• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wyjątkowa makieta gratką dla miłośników kolei

4 lipca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Modułowa makieta kolejowa stanie na pierwszym pietrze centrum handlowego ETC na Zaspie. Najwięksi miłośnicy kolei będą mogli przejść kurs jej obsługi i po szkoleniu samodzielnie prowadzić pociągi na trasach. Modułowa makieta kolejowa stanie na pierwszym pietrze centrum handlowego ETC na Zaspie. Najwięksi miłośnicy kolei będą mogli przejść kurs jej obsługi i po szkoleniu samodzielnie prowadzić pociągi na trasach.

Kilka stacji, dwie parowozownie, bocznice oraz łączący je szlak kolejowy. A między tym wszystkim mknące pociągi - towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne - które pod nadzorem maszynistów kursują zawsze zgodnie z rozkładem jazdy - to wszystko będzie można podziwiać na makiecie kolejowej, która w piątek 5 lipca stanie w centrum handlowym ETC na Zaspie zobacz na mapie Gdańska.Makieta jest naprawdę duża, składa się z segmentów, łączonych ze sobą podczas wystawy. Dzięki temu możliwe jest w miarę prawdziwe odtworzenie ruchu kolejowego, gdyż podróżujące po niej pociągi nie jeżdżą "w kółko", tylko pokonują określony szlak, stosując się do zasad ruchu obowiązujących na prawdziwej kolei. Dodatkowo pociągi na makiecie nie jeżdżą "jeden za drugim", jak na zabawkowej domowej makiecie, bo na szlaku pomiędzy dwoma posterunkami ruchu może znajdować się tylko jeden pociąg. Odwiedzając wystawę warto zwrócić uwagę nie tylko na jeżdżące pociągi, ale również na manewry na stacjach, bocznicach i w parowozowni, pieczołowicie odtworzone detale i scenki pokazujące życie w miniaturowym świecie.

Ruch na makiecie prowadzą zawiadowcy stacji, dyżurni ruchu i maszyniści. Dyżurny ruchu, mając do dyspozycji rozkład jazdy obsługuje zwrotnice i semafory na swoich stacjach, kierując tym samym pociągi na właściwe tory. Dzięki temu eliminuje się możliwość kolizji pociągów i gwarantuje się płynność ruchu.

Maszyniści prowadzą pociągi na makiecie przestrzegając obowiązujących sygnałów i poleceń dyżurnych ruchu. Każdy pociąg ma swój rozkład jazdy. Najbardziej skomplikowany jest ruch pociągów towarowych, które na stacjach prowadzą manewry, zostawiając lub zabierając różne wagony z bocznic.

Każda lokomotywa na makiecie ma wbudowany dekoder cyfrowy (zwykły lub z dźwiękiem) i dzięki temu swój własny indywidualny "adres", obsługiwany przez przypisany do niej manipulator, którym maszynista (idący wzdłuż makiety za lokomotywą) ją uruchamia, zatrzymuje, nadaje sygnały dźwiękowe, włącza światła itp. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie ruchu nieograniczoną ilością lokomotyw, jazda po jednym torze w obu kierunkach z różną prędkością itp.

Rozkład jazdy jest projektowany przez osobę wspomagającą się specjalnym program komputerowym. Dzięki temu na linii jednotorowej pociągi wymijają się na stacjach. Rozkład jazdy dostosowany jest do aktualnego układu makiety, będących do dyspozycji pociągów i obsługujących je maszynistów.Po makiecie jeżdżą pociągi pasażerskie: osobowe, pospieszne, ekspresowe; pociągi towarowe: zbiorowe, kursujące w zwartych składach i zdawcze, które na poszczególnych stacjach prowadzą manewry oraz specjalne: drezyny, pociągi pancerne, techniczne, eszelony wojskowe.

Każdy zwiedzający może zostać maszynistą

Zainteresowani, którzy zadeklarują kilkudniowe uczestnictwo w imprezie, będą mogli przejść przeszkolenie na maszynistę modelarskiego pociągu. Po zdaniu egzaminu poprowadzą pociąg po makiecie - najpierw pełniąc funkcję pomocnika maszynisty i doskonaląc swoje umiejętności pod nadzorem doświadczonych modelarzy a następnie - całkiem samodzielnie. Zgłoszenia osób zainteresowanych u obsługi wystawy.

Organizatorem ekspozycji w centrum handlowym ETC na Zaspie (al. Rzeczypospolitej 33, I piętro zobacz na mapie Gdańska) jest Klub Miłośników Kolei ("Nostalgia Za Parą". Jego członkowie zapraszają do podziwiania makiety w piątki od godz. 17 do godz. 20, oraz w soboty i niedziele w godzinach od godz. 10 do godz. 14 oraz od godz. 15 do godz. 19. Wystawa będzie czynna przez lipiec i sierpień, wstęp na nią jest bezpłatny.

Organizatorzy: Klub Modelarzy Kolejowych Nostalgia Za Parą, Wandrus - Biuro Turystyki Aktywnej
Partnerzy: Toruńska Makieta Modułowa
Sponsorzy: Centrum Handlowe ETC, Robo - producent modeli kolejowych

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Wydarzenia

Wakacyjna Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych

wystawa, pokaz

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (7) 1 zablokowana

 • na makiecie nie ma pieska :-/

  • 1 2

 • czy te pociągi sie śpóźniają?

  • 3 0

 • kicha (2)

  jeśli to Ci sami co w alfa centrum jakiś czas temu to szkoda zachodu. Zamiast puszczać składy siedzieli i napychali się kanapkami, a dzieci wynudzone wpatrywały się w martwą makietę.

  • 0 11

  • nie alfa (1)

   nie w alfa centrum, a centrum przymorze. Sorry.

   • 0 2

   • Każda impreza ma chwilę przerwy

    Widocznie przyszedłeś w czasie przerwy. Ja byłem kilka godzin na tamtej poprzedniej imprezie i na makiecie był normalny ruch pociągów.

    Zgodnie z cytatem z ww artykułu "pociągi na makiecie nie jeżdżą "jeden za drugim", jak na zabawkowej domowej makiecie, bo na szlaku pomiędzy dwoma posterunkami ruchu może znajdować się tylko jeden pociąg.
    Im dłuższe odcinki pomiędzy stacjami tym mniej pociągów w ruchu...

    • 4 0

 • wy nawet nie wiecie że Polacy w przeciwieństwie do PKP brylują na arenie międzynarodowej akurat w tej dziedzinie

  • 4 0

 • Słuchajcie w te wakacje od jutra makieta na zaspie!!!!Płacisz 15zł za 1h a 30zł za 4h!!!!!!!!! Polecam ide na to!!!!!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Męskie Granie 2024 (10 opinii)

(10 opinii)
rock / punk, pop

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Globaltica

180 zł
Kup bilet
folk / reggae / world, festiwal muzyczny

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W jakim mieście farbuje się wodę w rzece na zielono?