Wiadomości

stat

Wrzeszcz Pointz. Galeria murali i miejsce spotkań mieszkańców

Wrzeszcz Pointz to nie tylko galeria murali, to też miejsce spotkań mieszkańców okolicznych bloków oraz nowa atrakcja turystyczna na mapie Wrzeszcza.
Wrzeszcz Pointz to nie tylko galeria murali, to też miejsce spotkań mieszkańców okolicznych bloków oraz nowa atrakcja turystyczna na mapie Wrzeszcza. fot. Łukasz Unterschuetz/ Trójmiasto.pl

Wrzeszcz Pointz to miejsce inne niż wszystkie. Podczas spaceru wystarczy skręcić w ulicę Bohaterów Getta Warszawskiego zobacz na mapie Gdańska, żeby poczuć klimat amerykańskich podwórek końca lat 90. Na znajdujących się tam garażach powstała galeria murali, a mieszkańcy pobliskich bloków zyskali miejsce, w którym mogą wspólnie spędzać czas.Pomysłodawcami Wrzeszcz Pointz są Krzysztof PuternickiPrzemek Szymański. Obaj, choć niezależnie od siebie, podróżowali pod koniec lat 90. po Ameryce, gdzie zachwycili się tamtejszą kulturą hip-hopu, a w szczególności 5 Pointz, czyli miejscem, które przez wiele lat skupiało nowojorskich grafficiarzy.

- Traf chciał, że zamieszkaliśmy z Przemkiem blisko siebie we Wrzeszczu - mówi Krzysztof Puternicki. - Przyszedł nam do głowy pomysł, żeby zrobić coś z garażami, które stoją dokładnie pomiędzy naszymi blokami. To był bardzo spontaniczny pomysł. Widzieliśmy, że mieszkające tu dzieciaki nie mają się gdzie bawić, nie ma już trzepaków, brakuje placów zabaw. Postanowiliśmy skrzyknąć naszych znajomych i stworzyć miejsce, w którym będzie można spotkać się, porozmawiać i miło spędzić czas w gronie sąsiadów.
Od pomysłu do realizacji minęło jednak trochę czasu. Początkowo właściciele garaży niechętnie powierzali swoją własność w ręce grafficiarzy.

- Na początku mieliśmy zgodę jednie na 2 czy 3 garaże. Ludzie byli nieufni, dzwonili na policję, wygłaszali nieprzychylne komentarze... jednak w miarę tego jak projekt zaczął powstawać, coraz więcej osób prosiło nas, żeby pomalować też ich garaż. W tej chwili brakuje nam pozwolenia tylko na 2 garaże. Jest tu też duża ściana, na której powstanie rysunek kolejki SKM w skali od 1:1, którą będzie bawiła się gigantyczna dziewczynka.
Krzysiek z Przemkiem zaprosili do współpracy najbardziej znanych trójmiejskich grafficiarzy. W tworzenie Wrzeszcz Pointz zaangażowali się m.in. Looney, Oyesu, Riam, Tuse, Krik. Pytania o wolne garaże do pomalowania spływają jednak z całej Polski. Zgodnie z założeniami pomysłodawców przedsięwzięcia, galeria ma być ruchoma i zmieniać się co pół roku. Pierwsza zmiana, w związku z dużym zainteresowaniem, zostanie przeprowadzona szybciej, bo jesienią tego roku. Jednym z większych murali znajdujących się na Wrzeszcz Pointz, jest praca Looneya przedstawiająca dziewczynkę bawiącą się papierowym samolotem.

- Moją pracą chciałem rozweselić trochę tę okolicę, namalować coś pozytywnego - mówi Marek Rybowski, Looney. - Jednym z problemów tego miejsca jest to, że dzieci nie mają się gdzie bawić, ten mural miał zwrócić na to uwagę. Podczas malowania spotkałem się głównie z pozytywnymi reakcjami. To miejsce i tak było pobazgrane, więc dobrze, że zostało pomalowane. To świetna inicjatywa, trzeba jednak zadbać, żeby powstające tu nowe prace trzymały dobry poziom.
Zobacz także: Looney. Człowiek, który pokolorował gdańskie ulice

Wrzeszcz Pointz to jednak nie tylko galeria murali, to też miejsce spotkań mieszkańców okolicznych bloków oraz nowa atrakcja turystyczna na mapie Wrzeszcza. Krzysiek Puternicki mówi, że odkąd na ścianach powstały murale, ciągle ktoś robi im zdjęcia. Miejsce odwiedzają też zagraniczni turyści.

- Naszym celem jest zrobienie wszystkiego, żeby życie tutaj było bardziej miłe i kolorowe. Wrzeszcz staje się powoli takim berlińskim Kreuzbergiem, co bardzo nas wszystkich cieszy. Chcieliśmy stworzyć miejsce, które będzie bardziej uduchowione i offowe. Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom staje się to coraz bardziej realne. Nie chcemy tu kolejnych zlotów food trucków i spotkań hipsterów, chcemy wrócić do korzeni.
Czego w takim razie możemy spodziewać się na Wrzeszcz Pointz?

- Najważniejsze jest to, że to miejsce już żyje swoim życiem. Ludzie, którzy wcześniej się nie znali, zaczynają siadać tu i ze sobą rozmawiać. Niektórzy przychodzą do nas z pytaniem, czy trzeba nam jakoś pomóc, bo całą tę inicjatywę finansujemy sami. Urządziliśmy już piknik w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów, wyszło to naprawdę rewelacyjnie. Planujemy różnego rodzaju weekendowe aktywności, w tym tygodniu na zbudowanej przez nas scenie wystąpi Chmielix z Torunia, który jest mistrzem świata w skreczowaniu. Chcemy organizować też konkursy dla dzieci, np. pod obrazem Looneya odbędą się mistrzostwa w rzucaniu papierowych samolotów.

We Wrzeszczu pojawia się coraz więcej murali. Niedawno, graffiti ozdobiło ściany nowej restauracji.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (86)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najnowsze wiadomości

Kalendarz imprez

kalendarz

Zdjęcia z imprez

    Nowe lokale

    Najczęściej czytane