• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Było dobrze, ale jest przestrzeń na więcej. Muzyczne podsumowanie 2023

Patryk Gochniewski
29 grudnia 2023, godz. 14:00 
Opinie (51)
Najnowszy artykuł na ten temat O tych książkach rozmawia się na imprezach
W 2023 roku publiczność miała wiele powodów do radości i przeżywania emocji na koncertach swoich ulubionych wykonawców. Na zdjęciu kadr uchwycony podczas gdyńskiego Open'era. W 2023 roku publiczność miała wiele powodów do radości i przeżywania emocji na koncertach swoich ulubionych wykonawców. Na zdjęciu kadr uchwycony podczas gdyńskiego Open'era.

Jak muzycznie wyglądał ten rok w Trójmieście? Całkiem przyzwoicie. Widać, że nasza lokalizacja staje się coraz atrakcyjniejsza dla wielu wykonawców i organizatorów. To bardzo dobry prognostyk na przyszłość, ponieważ w końcu stajemy się konkurencją dla Warszawy, Krakowa czy Poznania. Czas najwyższy.Festiwale - jest w czym wybieraćOpen'er Festival już nie jest jedyną wielką imprezą muzyczną w Trójmieście, ale wciąż największą i najbardziej rozpoznawalną. W tym roku nad Babimi Dołami nie było burzy - jedynie roje chrabąszczy - dzięki czemu festiwal odbył się bez najmniejszych przeszkód. Wprawdzie dwa pierwsze dni pole świeciło pustkami, co nawet wytknął ze sceny Machine Gun Kelly, ale weekend to już był prawdziwy najazd festiwalowiczów.

IMPREZY I WYDARZENIA Nadchodzące festiwale w Trójmieście

kwi 11-13
Sea You 2024
Kup bilet
sie 9-10
Rockowizna festiwal 2024
Kup bilet
sie 2-4
Brasswood Festiwal 2024
Kup bilet


Organizacyjnie do Open'era nie ma się o co przyczepić - od kilku sezonów wszystko jest dobrze zaplanowane. Niemniej muzycznie - nawet jeśli nazwy są duże, popularne w streamingach - to jednak ta impreza, żeby budzić zainteresowanie przez cztery dni, musi czerpać szerzej. Tak, jak przez wiele lat robiła, tworząc line-up bardziej globalny, a nie głównie pod młodego słuchacza. Dzięki temu ma szansę na wysoką frekwencję przez cały czas trwania. Przyszłoroczna edycja daje taką nadzieję.

Od blamażu po odrodzenie - podsumowanie Open'era 2023 Od blamażu po odrodzenie - podsumowanie Open'era 2023Mystic Festival - to jest obecnie festiwalowy majstersztyk. Impreza skierowana do fanów wszelkiej maści ciężkich brzmień odrodziła się na postoczniowych terenach i z miejsca stała się jednym z największych i najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie. Wielkie nazwy, mniejsze, ale szalenie istotne dla gatunku oraz przez wielu nieodkryte jeszcze perełki.

Mystic Festival na plus, ale ze sporą lekcją dla organizatorów Mystic Festival na plus, ale ze sporą lekcją dla organizatorów

Festiwal jest dopięty na ostatni guzik, świetnie przygotowany (no, dobra, w tym roku, było parę niedociągnięć, ale szybko sobie z nimi poradzono) i... w centrum miasta. Czy może być lepiej?

Oczywiście, niektórzy narzekają na hałas, ale - nie oszukujmy się - Trójmiasto jest dużą europejską aglomeracją. Musi żyć i rozwijać się, a Mystic jest najlepszym przykładem tego, co można zrobić, mając pomysł i chęci na dogorywające nieużytki po niegdyś wielkiej fabryce statków.Warto też pochwalić agencję Live, która staje się monopolistą na duże wydarzenia w Trójmieście. Męskie Granie, Inside SeasideSeaYou. Trzy różne, trzy ważne imprezy.

Męskie Granie w tym roku było jak zawsze przygotowane perfekcyjnie, ale wydaje się, że ta formuła zaczyna się wypalać i trzeba znaleźć rozwiązanie, które ją odświeży. Słuchanie rokrocznie tych samych głosów zaczyna powoli nudzić.

Męskie Granie: odgrzewane kotlety wciąż pyszne, a orkiestra? Cóż, pokonał ją Męskie Granie: odgrzewane kotlety wciąż pyszne, a orkiestra? Cóż, pokonał ją "Nóż"

Inside Seaside natomiast to absolutny strzał w dziesiątkę. Listopadowy festiwal w AmberExpo na pewno na dobre zagości w trójmiejskim kalendarzu imprez. To coś, czego brakowało - wydarzenie dla ludzi, dla których wciąż nadrzędną wartością w muzyce są jej jakość i wartość.

Dawno nie było tak dobrej imprezy muzycznej - Inside Seaside Festival za nami Dawno nie było tak dobrej imprezy muzycznej - Inside Seaside Festival za nami

No i ostatecznie Sea You, czyli showcase prezentujący wszystko co najlepsze w trójmiejskiej muzyce. Pierwsza edycja była trochę nieśmiała. Druga? Teatr Szekspirowski pękał w szwach - jak widać, chcemy słuchać naszych wykonawców.

Morze trójmiejskiej muzyki - niezwykle udana druga edycji Sea You Morze trójmiejskiej muzyki - niezwykle udana druga edycji Sea YouPonadto odbyła się też pierwsza edycja TNTZ Festival, czyli imprezy techno w namiotach cyrkowych ustawionych na terenie Stoczni Cesarskiej czy kolejna edycja Letnich Brzmień (w nowej odsłonie, ale z tak samo mizerną frekwencją). Wspaniale wypadła kolejna edycja Wisłoujścia.

Jak widać, festiwalowo było w czym wybierać.

Tłumy imprezowiczów w twierdzy. Widowiskowy festiwal Wisłoujście Tłumy imprezowiczów w twierdzy. Widowiskowy festiwal Wisłoujście

A koncertowo?Tu już takiego szaleństwa nie było, ale wciąż nie mogliśmy narzekać. Bezsprzecznie największym wydarzeniem był koncert Sanah na Polsat Plus Arenie. Młoda wokalista zagrała świetny, niemal trzygodzinny koncert, który ani przez chwilę nie nużył. Na ten moment jako jedyna w pełni wykorzystała możliwości gdańskiego stadionu. Oczywiście długo to nie potrwa, ponieważ na początku czerwca przebije ją Dawid Podsiadło, a później Ed Sheeran, ale w historii się zapisała - tego jej nikt nie odbierze.

Marzyła i wymarzyła. Cudowny koncert Sanah na gdańskim stadionie Marzyła i wymarzyła. Cudowny koncert Sanah na gdańskim stadionieJeśli już mowa o historii, nie można nie wspomnieć kolejnych odwiedzin Scorpionsów, którzy nic sobie nie robią z upływających lat i dali świetny koncert w Ergo Arenie. Starzy, ale bardzo jeszcze jarzy. W gdańsko-sopockiej hali jeszcze pojawił się Kwiat Jabłoni, który jest kolejnym polskim wykonawcą wchodzącym na areny. No i rodzeństwo Sienkiewiczów poradziło sobie z tą próbą nad wyraz dobrze.Wielkich koncertów więcej nie było, ale za to mieliśmy naprawdę sporo dobrych koncertów klubowych. Absurdalna rozpierducha z metalcore'owymi jajcarzami z Electric Callboy, niemalże ekstatyczne katharsis z Three Days Grace, potężny huragan z Arch EnemyApocalypticą na czele, a także masową histerię wywołaną przez Lovejoy, sporo hipnotyzujących dźwięków od Elderbrooka, trochę sentymentalnych dźwięków od Paddy'ego Kelly oraz... techno na myjce ciśnieniowej, czyli Klangphonics.

IMPREZY I WYDARZENIA Na te koncerty czekacie

kwi 22
Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby"
Kup bilet
maj 12
Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d."
Kup bilet


Ogromny tłum fanów muzyki elektronicznej przyciągnął też Armin Van Buuren. Imponująca scena, dobra organizacja i muzyka, która hipnotyzowała. Takiego widowiska w centrum Gdyni dawno nie było. Chcemy więcej!

Kilkanaście tysięcy widzów. Armin Van Buuren rozniósł scenę na Molo Południowym Kilkanaście tysięcy widzów. Armin Van Buuren rozniósł scenę na Molo Południowym

Trójmiasto z Oscarem?Choć L.U.C. nie jest z Trójmiasta tylko z Wrocławia, to od ładnych paru lat tu mieszka i bardzo prężnie działa, dlatego tym bardziej cieszy, że jego muzyka do filmu "Chłopi" wciąż ma szansę na nominację do Oscara. To by było wielkie wydarzenie i jedno z największych wyróżnień dla lokalnego twórcy w historii. Kibicuję bardzo mocno i stoję po stronie tych, którzy uważają, że muzyka niesie cały ten film. Bez niej byłby jedynie średnią ciekawostką.

Recenzja filmu Recenzja filmu "Chłopi" z 48. FPFF. Oklaskom nie było końca

I to chyba tyle z najważniejszych wydarzeń muzycznych minionego roku w Trójmieście. Działo się sporo, ale jest jeszcze wiele przestrzeni do wykorzystania. Na szczęście widać ruch. Nasza lokalizacja staje się atrakcyjna dla organizatorów i bookerów, dzięki czemu w ciągu najbliższych kilku lat możemy się spodziewać naprawdę dużej liczby wielkich koncertów. W końcu.

Wydarzenia

Wisłoujście 2023 (8 opinii)

(8 opinii)
129-299 zł
festiwal muzyczny, muzyka elektroniczna, clubbing / disko

Sunset Square w. Armin Van Buuren (43 opinie)

(43 opinie)
279 zł
festiwal muzyczny, muzyka elektroniczna, w plenerze

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (51)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sea You 2024

159 - 209 zł
festiwal muzyczny

Wielka Szama na Stadionie - wielkie otwarcie sezonu w Gdańsku! (10 opinii)

(10 opinii)
street food

Kwiat Jabłoni "Nasze ulubione kluby" (8 opinii)

(8 opinii)
169 zł
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakiego koloru jest latarnia morska, którą znajdziemy na falochronie zachodnim w Nowym Porcie?