Wiadomości

stat

Gala rozdania Yachów. Wpadki nie popsuły dobrej atmosfery

Prowadzący - największa atrakcja gali? Publiczność żywiołowo reagowała na występy Izy Wojnowskiej i Krzysztofa Leona Dziemiaszkiewicza.
Prowadzący - największa atrakcja gali? Publiczność żywiołowo reagowała na występy Izy Wojnowskiej i Krzysztofa Leona Dziemiaszkiewicza. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

Filip Załuska za teledysk do "The Fib" zespołu Rysy otrzymał Grand Prix 24. edycji Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Gala finałowa odbyła się w piątek w klubie B90 w Gdańsku.Trudno nie zauważyć, że z roku na rok ranga Yachów maleje. Czasy, kiedy galę wręczania nagród transmitowała TVP, prawdopodobnie minęły bezpowrotnie. A szkoda, bo na polskiej scenie muzycznej dzieje się dużo, co widać także po wysokim poziomie realizacji nominowanych teledysków. To może wielu zaskoczy, ale w dobie MTV, czyli telewizji z założenia muzycznej, która niemal zrezygnowała z muzyki, a emituje głównie programy dla młodzieży, przyzwoity poziom teledysków robi wrażenie i dobrze wróży na przyszłość. To znaczy, że na teledyski wciąż jest zapotrzebowanie.

Szkoda tylko, że sami nominowani twórcy mają chyba dość swobodny stosunek do gali, ponieważ tylko czterej osobiście odebrali nagrodę (na 11 kategorii). Pozostałych nieobecnych reprezentowali głównie... organizatorzy, którzy niestety nie wiedzieli nawet, kto przyjechał na rozdanie, a komu nie udało się dotrzeć do B90.

Grand Prix, czyli najważniejszą nagrodę zdobył Filip Załuska, który również w kategorii Innowacje nie miał sobie równych. Yacha Internautów przyznano Piotrowi Smoleńskiemu (Enej "Kamień z napisem Love"), natomiast Konrad Aksinowicz otrzymał statuetkę w kategorii Scenariusz (Mikromusic "Krystyno"). Najlepsze zdjęcia zrobił Grzegorz Hartfiel do "Bezwładnie" Mikromusic, a w kategorii Plastyczna aranżacja przestrzeni nagrodę otrzymała Justyna Markowska (Patrick The Pan "Niedopowieści"). W kategorii Animacja wyróżnienie zdobył Tomek Ducki (Bipolar Sunshine "Daydreamer"), za Montaż Izabela Sawicka (Izes "Aż do rana" - montaż ), Kreację aktorską Natalia Przybysz (Natalia Przybysz "Królowa Śniegu"), a za Reżyserię Ludmiła i Tomasz Antosik (Ania Rusowicz "Czy da się kochać"). Drewniany Yach trafił w ręce Arka Nowakowskiego (The Dumplings "Betonowy Las").

Sama gala wręczenia nagród była dość osobliwa, ale też nikt nie spodziewał się eleganckiej imprezy i podniosłej atmosfery.
Publiczność zasiadła w wygodnych leżakach, skąd obserwowała to, co się dzieje na scenie. Można odnieść wrażenie, że wydarzenie było towarzyskim spotkaniem (z zaskakująco dobrą frekwencją), a nie finałem ogólnopolskiego konkursu. Widownia żywiołowo reagowała na oryginalną parę prowadzących (Iza Wojnowska i Krzysztof Leon Dziemiaszkiewicz), z dystansem też podeszła do wszelkich wpadek i usterek technicznych.

Oklaskami "nagrodziła" m.in. awarię podczas prezentacji kategorii Montaż, kiedy to na ekranie nie pojawiły się żadne z nominowanych teledysków. Sytuację, zresztą nie jeden raz, uratował Yach Paszkiewicz, kiedy to wszedł na scenę i spontanicznie zaczął opowiadać o filmach. Być może gala nie byłaby taka sama i publiczność nie bawiłaby się tak dobrze, gdyby zabrakło tego typu niespodzianek.

Do historii Yachów przejdzie też zapewne występ Katarzyny Figury, która choć miała tylko wręczyć statuetkę Grand Prix, tak swobodnie poczuła się na scenie, że trudno było przerwać jej wesoły monolog.

Tegoroczna gala to także pierwsza bez Magdy Kunickiej, zmarłej na początku listopada animatorki kultury, wieloletniej współorganizatorki gdańskich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Yachów. Krótki film o żonie Yacha Paszkiewicza publiczność przyjęła owacją na stojąco.

24 odsłona Yachów już za nami, ale być może, przy sprzyjających wiatrach i hojnych sponsorach, za rok impreza przyciągnie więcej znanych nazwisk i samych artystów, także tych nominowanych i wygranych, którzy pofatygują się i przyjadą odebrać nagrodę za swoją pracę.

Prowadzący galę, czyli Syrena i Latarnia:

Opinie (16) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24

stycznia

Kazik & Kwartet Proforma Gdańsk, Stary Maneż

27

stycznia

Pink Floyd History Gdynia, Gdynia Arena

30

stycznia

Alicja Majewska - Żyć się chce Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Kultura

New York Times: dzieła zrabowane przez nazistów w Muzeum Narodowym w Gdańsku
NYT: o dziełach zrabowanych przez nazistów
Prace dyplomowe studentów ASP do oglądania w Zbrojowni Sztuki
Prace dyplomowe studentów ASP

Kulinaria

Z własnym pojemnikiem na zakupy spożywcze? Kiedy sprzedawca może odmówić
Z własnym pojemnikiem na zakupy
Jemy na mieście: Fresh Gordon - burgery do poprawki
Jemy na mieście: burgery Fresh Gordon

Planuj z nami tydzień

Cugowski, Szpak i Kwiatkowski, Grupa MoCarta i Betlejem w Gdyni. Planuj tydzień
Planuj tydzień: dużo ciekawych imprez

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Jarmark Św. Dominika organizowany jest: