• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Symbolika ozdób choinkowych. Co powinno znaleźć się na choince?

Klaudia Cichocka
7 grudnia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Symbolika ozdób choinkowych przypomina o najważniejszych wartościach Bożego Narodzenia. Symbolika ozdób choinkowych przypomina o najważniejszych wartościach Bożego Narodzenia.

Choinka to obowiązkowy element świątecznego wystroju domu. Drzewko ozdobione kolorowymi bombkami, światełkami i łańcuchami rozświetla pomieszczenie oraz wprowadza wyjątkową atmosferę. Od pokoleń wspólnie z rodziną wieszamy na gałązkach dekoracje, ale co wiemy o ich znaczeniu? Symbolika ozdób choinkowych przypomina o najważniejszych wartościach Bożego Narodzenia.

Znaczenie ozdób choinkowychZwyczaj ubierania choinki pojawił się w Polsce na początku XIX wieku i przywędrował do nas z Niemiec. Jako pierwsi drzewka zaczęli ozdabiać mieszkańcy Pomorza, Warmii i Mazur oraz Wielkopolski. Na początku katoliccy kapłani nieprzychylnie patrzyli na zwyczaj dekorowania świerków i jodeł świecami i kolorowymi dekoracjami. Upatrywali się w tym pogańskich korzeni. Obecnie choinka postrzegana jest jako symbol życia i ozdabia ołtarze w większości polskich kościołów.

Symbolika ozdób choinkowych silnie wiąże się z religią chrześcijańską. Wyjątkiem są orzechy i słodycze. Pierwsze mają zapewnić siłę i witalność dla wszystkich mieszkańców, a kolorowe cukierki i pierniki przypominały o zabawie i radości.

Jak ozdobić dom na zewnątrz? 4 propozycje dekoracji świątecznych przed domOzdoby choinkowe - symbolika i tradycjeŚwieczki, aniołki czy kolorowe bombki... chociaż symbolika ozdób choinkowych mocno łączy się z religią, nie wszystkie znaczenia są oczywiste. Co powinno znaleźć się na choince, żeby zapewnić domownikom dobrobyt i szczęśliwy rok?

1. światełka i lampki świąteczne

Symbolizują narodziny Chrystusa, który przynosi światło i zbawienie. Światełka to najstarsze i najpopularniejsze ozdoby choinkowe. Przed wiekami używano świec, które świadczyły o obecności Zbawiciela. Badacze twierdzą również, że tradycja wieszania światełek wywodzi się z kultu ognia.

2. jabłka

Przypominają o biblijnym owocu, którym wąż kusił Adama i Ewę. Jabłka uważane za symbol grzechu pierworodnego z czasem zaczęto utożsamiać z rajskim jabłuszkiem, zdrowiem, młodością i urodą.

3. łańcuch

Długi łańcuch, który oplata całą choinkę od góry do dołu łączy domowników i zapewnia rodzinie jedność. Symbol scalenia chroni również przed nieszczęściami i kłopotami. Początkowo jednak łańcuch przypominał o zniewoleniu grzechem.

4. aniołki

Anioł symbolizuje opiekuna domu. Dobry duch chroni mieszkańców przed nieszczęściami i problemami. Dawniej ozdoby powstawały z wydmuszek jaj czy papieru. Obecnie na choinkach wiszą aniołki o różnych kształtach i wielkościach. Na tradycyjnych choinkach pojawiały się również anielskie włosy, czyli plastikowa lameta w różnych kolorach.

Godziny otwarcia sklepów i galerii handlowych w Wigilię i sylwestraŁańcuch, kolorowe bombki, dzwoneczki... na tradycyjnej choince pojawia się wiele ozdób o symbolicznym znaczeniu. Łańcuch, kolorowe bombki, dzwoneczki... na tradycyjnej choince pojawia się wiele ozdób o symbolicznym znaczeniu.
5. dzwoneczki

Oznaczają dobrą nowinę i radość. Tradycja wieszania dzwoneczków na choince wiąże się z ogłoszeniem narodzin Chrystusa w kościołach, kiedy to na całą okolicę rozbrzmiewają dzwony. Najczęściej na drzewku wiesza się czerwone i złote dzwoneczki w formie łańcuchów albo bombek.

6. bombki

Tradycyjne w kształcie kuli symbolizują nieskończoność ludzkiego życia - ciągłe odradzanie się i wieczną naturę Stwórcy. Bombki zapewniają harmonię i życiową równowagę. W przeszłości na choinkach pojawiały się również bombki z oczkiem, które chroniły przed złymi duchami.

Jedną z najpopularniejszych ozdób choinkowych są bombki w kształcie kuli, które przypominają o nieskończoności. Jedną z najpopularniejszych ozdób choinkowych są bombki w kształcie kuli, które przypominają o nieskończoności.
7. gwiazda

W wielu domach na czubku choinki pojawia się gwiazda, która przypomina o Gwieździe Betlejemskiej wskazującej drogę do żłóbka. Zgodnie z polską tradycją pojawienie się pierwszej gwiazdki na niebie to moment, kiedy należy zacząć kolację wigilijną. Inna tradycja mówi też o tym, że gwiazda na choince wskazuje drogę zagubionym wędrowcom.

8. orzechy i szyszki

Symbolizują płodność i dobrobyt. Zgodnie z tradycją na drzewku pojawiały się pomalowane albo zawinięte w sreberko orzechy włoskie i szyszki. Wieszane na choince mają zapewnić rodzinie siłę i witalność przez cały rok.

Na choinkach pojawiają się również kolorowe słodycze symbolizujące radość i zabawę czy bombki w kształcie prezentów przypominające o darach złożonych przez Trzech Króli. W latach 70. i 80. popularnością cieszyły się również światy, czyli bombki przypominające przestronne kule. Symbolizują kulę ziemską, a nazwa pochodzi od narodzin Jezusa, czyli Króla Świata.

Opinie (1)

  • Trzeba zapytać tej co ubrała choinkę najszybciej w Europie. Mieszka w Monachium.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogród Świateł

w plenerze, pokaz

31. Finału WOŚP

imprezy i akcje charytatywne

Dubioza Kolektiv

rock / punk

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku na festiwalu w Sopocie wystąpił zespół Boney M.?