Wiadomości

Zamieszanie wokół selekcji filmów na 44. FPFF w Gdyni

"Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego nie znalazła się wśród filmów, które powalczą o tegoroczne Złote Lwy w Gdyni. Decyzja Komitetu Organizacyjnego spotkała się z głosami sprzeciwu w niektórych środowiskach.
"Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego nie znalazła się wśród filmów, które powalczą o tegoroczne Złote Lwy w Gdyni. Decyzja Komitetu Organizacyjnego spotkała się z głosami sprzeciwu w niektórych środowiskach. mat. prasowe/ Velvet Spoon

Tegoroczna selekcja Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wywołała gorącą dyskusję w branży filmowej. Głównie dotyczy braku wśród wytypowanych filmów "Mowy ptaków" Xawerego Żuławskiego. Produkcję rekomendował Zespół Selekcyjny, ale do opinii nie przychylił się Komitet Organizacyjny. Część dziennikarzy i filmowców protestuje, a organizatorzy festiwalu wydają specjalne oświadczenie. Finalnie, po kilku dniach dodatkowe filmy zostały włączone do Konkursu Głównego.Aktualizacja: piątek, 19 lipca, godz. 11:40

W piątek przed południem Komitet Organizacyjny 44. FPFF poinformował, że zdecydował się włączyć do Konkursu Głównego następujące filmy rekomendowane przez Zespół Selekcyjny:

- "Interior", reżyseria: Marek Lechki, producenci: Anna Kępińska, Maciej Kubicki (premiera);

- "Mowa ptaków", reżyseria: Xawery Żuławski, producent: Marcin Wierzchosławski;

- "Supernova", reżyseria: Bartosz Kruhlik, producenci: Jacek Bromski, Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński (debiut, premiera);

- "Żużel", reżyseria: Dorota Kędzierzawska, producent: Artur Reinhart (premiera).

W uzasadnieniu czytamy:

Podejmując tę decyzję w trybie wyjątkowym, Komitet Organizacyjny 44. FPFF kierował się dobrem polskiego środowiska filmowego, a także Festiwalu, który jest najważniejszą doroczną prezentacją aktualnego dorobku polskiej kinematografii.

W związku z nieporozumieniami wokół interpretacji Regulaminu Festiwalu, Komitet Organizacyjny przychylił się do apeli przedstawicieli środowiska filmowego, w tym Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Gildii Reżyserów Polskich oraz PSC Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.
16 filmów, które powalczą w tym roku o Złote Lwy


Zasady selekcji filmów do Konkursu Głównego wydają się dość oczywiste. Najpierw zbiera się Zespół Selekcyjny, który spośród wszystkich zgłoszonych produkcji może wskazać maksymalnie 20. Następnie kandydatury rozpatruje już zupełnie inne ciało - Komitet Organizacyjny, który zobowiązany jest zatwierdzić co najmniej osiem tytułów wskazanych przez Zespół Selekcyjny.

"Mowę ptaków" Zespół Selekcyjny (Kinga Dębska, Leszek Dawid, Jakub Czekaj, Jagna Janicka, Wojciech Staroń) umieścił w czołowej ósemce swoich faworytów. Teoretycznie więc Komitet Organizacyjny powinien niejako automatycznie ten wybór zatwierdzić. Stało się jednak inaczej i film Żuławskiego pominięto przy ustalaniu finałowej "szesnastki".

Warto zaznaczyć, że w skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą już zupełnie inne osoby niż w przypadku Zespołu Selekcyjnego. Zasiadają w nim, oprócz dyrektora festiwalu Leszka Kopcia, m.in. przewodniczący Rady Programowej Wojciech Marczewski, prezes TVP Jacek Kurski, wiceminister kultury Paweł Lewandowski czy prezes Stowarzyszenia Filmów Polskich Jacek Bromski.

Gdynia w filmie "Solid Gold" Jacka Bromskiego


Decyzja komitetu wzbudziła sprzeciw producentów "Mowy ptaków", aktorów, części dziennikarzy i krytyków filmowych. W mocnych słowach zareagowała też Gildia Reżyserów Polskich.

- Gildia Reżyserów Polskich wyraża głębokie zaniepokojenie selekcją filmów na tegoroczny Konkurs Główny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wybór dokonany przez Zespół Selekcyjny został zlekceważony decyzją Komitetu Organizacyjnego. W takim kształcie Festiwal Polskich Filmów Fabularnych nie będzie w stanie dotrzymać kroku rozwojowi polskiego kina - czytamy w specjalnym liście podpisanym przez m.in. Agnieszkę Holland, Andrzeja Jakimowskiego, Borysa Lankosza czy Leszka Dawida, który zasiadał w obradach Zespołu Selekcyjnego.
"Mowa ptaków" to - jak czytamy w opisie dystrybutora - niezwykła opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć na margines.
"Mowa ptaków" to - jak czytamy w opisie dystrybutora - niezwykła opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć na margines. mat. prasowe/ Velvet Spoon

Oświadczenie organizatorów festiwalu filmowego w GdyniOrganizatorzy 44. FPFF już wydali specjalne oświadczenie w sprawie tegorocznej selekcji filmów do Konkursu Głównego.

- Zespół Selekcyjny zarekomendował 21 filmów, z czego 13 zostało zaakceptowanych przez Komitet. Następnie Komitet uzupełnił zestaw filmów o trzy tytuły. Ostatecznie wybrano 16 filmów do Konkursu Głównego, w drodze głosowania odrębnie nad każdym filmem - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez dyrektora festiwalu, Leszka Kopcia.
Władze festiwalu jednocześnie, powołując się na paragraf 7 regulaminu, zaznaczają, iż ostatecznej kwalifikacji filmów do Konkursu Głównego dokonuje właśnie Komitet Organizacyjny, a decyzje podejmowane są na zasadzie konsensusu. Nie przysługuje od nich odwołanie.

Film, który wywołał tak wiele dyskusji w ostatnich dniach, to opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce autorstwa Xawerego Żuławskiego na podstawie scenariusza napisanego przez jego zmarłego ojca, Andrzeja. "Mowa ptaków", jak czytamy w opisie dystrybutora, jest: "niepokorna, anarchistyczna i szalona". W filmie grają m.in. Sebastian Fabijański, Andrzej Chyra, Borys Szyc, Daniel Olbrychski czy Marta Żmuda-Trzebiatowska.

Na razie nie wiadomo, czy "Mowę ptaków" będzie można obejrzeć na festiwalu w Gdyni poza Konkursem Głównym. Dystrybutor filmu, Velvet Spoon, już zapowiedział, że produkcję zobaczymy natomiast przedpremierowo podczas sierpniowego Octopus Film Festival w Gdańsku.

Opinie (81) 7 zablokowanych

 • horala decyduje jakie filmy mamy ogladac?

  • 72 39

 • Każdy ..nawet najmniej istotny dla ludzi temat..

  ...jest dobrym pretekstem i tłem do walki politycznej.Śmieszne to i żałosne jednocześnie.Oczywiście większość komentujących tu uważa się za samodzielnie myślących.a dajecie się manipulować jak psy po tresurze.

  • 64 43

 • wracają czasy Radiokomitetu :(

  • 98 35

 • horała to ten od wazeliny?

  • 22 10

 • To, że w zeszłym roku dopuścili Kler do konkursu, zakrawa o cud.

  • 75 30

 • No patrz. Za to ty, jak mniemam, uzurpujesz sobie prawo do orzekania

  kto jest manipulowany a kto myśli trzeźwo. Skąd taki dar u ciebie?

  • 32 7

 • Komitet Rady Ministrów w zeszłym roku przez przeoczenie dopuścił Kler. W tym roku na wszelki wypadek eliminują wszystkie filmy nie idące po linii Partii. Czysty PRL :-(
  No cóż, mamy znów cenzurę

  • 102 42

 • Tak, to ten nieśmiały co ma parcie na szkło

  • 19 4

 • Olbrychski, Holland, Szyc..

  Dziwne że akurat dwóch pierwszych gra w odrzuconym filmie, a ostatnia zgłasza o to pretensje.. :)

  • 44 30

 • Wazne i interwsujace jak zeszloroczny snieg.

  • 37 37

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

17

czerwca

Restaurant Week Trójmiasto,

17

czerwca

Paweł Domagała - Wracaj Tour Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

27

czerwca

Święto Wielkiej Alei Gdańsk, Park Steffensów

Kultura

Wybraliście operę - w parku Oruńskim zobaczymy "Rigoletto"
W parku Oruńskim zobaczymy Rigoletto

Kulinaria

Gdzie jedzą "lokalsi"? Gdańsk, mamy problem...
Zabierz mnie tam, gdzie jedzą "lokalsi"
Nowe lokale: śniadania, wursty, etniczne, włoskie i gruzińskie smaki
Nowe Lokale: śniadania i kuchnie świata

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  GAK świętował w 2017 r. swoje: