienią minionego roku zarejestrowali demo "The Great Demo Album", na którym ciekawie łączą zimnofalowe brzmienia, z chłodną, synth-popową elektroniką, uzupełnione o zniekształcone wokale - z jednej strony przypominają Joy Division, z drugiej Super Girl and Romantic Boys. To, póki co, dzieła stworzone w domowych warunkach, ale mimo tego słychać, że mają do zaoferowania ciekawą dawkę muzyki.

Duet ma już sporo propozycji występów, ale będzie można ich zobaczyć dopiero na wiosnę. Chcą się do nich solidnie przygotować i zapowiadają dużo zabawy, z racji, że ich muzyka na żywo brzmi o wiele lepiej. Ciekawy jest też sam pomysł na nazwę zespołu. Jak sami piszą na swojej stronie: "wciąż naukowo nie udowodniono, że dźwięk może tworzyć muzykę, jednak ostatnie badania pokazują, że fala światła, załamująca się na tamburynie, może tworzyć tzw. błyszczące bity (ang. shiny bits), rezultaty będzie można usłyszeć w niedalekiej przyszłości".

Posłuchaj muzyki Hatti Vatti na http://www.myspace.com/httvtt
Posłuchaj muzyki Shiny Beats na www.myspace.com/theshinybeats

"Nowe idzie od morza" to cykl artykułów, poświęconych młodym trójmiejskim twórcom muzycznym. Opisujemy wykonawców mało znanych, ale wartych uwagi - jest ich w naszym regionie wielu, o czym nie wszyscy wiedzą. Za wokalistą szczecińskiego zespołu Pogodno powtarzamy: Niech wreszcie przyjdzie nowe! A sami dodajemy: Nowe idzie od morza! Warto się o tym przekonać.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (21)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

grudnia

Rewia - lata 20. lata 30. -... Gdynia, Konsulat Kultury

31

grudnia

Sylwester w Gdyni Gdynia, Skwer Kościuszki

31

grudnia

Sylwester Gdański Gdańsk, Park Oruński, Jar Wilanowski, Targ Węglowy, Molo w Brzeźnie

Kultura

Zaistnieć w grupie za wszelką cenę. O musicalu "Chłopcy z Placu Broni"
O musicalu "Chłopcy z Placu Broni"
Nowy dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego
Nowy dyrektor Muzeum Morskiego

Kulinaria

Co zjemy i wypijemy na Jarmarku Bożonarodzeniowym?
Co zjemy na Jarmarku Bożonarodzeniowym?

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: dużo dobrych koncertów
Planuj tydzień: dużo dobrych koncertów

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane