• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stres atakuje plecy. Jak temu zaradzić?

Joanna Puchala
5 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Miejscem, w którym najczęściej kumuluje się stres, są plecy. Ból w okolicy kręgosłupa lub ramion często wzmagany jest też nieprawidłową pozycją ciała przy pracy. Miejscem, w którym najczęściej kumuluje się stres, są plecy. Ból w okolicy kręgosłupa lub ramion często wzmagany jest też nieprawidłową pozycją ciała przy pracy.

Bóle pleców, głowy, brzucha i bruksizm to tylko jedne z jego efektów. Najczęściej kumuluje się w okolicach kręgosłupa i ramion. Postanowiliśmy sprawdzić, co można zrobić w sytuacji, gdy stres, bo o nim właśnie mowa, atakuje nasze plecy.





Czy masz problem z bólem pleców?

- Ma ogromny wpływ na nasz kręgosłup. W swojej pracy obserwujemy, jak długotrwałe czynniki stresowe powodują silne napięcia mięśniowe i długotrwałe dolegliwości bólowe. Jedni pacjenci odczuwają napięcia w okolicy głowy i szyi, co objawia się ściskoszczękiem, bruksizmem i jakże częstymi bólami głowy. Inną grupą pacjentów są osoby odczuwające skutki stresu w pośladkach i mięśniach przykręgosłupowych - co objawia się poważnymi problemami z kręgosłupem lędźwiowym, np. dyskopatią - mówi Monika Chromiak-ŁagaFizjoBalance.
Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia i znakiem czasów, w których żyjemy.

- Odkłada się w naszym ciele, co mogą zdradzać różne symptomy. Ból pleców i ból głowy, zwłaszcza migreny i napięciowe bóle głowy, są objawem wzmożonego napięcia mięśni w obrębie kręgosłupa, głównie odcinka szyjnego i piersiowego. O stresie świadczą także bóle brzucha, zaburzenia procesów fizjologicznych, m.in. mikcja i defekacja, zaburzenia funkcji seksualnych czy bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, które powoduje napięcie w obrębie głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa - wyjaśnia Anna KuligowskaRehafemina.
Sprawdź gabinety rehabilitacji w Trójmieście

Zbawienne okazują się ćwiczenia, które rozluźniają mięśnie i eliminują ból. Zbawienne okazują się ćwiczenia, które rozluźniają mięśnie i eliminują ból.

Ćwiczenia na ból pleców



- W ramach ćwiczeń polecamy naszym pacjentom rozciąganie powięziowe przedniej taśmy szyi, mięśni piersiowych, mięśni pośladkowych. W naszym gabinecie pokazujemy ćwiczenia korygujące nadmierną protrakcję, czyli wysunięcie do przodu głowy i szyi, co odciąża zmęczone mięśnie szyi. Często uczymy też naszych pacjentów wykonywać ćwiczenia mięśni głębokich odcinka lędźwiowego tzw. core stability, dzięki czemu nasz kręgosłup może cieszyć się stabilnością mimo codziennych obciążeń - wyjaśnia Monika Chromiak-Łaga.

Zdrowy kręgosłup. Jak o niego zadbać?



Najbardziej powszechny okazuje się ból pleców, który często uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

- Skup się na oddechu, połóż dłonie na dolnych żebrach, lekko je ściśnij, układając ręce na wysokości talii, na żebrach. Weź wdech tak, by poczuć, jak powietrze rozpycha żebra na boki a twoje ręce są odpychane przez wtłaczane powietrze do twoich płuc. W ten sposób uruchomisz przeponę, a w miejsca, gdzie czujesz ból, dotrze więcej krwi i tlenu, dzięki czemu złagodzisz poziom bólu i dyskomfortu - tłumaczy Anna Kuligowska.
Stres bardzo często zapiera nam dech w piersi i generuje wręcz palący ból w tzw. splocie słonecznym, czyli w miejscu, gdzie znajduje się zapięcie stanika u kobiet.

- Stań przy ścianie w odległości długości twoich rąk. Połóż dłonie na ścianie na wysokości barków, nogi ustaw na szerokość bioder. Skup się na rękach, które mają pchać całą ich powierzchnią na ścianę, uszy ulokuj na wysokości ramion, a pupę, a konkretnie guzy kulszowe, na których siedzisz, wypychaj w przeciwnym kierunku. Jeżeli ręce będą się przesuwać, to znaczy, że za słabo pchasz je na ścianę. Klatka piersiowa ma opaść, a mostek ma kierować się ku podłodze. W odcinku piersiowym poczujesz ciepło i tzw. dobry ból, który będzie zbawiennym uczuciem uwalniającym od bólu - dodaje Anna Kuligowska.
TOP 5: ćwiczenia na ból pleców i kręgosłupa. Stosuj w domu i w pracy TOP 5: ćwiczenia na ból pleców i kręgosłupa. Stosuj w domu i w pracy

Pomocne okażą się także punktowe uciski w obrębie karku.

- W tym celu można wykorzystać piłkę tenisową, roller w kształcie kuli lub duoball, który układamy po obu stronach kręgosłupa i możemy wykonać punktowy nacisk, stojąc i opierając się o ścianę lub kładąc się na plecach. Kolejnym punktem, nad którym warto popracować, to pośladek, a konkretnie mięsień gruszkowaty. Jego punktowe rozluźnienie daje ulgę w bólu odcinka lędźwiowego. Tu wystarczy położyć się na podłodze bokiem i pod pośladek wsadzić np. piłkę tenisową, bez problemu znajdzie się bolesny punkt. Postaraj się rozluźnić, położyć cały ciężar ciała na piłce i poczekaj, aż ból zmniejszy się i zacznij przetaczać się po piłce, wykonując automasaż - doradza Anna Kuligowska.
Możemy też rolować ciało za pomocą specjalnych rollerów. W tym przypadku, oprócz rolowania pleców, warto poddać ćwiczeniom także zewnętrzną stronę ud.

- Osoby, które nie lubią ruchu, mogą zdecydować się na TENS czy przezskórną stymulację nerwów, które mają na celu odcięcie przepływu i impulsu bólowego. Chociaż może skorzystać z niego większość z nas, to warto zapoznać się z przeciwwskazaniami. Jest dostępny w sklepach medycznych - mówi Anna Kuligowska.

Ergonomiczne stanowisko pracy



Poza wizytą u fizjoterapeuty oraz rozluźnianiem poszczególnych partii mięśniowych warto przyjrzeć się temu, jak wygląda nasz dzień pracy i w jaki sposób pracujemy. Robienie przerw podczas pracy, dobór odpowiedniego krzesła czy dostosowanie stanowiska pracy do naszych potrzeb to jedne ze sposobów, by ograniczyć ryzyko bólu pleców i kręgosłupa. Ważną rolę odgrywa także właściwa, ergonomiczna pozycja siedząca w pracy, która może niwelować nadmierne napięcie mięśniowe. Można w tym celu wykorzystywać również piłkę gimnastyczną czy dysk sensomotoryczny.

- Jeżeli w ciągu dnia spędzamy dużo czasu, siedząc, warto dać odpocząć plecom i zdjąć z nich nadmiar napięcia poprzez położenie się na dużej piłce gimnastycznej na plecach, ręce układamy za głową tak, by przyjąć pozycję podobną do mostka, a ulgę poczujemy wręcz momentalnie - dodaje Anna Kuligowska.

Miejsca

Opinie (41) ponad 10 zablokowanych

  • Stres nie tylko atakuje plecy, wydzielany kortyzol w organizmie, czyni spustoszenia

    Stres jest wtedy, gdy impuls trafi do mózgu.
    To może być na poziomie nieświadomym, że coś odbieramy jako stresor. Plecy nie lubią pozycji siedzącej i dźwigania.

    • 0 0

  • Ból pleców to jeden z objawów Covid-19

    • 4 3

  • Ból pleców jest związany z zapaleniem mięśni pośladkowych, które również powodują ból w...kolanach.

    Przez długie lata borykałem się z bólem pleców, tak silnych, że nie mogłem wstać z łóżka, później, ni stąd ni zowąd, zaczęło mi puchnąć kolano i potwornie bolało. Okazało się, że za to wszystko odpowiadają mięśnie w pośladkach. Gdy dobrze zostały rozmasowane, bóle ustały. Spróbujcie.

    • 1 1

  • mi stres w nocy zaatakował plecy

    do tego stopnia, że jak zjechałem z A1 na korkownicę to aż mi prawa noga zdrętwiała. aż iveco wyło. ale przez to wiem ile ta krowa jest w stanie pocisnąć. jakbym jechał pusty, to bym odleciał koło chwarzna

    • 1 1

  • Hmm. Zapięcie stanika w miejscu splotu słonecznego.

    Zapewne szczególnie tych biustonoszy zapinanych z tyłu, co nie, "redachtorko"?

    • 3 0

  • Korposzczurki znalazły sobie nową wymówkę .To nie pierdzenie w stołek i fotel auta całymi miesiacami

    powoduje ból kręgosłupa tylko tres :) A na to już można brać zwolnienie od lekarza. :)

    • 0 0

  • Stres atakuje portfele, wierzącym w jego istnienie.

    • 2 2

  • nie jezdzic rowerem (1)

    • 0 1

    • Czemu?

      • 0 0

  • badanie

    Ale jak człowiek ma sam ocenić, że takie jest źródło problemu? No właśnie. U mnie nie czekałem na skierowanie na badania, tylko od razu zrobiłem sobie USG. Ustaliłem źródło kłopotów i wszystko było jasne. Zrobiłem to w Multimedzie w Wawie. Odradzam zwlekanie. Przecież zawsze szybka diagnoza otwiera drogę do szybkiego poradzenia sobie z problemem. Nie odkładajcie tego na później - to po prostu nie ma sensu.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

6 lotów w Tunelu Aerodynamicznym równe jest: