• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Symbole Bożego Narodzenia - znaczenie, tradycje i historie

Klaudia Cichocka
7 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Symbole Bożego Narodzenia przypominają o najważniejszych świątecznych wartościach. Symbole Bożego Narodzenia przypominają o najważniejszych świątecznych wartościach.

Symbole Bożego Narodzenia to, coś więcej niż świąteczne dekoracje tworzące magiczny klimat. Choinka, gwiazda betlejemska czy jemioła wisząca nad wejściem domu przypominają o najważniejszych wartościach. Dowiedz się więcej o znaczeniu świątecznych dekoracji, które ozdabiają domy w Boże Narodzenie.







Symbole Bożego Narodzenia i ich znaczenie



Dlaczego zostawiamy wolne nakrycie przy wigilijnym stole? Skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki i czy podczas wigilijnej kolacji musimy spróbować wszystkich 12 potraw? Większość symboli Bożego Narodzenia potrafimy łatwo wytłumaczyć. Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie sprawia, że symbole Bożego Narodzenia pozostają wciąż żywe. W polskich domach pojawia się wiele dekoracji charakterystycznych dla polskiej kultury - łamanie się opłatkiem, sianko pod obrusem czy 12 wigilijnych potraw.

Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie, więc większość znaczeń symboli wiąże się z religią. Obecnie przywołują pozytywne wartości jak dobrobyt, światłość czy pamięć o bliskich.

Jak ozdobić dom na zewnątrz? 4 propozycje dekoracji świątecznych przed dom



1. Choinka - symbol świąt Bożego Narodzenia



Co symbolizuje choinka? Zwyczaj ubierania drzewka pojawił się w Polsce około XVII wieku. Jako pierwsi w Europie ozdabiali jodły i świerki Niemcy. Kiedyś świece, a obecnie kolorowe lampki to najważniejsza dekoracja każdej choinki. Symbolizują przyjście na świat Chrystusa - oznaczają światłość i rozpraszają mrok. Każda ozdoba choinkowa ma symboliczne znaczenie, o którym warto pamiętać ozdabiając drzewko.

Choinka ozdobiona kolorowymi lampkami i ozdobami znajduje się w większości domów. Choinka ozdobiona kolorowymi lampkami i ozdobami znajduje się w większości domów.
Zgodnie z tradycją choinkę ubieramy 24 grudnia, kiedy wszyscy domownicy gromadzą się w jednym miejscu i wspólnie przygotowują na nadejście Chrystusa.

Choinka - prawdziwa czy sztuczna?



2. Jemioła - symbol życia i miłości



Wiecznie zielona roślina z białymi owocami to symbol miłości, dobrobytu i życia. Już w średniowieczu doceniono jemiołę za lecznicze właściwości. Magiczna moc miała wynikać z faktu, że zachwyca zielenią i dorodnymi owocami, podczas gdy pozostałe rośliny zapadają w sen zimowy.

Jemiołę wieszamy nad wejściem, stołem albo u progu domu. W ten sposób zapewniamy ochronę nie tylko w sferze duchowej, ale również fizycznej. Pocałunek pod jemiołą gwarantuje zakochanym, że mogą liczyć na długi i udany związek.

Boże Narodzenie 2022. Kiedy ubrać choinkę? Jakie drzewko wybrać?



3. 12 potraw wigilijnych - symbole świąteczne na stole



12 potraw wigilijnych to upamiętnienie apostołów, którzy zasiedli z Jezusem do ostatniej wieczerzy. Wśród potraw znajdują się ryby w różnych postaciach, grzyby, pierogi, kluski z makiem czy barszcz czerwony z uszkami. Tradycyjne polskie potrawy wigilijne mają zapewnić uczestnikom wieczerzy szczęście, dobrobyt i długie życie. Jedna z tradycji mówi o tym, że 12 potraw symbolizuje liczbę miesięcy w roku. Podczas kolacji należy spróbować wszystkich i w ten sposób zapewnić sobie szczęście przez cały rok.

4. Dzielenie się opłatkiem - co to oznacza dzielenie się opłatkiem?



Źródła wskazują, że zwyczaj narodził się w XIX wieku. Co to oznacza dzielenie się opłatkiem? Łamanie opłatkiem to wspomnienie ostatniej wieczerzy, podczas której Jezus dzielił się chlebem z apostołami. Dzieleniu się opłatkiem towarzyszy składanie życzeń, które jest wyrazem wdzięczności i szczęścia w danym roku dla wszystkich uczestników.  

5. Gwiazda - symbol Bożego Narodzenia



Gwiazda to symbol Chrystusa, który przyszedł na świat zbawić ludzkość i oświetlić drogę do Boga. Umieszczona na czubku choinki symbolizuje również gwiazdę betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do żłóbka. Zgodnie z tradycją kolację wigilijną rozpoczynamy po pojawieniu się pierwszej gwiazdki na niebie.

12 potraw, sianko pod obrusem, wolne miejsce przy wigilijnym stole to popularne symbole Bożego Narodzenia. 12 potraw, sianko pod obrusem, wolne miejsce przy wigilijnym stole to popularne symbole Bożego Narodzenia.

6. Sianko pod obrusem - tradycja od pokoleń



Przypomina o ubóstwie, w którym przyszedł na świat Jezus Chrystus. W niektórych regionach Polski kultywowana jest tradycja wyciągania źdźbła z kupki siana. Kto wyciągnie najdłuższe może liczyć na najszczęśliwszy i pełen dobrobytu nowy rok.

7. Świeca wigilijna - tradycja świąt Bożego Narodzenia



Zapalona świeca na wigilijnym stole to zaproszenie dla Maryi i Józefa, aby Jezus mógł się narodzić w naszym domu. Dawniej zapalane świece i lampiony przed domem wskazywały drogę i rozświetlały ciemność.

8. Wolne miejsce przy wigilijnym stole - polskie tradycje bożonarodzeniowe



Wolne miejsce przy stole to nakrycie dla niespodziewanego gościa czy wędrowca, który szuka bezpiecznego schronienia w wigilijny wieczór. W wielu domach dodatkowe nakrycie symbolizuje pamięć o osobach, które odeszły albo bliskich, którzy nie mogą spędzić świąt ze względu na dzielącą odległość.

Opinie (4)

  • Komisja Europejska i jej przewodnik "'komunikacji inkluzywnej" (1)

    "W odniesieniu do świąt chrześcijańskich dokument proponuje by nie używać zdania "Boże Narodzenie" i "okres świąteczny" bo mogą być stresujące. Przewodnik zaleca używanie terminu "imię" zamiast "imię nadane na chrzcie" i zaznacza, by nie używać "imion typowych dla religii chrześcijańskich", takich jak "Maria i Jan", które należy zastąpić np. imionami "Malika i Juliusz".

    Aby uwzględnić bezpaństwowców i imigrantów, KE radzi nie używać terminu "obywatel". Jest to również kwestia "ostrożności wobec negatywnych konotacji niektórych terminów" wyjaśnia przewodnik.

    "Nasza komunikacja nigdy nie powinna zakładać, że ludzie są heteroseksualni, identyfikują się z płcią przypisaną przy urodzeniu lub identyfikują się w sposób binarny" podkreśla przewodnik KE.

    Radzi, aby unikać mówienia o "obu płciach" lub rozpoczynania przemówienia od frazy "panie i panowie", zaleca, "aby nie czynić niewidzialnymi osób interpłciowych lub queer". Według dokumentu za obraźliwy można również uznać termin "homoseksualista".

    W ankietach wymagających podania płci należy dodawać opcję dla osób niebinarnych oraz unikać form "pan" i "pani" związanych z płcią przypisaną przy urodzeniu - dodaje przewodnik. Uzupełnia, że w razie wątpliwości powinno się stosować formę "Mx".

    • 1 5

    • oni naprawdę biorą kasę tam za palenie głupa

      i picie drogiego alko

      • 0 0

  • Miło poczytać o zwyczajach świątecznych.

    • 1 0

  • W Stanach pracownicy firm nie moga uzywac terminu Wesolych Swiat Bozego Narodzenia.

    Ja juz od dawna wiedzialem ze tam mowi sie po prostu Happy Holidays (Wesolych Swiat) ale nie sadzilem ze tak maja nakazane aby odnosic sie do klientow. Wczoraj rozmawiajac z agentem ubezpieczeniowym, ktory jest katolikiem na moje zyczenia odpowiedzial Happy Holidays. Kiedy zapytalem go dlaczego nie uzywaja Merry Christmas and Happy New Year to odpowiedzial mi ze tak nakazano im pozdrawiac klientow i takze pomiedzy nimi samymi w firmie. No ale Stany to multireligijny kraj ale Polska.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (1 opinia)

(1 opinia)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się największy festiwal piwa organizowany w Trójmieście?