• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Top 5 największych skandali festiwalu w Sopocie

osa
17 sierpnia 2023, godz. 15:00 
Opinie (54)
Festiwal w Sopocie to wieloletnia tradycja pełna gwiazd i skandali. Festiwal w Sopocie to wieloletnia tradycja pełna gwiazd i skandali.

Już w poniedziałek ruszy jedna z najważniejszych polskich imprez muzycznych, Top of The Top Sopot Festival, "spadkobierca" słynnego sopockiego festiwalu i Bursztynowego Słowika. Wydarzenie z wieloletnią tradycją, długą listą polskich i zagranicznych gwiazd, które wystąpiły na deskach Opery Leśnej, oraz... licznymi skandalami. Poniżej nasze zestawienie pięciu największych afer, które rozpaliły media do czerwoności. Pamiętacie je?

1. Kiepski występ Whitney Houston


Whitney Houston i Bobbi Kristina w Sopocie

Na ten koncert czekała cała Polska. Zanim amerykańska diva 22 sierpnia 1999 r. pojawiła się w Operze Leśnej, spotkała się z Jolantą Kwaśniewską, która w towarzystwie m.in. ówczesnego prezesa TVP, Roberta Kwiatkowskiego, i prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego, wręczyła jej Złotą Płytę za krążek "My love is your love".

Zmarznięta Whitney Houston na Festiwalu Piosenki w Sopocie, 1999 rok Zmarznięta Whitney Houston na Festiwalu Piosenki w Sopocie, 1999 rok
Potem było już tylko gorzej. Koncert rozpoczął się z ponadgodzinnym opóźnieniem. Gdy mimo wszystko gorąco oklaskiwana Whitney pojawiła się w końcu na scenie, zachowywała się bardzo... nonszalancko. Nie sprawiała wrażenia, jakby zależało jej na występie - nie tylko wokalnie, ale też wizualnie. Ponoć to z obawy o głos nie zaśpiewała swoich największych i najbardziej wymagających przebojów.

Wielokrotnie pokazywała, jak bardzo jej zimno i w jak trudnych warunkach przyszło jej występować, choć organizatorzy specjalnie dla niej zamontowali przy scenie wielkie dmuchawy. Abstrakcyjnie wyglądała też jej córka Bobbi Kristina, która wyszła towarzyszyć słynnej mamie ubrana w wielką czapkę i zimową kurtkę. Sierpień bywa chłodny nad morzem, ale... bez przesady. Bardziej zmarzli i mieli więcej powodów do narzekania ci, którzy ponad godzinę czekali na widowni na spóźnioną artystkę.

2. Fatalna noc Mandaryny, czyli znacie "Ev'ry Night"?


Mandaryna - Ev'ry Night, Sopot 2005

Ten występ był momentem zwrotnym całej kariery Mandaryny, ówczesnej żony Michała Wiśniewskiego, której zamarzyła się kariera piosenkarki, mimo że najlepsza była w tańcu. Bardzo możliwe, że tego koncertu żałuje w swoim życiu najbardziej, bo po nim już nic nie było takie samo, a przede wszystkim wszyscy przekonaliśmy się, że Mandaryna ze śpiewem ma duże problemy.

Feralny występ Mandaryny w 2005 roku Feralny występ Mandaryny w 2005 roku
W sierpniu 2005 r. Marta Wiśniewska na żywo wykonała swój wakacyjny hit "Ev'ry Night" i jednocześnie walczyła o Bursztynowego Słowika, ścigając się z Dodą, z której media zrobiły jej największą rywalkę. Niestety fałsz gonił fałsz, jurorzy nie szczędzili Mandarynie przykrych słów, a ona... i tak zajęła drugie miejsce w głosowaniu widzów o Słowika Publiczności. Doda wygrała, ale tak naprawdę to Mandaryna zapisała się w pamięci widzów na długie lata.

3. Liroy zdziera bluzkę z tancerkiFestiwal TVP w Operze Leśnej. Liroy i tancerka, z której za chwilę zerwie bluzkę. 2005 rok Festiwal TVP w Operze Leśnej. Liroy i tancerka, z której za chwilę zerwie bluzkę. 2005 rok
Tego momentu co prawda nie zobaczyli widzowie przed telewizorami, ale i tak wybuchł wielki skandal. Podczas występu w 2005 r. raper nagle zerwał bluzkę z towarzyszącej mu na scenie tancerki, a oczom publiczności ukazały się jej nagie piersi.

Czy to pamiętasz? Czar sopockiego festiwalu Czy to pamiętasz? Czar sopockiego festiwalu

Co więcej, okazało się, że kobieta jest ścigana listem gończym i wkrótce po koncercie zatrzymała ją policja. Ponoć po tym incydencie Telewizja Polska, która organizowała tę edycję festiwalu, zapowiedziała, że więcej rapera nie zaprosi do Sopotu.

4. Juror Robert Kozyra bezlitosny dla Natalii LeszNatalia Lesz w Sopocie przekonała się, jak bezlitosna potrafi być branża muzyczna. Natalia Lesz w Sopocie przekonała się, jak bezlitosna potrafi być branża muzyczna.
W 2008 r. Natalia Lesz, młoda piosenkarka z niewielkim artystycznym dorobkiem, ale z dużym wsparciem mediów, przekonała się, jak bardzo bezlitośni potrafią być ludzie z branży muzycznej. Jej festiwalowy występ w ramach konkursu o Bursztynowego Słowika nie powalił, ale czy zasłużył na tak ostre słowa ówczesnego szefa Radia Zet, Roberta Kozyry?

- Mam coś do powiedzenia Natalii Lesz. Nigdy nie zrobisz kariery na Zachodzie, nie potrafisz śpiewać, nie masz głosu. Nie wiem, co tu w ogóle robisz - mówił do dziewczyny, a wtórowała mu druga jurorka Małgorzata Walewska, która złośliwe komentowała... szczupłe nogi wokalistki.

5. Boney M. kontra cenzuraBoney M. na Festiwalu Piosenki w Sopocie, 1979 rok

W roku 1979, kiedy cenzura wciąż ingerowała we wszystkie sfery życia publicznego, szerokim echem odbił się występ bijącego wtedy rekordy popularności zespołu Boney M., który wykonał zakazaną piosenkę "Rasputin" (według władz atakowała ZSRR). Do dziś wspomina się dwie wersje tego koncertu.

IMPREZY I WYDARZENIA Festiwale muzyczne w Trójmieście

paź 14-9.12
DNA Festiwal 2023
gru 13-17
Actus Humanus
Kup bilet


Pierwsza mówi, że występ wyemitowano z jednodniowym opóźnieniem, a kontrowersyjny utwór po prostu usunięto. Druga, dużo rzadziej powtarzana, że Boney M. zaśpiewali "Rasputina" i widzowie zobaczyli cały koncert, choć obsługa techniczna robiła wszystko, by im to uniemożliwić - m.in. nie chciała puścić utworu, mimo że rozpiska nakazywała co innego. Ostatecznie zirytowany wokalista oraz skandująca nazwisko słynnego Rosjanina publiczność wymogli na obsłudze emisję zakazanego hitu. Po tej "wpadce" TVP przestała na jakiś czas transmitować na żywo sopocki festiwal.
osa

Wydarzenia

TOP Of The TOP Sopot Festival (5 opinii)

150 - 1000 zł
festiwal muzyczny

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (54)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jarmark Bożonarodzeniowy (37 opinii)

w plenerze, street food, jarmark

KIDS Station - Concert & Fun / Edycja Świąteczna (10 opinii)

96 - 198 zł
Kup bilet
muzyka filmowa, warsztaty, kiermasz, gry

OMD (4 opinie)

200 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wojciech Tremiszewski, jeden z najlepszych improwizatorów komediowych w Polsce, założył grupę impro o nazwie: