Wiadomości

Zdjęcia do filmu "Gierek" w Gdańsku

Zdjęcia do filmu "Gierek" są już na ostatniej prostej. Aktualnie ekipa filmowa przebywa w Gdańsku i jest w trakcie realizacji przedostatniego dnia zdjęciowego. Nasza kamera odwiedziła plan zdjęciowy na terenach postoczniowychMapka.Realizacja zdjęć do filmu "Gierek" ruszyła w lipcu. Mimo wielu obostrzeń spowodowanych pandemią wszystko idzie zgodnie z planem producentów. Już niebawem, po trwających blisko trzy miesiące pracach, zdjęcia zostaną zakończone. Jednym z ostatnich miejsc, które odwiedziła ekipa filmowa, są tereny dawnej stoczni w Gdańsku.

"Gierek" to film Global Studio, producentów Janusza Iwanowskiego i Jolanty Owczarczyk, w reżyserii Michała Węgrzyna. Produkcja przedstawia sekrety i tajemnice domu I sekretarza KC PZPR - Edwarda Gierka. W rolę głównego bohatera wciela się Michał Koterski, a u jego boku gra Małgorzata Kożuchowska, jako małżonka sekretarza - Stanisława Gierek. Popularny "Misiek" do roli przytył aż 17 kg, do tego musiał skrupulatnie odrobić lekcję z historii gierkowskiej dekady i nauczyć się mówić w języku francuskim. Zarówno dla Koterskiego, jak i Kożuchowskiej, ten film stanowi niemałe wyzwanie.

- Bardzo się ucieszyłam, kiedy dostałam propozycję zagrania Stasi Gierkowej. W końcu rola pierwszej damy PRL to nie lada gratka. Kiedy sięgnęłam po materiały archiwalne, pojawiły się wątpliwości - trudno dostrzec między nami podobieństwo. Podzieliłam się tymi wątpliwościami z producentami i reżyserem. Panowie rozwiali jednak moje obawy. Na planie panuje wspaniała, niemalże rodzinna atmosfera i przyznam, że pokochałam już stylizacje i fryzury z lat 70-tych - powiedziała Małgorzata Kożuchowska, aktorka.

Repertuar kin w TrójmieścieW filmie - oprócz tytułowej pary - zobaczymy również: Ewę Ziętek, Jana Frycza, Rafała Zawieruchę, Sebastiana Stankiewicza, Antoniego Pawlickiego, Cezarego Żaka, Agnieszkę Więdłochę, Natalię Lesz, Dominikę Gwit, Klaudię Halejcio, Krzysztofa Tyńca, Mikołaja Roznerskiego, Maurycego Popiela, Piotra Witkowskiego, Filipa Tłokińskiego, Damiana Bajorka, Kamila Bajorka, Aleksa Mackiewicza i Konrada Marszałka.

Akcja filmu toczy się w latach 1970-1982, kiedy Gierek został I sekretarzem KC PZPR, do końca jego internowania. Jak zapewnia producent - nie będzie to jednak film polityczny. Na dużym ekranie zobaczymy Edwarda Gierka za kulisami władzy. Zobaczymy wszystko to, czego ludzie dotychczas nie widzieli. Wzloty i upadki sekretarza.

- To film opowiadający historię człowieka i jego najbliższych współpracowników, którzy chcieli wpuścić trochę świeżości zachodniego świata, zachodnich barw w tę szarzyznę. Z różnych przyczyn to im się nie udało, ale myślę, że w tym filmie będzie to widać wyraźnie. Nie będzie to film dokumentalny ani biograficzny. Będzie to kino akcji, ale też kino pokazujące ludzi z krwi i kości - mówi Rafał Zawierucha, aktor.
Producent filmu, Janusz Iwanowski, przez prawie 30 lat gromadził informacje, które pomogły scenarzystom nadać ostateczny kształt filmowej historii. Sekretarza Gierka znał osobiście, to z nim podczas spotkań przez lata porządkował wiedzę, zwłaszcza dotyczącą jego życia prywatnego.

- Relacje rodzinne, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, będą istotną częścią tej historii, sam Gierek zaskoczy niejednego widza, a kobiety wzruszy do łez - podkreśla Janusz Iwanowski, producent filmu.
Z filmu dowiemy się m.in. jakim mężem i synem był Gierek, jakie łączyły go relacje z żoną, jaki miała na niego wpływ, ale także jak ważną rolę w jego życiu odegrała matka. Nie zabraknie humoru, anegdot i satyrycznie ujętych kultowych już postaci.

"Gierek" - to trzecia wspólna produkcja braci Węgrzyn (Michała - reżysera i Wojciecha - operatora) w Global Studio. Okres zdjęciowy poprzedziły wielomiesięczne przygotowania i próby z aktorami, metamorfozy charakteryzatorskie, a sam film - został sfilmowany już... komórką. To typowy sposób pracy kina producenckiego, reżyser i operator na planie zdjęciowym skupiają się już tylko na jakości pracy i emocjach, a tych nie zabraknie.

Premiera filmu przewidziana jest w przyszłym roku, w 20. rocznicę śmierci Edwarda Gierka.

Opinie (123) ponad 10 zablokowanych

 • ciekawe ile będzie trwać spłata zadłużenia które dostaliśmy od "nowego Edwarda", czarodzieja rzeczywistości i mitu polskiej potęgi. biedne nasze dzieci

  • 153 41

 • Misiek gra Edwarda... Jak ja bym był producentem to kręciłbym filmy sensacyjne tylko w Gdańsku. Mam nawet pomysł na niezły film na faktach. Co do polskich filmów to uważam, że aktorzy za. Mocno grają. Są mało naturalni.

  • 50 5

 • Nowego Gierka vel Mateusz

  będziemy spłacać 100 lat a i tak z tamtego to chociaz coś zostało a z tego ...majątki przepisane na żony

  • 130 32

 • Edward

  Był reprezentantem dynastii węgierskiej i naprawdę nazywał się Edżo Gerek. Miał też długie ręce i się trochę garbił bo podczas pobytu w Belgii nosił walizki gościom hotelu w którym był bojem. A misiek pasuje na edka jak Wojewódzki na Cyrankiewicza

  • 48 21

 • Prawda , tylko że

  Polscy aktorzy w ogóle nie potrafią grać

  • 24 6

 • Z uzębienia Misiek to istny Gomułka.

  • 14 1

 • Śmiechłem.

  Proszę powiedzcie że to błąd - "został sfilmowany już... komórką. To typowy sposób pracy kina producenckiego, reżyser i operator na planie zdjęciowym skupiają się już tylko na jakości pracy i emocjach" ...

  • 15 7

 • Rozumiem, że skoro Gierka gra Koterski, to będzie komedia?

  p. Edward się w grobie przewraca...

  • 53 11

 • Serio?

  Śmiechem, bo może się nie znam... A jak się nie znam, to śmiechłem

  • 6 1

 • garba mial od gryzienia wyngla w kopalni

  swoj chlop, sprawdzilby sie w pis

  • 11 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02

grudnia

02

grudnia

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Kultura

Kulinaria

Złociste i chrupiące. Skąd dobre frytki w Trójmieście?
Smaczne frytki w Trójmieście
Jesienne kiszonki - dla zdrowia i dla smaku
Jesienne kiszonki - dla zdrowia i smaku

  Najczęściej czytane

  Sprawdź się

  Publiczny teatr dla dzieci i młodzieży, znajdujący się w Gdańsku nosi nazwę: