• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Męskie Granie: odgrzewane kotlety wciąż pyszne, a orkiestra? Cóż, pokonał ją "Nóż"

Patryk Gochniewski
23 lipca 2023, godz. 08:00 
Opinie (151)

Tegoroczne Męskie Granie w Gdańsku przeszło do historii. Przedproża Polsat Plus Areny w lipcowy weekend pękały w szwach, publiczność bawiła się wyśmienicie, a line-up pokazał, że najbardziej lubimy bawić się przy dźwiękach, które znamy aż za dobrze. Impreza bardzo udana, ale jeśli być szczerym - potrzebująca liftingu.

I od tego liftingu zacznę. Męskie Granie potrzebuje świeżej krwi. Zdaję sobie sprawę z tego, że w ostatnich latach nie pojawił sie nikt, kto byłby w stanie porwać tłumy, ale jednak granie wciąż tymi samymi nazwami powoli zaczyna się nudzić. Podsiadło, Mrozu, Zawiałow, Zalewski, Igo, Nosowska, Vito Bambino, Sanah... I tak w kółko.

Oczywiście nie jest to wina organizatorów. Tak po prostu wygląda w tej chwili polski rynek muzyczny. Nie pojawiła się żadna nowa nazwa, która byłaby w stanie zawładnąć masowym słuchaczem. Szkoda. Tym bardziej że kandydatów jest wielu, ale mainstream nie chce ich do siebie dopuścić. No i musimy wciąż słuchać z tego powodu tego samego.

Mimo wszystko gdańska odsłona imprezy wyprzedała się i zgromadziła tłumy większe niż rok temu. Lubimy melodie, które znamy - to nie jest tajemnica. Poza tym dla wielu osób Męskie Granie jest jedną z niewielu imprez, na które idą. Ale dla osób regularnie bywających na koncertach, to już po prostu nudne - ile można oglądać te same twarze?

Zobacz wszystkie materiały wideo z Męskiego Grania 2023Wydaje się, że organizatorzy, którzy od początku starali się wyznaczać trendy w polskiej muzyce, dziś nieco osiedli na laurach. Idą po linii najmniejszego oporu, dając ludziom to, czego chcą usłyszeć, a nie szukając dla nich nowych doznań. Oczywiście, one wciąż są, ale na mniejszych scenach i to w dodatku w niewielkiej liczbie. Szkoda, bo Męskie Granie ma potencjał, aby tworzyć nowe gwiazdy.

W tym roku - przynajmniej w Gdańsku - ich nie zauważyłem. Myślę, że publiczność też nie, ale z drugiej strony ona również się zmieniła i nie szuka dziś tych nowych doznań. Ona chce się bawić. Do tego co zna. Nie mogło zatem dziwić zaproszenie projektu Kayah-Bregović. I te odgrzewane kotlety były wciąż pyszne. Ależ oni zagrali! Hit za hitem. Porwali całą publiczność do tańca.

Ale nie szkoda tego, że ten koncert się skończył. Szkoda tylko, że tak mało było w nim Bregovicia, którego to muzyka nadaje całości tego weselnego - w dobrym tego słowa znaczeniu - klimatu. Na takim wydarzeniu, lubiącym łamać schematy, aż się prosiło, aby wpleść utwory jak "Kalashnikov" czy "Mesecina". Nie udało się, ale i tak był to koncert wieczoru.

Tak relacjonowaliście Męskie Granie 2023 w naszym RaporcieA orkiestra Męskiego Grania? Bardzo dobra, tyle że przytłoczył ją "Nóż". Niestety, wykonywany na samym początku cover najsłynniejszej piosenki Illusion rzuca potężny cień na całość. To po prostu nie pasuje i nie przystoi. Nie w tym składzie, nie w tej aranżacji. W pełni rozumiem internetową aferę wokół tego wykonania.

Lipa o coverze Illusion na Męskim Graniu: Lipa o coverze Illusion na Męskim Graniu: "czuję zażenowanie"

Mocno mnie zdziwił dobór trójki, która w tym roku stanowi twarz trasy. Po zeszłorocznej kapitalnej Orkietrze, złożonej z wykonawców z kompletnie odmniennych środowisk muzycznych, tym razem otrzymaliśmy trzech z tej samej bajki. Vito Bambino, Mrozu i Igo. Gdzie tu miejsce na zaskoczenie? Tak, zagrali bardzo dobry koncert z dobrymi intepretacjami evegreenów Stanisława Soyki, Republiki czy Varius Manx, a do tego zaprosili Igora Herbuta na scenę, ale to było wciąż bardzo przewidywalne.

Myślę, że pójście w stronę mniej oczywistą, zrobiłoby dużo lepsze wrażenie. Niemniej, trzeba oddać jedno - "Supermoce" są jednym z najlepszych hymnów Męskiego Grania od lat. Na żywo ten utwór zyskuje i aż chce się do niego tańczyć. Sama impreza potrzebuje jednak powiewu świeżości i tylko od organizatorów zależy, czy go znajdą czy nie. Czasem warto zaryzykować. Zwłaszcza mając już taką markę. Ludzie i tak przyjdą w ciemno, bo przyzwyczili się, że Męskie Granie to nie tylko jakość, ale też wspomniane wyznaczanie trendów.

Wydarzenia

Męskie Granie 2023 (9 opinii)

festiwal muzyczny, rock / punk, pop

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (151)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jarmark Bożonarodzeniowy (37 opinii)

w plenerze, street food, jarmark

KIDS Station - Concert & Fun / Edycja Świąteczna (10 opinii)

96 - 198 zł
Kup bilet
muzyka filmowa, warsztaty, kiermasz, gry

OMD (4 opinie)

200 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku Red Hot Chili Peppers wystąpili na Open'erze?