Wiadomości

Planuj czas (i pieniądze) na tegoroczne festiwale

Z Gdańsk Dźwiga Muzę znika taniec, będzie tylko muzyka.
Z Gdańsk Dźwiga Muzę znika taniec, będzie tylko muzyka. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Sprawdzamy daty, program i ceny biletów na największych imprezach muzycznych, które w sezonie wiosenno-letnim odbędą się w Trójmieście.Festiwale muzyczne:

wybieram te największe 39%
wolę mniejsze i kameralne 30%
omijam, lepsze są tradycyjne koncerty 31%
zakończona Łącznie głosów: 212
Największy festiwal muzyczny w tej części Polski ogłosił już sporą część tegorocznego line-upu. Na lotnisku w Kosakowie zagra legenda rocka - The Smashing Pumpkins - oraz m.in. Vampire Weekend, Travis Scott, Rosalía, Anna Calvi czy Idles. Open'er potrwa od 3 do 6 lipca, a za bilet zapłacimy od 279 zł do 739 zł.

Znamy też już wielu tegorocznych artystów festiwalu Soundrive, którzy przyciągają publikę szukającą nowości i niestroniącą od awangardy. W tym roku zagrają m.in. Let's Eat Grandma, Conner Youngblood, Free Games For May, Pył, Kero Kero Bonito, DJ Seinfeld, P.Unity i Joulie Fox. Nowością jest data wydarzenia - tym razem festiwal w B90 zaplanowano na 16-17 sierpnia, a nie - jak w ostatnich latach - początek września. Bilety kosztują od 99 zł do 149 zł.

Festiwale w Trójmieście


Pierwszych artystów ogłosiła Globaltica, czyli największy w regionie festiwal z muzyką etno i world. W gdyńskich Kolibkach zobaczymy dętą orkiestrę Bobana Markovića, która nie raz bywała na słynnym serbskich festiwalu Guča, Gaye Su Akyol, eksperymentującą z turecką tradycją oraz koreańską perkusjonistkę Kim So Ra. Impreza odbędzie się w dniach 17-21 lipca, a bilety w przedsprzedaży kupimy już za 40 zł.

Zmiany na Soundrive - stoczniowy festiwal przesunięto na połowę sierpnia.
Zmiany na Soundrive - stoczniowy festiwal przesunięto na połowę sierpnia. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl
Również na terenie parku Kolibki odbędzie się zupełnie nowy trójmiejski festiwal Helliad Fest. To propozycja dla fanów ciężkiej muzyki gitarowej ze Skandynawii i Polski. Gwiazdami będą m.in. norweski black metalowy Satyricon oraz rodzima nadzieja death metalu - Decapitated. Zagrają też m.in. Blindead, Desolator, Blaze of Perdition czy Slagmaur. Imprezę zaplanowano na 24 sierpnia, bilety w przedsprzedaży kosztują 159 zł.

Zmiany szykują się na festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę. Tegoroczna edycja została zaplanowana na 19-21 lipca i będzie całkowicie muzyczna (zrezygnowano z części tanecznej). Na placu Zebrań Ludowych zagrają polskie zespoły rockowe i hip-hopowe i w tych dwóch kategoriach będą walczyć o statuetkę gdańskiego Neptuna. Line-up oraz ceny biletów nie są jeszcze znane.

Koncerty w Trójmieście


Również nie wiadomo jeszcze, jakie kapele wystąpią na festiwalu muzyki niezależnej Fląder na plaży przy molo w Brzeźnie. Data to 14-15 czerwca. Tegoroczny Gdynia Blues Festiwal na skwerze Arki Gdynia zaplanowano na 6-9 czerwca. Zagrają Neil Wilde & Forsal, Kraków Street Band, Carlos Johnson, Zeppelinians, Nikos Tsop Trio, Chris King Robinson, The Road Dogs, Freight Train Rabbit Killer i inni. Wstęp - podobnie jak na Fląder - wolny.

Fani jazzu i muzyki okołojazzowej mogą planować już kilka terminów. Po pierwsze: 10-13 października, na kiedy to zapowiedziano Sopot Jazz Festival, który w tym roku ma nowego kuratora Reinera Kerna (programu jeszcze nie ogłoszono).

Po drugie: 25-28 kwietnia. To termin Siesta Festiwalu, na którym - m.in. w Filharmonii Bałtyckiej czy Starym Maneżu - zagrają m.in. porównywana do Sade i Norah Jones - Kandace Springs, przedstawicielka muzyki luzofońskiej i kabowerdyjskiej Mayra Andrade czy królowa fado - Ana Moura. Bilety są jeszcze dostępne, a ich ceny zaczynają się od 100 zł.

Po trzecie: końcówka lipca. Nie znamy jeszcze dokładnej daty całego festiwalu Ladies' Jazz, ale już wiadomo, że 24 lipca w Gdynia Arenie wystąpi Beth Hart, a 26 lipca w Teatrze Muzycznym Madeleine Peyroux. Bilety od 100 zł.

Open'er przyciąga w tym roku m.in. występem legendarnego The Smashing Pumpkins.
Open'er przyciąga w tym roku m.in. występem legendarnego The Smashing Pumpkins. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Polsat SuperHit Festiwal prezentujący w Operze Leśnej największe popowe przeboje zaplanowano na 24-26 maja, a Juwenalia Gdańskie, które zjednoczą wszystkie uczelnie w mieście zapowiedziano na 11 maja. Na kilku scenach na terenach postoczniowych zagrają m.in. Bass Astral x Igo, Krzysztof Zalewski, Lady Pank, Nocny Kochanek oraz Tede.

Wspólne juwenalia na terenach postoczniowych


Nie znamy jeszcze szczegółów m.in. tegorocznego Męskiego Grania czy Lata z Radiem (obie imprezy prawdopodobnie odbędą się w Gdyni). Z kolei Cudawianki mają już datę - 22 czerwca.

Opinie (30) 4 zablokowane

 • Wybieram karaoke przy piwie w Teatrze Szekspirowskim

  • 7 4

 • A w tym roku po 14 latach nie ma diy hardcore punk festu i to jest prawdziwa tragedia :(

  • 15 1

 • każdy statystyczny Gdyniani dokłada do openera ponad 50-60 zł. dlaczego nie mamy tańszych biletów?

  szczurek dotuje ten prywatny festiwal kwotą 6 000 000 zł.

  • 18 9

 • opozycja czepiała się, że gdyńscy urzednicy dostają bilety za darmo. wyjaśnijmy to ostatecznie:)

  Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, która razem z kolegami i koleżankami z "Samorządności" udzielała hojnej dotacji na festiwal, pamięta, że na wejściówkach była cena 0, lub 1 zł. Podobnie, jak inni radni, była już przesłuchiwana przez CBA.

  - Sugerowanie, że głosowaliśmy za wsparciem Openera w zamian za zaproszenia, jest zwykłym absurdem - mówi Joanna Zielińska. - Samorządowcy i radni z racji pełnionej funkcji często są gdzieś zapraszani. Czasami jest to wręczanie kwiatów, innym razem wydarzenia kulturalne i biletowane imprezy, np. spektakle teatralne. Idąc tokiem rozumowania, że bilety na Openera były łapówką, można byłoby nam zarzucić przyjmowanie korzyści majątkowych niemal w każdym miesiącu.

  • 10 6

 • szczurek na imprezowanie wydaje więcej niż na inwestycje

  tak, to najlepszy prezydent:)!

  • 9 4

 • Bardzo szkoda, że Globaltica i Gdańsk Dźwiga Muzę w jednym terminie zawsze był między nimi tydzień różnicy.

  • 7 2

 • Ciągła promocja miasta.

  Pojedziesz zagranicę i powiesz że jesteś z Gdyni to mało kto wie, gdzie to jest.

  • 11 2

 • Odnosnie metalowego festiwalu ...

  ... Satyricon - bardzo fajnie, reszta dramat .. chciałem napisac coś gorszego ale powstrzymałem się dzieki temu obrazkowie "stop hejt" :P

  • 7 0

 • to weźcie i oddajcie bezdomnym, nikt wam nie karze iść na te koncerty i spektakle

  a miły gest zawsze jest na plus

  • 1 2

 • W wielu firmach jest zakaz przyjmowania prezentów powyżej pewnej wartości: jeśli już dostaje się taki "prezent", to należy go zgłosić i postępować zgodnie z przyjętymi wewnętrznie procedurami. Tak, może to być łapówka.

  Czy w urzędach nie ma ustalonych reguł dotyczących takich sytuacji?

  • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28

lipca

11. NDI Sopot Classic Opera Leśna, Kościół św. Jerzego

30

lipca

Letnie Brzmienia: Paweł Dom... Gdańsk, Plac Zebrań Ludowych

06

sierpnia

Sylwia Grzeszczak Sopot, Opera Leśna

Kultura

Milord de Molo: Byłem rybakiem, zostałem malarzem
Milord de Molo: Rybak został malarzem
Najciekawsze eksponaty Muzeum Bursztynu
Najciekawsze bursztynowe eksponaty

Kulinaria

Dlaczego wychodzimy z restauracji przed złożeniem zamówienia?
Dlaczego wychodzimy z restauracji?

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Zespołem zaliczanym do Gdańskiej Sceny Alternatywnej jest: