• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Festiwal muzyki szczęśliwej. Taneczne owacje podczas Siesty w Filharmonii Bałtyckiej

Julia Rzepecka
16 września 2023, godz. 07:00 
Opinie (9)

Siesta to taki magiczny festiwal - posiada moc teleportacji. Dzięki swojej muzyce w jednej chwili może przenieść słuchaczy do innych zakątków świata, na przykład na gorące brazylijskie plaże czy w zaułki portugalskich uliczek. Nie inaczej było w piątek w Filharmonii Bałtyckiej, gdy w tempie bossa novy dla trójmiejskiej publiczności zagrali znakomici muzycy, a serca poruszali wokaliści: Grażyna Auguścik, Kuba Badach, Ola Jas, Julia Pietrucha i Mieczysław Szcześniak. Nic dziwnego, że wieczór zakończył się owacjami na... tańcząco.IMPREZY I WYDARZENIA Nadchodzące koncerty w Trójmieście

Morskie Opowieści - szanty w Blugrass
Morskie Opowieści - szanty w Blugrass
Kup bilet
sie 9-10
Rockowizna festiwal 2024
Kup bilet
lip 19-21
Globaltica
Kup bilet
sie 2-4
Brasswood Festiwal 2024
Kup bilet


Czy słuchasz jazzu?

Trwa trzynasta edycja Siesta Festivalu w Gdańsku. Za nami już koncert Doroty Miśkiewicz i Toninho Horty, którzy w czwartek w Starym Maneżu zaprezentowali premierowo materiał z najnowszego albumu "Bon Amigos". Po takiej rozgrzewce w piątkowy wieczór festiwalowa publiczność tłumnie ruszyła do Filharmonii Bałtyckiej na spotkanie z klasyką polskiej piosenki w pulsie bossa novy, czyli Galę: Zupełnie Bossa.

Na koncert wszystkie bilety były wyprzedane, a sala filharmonii wypełniła się ściśle widzami. Marcin Kydryński już od pierwszych słów powitania nie szczędził barwnych opisów w swoim siestowym stylu, nawet podczas przedstawiania muzyków. A byli nimi: Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej w niezwykłych aranżacjach Krzysztofa Herdzina, którą poprowadził dyrygent Nikola Kołodziejczyk, a także soliści: Marek Napiórkowski na gitarze, Michał Tokaj przy fortepianie, Robert Kubiszyn szarpiący struny kontrabsau i Paweł Dobrowolski niedający wytchnienia perkusji. Ostatniego z solistów, Henryka Miśkiewicza, grającego na saksofonie, Marcin Kydryński przedstawił jako swojego przyjaciela i mentora.

 • Marcin Kydryński
 • Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? Gala: Zupełnie Bossa(w Polska Filharmonia Bałtycka)
 • Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? Gala: Zupełnie Bossa(w Polska Filharmonia Bałtycka)
 • Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? Gala: Zupełnie Bossa(w Polska Filharmonia Bałtycka)

"Puls plażowy lekiem na całe zło"To jednak nie wszyscy artyśc, którzy tego wieczoru pojawili się w filharmonii. Do mikrofonu wychodzili kolejno wokaliści: Grażyna Auguścik, Kuba Badach, Ola Jas, Julia Pietrucha oraz Mieczysław Szcześniak. Zespół na scenie był więc spory. Dyrektor festiwalu wprost przyznał, że wzrusza go fakt, iż taki koncert zdarzy się tylko raz.

I rzeczywiście był to wieczór niepowtarzalny. Jak mówił Marcin Kydryński, konstruując scenariusz koncertu, twórcom zależało, by zapewnić publice ukojenie i odprężenie w postaci łagodności, harmonii i "plażowego pulsu" bossa novy. Gatunku, który nawet gdy opowiada o udrękach serca - a zazwyczaj to właśnie robi - pozostaje jasny i świetlisty. Program składał się z piosenek wybranych przez wokalistów, w tym z ich własnego repertuaru, jak chociażby w przypadku numeru "Za wszystko dziękuję" Mietka Szcześniaka czy "Ewka" Julii Pietruchy. Usłyszeliśmy też takie utwory jak "Pod papugami", "Samba przed rozstaniem", "Miłość ci wszystko wybaczy", "Uciekaj moje serce" czy "Tylko z tobą i dla ciebie".

Największe rockowe przeboje zabrzmią w Ergo Arenie Największe rockowe przeboje zabrzmią w Ergo Arenie

"Sułtan soulu"Wirtuozeria muzyków przeplatała się z zapowiedziami prowadzącego, który każdego wokalistę zapowiadał w nader poetyckich określeniach. I tak między innymi Kuba Badach został zaproszony na scenę jako "sułtan soulu", a Julia Pietrucha jako wokalistka, w której jest "kruchość, lekkość i zmysłowość". Przypomniany został także Seweryn Krajewski jako "Paul McCartney mazowieckich łąk". Z kolei Kuba Badach zabawiał publiczność żartami, przywołał też anegdotę o dowcipie, który miał ukraść mu Zbigniew Wodecki.

 • Grażyna Auguścik
 • Henryk Miśkiewicz, w tle Robert Kubiszyn
 • Paweł Dobrowolski
 • Marek Napiórkowski
 • Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? Gala: Zupełnie Bossa(w Polska Filharmonia Bałtycka)
Zarówno artyści, jak i publiczność bawili się doskonale. Były wzruszenia, radość i melancholia. Ciekawie wypadła orkiestra filharmonii, dla której ten koncert był zapewne rzadkim doświadczeniem, jako że nieczęsto jest dane muzykom spotkać się z brazylijskimi melodiami i brzmieniem.

Bezsprzecznie odnotować należy utwór, który bez udziału wokalistów wykonali sami muzycy, a który zadedykowano Ewie Bem. Piątka solistów zagrała długą kompozycję, w której pokazał się świetnie każdy instrument. Szczery podziw widać było wtedy nie tylko wśród publiczności, ale także na twarzach kolegów po fachu - muzyków orkiestry, którzy z zainteresowaniem przysłuchiwali się żywiołowo wykonywanym partiom, a ich nogi chodziły w rytm muzyki pod pulpitami.

Radosny finałZresztą do tańca rwali się nie tylko muzycy, ale cała publiczność. Na koniec koncertu, gdy wszyscy wykonawcy w rytm piosenki Mietka Szcześniaka stanęli razem przed widownią, a owacje przeszły już w formę stojącą, Julia Pietrucha zaczęła wyciągać widzów do tańca. Nie minęła chwila i na scenie filharmonii zagęściło się od tańczących. Trzeba przyznać, że w tej sali to niezbyt częsty widok.

Gdynia znów będzie filmowa. Przed nami 48. FPFF Gdynia znów będzie filmowa. Przed nami 48. FPFF

- Ludzie potrzebują takiej muzyki - mówi Maciej Farski, współorganizator Siesta Festivalu. - Marcin Kydryński nazwał to wydarzenie festiwalem muzyki szczęśliwej i rzeczywiście ona właśnie taka jest. Określenie to jest trochę przekorne, bo przecież wybrzmiewa tu w koncertach również melancholijna muzyka "fado", ale mimo to całość wzbudza sympatię. Ludzie są wzruszeni i ładują akumulatory. Biorąc pod uwagę, co dzieje się wokół nas od lat, dobrze jest czasem zaczerpnąć pozytywnej energii - podsumowuje.
Przed nami kolejne siestowe koncerty. W sobotę o godz. 17 w Filharmonii Bałtyckiej wystąpi Lucibela, a o godz. 22 odbędzie się koncert Noce Fado: Beatriz Feliciow. W niedzielę o godz. 17 w filharmonii zagrają Thomas Dutronc, Stochelo Rosenberg & Rocky Gresset, a o godz. 22 w Parlamencie wystąpi Davy Sicard.

Wydarzenia

Lucibela (1 opinia)

(1 opinia)
folk / reggae / world

Dorota Miśkiewicz i Toninho Horta | Siesta Festival. Czujesz Klimat?

folk / reggae / world, jazz

Davy Sicard

99 zł
folk / reggae / world

Dutronc, Rosenberg, Gresset - święto Manouche na Gdańsk Siesta Festival Czujesz Klimat? (1 opinia)

(1 opinia)
119 - 189 zł
folk / reggae / world, jazz

Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? 2023 (1 opinia)

(1 opinia)
99 - 179 zł
folk / reggae / world, jazz, festiwal muzyczny

Noce Fado z Beatriz Felicio (1 opinia)

(1 opinia)
399 zł
folk / reggae / world

Gdańsk Siesta Festival. Czujesz Klimat? Gala: Zupełnie Bossa (1 opinia)

(1 opinia)
folk / reggae / world

Miejsca

Opinie (9)

 • (7)

  Nigdy nie pójdę na żadną imprezę firmowaną nazwiskiem Kydryński, a to w związku z tym, co napisał w swojej książce o Afryce.

  • 5 12

  • Że co??! Na rany!!! Sprawdziłam o co chodzi. (2)

   Jestem wstrząśnięta. Dlaczego te "zwierzę" - parafrazuję własną wypowiedź tej jednostki - jest gdziekolwiek wpuszczane?!

   • 2 5

   • (1)

    Może nie ujęłabym tego używając takiego słowa ale to zadziwiające, że w czasach cancel culture ten pan funkcjonuje publicznie i że Gdańsk - miasto tolerancji robi z nim biznes. Jego słowa nie padły w prywatnym gronie po alkoholu tylko były wydrukowane w książce o całkiem sporym nakładzie.

    • 2 5

    • "cancel culture" ci się roi nad Wisłą? - na szczęście Polacy są odporni na to szaleństwo

     • 1 0

  • (1)

   I całe szczęście, że człowiek o tak wąskich horyzontach nie zagości na świetlistym festiwalu. Tylko czemu się żarliwie tym festiwalem interesujesz?? Czyżby przemawiała przez Ciebie zawiść? cecha ludzi maluczkich...

   • 2 5

   • Uważasz, że człowiek kreujący się na dżentelmena, a wewnątrz będący bezmyślnym buchajem

    którego podniecają małoletnie, ciemnoskóre dziewczynki jest człowiekiem godnym zainteresowania? Nie ma z tym nic wspólnego jego znajomość i proagowanie takiej wspaniałej muzyki. Ten człowiek nie jest godny występów publicznych.

    • 3 4

  • Kydrynski przeprosił

   ogarnijcie sie. przeczytajcie jak to bylo te 20 lat temu

   • 1 4

  • Nie chodź - nie trzeba cię tu.

   • 1 0

 • Świetny koncert - brawa dla wszystkich artystów za muzykę i dla pana Kydryńskiego za organizację!

  Więcej takich koncertów w naszym Gdańku!

  • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Męskie Granie 2024 (10 opinii)

(10 opinii)
rock / punk, pop

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Globaltica

180 zł
folk / reggae / world, festiwal muzyczny

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto jest twórcą jogi klasycznej?