• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przedwojenne przeboje przy sopockim molo

Ewa Palińska
1 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Do udziału w projekcie "Sanacja - przeboje przedwojennej muzyki popularnej" Paweł Hulisz zaprosił trójmiejskich muzyków, na co dzień zajmujących się wykonywaniem muzyki klasycznej. Na zdj. Krzysztof Pawłowski (wiolonczela), Jarek Stokowski i Damian Wdziękoński (kontrabas, współautor aranżacji Artur Jurek (klawisze) oraz Paweł Hulisz (trąbka). Do udziału w projekcie "Sanacja - przeboje przedwojennej muzyki popularnej" Paweł Hulisz zaprosił trójmiejskich muzyków, na co dzień zajmujących się wykonywaniem muzyki klasycznej. Na zdj. Krzysztof Pawłowski (wiolonczela), Jarek Stokowski i Damian Wdziękoński (kontrabas, współautor aranżacji Artur Jurek (klawisze) oraz Paweł Hulisz (trąbka).

To, że muzycy wykształceni klasycznie wykonują dzieła wielkich kompozytorów nikogo nie dziwi. Tym razem jednak postanowili oddać hołd największym twórcom polskiej muzyki popularnej. W niedzielne popołudnie w muszli koncertowej przed sopockim molo grupa muzyków pod wodzą trębacza Pawła Hulisza wykonała najpopularniejsze piosenki autorstwa m.in. Władysława Szpilmana, Henryka Warsa, Jerzego Pertersburskiego oraz z repertuaru Mieczysława Fogga.



Jacek Sciarek - z zawodu informatyk, z zamiłowania - wokalista. Jacek Sciarek - z zawodu informatyk, z zamiłowania - wokalista.

Podczas niedzielnego koncertu "Sanacja - przeboje przedwojennej muzyki popularnej" wykonano m.in. piosenkę "Na pierwszy znak" z repertuaru Hanki Ordonówny. Film czytelnika.

Czy lubisz polską przedwojenną muzykę popularną?

"Sanacja - przeboje przedwojennej muzyki popularnej" to projekt muzyczny trębacza Pawła Hulisza, będący swego rodzaju hołdem złożonym najbardziej szanowanym przedwojennym i powojennym artystom.

- Pomyśleliśmy, że nadszedł czas na odrodzenie polskiej muzyki - powiedział Paweł Hulisz rozpoczynając koncert. - Mówi się nam, że muzyka z Zachodu jest świetna, że tylko Amerykanie potrafili pisać piękne melodie, a wcale tak nie jest. Polacy tworzyli znakomite piosenki, o czym będą się mogli państwo przekonać podczas dzisiejszego koncertu.

Publiczność miała okazję wysłuchać największych przebojów skomponowanych przez Jerzego Petersburskiego, Henryka Warsa, czy Władysława Szpilmana - piosenek, które cieszą się niesłabnącą popularnością od przeszło półwiecza.

Na początek usłyszeliśmy, nomen omen, "Bo to się zawsze tak zaczyna". W repertuarze znalazły się również m.in. "Ta ostatnia niedziela", 'Miłość ci wszystko wybaczy", "Już nie zapomnisz mnie", "Uliczka w Barcelonie", czy "Już taki jestem zimny drań". Uczczono również setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego, wykonując skomponowaną przez niego piosenkę "Nie oczekuję dziś nikogo" (Lutosławski, o czym warto pamiętać, zajmował się również pisaniem piosenek popularnych).

Autorzy aranżacji - Artur Jurek, Marek Jurski i Henryk Wieczyński - znakomicie odtworzyli ówczesne brzmienie piosenek. Akompaniament, rozpisany na kwintet jazzowy i orkiestrę, sprawiał wrażenie misternie utkanej konstrukcji brzmieniowej. Motywy melodyczne wędrowały między instrumentami, a mimo tego żadna z instrumentalnych solówek nie deprecjonowała melodii piosenek.

Największe brawa należą się jednak solistom. Paweł Hulisz (trąbka, skrzydłówka) wykonał swoją partię z liryzmem, bawiąc się brzmieniem. W solówkach nie przesadzał z wirtuozerią, przykładając większą wagę do melodii. Jacek Sciarek śpiewał na luzie, intonacyjnie nieco niechlujnie, ale robił to w sposób czarujący i bez wątpienia urzekł publiczność, która w dowód uznania wspólnie z nim zaśpiewała "Umówiłem się z nią na dziewiątą".

Wykonawcom należy się wielkie uznanie. Po pierwsze za sam pomysł - nieczęsto mamy okazję wysłuchać piosenek z okresu międzywojennego w wykonaniu zawodowców (skład orkiestry zasilili muzycy wykształceni klasycznie). Po drugie za wierność z oryginałem - muzyka mistrzów nie wymaga poprawek, choć nie da się ukryć, że aranżerom udało się przemycić odrobinę współczesnego brzmienia. I wreszcie za chęć wyjścia z muzyką do publiczności.

W odbiorze muzyki przeszkadzało nagłośnienie, rozpraszały odgłosy ulicy, denerwowała pogoda, a jednak koncertu słuchało się z przyjemnością. Jeżeli jednak ktoś nie miał możliwości w nim uczestniczyć lub chciałby do zaprezentowanej muzyki powrócić, może zaopatrzyć się w płytę "Sanacja. Już taki ze mnie zimny drań", która ukazała się nakładem wydawnictwa Soliton.


Witold Lutosławski pisał muzykę również do piosenek popularnych. Podczas niedzielnego koncertu mogliśmy posłuchać jednej z nich, zatytułowanej "Nie oczekuję dziś nikogo". Film czytelnika

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (10)

  • Dlaczego wcześniej nie informowaliście o tym wydarzeniu?! (1)

    • 39 4

    • Przeglądaj kalendarz imprez, to będziesz na bieżąco.

      Informację o tym wydarzeniu znalazłem na portalu już dobre trzy tygodnie temu.

      • 2 1

  • (1)

    Dlaczego podajecie zawsze wszystkie wiadomości już po fakcie,

    • 24 0

    • To dlaczego nie był relacji z wydarzenia wcześniej?

      • 2 2

  • tej kobiecie słoń na ucho nadepnął, a robi z siebie nie wiadomo jakiego znawcę.

    • 5 4

  • Szkoda, że nie wiedzieliśmy (:

    • 13 0

  • Fajny koncert. Fajna orkiestra. To w ogóle był dzień orkiestrowy;-)

    • 9 0

  • Dzis 444 rocznica zawarcia Unii Lubelskiej

    Środa, 1 lipca 1569 r., była jednym z najważniejszych dni w dziejach Polski. Na mocy unii lubelskiej powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów jedno z najpotężniejszych państw tamtego świata. Unia Polski (Korony) i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Państwo demokracji szlacheckiej, monarchia elekcyjna od 3 maja 1791 r. monarchia konstytucyjna i jednolite państwo.

    • 6 0

  • cudnie było

    Mimo mało letniej pogody, koncert byl bardzo udany, ale dla tych którzy nie byli -przekazuję za Panami z zespołu- kolejny koncert juz w najbliższą niedziele w Żukowie

    • 3 0

  • Czy tak trudno podać informację co się dzieje w trójmieście

    Za co ci ludzie biorą pieniądze, Żenada!!!!!!!!!!!!!!!

    • 7 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (1 opinia)

(1 opinia)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Festiwal Literacki Sopot 2018 został poświęcony literaturze: