• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Slipknot, Paradise Lost, The Hu i wiele innych. Metalowe koncerty w Trójmieście

Patryk Gochniewski
21 lipca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Miłośnicy ciężkich brzmień nie mają może już tak bogatego wyboru jak jeszcze kilka lat temu, ale patrząc na wydarzenia, które odbędą się do końca roku, nie mają prawa narzekać. Wystąpią naprawdę ciekawe nazwy. Od gigantów pokroju Paradise Lost czy Slipknot, przez interesujące i odmienne The Hu, aż po mniejsze, ale niezwykle ciekawe zespoły Imperial Triumphant czy Blood Incantation.Ciężkie brzmienia - koncerty w TrójmieścieParadise Lost | 23 lipca | B90Który metalowy koncert w Trójmieście zapowiada się najciekawiej?

Kiedy byli ostatnio, siedem lat temu, stoczniowy klub pękał w szwach. Półtora tysiąca osób oklaskiwało legendę brytyjskiego metalu. Czy tym razem frekwencja będzie podobna? Niestety, dwa lata pandemii, do tego szalejąca inflacja mocno odbiły się na możliwościach finansowych Polaków. Nawet na metalheadach, którzy przecież są chyba najwierniejszą i najbardziej zdyscyplinowaną publicznością w naszym kraju. Niemniej, na pewno i tak klub wypełni się dość pokaźną liczbą gości, którzy w zamian dostaną solidną dawkę ciężkich brzmień i widowisko na najwyższym poziomie, wszak Paradise Lost do tego właśnie przyzwyczaił swoich fanów.

Tak było na Paradise Lost w 2015 rokuTym bardziej że Paradise Lost przyjeżdżają z koncertem wyjątkowym. Zespół zagra w całości swój kultowy już album "Draconian Times" z 1995 roku, który pozwolił im wejść do ekstraklasy światowego metalu. Setlista występu nie ograniczy się jednak wyłącznie do utworów z piątego albumu formacji. Zostanie on uzupełniony najlepszymi kompozycjami z pozostałych krążków. To gratka dla każdego fana ciężkich brzmień, a przede wszystkim brytyjskiej fali metalu.

Slipknot | 7 sierpnia | Ergo ArenaJuż nawet nie pamiętam, ile razy ten koncert był przekładany ze względu na sytuację covidową na świecie. Najważniejsze, że odbędzie się teraz. W końcu! To bezsprzecznie największy i najbardziej wyczekiwany koncert tego roku przez miłośników ciężkich brzmień w Trójmieście.

Kiedy ta dzika banda pojawiła się na rynku pod koniec lat 90., to był szok. Nikt nie był tak dziwny, tak bezkompromisowy i jednocześnie brutalny w nowej fali metalu, którą później nazwano nu-metalem. Dziś już mało kto o tym pamięta, ale dzięki temu gatunkowi powstało mnóstwo istotnych gitarowych kapel. A Slipknot był właśnie jedną z nich. I to nie jest formacja, która powstała w wielkiej amerykańskiej aglomeracji. Nie, oni powstali w mieście wielkości Gdyni. Des Moines - stolicy stanu Iowa. Takim amerykańskim Sosnowcu, z którego wszyscy chcą się wyrwać, bo jeśli tego nie zrobią, ich życie będzie męczarnią.

No i tych dziewięciu wariatów z Coreyem Taylorem na czele wydało debiut - "Slipknot". Swoich fanów nazwało larwami ("maggots"). Początkowo nawet nikt nie wiedział, jak wyglądają albo jak się nazywają. Przedstawiali się numerami - od 0 do 9. Mieli czerwone kombinezony i przerażające maski. I ten image pozostał - maski systematycznie się zmieniają, a stroje również pozostają w jednolitej konwencji.

Potem pojawiały się kolejne wyśmienite albumy - przede wszystkim "Iowa", który nie tylko zredefiniował metal początku nowego millenium, ale też wywindował zespół do poziomu mega gwiazdy. Potem Slipknot nieco bawił się brzmieniem, złagodniał, a później znowu stał się brutalny. Targały nim problemy, zmiany składu, śmierć. Był na skraju rozpadu. Ale pozbierał się i wrócił - wydaje się - silniejszy niż kiedykolwiek.

Ten koncert będzie nie tylko kawałem historii muzyki Slipknota, który prezentuje najważniejsze kompozycje z całej swojej kariery, ale też wybitnym show. Przepełnione feerią świateł, pirotechniką i różnego rodzaju innymi fajerwerkami. Jeśli ktoś jeszcze nie ma biletu, koniecznie niech kupi - takie koncerty to jest absolutna konieczność dla każdego fana muzyki, nie tylko metalowej.

The Hu | 4 listopada | B90To jeden z tych zespołów, którego duża kariera jest trochę niespodzianką. Bo wiele podobnych próbuje, ale niewielu się udaje. Mongolskiemu kwartetowi jednak wszystko wyszło. Muzycy są jednym z ciekawszych zjawisk na scenie około metalowej. W interesujący sposób łączą mongolski folklor z ciężkim brzmieniem. Do Gdańska przyjadą promować swój najnowszy album, którego premiera nastąpi we wrześniu. Usłyszeć "Wolf Totem" na żywo? Z wielką przyjemnością. Jednak Jacoby Shaddix z Papa Roach raczej na gościnnym występie się nie pojawi.


To jednak nie wszystko, co czeka fanów metalu. Już 6 sierpnia w Podwórko.art pojawi się formacja Blood Incantation. Amerykański zespół zyskał rozgłos ledwie trzy lata temu, ale nie bez przyczyny - to jeden z najciekawszych przedstawicieli metalowej sceny zza oceanu. W Gdyni pojawi się z nowym materiałem, na którym romansuje z elektroniką i ambientem.

Mystic Festival 2022 - sprawdź, jak byłoJuż we wrześniu natomiast - w Drizzly Grizzly - pojawi się awangardowa kapela Imperial Triumphant, która dała kapitalny koncert na tegorocznym Mystic Festivalu w gdańskiej stoczni.

Nowojorczycy są niezwykli - w ich muzyce przewija się bowiem bardzo wiele z freejazzowego szaleństwa. Nie można również zapominać o polskiej formacji Riverside, która 22 września w Gdynia Arenie będzie świętować swoje 20-lecie. Warto się tam wybrać, zwłaszcza mając na uwadze ostatnią kapitalną płytę.

Listopad rozpocznie się od wizyty w B90 deathmetalowców z Hypocrisy, którzy będą promować swój najnowszy album "Worship", a w grudniu - również w stoczniowym klubie - pojawi się zespół szwajcarski Zeal & Ardor, czyli połączenie awangardy, industrialnego metalu oraz wyśmienitego show. Ich tegoroczny krążek to objawienie na światowej scenie metalowej.

No i na koniec - Nocny Kochanek na aż dwóch koncertach w ciągu miesiąca. Polski fenomen, który jedni kochają, inni nie znoszą, zagra przede wszystkim materiał z najnowszego albumu, czyli "O jeden most za daleko". To dość eklektyczne wydawnictwo, ale o tym, czy przyjęło się wśród fanów, będzie można przekonać się 29 października w gdyńskim Podwórko.art, a później - 20 listopada - w B90.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (41)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Męskie Granie 2024 (10 opinii)

(10 opinii)
rock / punk, pop

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Globaltica

180 zł
Kup bilet
folk / reggae / world, festiwal muzyczny

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Trójmiejski artysta MaJLO napisał muzykę do serialu. Jakiego?