Wiadomości

Prezentowali swoje talenty podczas Święta Ulicy Biskupiej

III Święto Ulicy Biskupiej:

Pogoda dopisała i pozwoliła mieszkańcom pochwalić się talentami podczas III Święta Ulicy Biskupiej w Gdańsku, organizowanego przez Stowarzyszenie WAGA. Nie zabrakło rękodzieła, wystaw, muzyki, wycieczki z przewodnikiem, tworzenia wspólnego obrazu oraz animacji, gier i zabaw.Zbliżające się imprezy w Trójmieście


Wydarzenie zapowiadaliśmy w naszym Kalendarzu imprez oraz w cyklu Planuj Tydzień - czytaj zawsze w czwartki o godzinie 10.

Czy uczestniczysz w wydarzeniach w swojej dzielnicy?

tak, bardzo chętnie, to zawsze świetne imprezy 17%
raczej tak, można miło spędzić czas i poznać mieszkańców 16%
od czasu do czasu 19%
raczej nie, rzadko bywam na takich wydarzeniach 12%
nie, ale zacznę brać udział 8%
nie, to nie dla mnie 28%
zakończona Łącznie głosów: 171
Święto Ulicy Biskupiej odbyło się już po raz trzeci, w tym roku pod hasłem "Dostrzegalnia Sztuki i Talentów na Biskupiej". Inspiracją była postać Nataniela Mateusza Wolfa, lekarza, biologa i astronoma, który w XVIII wieku otworzył obserwatorium astronomiczne, nazwane Dostrzegalnią Gwiazd zlokalizowaną na Biskupiej GórceMapka.

Podczas imprezy swoje talenty w różnych postaciach prezentowali mieszkańcy Biskupiej Górki i nie tylko. Można było wysłuchać koncertów, obejrzeć prace plastyczne, wystawy, podziwiać rękodzieło czy wziąć udział w spacerze historycznym. Dla dzieci gry i zabawy przygotowali animatorzy.

- Widać dzisiaj duże zainteresowanie. Uważam, że ta ulica doskonale się nadaje do takich wydarzeń i wręcz wymaga takiego klimatu - mówiła Anna Butrym, prezes Stowarzyszenia WAGA, pomysłodawczyni i koordynatorka imprezy. - Bardzo wiele osób wybrało się na spacer z przewodniczką, ponieważ wszyscy są ciekawi, cóż to za urokliwa ulica. Naszym celem było przybliżenie historii tej ulicy, pokazanie jej zakamarków i tajemnic. Gdy oglądałam prace młodzieży, która się tu pokazuje, byłam w szoku. Mamy prace amatorów, ale również profesjonalistów. Są także seniorzy, którzy prezentują swoje rękodzieło. Jestem bardzo zadowolona, że frekwencja dopisała, impreza się podoba, a ulica jest żywa i niech tak zawsze tutaj będzie.
Wśród rękodzieła wystawionego na ulicy była biżuteria, sztuka użytkowa, przedmioty codziennego użytku i ozdoby.

- Wytwarzam różne przedmioty, głównie szydełkiem, lubię bardzo igłę, mam tu między innymi wzór Richelieu - mówiła Krystyna Zawadzka. - Pomysły czerpię z wielu źródeł, część wymyślam sama, część z internetu. Wykorzystuję surowce wtórne, na przykład korki od szampana. Wszystko zaczęło się od tego, że niektóre rzeczy, które mi się podobały, były po prostu za drogie, więc podpatrywałam i w końcu zaczęłam robić sama. Dawniej mama i babcia robiły też takie ozdoby, więc już jako dziecko obserwowałam, jak je robią. Mam tutaj serwetki, ozdoby na choinkę, wielkanocne, jajka i zajączki szydełkowane, motyle z ozdobnego papieru.
- O tej imprezie usłyszałem przez przypadek i postanowiłem się wystawić - opowiadał Tomasz Szabłowski. - Jestem absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dokładnie grafiki warsztatowej. Prace, które tu pokazuję, są w większości wykonane w technice wklęsłodruku. To taka tradycyjna technika graficzna, pozostałe prace są wykonane długopisem. Na brak pomysłów nie narzekam, mam ich całkiem sporo, więc co mi się udało zebrać, tutaj pokazuję.
Uczestnicy imprezy mogli nie tylko oglądać prace innych, ale także spróbować swoich sił. Co roku wspólnie tworzony jest obraz przedstawiający widok na ul. Biskupią. W tym roku tematem obrazu była "Przyszłość Biskupiej Górki". Każdy mógł przyczynić się do powstania dzieła.

Największą atrakcją cieszyły się plenerowe koncerty - zagrały zespoły Zagan Acoustic, wykonujący muzykę z pogranicza jazzu i folku, oraz Remont Pomp, grający muzykę etniczną, awangardową. Ci, którzy chcieli lepiej poznać historię tej dzielnicy, mogli obejrzeć wystawę fotografii wykonanych przez Annę Kazińską-Olejniczak, zatytułowaną "Pod dachami Biskupiej Górki". Historyczną ciekawość można było też zaspokoić, biorąc udział w spacerze z lokalną przewodniczką, Magdaleną Kamrowską, która przygotowała dwugodzinny spacer. Przygotowano także przestrzeń nazwaną "Rozmawialnią", gdzie Marianna Polider poprowadziła spotkanie z Ewą Baniecką. Tematem rozmowy była poezja codzienności oraz niezwykłość słowiańszczyzny. Po ulicy przechadzały się też panie ze Stowarzyszenia Nasz Gdańsk, ubrane w starodawne stroje.

- Mamy na sobie stroje patrycjuszek miejskich z przełomu XVII i XVIII wieku - mówiła Czesława Wołosz. - Mamy na sukniach cztery paski, co oznacza stroje kobiet z bogatszego stanu, te uboższe nosiły trzy paski.
- Należymy do Stowarzyszenia Nasz Gdańsk już od wielu lat i w ten sposób ubogacamy wszelkie wydarzenia w mieście - mówiła Anna Stawska, założycielka grupy. - Pokazujemy stroje z epoki i bardzo nam miło, że wywołujemy uśmiechy na twarzach przechodniów.

Opinie (52) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • To chyba jedyna dzielnica Gdańska nie naruszona przez II Wojnę Światową.

  • 20 4

 • W sumie to wszedłem poczytać komentarze o tym jaka to na Biskupiej patologia, jak się jej pozbyć i że nic nie będzie lepiej.. zawiodłem się bo jestem pierwszy w komentarzach, Biskupia jest bardzo piękna i wspaniałą dzielnicą, a ludzie którzy tam mieszkają są życzliwi i pomocni. Pozdrawiam tych co muszą iść do apteki po maść na ból .. :)

  • 31 9

 • Piękna dzielnica i rozważam kupienie mieszkania w tej okolicy. Świetna lokalizacja, wysoko położony teren, bezpieczny zalewow,

  • 16 11

 • Na Biskupiej Górce przez wiele lat mieszkał gdański bówka Brunon Zwarra.

  Przeczytałem wszystkie książki które napisał. Wspaniała lektura.

  • 16 7

 • Pewnie sam tam mieszkasz A komunalnym i zaklinasz rzeczywistość.
  Ok, dzielnica ciekawa, ale domy w fatalnym stanie bo jak za darmo to po co naprawiać, do tego towarzystwo, przecież tam id rana patusy stoją pod sklepami.

  • 4 7

 • To kupuj.
  Ale kogo to obchodzi?

  • 9 6

 • Ale naruszona po wojnie przez lokalną społeczność

  • 13 7

 • Chyba bardziej przez nic nie robienia władz miasta! Brakk remontów i podnoszenie czynszów to polityka miasta na takie dzielnice.

  • 5 9

 • Za darmo? Ludzie płacą czynsz. A co robi miasto???

  • 7 4

 • bezpieczny zalewowo - to niesamowite :))

  • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

listopada

06

grudnia

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Kultura

Muzyka Joanny Dudy w pierwszym polskim filmie Netfliksa
Muzyka gdańszczanki w filmie Netfliksa
Zmarł aktor Aleksander Skowroński
Zmarł aktor Aleksander Skowroński

Kulinaria

Jedzenie na telefon: testujemy pierogi
Jedzenie na telefon: testujemy pierogi
Jedzenie na telefon - komu się to opłaca?
Jedzenie na telefon - komu się to opłaca?

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  10. edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca odbyła się w roku: