Wiadomości

stat

Dlaczego Trójmiasto? Jak się mieszka nad morzem?

Wojciech Krasowski przybył do Trójmiasta, bo ma nadzieję na ciekawą współpracę.
Wojciech Krasowski przybył do Trójmiasta, bo ma nadzieję na ciekawą współpracę. fot. Joanna Kurkowska / trojmiasto.pl

- Do Trójmiasta przyciągnęła mnie perspektywa fajnej pracy, ciekawy rynek, ludzie tacy jak skrzypek Stefan Wesołowski. Trójmiasto prężnie działa, a my mamy dużo motywacji, żeby działać. Jesteśmy pozytywnie nastawieni - mówi Wojciech Krasowski, założyciel wytwórni Latarnia Records, który od sierpnia ubiegłego roku mieszka w Trójmieście. Dlaczego niektórzy przyjeżdżają do Trójmiasta, a inni wyjeżdżają? Zapytaliśmy artystów.Gdynia zachwyciła Katarzynę Figurę, która zamieszkała tam z dziećmi.
Gdynia zachwyciła Katarzynę Figurę, która zamieszkała tam z dziećmi. fot. Joanna Kurkowska/Trojmiasto.pl
Tomek Makowiecki długie lata spędził w Warszawie, by ostatecznie wrócić do Trójmiasta.
Tomek Makowiecki długie lata spędził w Warszawie, by ostatecznie wrócić do Trójmiasta. mat. prasowe
Jeśli miał(a)bym się wyprowadzić z Trójmiasta, to:

do Warszawy

9%

na wieś

22%

za granicę

36%

nigdy bym się nie przeprowadził(a)

33%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 832
- Mieszkałem do tej pory w Szczecinie - martwym miejscu, jeśli chodzi o kulturę - mówi Przemysław Jankowiak, który do niedawna występował jako Etamski (obecnie ukrywa się pod pseudonimem 1988). - Trójmiasto to metropolia i ma potencjał, widzę sporo ludzi zaangażowanych kulturalnie. Jestem tu od dwóch lat i nie zamierzam się wynosić. Wcześniej myślałem o przeprowadzce do Warszawy, ale tam jest zbyt przytłaczający klimat.

O Warszawie nie ma też zbyt dobrej opinii Ryszard Tymon Tymański, który ożenił się z warszawianką Marysią Bros i pracuje dla stołecznego Radia Roxy.

- To nie moje tempo - mówił Tymon Tymański w wywiadzie udzielonym Newsweekowi, rozdarty między Gdańsk (gdzie ma dom i synów), a Warszawę. - Nie można w kółko pracować, a później brać kokę! - Podobno część ludzi pracujących w korporacjach jest tak przemęczona, że musi "doładowywać się" kokainą, żeby w ogóle mieć siłę pójść wieczorem do pubu.

Tymański jednak planuje powrót "na stałe" do Gdańska. Czy to w ogóle możliwe? Z pewnością było to możliwe, ba, okazało się zbawienne dla Katarzyny Figury, która w zeszłym roku zamieszkała w Gdyni. Obecnie już niemal całe Trójmiasto traktuje ją jak lokalny skarb: Figura stała się głosem Radia Gdańsk, aktorką Teatru Wybrzeże i m.in. ambasadorką urodzin Centrum Handlowego Manhattan.

- Gdynia pojawiła się tak jakoś... samoistnie - mówiła aktorka w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi. - Nie myślałam wcześniej o tym mieście jako miejscu docelowym. W Gdańsku pracowałam, w Sopocie bywałam dość często jako turystka, Gdynię znałam od lat 90. głównie z Festiwalu Filmowego. Ale właśnie tu znalazłam odpowiednią szkołę dla dzieci, tu znalazłam mieszkanie, w którym i ja, i dziewczynki dobrze się poczułyśmy. Orłowo mnie zachwyciło, urzekł klimat tego miejsca. Ściągnęła mnie chyba potrzeba oddechu, który tu złapałam.

Jeszcze więcej oddechu potrzebuje Michał Jacaszek, artysta, który urodził się w Olsztynie, studiował w Toruniu, a na miejsce zamieszkania wybrał Gdańsk.

- Nie mam potrzeby bezpośredniego uczestnictwa w jakimś aktualnym fermencie artystycznym - mówi Jacaszek. - Poza tym szybka i efektywna komunikacja to dzisiaj nie problem. Współpracuję często z zagranicą nie ruszając się z domu. Chętniej zrobiłbym krok w stronę prowincji. Spokój, brak pośpiechu, przyroda nastrajają mnie do pracy. Gdańsk jest dla mnie trochę za duży, utrudnia koncentrację.

Są jednak tacy, dla których Gdańsk okazał się za mały. Maciej Miecznikowski w wywiadzie przyznał szczerze: - W Warszawie jest telewizja, w której pracowałem i wciąż często bywam w różnych programach. A jednak jest coś, czego mu brakuje: - Spacerów nad morzem. I tej atmosfery, że można liczyć na kogoś. Że można pójść na kawę na ul. Długą i spotkać znajomych. Albo pójść na wigilię rockową do Janiszewskiego.

Tomek Makowiecki przyznał, że Warszawa to stolica na europejskim poziomie i pod względem wydarzeń artystycznych Trójmiasto dzieli z nią przepaść. Jednakże wraz z Reni Jusis postanowili poszukać spokoju w Sopocie, gdzie zamieszkali razem z dziećmi.

Trójmiasto okazało się szyte na miarę dla Wojciecha Krasowskiego, założyciela Latarnia Records, który sprowadził się do Gdyni w sierpniu.

- Przyciągnęła mnie perspektywa fajnej pracy, ciekawy rynek, ludzie tacy jak Stefan Wesołowski i Przemysław Jankowiak - mówi Wojciech Krasowski. - Trójmiasto prężnie działa, jest Kolonia Artystów, festiwal OSA czy ArtLoop w Sopocie. Trochę martwi zamknięcie Willi FSC i zawieszenie działalności koncertowej Desdemony, ale mamy dużo motywacji, żeby działać. W głowach mamy plan na zagospodarowanie luki po Transvizualiach. Jesteśmy pozytywnie nastawieni.

Latarnia Day odbędzie się nomen omen w budynku latarni morskiej w Sopocie zobacz na mapie Sopotu w niedzielę, 16 marca. Zaprezentują się podczas tej imprezy artyści związani z wytwórnią. Odbędzie się tam premiera krótkiego filmu animowanego pt. "Kosmos" autorstwa Karoliny Głusiec. Artystka mieszkająca na stałe w Londynie dała się poznać w 2012 roku jako autorka filmu "Velocity", nagrodzonego na festiwalach filmowych w Londynie (Jerwood Drawing Prize), Kolonii, Wiedniu i Batumi. Prezentacje filmu kosmos będą się odbywać co 30 minut, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy mailowe (info@latarniarecords.pl).

W drugiej części Latarnia Day zaprezentuje się producent hip-hopowy 1988 (wcześniej znany jako Przemysław Etamski, połowa duetu Syny), który zagra szkice przygotowywane do albumu wspomnianych już Synów. W Teatrze Na Plaży zobacz na mapie Sopotu pojawi się też poznański duet NP (Napszykłat). Bilety kosztują 5-20 zł.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (140)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

24

listopada

Gdańska Jesień Pianistyczna Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

24

listopada

Gdańsk Ska Jamboree Gdańsk, Protokultura

01

grudnia

Spacefest Gdańsk, B90

Kultura

Opera Bałtycka umiera. Pozwólmy jej odejść
Opera Bałtycka umiera
Podróż do wnętrza teatru. Co skrywa magazyn w Miniaturze?
Co skrywają kulisy teatru Miniatura?

Kulinaria

Jemy na mieście: Starter's na niezobowiązujące wyjście
Jemy na mieście: Starter's
Nowe strefy gastronomiczne w Klifie i Madisonie
Nowe strefy "gastro" w Klifie i Madisonie

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: andrzejki, koncerty i kabarety
Planuj tydzień: andrzejki i kabarety

    Najczęściej czytane