• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ubieranie choinek na ostatniej prostej

Ewa Palińska
20 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Co zrobić z choinką po świętach?
W ubieranie choinki niejednokrotnie angażują się wszyscy członkowie rodziny. Rezultat uzależniony jest wyłącznie od ich fantazji i możliwości. W ubieranie choinki niejednokrotnie angażują się wszyscy członkowie rodziny. Rezultat uzależniony jest wyłącznie od ich fantazji i możliwości.

Ubieranie choinki to dla wielu osób jedno z ulubionych wspomnień z dzieciństwa. Wraz z upływem lat zmieniały się zarówno trendy, jak i upodobania, w wyniku czego dzisiejsze drzewka rzadko przypominają te sprzed kilkudziesięciu lat. Jak stroimy je dzisiaj? Czy nadal mają dla nas znaczenie sentymentalne, czy są po prostu jednym z wielu elementów dekoracji?



Podpowiadamy, jak zdobyć wymarzoną choinkę



Kiedy ubierasz choinkę?

Drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane w wielu kulturach za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Z Bożym Narodzeniem zaczęto ja łączyć od XVI wieku. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru oraz jabłkami, nawiązując do owoców rajskiego drzewa (podczas Bożego Narodzenia wystawiano misteria o Adamie i Ewie, więc może stąd to skojarzenie). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Początkowo były wieszane pod sufitem, czubkiem do dołu.

Nieco później zwyczaj ten przejął kościół rzymskokatolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Z czasem choinka stała się najbardziej rozpoznawanym symbolem świąt.

Szyszki, kokardy, anielskie włosie - tak ubierano choinki w 1964 roku. Szyszki, kokardy, anielskie włosie - tak ubierano choinki w 1964 roku.

Najpiękniejsza na świecie, choć z perspektywy czasu...



Strojenie świątecznego drzewka wielu z nas wspomina z nostalgią.

- Choinkę ubieraliśmy zawsze w wigilię. Mam troję rodzeństwa, więc zawsze tłukliśmy się o to, kto zawiesi którą bombkę, bo ich liczba była ograniczona - wspomina Mariusz. - Pamiętam, że stawialiśmy choinkę przy ścianie, a bombki wieszaliśmy tylko od frontu, bo nie starczało ich na całe drzewko. Na wieszanie ozdób robionych własnoręcznie rodzice nam nie pozwalali, bo byłaby to profanacja. Na choince miały wisieć tylko eleganckie ozdoby, cudem zdobyte na komunistycznym czarnym rynku.
- Pamiętam, że zawsze byłam dumna z tej naszej choinki, szalenie mi się podobała - mówi Arleta, siostra Mariusza. - Tak było do czasu, kiedy nastał kapitalizm i w sklepach pojawiły się pierwsze sztuczne choinki imitujące prawdziwe drzewka. Kiedy postawiliśmy jedną z takich choinek obok naszej starej okazało się, że "król jest nagi". Dosłownie! Nagle dostrzegłam, że stara choinka była jedynie drucianym wieszakiem, owiniętym jakimś zielonym plastikiem, imitującym igły. Szczerze? Po latach wydała mi się po prostu szkaradna.
Michał wspomina, że we wczesnym dzieciństwie jego choinka była raczej skromna. Dziś może pozwolić sobie na większe szaleństwo:

- Przez całe moje dzieciństwo mieliśmy jeden komplet bombek i jeden, coraz bardziej psujący się łańcuch światełek - opowiada Michał. - Zdarzało się, że ozdabiałem choinkę klejonym z cienkich pasków kolorowego papieru łańcuchem. Wyglądało to może nieco siermiężnie, ale dzięki temu choinka była co roku taka sama - no, może poza oświetleniem, którego wraz z przepalaniem się kolejnych kolorowych lampek, które były nie do dokupienia, było coraz mniej. Dzisiaj bombki dokupujemy albo dostajemy w prezencie co roku, a sznurów z lampkami w całym domu jest kilka, nie tylko na choince. W zeszłym roku mieliśmy nawet bombki w kształcie dinozaurów, bo synek jest ich miłośnikiem.

Dlaczego świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczynamy coraz wcześniej?



Choinka stanowiła też tło do takich pamiętnych zdjęć robionych podczas spotkań świątecznych organizowanych przez zakłady dla dzieci pracowników: - Cały rok czekaliśmy na Mikołaja, który przychodził w ramach zorganizowanych Mikołajek u taty w pracy. W paczkach z zakładów rafineryjnych były jak na tamte czasy słodycze premium, np. czekoladopodobna tabliczka z pomarańczą. Czekałem na to cały rok! - opowiada Wojtek. Choinka stanowiła też tło do takich pamiętnych zdjęć robionych podczas spotkań świątecznych organizowanych przez zakłady dla dzieci pracowników: - Cały rok czekaliśmy na Mikołaja, który przychodził w ramach zorganizowanych Mikołajek u taty w pracy. W paczkach z zakładów rafineryjnych były jak na tamte czasy słodycze premium, np. czekoladopodobna tabliczka z pomarańczą. Czekałem na to cały rok! - opowiada Wojtek.

"Jeśli coś da się powiesić na choince i bardzo się chce, to można"



Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie, jednak choinka jest symbolem pozbawionym konotacji religijnych. Jedynym co nas ogranicza podczas dekorowania jest nasza własna fantazja.

- Kiedy byłam mała na moim drzewku panował folklor totalny - wisiały na niej m.in. szklany czubek, włosie anielskie, papierowe łańcuchy, bombki w różnych kształtach i kolorach, pierniki, szyszki i orzechy malowane na złoto - opowiada Marta.
- Od wczesnego dzieciństwa aż do dziś podczas strojenia choinki ogranicza nas wyłącznie własna fantazja, a tę zarówno ja, jak i moje rodzeństwo, mamy nieograniczoną - mówi Agnieszka. - Pamiętam, jak mama, kiedy byliśmy mali, otwierała kultowe pudło ze sztuczną choinką i mówiła "jeśli coś da się powiesić na choince i bardzo się chce, to można". Na przestrzeni lat wisiały więc na naszym plastikowym drzewku resorówki mojego brata, moje kokardki do włosów, klocki lego, które ciocia przysłała z RFN, później kasety i płyty CD (muzyczna choinka tematyczna), a nawet moje szpilki i torebki. Choinka stanowi abstrakcyjną odskocznię od reszty dekoracji, które w domu moich rodziców zawsze są bardzo tradycyjne.
Również u Ani w strojenie choinki angażuje się cała rodzina. I podobnie jak u Agnieszki, nic nie ogranicza fantazji.

- Zasada jest jedna - to zawsze jest żywa choinka - podkreśla Ania. - W domu musi pachnieć drzewkiem, na podłodze mają zbierać się igły, które trzeba codziennie zamiatać i które wszyscy roznoszą po mieszkaniu, a na dodatek po świętach tradycyjnie wspólnie pozbywamy się drzewka. Oczywiście u nas w domu choinka stoi do niemal ostatniej igły. Główne założenie ozdabiania to brak planu, czyli wrzucamy na choinkę wszystko, co mamy, w różnych kolorach - bombki, łańcuchy i lampki. Jedyną harmonią na naszym drzewku jest wieszanie największych bombek na górze, żeby było je dobrze widać. Mamy też własny rytuał przygotowania ozdób - co roku każdy aktywnie uczestniczy w nawlekaniu nitek na bombki, w sprawdzaniu czy działają lampki i nabywaniu nowych łańcuchów, jeśli jest taka potrzeba. Często siedzimy do późnych wieczornych godzin, bo dopiero wtedy mamy czas na nasz choinkowy warsztat. Chociaż jesteśmy już wszyscy dorośli i nie mieszkamy razem, to choinkowa tradycja rok w rok nam towarzyszy.

Najlepsze na święta. Najsłynniejsze filmy dla całej rodziny



Na choince od zawsze wieszało się jedzenie - pieczone jabłka, cukierki, pierniki. A gdyby tak przygotować wersję dla mięsożerców? Dziś nie powinno to już nikogo szokować. Na choince od zawsze wieszało się jedzenie - pieczone jabłka, cukierki, pierniki. A gdyby tak przygotować wersję dla mięsożerców? Dziś nie powinno to już nikogo szokować.

Drzewko tematyczne i "deluxe"



Dorosłość ma to do siebie, że wreszcie inni dorośli nie mówią nam, co mamy robić i możemy robić to, na co mamy ochotę. Z tego przywileju postanowiła skorzystać Alina.

- W moim rodzinnym domu zawsze była przaśna choinka - jakieś pierniki, cukierki, ręcznie robione ozdoby. Mnie natomiast zawsze marzyło się drzewko ekskluzywne, dopieszczone w najmniejszych szczegółach. Kosztowało mnie to niemało pracy i pieniędzy, ale się udało i od kilku lat mam naprawdę imponujące drzewko. Na ozdoby świąteczne oszczędzam cały rok, szukam ich na portalach aukcyjnych. Warunkiem jest, aby były to dzieła misterne i unikatowe.
Choinka Marty jest natomiast utrzymana w stylistyce amerykańskiej.

- Kształty i kolory są przemyślane. Czubek zdobi gwiazda, bombki wieszam wyłącznie duże, okrągłe. Nic z przypadku! Kolorystyka biało-czerwono-złota. Najczęściej kupuję świerk, bo pięknie pachnie, ale niestety szybko traci igły. Dlatego też w tym roku zastanawiam się nad zakupem jodły kaukaskiej, żeby drzewko postało dłużej.
Kiedy bardzo chcesz mieć choinkę, ale z powodu kota nie możesz pozwolić sobie na inną... Kiedy bardzo chcesz mieć choinkę, ale z powodu kota nie możesz pozwolić sobie na inną...

Minimalistycznie i dostosowując się do okoliczności



Zdarza się, że górę nad naszymi wyobrażeniami na temat choinki idealnej biorą możliwości.

- Kiedy kupowaliśmy pierwszą wspólną choinkę, tuż po ślubie, zdecydowaliśmy się na sztuczne drzewko i tanie, plastikowe ozdoby, ze względu na kota, który właził wszędzie i zjadał wszystkie żywe rośliny, odchorowując później to łakomstwo - opowiada Radek. - Rok później spędzaliśmy święta w powiększonym składzie, bo urodziło nam się dziecko. W następne święta syn już chodził, więc pozostaliśmy przy tej opcji taniej, minimalistycznej i bezpiecznej. Tym bardziej, że na przestrzeni lat nasza rodzina powiększyła się o kolejne dzieci i koty.
- Mieszkam na dwóch niewielkich pokojach. Na większą choinkę zwyczajnie nie mam miejsca - dodaje Tomasz. - Jeśli o mnie chodzi, to z dekoracji świątecznych zrezygnowałbym w ogóle, ale moja partnerka się na to nie zgadza. Stanęło więc na tym, że stawiamy małą tuję w doniczce z Mikołajem, a w porywach szaleństwa mini drzewko w doniczce, kupione w dyskoncie spożywczym.

Świąteczne dekoracje domu: co jest modne w tym roku?



Coraz większą popularnością cieszą się bombki nietuzinkowe i unikatowe. Ich rola jest nie tylko dekoracyjna - mają przypominać bądź nawiązywać do konkretnych zdarzeń czy wspomnień. Coraz większą popularnością cieszą się bombki nietuzinkowe i unikatowe. Ich rola jest nie tylko dekoracyjna - mają przypominać bądź nawiązywać do konkretnych zdarzeń czy wspomnień.

Bombki, których nie przyćmi żadne drzewko



Z opowieści naszych rozmówców można wywnioskować, że w kwestii strojenia choinek panuje całkowita dowolność. Mniej niż przed laty kierujemy się tym, co powiedzą inni, mniej staramy się wpasować w trendy. Ważne jest to, aby drzewko podobało się nam, a jego strojenie przynosiło radość.

Nie oznacza to jednak, że do spraw związanych ze strojeniem choinki czy wieszanych ozdób podchodzimy bezrefleksyjnie.

