• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Park rozrywki Majaland budzi sprzeciw mieszkańców Osowej

Ewelina Oleksy
16 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
  • Mieszkańcy Osowej obawiają się, że park rozrywki Majaland sparaliżuje życie w ich dzielnicy.
  • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.
  • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.

Wydanie pozwolenia na budowę parku rozrywki Majaland w Osowej, na wysokości węzła OwczarniaMapka, stało się powodem protestów sporej grupy mieszkańców dzielnicy. Lokalna społeczność ma sporo argumentów przeciwko tej inwestycji. Emocje w tej sprawie są ogromne. Miasto odpiera zarzuty mieszkańców i zapowiada, że zorganizuje spotkanie, na którym "wyjaśni nieporozumienia".



Czy obawy mieszkańców Osowej są uzasadnione?

Wieść o rozpoczęciu, od września, wartej 20 mln euro budowy parku rozrywki Majaland przy obwodnicy rozgrzała emocje nie tylko u dzieci.

Mieszkańcy dzielnicy Osowa, w której stanie atrakcja, nie szczędzą jej krytyki i mają wiele obaw, że dla nich będzie się ona wiązała m.in. z katastrofą komunikacyjną.

Inwestycja ma już pozwolenie na budowę. Ale mieszkańcy zaczęli licznie wyrażać swoje obawy wobec niej na lokalnych forach internetowych, a także na facebookowym koncie prezydent Gdańska.

Majaland ma mieć powierzchnię ok. 5 ha, z czego 1 ha zajmie budynek, a kolejne hektary przeznaczone będą na strefę atrakcji na świeżym powietrzu.

Mieszkańcy protestujący przeciwko tej inwestycji wskazują m.in., że:

  • budowa i działalność parku rozrywki spotęgują korki, które i tak są już duże, i zablokują obwodnicę, przez co będą ogromne problemy, by dostać się do domu i by się wydostać z dzielnicy;
  • nie było odpowiednich konsultacji w tej sprawie, "rozegrano ją po cichu";
  • wyłożenie planu zagospodarowania przestrzennego do wglądu i dyskusja publiczna w tym temacie nie były w ogóle nagłośnione, czego dowodem jest fakt, że nikt z mieszkańców nie wziął w tym udziału;
  • park spowoduje duży hałas w okolicy i mieszkanie w Osowej stanie się udręką;
  • brak będzie odpowiedniej infrastruktury drogowej, która odciąży węzeł OwczarniaMapka;
  • inwestycje towarzyszące, do których inwestor jest zobowiązany, to zmiany kosmetyczne, za małe względem realnych potrzeb.

Majaland działa w Kownatach. Podobny powstanie w Gdańsku


- Jestem mieszkanką Osowej i dopiero teraz dotarły do mnie przerażające wieści, że ma tu powstać ogromny park rozrywki. Osowa jest bardzo zakorkowana, nawet w weekend mamy problem ze zjazdem do Oliwy. Teraz ten park to będzie już istna katastrofa. Gdyby wiadomość była podana do publicznej informacji wcześniej i bardziej nagłośniona, myślę, że spotkałaby się od razu z dużym sprzeciwem - napisała pani Agnieszka, dodając, że w dzielnicy trudno znaleźć osobę zadowoloną z faktu budowy parku rozrywki. - Energylandia i inne parki są budowane poza granicami dużych miast. W Osowej mieszka kilkanaście tysięcy ludzi. Wielu z nas wybrało tę lokalizację ze względu na obecną tu ciszę i spokój. Hałas oraz ruch samochodowy będzie tak ogromny, że mieszkanie w tej dzielnicy będzie istnym koszmarem.
Inna mieszkanka, pani Małgorzata, dodaje:

- Mieszkam w Osowej od urodzenia. I pierwszy raz w życiu powiem, że czas się wyprowadzić. Główna ulica jest w okropnym stanie. To już jest wielki rollercoaster. Korki korkami, tylko szkoda, że nikt nie zapytał nas, mieszkańców, o zdanie.
  • To park rozrywki firmy Plopsa - Majaland Kownaty. W Gdańsku, w dzielnicy Osowa, powstanie podobny.
  • Mieszkańcy Osowej obawiają się, że park rozrywki Majaland sparaliżuje życie w ich dzielnicy.
  • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.
  • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.

Prezydent: "Konsultacje były nagłośnione. Nikt nie przyszedł"



Prezydent Gdańska twierdzi tymczasem, że "konsultacje były odpowiednio nagłośnione", a o planach budowy parku rozrywki wiadomo od marca ubiegłego roku.

I faktycznie, 23 marca 2020 r. jako pierwsi napisaliśmy o tym projekcie w Trojmiasto.pl. Artykuł Belgowie chcą zbudować park rozrywki przy obwodnicy w Gdańsku przeczytano prawie 80 tys. razy, zgromadził też 340 komentarzy.

Być może jednak ze względu na to, że właśnie rozpoczynał się pierwszy lockdown związany z pandemią, mało kto potraktował te doniesienia serio.

- Ileż to ja już inwestycji nie przeżyłem, a to aquapark w Brzeźnie, a to oceanarium w Letnicy i kolejny temat, o którym za 3 lata nikt nie będzie pamiętał, zwłaszcza że na skutek obecnej sytuacji z wirusem firmy mogą szybko zmienić plany inwestycyjne - napisał wówczas jeden z naszych czytelników.
Reakcje naszych czytelników na zapowiedź budowy Majalandu w Osowej, zamieszczone pod artykułem z marca 2020 r. Reakcje naszych czytelników na zapowiedź budowy Majalandu w Osowej, zamieszczone pod artykułem z marca 2020 r.
- Projekt planu był wykładany do publicznego wglądu w dniach od 17.08.2020 do 14.09.2020 r. Na dyskusję publiczną zorganizowaną w Sali Akwen budynku NSZZ Solidarność 3.09.2020 r. poza projektantami nikt nie przybył. Do projektu planu wpłynęła jedna uwaga. Majaland dostał pozwolenie na budowę. Park inspirowany pszczółką Mają będzie jednym z największych tego typu obiektów na Pomorzu - poinformowała na Facebooku prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Dokąd na plac zabaw w Trójmieście? Lista miejsc



Mieszkańcy odpowiadają, że o dyskusji publicznej nikt ich nie informował, a duży park rozrywki w dzielnicy mieszkalnej to fatalny pomysł.

- Ogłoszenie o wyłożeniu projektu planu do publicznego wglądu ukazało się w lokalnej prasie, na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gdańsku, na stronie www.gdansk.pl, www.brg.gda.pl oraz na stronie FB Biura Rozwoju Gdańska. Dodatkowo każda osoba zainteresowana procedowaniem planu mogła zapisać się na newsletter i otrzymywać informacje na prywatny adres e-mail - przypomina Izabela Kozicka-Prus z gdańskiego magistratu. - Zainteresowanie planem było duże, wielu mieszkańców kontaktowało się z projektantami telefonicznie. Rada Dzielnicy Osowa była też standardowo informowana o postępach w procedurze planu i brała czynny udział w jego powstawaniu.

"Zagrożenie utrudnieniami w ruchu minimalne"



Jak podkreśla urzędniczka, inwestycja umiejscowiona jest tuż przy Centrum RenkMapka, są to tereny przeznaczone pod zabudowę usługowo-przemysłową.

- W najbliższej okolicy nie ma domów mieszkalnych. Sam park zajmuje powierzchnię około 5 ha - obrazując: jest to teren o 1,5 ha większy niż plac Zebrań Ludowych. Teren jest obsługiwany z ul. Meteorytowej, która będzie rozbudowana plus przebudowa ronda i części drogi przez Majaland. Dojazd z obwodnicy zapewnia węzeł Owczarnia - odnosi się do zastrzeżeń mieszkańców urzędniczka. - Park rozrywki dla dzieci jest miejscem, które odwiedza się głównie w weekendy. Okolica przy parku to zabudowa typowo handlowo-usługowo-przemysłowa, czyli zagrożenie związane z utrudnieniami w ruchu jest minimalne - twierdzi.
W nieoficjalnych rozmowach urzędnicy natomiast nie kryją, że na wieść o protestach mieszkańców poczuli... rozgoryczenie. Bo inwestycja ich zdaniem świetnie się sprawdzi, jest robiona z myślą o dzieciach i nie powinna nikomu przeszkadzać.

Radny dzielnicy: Z taką falą sprzeciwu dawno się nie spotkałem



Jak mówi nam Bartosz Stefański, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, choć protestów społecznych w dzielnicy było dotychczas sporo (m.in. ws. Trasy Kaszubskiej czy kładki nad obwodnicą), to ten ws. Majalandu jest jednym z największych.

Bartosz Stefański, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, ma wiele uwag do zaplanowanej inwestycji.
Bartosz Stefański, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, ma wiele uwag do zaplanowanej inwestycji.
- Z taką falą sprzeciwu i krytyki dawno się nie spotkałem. Emocji jest dużo - przyznaje Stefański. - Obawy mieszkańców są uzasadnione. My też zostaliśmy zaskoczeni faktem ogłoszenia decyzji o pozwoleniu na budowę i tym, że przy tak istotnej i dużej inwestycji, która zdecydowanie wpłynie na jakość życia w dzielnicy, miasto kompletnie pominęło rozmowy z mieszkańcami w tej sprawie.
Rady Dzielnicy Osowa twierdzi, że o szczegółach inwestycji urzędnicy jej nie informowali. W 2018 r., gdy zmieniano plan zagospodarowania dla działki, na której ma powstać park rozrywki, nie mówiło się, że taka atrakcja tam powstanie. Mowa była raczej o funkcjach produkcyjnych.

- Dlatego jeszcze w poprzedniej kadencji Rada Dzielnicy nie przypuszczała, że pojawi się tam coś innego niż np. jakaś hala produkcyjna czy magazyn. O koncepcji parku rozrywki dowiedzieliśmy się w ubiegłym roku, z mediów. Zostaliśmy tym pomysłem zaskoczeni, podobnie jak faktem pominięcia rozmów z mieszkańcami - przyznaje Stefański.
Jak wskazuje radny, już teraz dzielnica zmaga się z poważnymi problemami komunikacyjnymi. Przykładów daleko szukać nie trzeba.

- Chociażby 1 czerwca, gdy mieszkańcy i turyści z okolicznych miejscowości jadą do zoo ul. SpacerowąMapka, to ta ulica stoi w korku, autobusy jeżdżą niezgodnie z rozkładami, a my nie mamy jak się wydostać z dzielnicy. Teraz z drugiej strony ma się pojawić park rozrywki, który 1 czerwca, ale nie tylko, będzie nam blokować drugi węzeł, i z Osowej naprawdę nie będzie się jak wydostać - wskazuje Stefański.
Czytaj też:

Obwodnica to już droga śródmiejska?



Z zapewnień inwestora, jakie dotarły do Rady Dzielnicy, wynika, że Majaland będzie otwarty w takich godzinach, by nie potęgować korków. Czyli np. nie od godz. 7 czy 8, a od np. godz. 10.

- Inwestor uważa też, że jego ruch będzie głównie w weekendy. Ale to nie zmienia faktu, że np. w wakacje, czyli 2-3 miesiące w roku, ten ruch do parku rozrywki będzie na pewno duży. Tymczasem odcinek między ul. SłowackiegoMapka a Spacerową, który będzie tam drogą dojazdową, jest w top 3 najbardziej użytkowanych dróg w Polsce. Mamy tu ponad 100 tys. aut na dobę. W wakacje obwodnica na wys. Osowej co roku stoi - mówi Stefański.
  • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.
  • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.
  • Majaland to park rozrywki zaprojektowany w oparciu o świat kultowej Pszczółki Mai i jej bajkowych przyjaciół.

Inwestycja za ok. 90 mln zł, z tego tylko 1 mln zł na infrastrukturę drogową



Z informacji publicznej udostępnionej przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wynika, że inwestor parku rozrywki w Osowej na prace drogowe związane z dojazdem do atrakcji wyda 1,09 mln zł brutto.

Zakres robót drogowych:

  • przebudowa wlotu ul. MeteorytowejMapka do ronda przy ul. WodnikaMapka z wyspą dzielącą i chodnikiem oraz przebudową skrzyżowania z ronda jednopasowego na rondo turbinowe,
  • budowa odcinka chodnika o długości ok. 250 m.b.,
  • przebudowa odcinka ul. Meteorytowej,
  • budowa odcinka ul. GalaktycznejMapka o długości ok. 130 m.b.,
  • budowa i uruchomienie oświetlenia wraz z docelowym zasilaniem zgodnie z warunkami wydanymi przez GZDiZ,
  • budowa odwodnienia,
  • usunięcie wszelkich kolizji z infrastrukturą techniczną wynikających z prowadzonych robót,
  • odtworzenie i urządzenie zieleni,
  • tymczasowa organizacja ruchu na czas prowadzenia robót,
  • docelowa organizacja ruchu.


  • Zakres prac drogowych, jakie mają zostać zrealizowane.
  • Zakres prac drogowych, jakie mają zostać zrealizowane.
- Milion złotych na inwestycje drogowe, w skali 90 mln zł przeznaczonych na budowę parku, to jest procent. To jest nic. Powiedziałbym wręcz, że wygląda to absurdalnie "biednie" w stosunku do tego, jakie negatywne efekty przyniesie ze sobą Majaland. Ta inwestycja nie przyniesie nam żadnych rozwiązań infrastrukturalnych, nie rozwiąże problemów korków, nie przyniesie poszerzenia obwodnicy do trzech pasów. A my oczekujemy rozbudowy obwodnicy, bo już nie dajemy rady. Potrzeb komunikacyjnych mamy wiele - ubolewa Stefański.

Będzie spotkanie z władzami miasta



RD Osowa chce spotkać się z władzami miasta i porozmawiać o planowanej inwestycji. Na razie zbiera informacje na jej temat na własną rękę.

- Wiemy, że będzie ciężko cokolwiek wynegocjować. Podpisanie zgody na budowę oznacza, że inwestor może wejść i zacząć budować nawet jutro. Stoimy więc na straconej pozycji, ale podejmiemy rozmowy i z władzami miasta, i z inwestorem. Rada Dzielnicy chce być i jest głosem mieszkańców i ma pełne prawo wyrazić swoje oczekiwania w momencie wprowadzania takich zmian w życiu mieszkańców dzielnicy - mówi Stefański.
24 czerwca przedstawiciele władz miasta mają zaplanowane spotkanie z mieszkańcami w Osowej w ramach "dzielnicowych wizyt" w różnych częściach Gdańska. Mieszkańcy dzielnicy liczą, że wtedy uda się im poruszyć temat parku rozrywki i uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania.

Alan Aleksandrowicz, wiceprezydent ds. inwestycji, zapowiedział we wtorek, że zorganizuje oddzielne spotkanie w urzędzie w tej sprawie, na które zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron.

- Zawsze jesteśmy otwarci na rozmowę z mieszkańcami i ich przedstawicielami. W przyszłym tygodniu zorganizujemy spotkanie z Radą Dzielnicy w celu wyjaśnienia wszelkich nieścisłości i nieporozumień, jakie narosły wokół tej inwestycji - potwierdza Izabela Kozicka-Prus.

Miejsca

Opinie (1063) ponad 20 zablokowanych

  • Ktoś całkowicie odleciał planując w tym miejscu taką inwestycję.

    • 5 1

  • To rozrywka dla ubogich, czy właśnie takich turystów chcemy ściągać do Gdańska>? (1)

    • 2 1

    • zobacz ceny biletów...to nie dla biedaków

      • 1 1

  • stop majaland! (1)

    Wszystkich zainteresowanych rzetelną dyskusją i działaniami w celu doprowadzenia do zatrzymania inwestycji Majland w Osowej zapraszamY na spotkanie na żywo w poniedziałek 21 czerwca o godz. 18 do Szkoły Podstawowej nr 33 (na razie mamy zarezerwowaną stołówkę).

    • 5 0

    • Super inicjatywa

      Super inicjatywa. Stawię się

      • 1 0

  • Szanowni mieszkańcy Osowej...

    ...zróbcie zrzutkę, kupcie rakietę, a potem Szczurka z Łucykiem wyślijcie w kosmos. Ewentualnie dokupcie przyczepkę, a wtedy wszystkich z ratusza tam wyślijcie.

    • 2 1

  • Myśleli ze będzie tam hala produkcyjna albo magazyn. Czyli kolejny kwadraciak lepszy niż park rozrywki?

    • 1 1

  • Nawet nie wiadomo jak będzie głośny ten Park Rozrywki (3)

    Miasto nawet nie pochyliło się na tym problemem bo nie wymagało od inwestora oceny wpływu na środowisko. Zapewne nie powstała żadna mapa rozprzestrzeniania się hałasu jak przy Energylandii. A jak wynika z badań park rozrywki może mieć nawet powyżej 85dB. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania czy operatorzy przejażdżek rozrywkowych byli narażeni na hałas o natężeniu powyżej 85 dB. Drugim celem było sklasyfikowanie cech jazdy, które doprowadziły do najwyższych poziomów hałasu. Zmierzono 136 przejażdżek w 17 parkach rozrywki południowym Wisconsin i północnym Illinois latem 2015 roku. Miernik poziomu dźwięku rejestrował pomiary hałasu jak najbliżej operatora przejażdżki. Każda jazda była mierzona dla dwóch lub trzech pełnych cykli jazdy, które obejmowało załadunek i obsługę jazdy. Miernik poziomu dźwięku został zaprogramowany do pomiaru hałasu zgodnie z zaleceniami American Conference of Government Industrial Hygienists. 18% zmierzonych przejazdów miało przewidywany poziom hałasu wyższy niż rekomendacja wynosząca 85 dB.

    Dla porównania, ile jest przy obwodnicy? Mapa hałasu Gdańska zapewne jest dobrze znana Urzędowi Miasta, można z niej wyczytać, że kilka metrów od obwodnicy hałas sięga 75dB. Przypomnę, że 4dB więcej do dwukrotnie większa głośność.

    Dlaczego nie można było przygotować porządnie oceny tej inwestycji? Czy wszystko musi być jak te konsultacje, które się odbyły, tylko nikt nie przyszedł.

    • 3 1

    • (1)

      Ale to hałas jest problemem dla operatorów czy dla okolicy (przemysłowej)? Bo jeśli dla operatorów to są przepisy BHP które trzeba spełnić.

      • 0 1

      • Czy hałas dla operatorów nie rozprzestrzenia się?

        Miasto poszło na skróty i w tym widzę problem. Z terenem objętym planem sąsiadują też domy jednorodzinne i ogródki działkowe.

        • 2 0

    • Święta prawda

      Dobry, rzeczowy i merytoryczny komentarz. Ja zamówilem już skany dokumentów w Urzędzie w trybie dostępu do informacji publicznej. Zobaczymy, czy Inwestor cokolwiek przedstawił w zakresie oddziaływania akustycznego. Może uda się wznowic postępowanie administracyjne.

      • 2 0

  • Majaland (1)

    Ciekawe czy mają decyzję środowiskową, obowiązkowe postępowanie przed pozwoleniem na budowę?

    • 4 0

    • Raczej nie, rok temu napisano:

      Inwestor otrzymał niedawno decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, w której stwierdzono brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

      Czytaj więcej na:
      https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Park-rozrywki-przy-obwodnicy-w-Gdansku-n143511.html#tri

      • 1 1

  • Kolejny Geant

    Pamiętacie obietnice, gdy powstawał Geant, obecnie Auchan? Miała być kładka dla pieszych i rowerów ponad obwodnicą- do tej pory nie powstała i inne cuda. Wtedy też inwestycje drogowe były minimalne.... i tak samo to argumentowano... że "zagrożenie związane z utrudnieniami w ruchu jest minimalne". Skończyło się korkami, które mamy dzisiaj. Wtedy wszyscy wiedzieli, że Adamowicz wziął łapówkę... a teraz??!!

    • 3 0

  • 1000 opini

    chyba ważny temat - może rzeczywiście pogadać z mieszkańcami

    • 4 0

  • Pan radny taki aktywny,

    na wirtualnych spotkaniach z panią prezydent gęba mu się nie zamyka, a tu taka niespodzianka.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Strefa Trojmiasto.pl na Juwenaliach

w plenerze, gry

Juwenalia Gdańskie 2024 (51 opinii)

(51 opinii)
75 - 290 zł
Kup bilet

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym miejscu najczęściej pojawiała się scena, na której odbywały się CudoWiankowe koncerty?