• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od blamażu po odrodzenie - podsumowanie Open'era 2023

Patryk Gochniewski, Alicja Olkowska, Mateusz Groen
2 lipca 2023, godz. 09:00 
Opinie (246)

Open'er Festival 2023 przeszedł do historii. Ależ to była dziwna i niecodzienna edycja. W teorii niby wszystko się zgadzało - największe światowe gwiazdy, które powinny przyciągnąć tłumy. W praktyce - wyłącznie te bardzo dobrze znane polskiej publiczności ożywiły festiwalowy teren. Hity i kity, wtopy i olśnienia. Oto podsumowanie tegorocznego festiwalu na Babich Dołach, który - jak zapowiedzieli już organizatorzy - wróci w 2024 r.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone
Organizacja - nie ma się do czego przyczepićTak jak Alter Art wciąż potrafi po tylu latach zaskakiwać bardzo dziwnymi wyborami w przypadku line-upu, tak w przypadku przygotowania terenu nie można mu niczego zarzucić. Tym bardziej że organizatorzy mogliby spocząć na laurach i iść po linii najmniejszego oporu. A oni z roku na rok starają się, aby teren był wyłącznie coraz bardziej przyjazny.

Na plus na pewno ucywilizowanie stref sanitarnych, które są już nie tylko toi toiami, ale też bardzo wygodnymi sanitarnymi kontenerami ze światłem i umywalkami. Może się to wydawać błahe, ale naprawdę takie rozwiązania mają ogromny wpływ na komfort funkcjonowania na tak dużej imprezie. Trochę zabawne było, że niektórzy po dekadzie się obudzili (a inni oburzyli), że są pisuary pod chmurką, ale to jest rozwiązanie, które sprawdza się rokrocznie, rozładowując ruch przy toaletach.

Poza tym bardzo rozbudowana i urozmaicona strefa gastronomiczna. Wiem, że wielu narzekało, że głównie frytki i burgery, ale też nie ma się co dziwić - to jest wypadkowa powodzenia tych stoisk w ostatnich latach. Nie zabrakło jednak wielu innych ciekawych opcji - kuchnia grecka, meksykańska, pizza, corndogi czy dania kuchni portugalskiej. Było w czym wybierać. I - w przeciwieństwie do innych imprez - dania zaczynały się nie od ok. 40 zł, a już można było wziąć coś na ząb za ok. 20 zł.

Jedyną moją uwagą w kontekście terenu jest chyba strefa Shelter, czyli wsparcie psychologiczne. W ostatnich latach na zdrowie psychiczne kładzie się duży nacisk. Open'er od wielu lat zapewnia pomoc psychologów, ale dziś, kiedy to już nie jest temat tabu, wydaje się, że to nie może być tylko zwykły kontener. Ta strefa powinna zachęcać i być tworzona na wzór stoisk partnerskich, do których aż chce się wejść - ładne, eleganckie, zachwycające czasem społeczną uważnością.

Muzyka - ten eksperyment się nie udałTegoroczny Open'er Festival był zbudowany przede wszystkim w oparciu o gusta generacji Z. Nie tędy droga, co dobitnie pokazały dwa pierwsze dni. SZA, Lizzo czy Lil Nas X, którzy biją rekordy popularności w serwisach streamingowych, a w Stanach są obecnie gwiazdami z absolutnego topu, w Europie - owszem - występują jako festiwalowe główne nazwy, ale jednak headlinerami są rzadko. Nie bez przyczyny - to zupełnie inny rynek. Dlatego jako najważniejsi na Starym Kontynencie pojawią się chociażby: Arctic Monkeys, Blur, Guns'n'Roses czy Foo Fighters.

Jesteśmy zupełnie innym rynkiem. Zwłaszcza w Polsce. I mimo że dwa pierwsze dni festiwalu obfitowały w wielkie nazwy, teren świecił pustkami. Open'er lubił wyznaczać trendy, jednak widać gołym okiem, że aby to robić, potrzeba też fundamentów. A tymi są sceniczni giganci, których w tym roku zabrakło. Wszyscy to widzieli i wiedzieli, ale ze sceny jasno powiedział to wyłącznie Machine Gun Kelly. Niestety, czy się to komuś podoba, czy nie - trzeba wziąć pod uwagę, że Coachelli tu się nie zrobi. Potrzeba uznanych marek. Dlatego też dni, kiedy grały takie nazwy, jak Arctic Monkeys czy Kendrick Lamar, zgromadziły prawdziwie festiwalowe tłumy.

Zobacz wszystkie materiały wideo z Open'era 2023Mimo tak źle dobranego pod openerową publiczność line-upu wciąż było kilka świetnych koncertów. Arctic Monkeys, Queens of the Stone Age, Labrinth, Kendrick Lamar, Kaleo, Underworld, Touche Amore, Szczyl, OneRepublic, Machine Gun Kelly, Paolo Nutini, Christine and the Queens, Editors, Nothing But Thieves, Ezra Collective, Young Fathers. Trochę mimo wszystko się tego nazbierało.

Zobaczmy jednak pewną prawidłowość - są to cenione w Europie marki. Głównie gitarowe czy reprezentujące jakąś formę alternatywnego podejścia do muzyki. Ciekawe, inne, bezprecedensowe, innowacyjne. W zupełnej kontrze do hucznie zapowiadanych Lizzo, Lil Nas X czy SZA. Bardzo popularnych, widowiskowo kapitalnych, ale niemających do zaoferowania niczego więcej niż muzyczna poprawność. To festiwal muzyczny - sam performance nie wystarczy.

Myślę, że dla Open'era ta edycja była sporą nauczką. Przyszłość pokaże, czy dalej będzie próbował iść w kierunku internetowych trendów, czy też jednak postara się - wzorem lat ubiegłych - wyważyć line-up i znów nawiązać walkę z bezpośrednimi konkurentami, jak: Rock Werchter, Pinkpop czy Pohoda. Liczę, że tak właśnie będzie.

U nas znajdziesz bilety na koncerty w TrójmieścieHity i kity | Alicja Olkowska, wydawca serwisów kulturalno-rozrywkowych:

Hity: sporo się mówi o słabej frekwencji, że były pustki i mniej ludzi niż zwykle. To wszystko prawda. Ale dzięki temu w końcu nie było kolejek! Nie czekało się pół godziny na burgera, spokojnie można było zamówić piwo czy wino, w autobusach też było luźniej. Mniej wertepów i dziur, a to ma znaczenie, gdy musisz poruszać się po tak wielkim terenie, szczególnie po zmroku. Świetne też było nagłośnienie. Ci, którzy kochają modę, byli w raju: dawno nie widziałam tak wielu modnie ubranych ludzi w jednym miejscu. Pewnie nie wszystkim takie odważne stylizacje przypadły do gustu, ale jedno trzeba openerowej publiczności przyznać: zna się na trendach jak mało kto. 

Open'er zmartwychwstał trzeciego dnia. Podsumowanie celebrycko-muzyczne Open'er zmartwychwstał trzeciego dnia. Podsumowanie celebrycko-muzyczne

Kity: żaden headliner mnie nie olśnił, to były po prostu dobre albo mniej dobre koncerty, zabrakło wielkich gwiazd, które zapełniają stadiony (Arctic Monkeys i Lamar to za mało!). Mam wrażenie, że w tym roku Open'er jest jak obecne MTV: nie muzyka jest tu najważniejsza, a impreza (dla młodych). Chwilami więcej się działo w "strefie jelenia" niż pod dużą sceną (patrz Machine Gun Kelly, który wprost narzekał na publiczność i frekwencję). Widać też, że festiwal przyciągnął mniej celebrytów i gwiazdeczek, które kiedyś co roku lubiły się tu lansować, a to też o czymś świadczy.

Podsumowując: jestem bardzo ciekawa, w jakim muzycznym kierunku w przyszłym roku pójdzie Open'er. Czy będzie festiwalem dla młodych, czy jednak - choćby częściowo - zwróci się w stronę "starych". Wysoka piątkowa frekwencja, gdy grały "doświadczone" zespoły, wyraźnie pokazała, że koncerty dla dojrzałej publiczności mają sens. A openerowicze 30+ i 40+ mają pieniądze: nie tylko na bilet, ale też na jedzenie i alkohol na miejscu. Prawdopodobne wydadzą więcej niż młodzi i choćby z tego powodu warto o nich pamiętać. Trzymam kciuki za przyszły rok i mam nadzieję, że 2023 był tylko testem, który dobitnie pokazał, że odcinanie się od "starych wyjadaczy" to nietrafiona decyzja.

Hity i kity | Mateusz Groen, dziennikarz serwisu Rozrywka:

Hity: Wchodząc w dywagację z moim kolegą po fachu, dla mnie hitem tego festiwalu był koncert Lil Nas X. Prawdziwe widowisko, na którym szczerze się ludzie bawili, a na scenie tancerze dali prawdziwy show, który był godny tego festiwalu. Kolejnym hitem były występy Labrinth oraz Thundercat. Dwie gwiazdy, które w ostatnich miesiącach zdobyły wielką popularność za sprawą znanych seriali, na scenie zaprezentowały się w bardzo dobrym stylu. Co jeszcze było godne uwagi? Moim zdaniem z roku na rok coraz lepiej przygotowują się festiwalowe strefy imprezowe. Podczas tegorocznego Open'era wiele z nich dało możliwość imprezowania tym, którzy szukali wrażeń nie tylko pod sceną. Doceniłbym też ciekawe atrakcje zapewnione przez partnerów, gdzie zbierało się wiele osób, a także ciekawe możliwości poszerzania swojej wiedzy społecznej za sprawą wystąpień znanych działaczy.

Pierwszy dzień Open'era: atak chrabąszczy i słabe otwarcie festiwalu Pierwszy dzień Open'era: atak chrabąszczy i słabe otwarcie festiwalu

Kity: Pierwszym kitem dla mnie był brak (obiecanej plotkowo) Zendayi na koncercie Labrintha. Kolejnym minusem tego festiwalu była powtarzalność budek z jedzeniem. Wydawać się mogło, że dostępne są jedynie burgery, frytki i kuchnia meksykańska, z niewielkimi wyjątkami. W moim odczuciu były również zbyt duże przerwy między koncertami na głównej scenie, a także brakowało chociaż jednej większej gwiazdy, która mogłaby bezapelacyjnie być nazwana najbardziej wyczekiwanym koncertem całego Open'era. 

Wydarzenia

Open'er Festival 2023 (27 opinii)

479 - 1229 zł
festiwal muzyczny, rock / punk, pop

Open'er Festival 2024 (4 opinie)

395 - 1099 zł
hip-hop, festiwal muzyczny, rock / punk, pop

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (246)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

ZOO Festiwal

49 - 79 zł
pokaz

The Legend of Rock Symphonic (4 opinie)

159 - 249 zł
rock / punk

Hauser - Rebel With a Cello Tour (16 opinii)

255 - 555 zł
muzyka poważna, rock / punk

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki utwór zaśpiewał Krzysztof Krawczyk podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Operze Leśnej w Sopocie, po którym nastąpił przełom w jego solowej karierze?