- Zauważyłam, że ludzie wracają do bombek, które coś znaczą - np. dają sobie w prezencie jedną, szczególnie piękną na święta i dla obdarowanej osoby staje się ona w pewien sposób ważna - zauważa Alicja. - Taką "szczególnie ważną" bombkę możemy sprawiać również w prezencie sami sobie. Z moim narzeczonym co roku kupujemy jedną bombkę, która w jakiś sposób odnosi się do naszego teraźniejszego ożycia, podpisujemy ją aktualnym rokiem i wieszamy na choince. Tak tworzymy naszą świąteczną historię.
A jakie choinki wy macie w tym roku?

Opinie (63) 10 zablokowanych

  • NajwAżniejsza jest fota na fejsbuka oraz instagrama. Reszta się nie liczy

    • 6 3

  • (3)

    choinkę to się zawsze ubierało w Wigilię rano, a teraz już od listopada ludzie je mają postawione w domach

    • 9 3

    • W Wigilię rano to ja jestem w pracy.

      • 4 2

    • (1)

      A prosiaka to się biło u siebie na podwórku, a teraz w sklepie ludzie kupują.

      • 6 3

      • Nie widze zwiazku.

        • 3 2

  • nigdy nie udało mi się... (2)

    ładnie powiesić łańcuchy na choinkę. Zawsze wygląda beznadziejnie. Jakieś tipy?

    • 3 4

    • co tipy? po Polsku proszę. Bierzesz łańcuch i owijasz wokół choinki, ewentualnie poprawiasz.

      • 5 0

    • Nie wieszaj ich w ogole

      • 1 0

  • ja wieszam na drzewko zlote dolarowki

    stac mie i kto mi zabroni?

    • 3 4

  • (1)

    Na te święta będziemy mieć żywą choinkę w domu plus te co są na dworze. na każdej zabłyśnie dużo światełek, mąż nakupił ich z megasceny jak szalony. Ale to dobrze, światełka na choinkach zawsze ładnie wyglądają. Do tego będą czerwone i żółte bombki i łańcuchy w tych samych odcieniach. Jutro będziemy ją wszyscy wspólnie stroić.

    • 3 2

    • edyta kocham cie

      kiedy powiesz mezowi ze chcesz byc ze mna?

      • 2 0

  • Jedzenie

    Z tym mniej problemów gorzej z jedzeniem najpierw trzeba poszukać na internecie które produkty wycofane ze względu na szkodliwe składniki. U nas najpierw jedzenie na półkach w sklepie do przetestowania dla klientów potem Sanepid sukcesywnie wycofuje ostatnio coraz więcej.

    • 4 0

  • Opinia wyróżniona

    (2)

    Ja nie lubię ubierać choinki. Z dzieciństwa pamiętam ubieranie według widzimisię mamy. Światełka nierówno, trzeba poprawić. Choinka krzywo stoi, poprawić. Bombki tu nie ta, tamta nie tam. W gruncie rzeczy ubieranie choinki było zajęciem męczącym, czasochłonnym i w końcu stało się nieprzyjemnym obowiązkiem. Mama była zdziwiona, czemu podchodzimy do tego z niechęcią, nie rozumiejąc jednocześnie swojego zachowania. Obecnie nie mam żadnej choinki, gałęzi w wazonie czy nawet stroika. I jestem szczęśliwa.

    • 18 7

    • Choinka

      Choinka stoi nie ubrana każdy ma inną wizję może do wigilii się pogodzimy. Jesteśmy bardzo dorośli.

      • 0 0

    • hehe to była faktycznie trauma

      Pamiętam jak którejś zimy przed zbliżającymi się świętami moja mama stwierdziła, że łańcuch, który zrobiłem w szkole jest mało estetyczny(pewnie taki był) i nie zawiśnie na choince.

      • 4 1

  • Nie obchodzę świąt

    A w dzieciństwie ubieranie,strojenie,sprzątanie itd było udręką.

    • 3 7

  • :)

    Ja zgapiam od Lempart.

    • 2 1

  • Choinkę ubieramy tandetnie i kiczowato.

    Choinka ubrana w sposób przemyślany i artystycznie wysmakowany wygląda sztucznie, nie ma w niej ducha świąt. Zamiast tworzyć nastrój sprawia, że patrząc na nią ma się wrażenie, że jesteś w sklepie albo na wystawie.

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (1 opinia)

(1 opinia)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile czasu trwa swobodne spadanie z samolotu po skoku z wysokości 4000m ?