• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomiędzy związkiem a romansem. Czym jest situationship?

wro
13 września 2023, godz. 07:00 
Opinie (83)
Mieć ciastko i zjeść ciastko? Situationship wydaje się idealnym rozwiązaniem. Niestety tylko na pozór. Mieć ciastko i zjeść ciastko? Situationship wydaje się idealnym rozwiązaniem. Niestety tylko na pozór.

Jedni mówią, że to znak naszych czasów, inni, że takie relacje istniały od zawsze, ale brakowało na nie odpowiedniego słowa. Situationship, bo o nich mowa, to coś pomiędzy związkiem a romansem. Niedookreślona przestrzeń, w której w teorii wszystko się między wami układa, ale nie na tyle, by nazwać się parą.Randka w kinie? Sprawdź repertuar


Czy byłe(a)ś kiedyś w relacji przypominającej situationship?

Gdybyśmy chcieli znaleźć polski odpowiednik słowa situationship, moglibyśmy spróbować nazwać go "związkiem sytuacyjnym", choć w tego typu relacji słowo "związek" to temat tabu.

Situationship to romantyczna relacja, która cechuje się brakiem granic, definicji i zobowiązań. Obejmuje wspólne spędzanie czasu, seks, intymność, a często też zakaz randkowania z innymi osobami. Nie ma w niej jednak mowy o wspólnych planach czy słowach wyrażających zaangażowanie emocjonalne.

- Pierwsze moje situationship mocno odchorowałam - wspomina Marta, singielka z Sopotu. - Nie wiedziałam, co się dzieje, spotykaliśmy się ponad pół roku i byłam pewna, że jesteśmy parą, kiedy nagle okazało się, że nie... Od tamtej pory jestem dużo ostrożniejsza i świadomie wchodzę w tego typu relacje. Według mnie to dobry sposób, żeby sprawdzić, czy do siebie pasujemy, bez oznajmiania całemu światu, że jesteśmy parą. A jeśli coś nie gra, to oszczędzamy sobie długich i bolesnych rozstań.

Situationship można by było uznać za dobry wstęp do prawdziwego związku. Spotykacie się, poznajecie, testujecie... jednak często okazuje się, że osoby, które wchodzą w tego typu relacje, związku wcale nie planują.

- Wydawało mi się, że mamy wszystko, co potrzebne do szczęścia - wspomina Mateusz z Gdańska. - Rozmawialiśmy ze sobą godzinami, chodziliśmy na randki, a nawet wyjechaliśmy razem na weekend. Układało nam się w życiu i w łóżku, ale kiedy zapytałem, czy wybierze się ze mną na ślub kuzyna, zrobiła zdziwioną minę. "Przecież nie jesteśmy parą" - usłyszałem. A potem już poszło... Dowiedziałem się, że niedawno zakończyła poważny związek i nie jest teraz gotowa na kolejny, że niczego mi nie obiecywała i nigdy nie było mowy o tym, że będzie z tego coś więcej. Skończyłem tę relację ze złamanym sercem. Po tym doświadczeniu w aplikacji randkowej zaznaczyłem jasno, że szukam stałego związku. Zainteresowanie mną drastycznie spadło.
Dla niektórych situationship to sposób na osłodzenie sobie samotnego życia, bez wzajemnych zobowiązań. Od relacji typu "friends with benefits" odróżnia je brak rozmów o granicach i większe zaangażowanie emocjonalne. Są jednak osoby, dla których relacja tego typu może okazać się bardzo raniąca. Situationship może powodować niepewność, niepokój i dezorientację. Niektórzy psychologowie twierdzą, że na tego typu "związki" decydują się osoby, które charakteryzuje unikowy styl przywiązanialęk przed bliskością.

Ghosting: było tak pięknie, a zniknął bez słowa Ghosting: było tak pięknie, a zniknął bez słowa
W ciekawy sposób situationship podsumował ramalauw, instagramer znany z tworzenia satyrycznych filmików na temat aktualnych trendów. Jego film szybko stał się viralem.

- Tak jak wielu młodych dorosłych, myślałem, że w życiu można być albo singlem, albo w związku. Tak było, zanim odkryłem... situationship. Teraz mogę mieć problemy związkowe, nawet jeśli jestem sam. Situationship to idealna okazja, żeby spotkać kogoś, kto chciałby spędzać z tobą miły czas, ale bierze pod uwagę, że może spotkać kogoś lepszego. Situationship to najgorętszy trend współczesnego randkowania. Jeśli i ty zdecydujesz się wejść w sitationship, masz szansę otrzymać: mieszane uczucia, kogoś, kto chce być z tobą na wyłączność, ale nie chce się z tym ujawniać, oraz złamane serce. A co najlepsze, kiedy się rozstaniecie, nie masz prawa cierpieć, bo przecież formalnie nigdy nie byliście razem! Więc na co czekasz? Znajdź kogoś, kto uważa, że nie jesteś warty zaangażowania i już dziś wejdź w situationship - ironizuje ramalauw.
wro

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (83)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

ZOO Festiwal

49 - 79 zł
pokaz

The Legend of Rock Symphonic (4 opinie)

159 - 249 zł
rock / punk

Hauser - Rebel With a Cello Tour (16 opinii)

255 - 555 zł
muzyka poważna, rock / punk

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Festiwal muzyki psychodelicznej, shoegaze i space rocka odbywający się w Gdańsku to: