Wiadomości

stat

Gdy Miłosz wygląda już nawet z lodówki. Dlaczego artyści zajmują się poezją noblisty?

Czesław Mozil to jeden z wielu artystów, którzy "wzięli się" za poezję Miłosza. W poniedziałek swoje interpretacje muzyk wykonał na koncercie w Gdańsku.
Czesław Mozil to jeden z wielu artystów, którzy "wzięli się" za poezję Miłosza. W poniedziałek swoje interpretacje muzyk wykonał na koncercie w Gdańsku. fot. Maciej Warowny/trojmiasto.pl

Rok Miłosza to czas, w którym twórczość wielkiego Czesława promuje się po pierwsze odgórnie, po drugie dość nachalnie. W związku z tym, także w Trójmieście, mamy prawdziwy wysyp projektów inspirowanych wierszami noblisty.Zespół C4030 wygrał konkurs na piosenki z tekstem Miłosza organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Swoje utwory przygotowała również inna młoda trójmiejska kapela - Kiev Office.
Zespół C4030 wygrał konkurs na piosenki z tekstem Miłosza organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Swoje utwory przygotowała również inna młoda trójmiejska kapela - Kiev Office. fot. Maciej Warowny/trojmiasto.pl
Stefan Chwin, który był znajomym Czesława Miłosza, nie był zachwycony interpretacją wierszy noblisty wykonanych przez Czesława Mozila.
Stefan Chwin, który był znajomym Czesława Miłosza, nie był zachwycony interpretacją wierszy noblisty wykonanych przez Czesława Mozila. fot. Maciej Warowny/trojmiasto.pl
- "Mój Miłosz" lubił się głośno śmiać, napić zmrożonej wódki - opowiada o swoim spotkaniu z jego poezją Aga Zaryan. Artystka z repertuarem inspirowanym noblistą wystąpi w Gdańsku 27 listopada.
- "Mój Miłosz" lubił się głośno śmiać, napić zmrożonej wódki - opowiada o swoim spotkaniu z jego poezją Aga Zaryan. Artystka z repertuarem inspirowanym noblistą wystąpi w Gdańsku 27 listopada. mat. prasowe
W poniedziałek wiersze Miłosza śpiewał w Cafe Absinthe Czesław Mozil, w najbliższy piątek utwory wielkiego poety zaprezentuje Kiev Office, a 27 listopada teksty noblisty wykona w Filharmonii Bałtyckiej Aga Zaryan. Ile jest w tym prawdziwej sztuki, a ile opłacanej przez ministerstwo propagandy?

Zawód poety nigdy nie był zbyt dochodowy. Poezja żyje w dużej mierze dzięki różnym programom stypendialnym i fundacjom. Trudno się więc zżymać, że twórczość Miłosza się promuje. Poezja coraz rzadziej może liczyć na zainteresowanie czytelników. Warto się jednak zastanawiać nad formą tej promocji. Czesław Mozil, Aga Zaryan czy Stanisław Sojka - czy sięgnęli po wiersze noblisty z potrzeby serca? A może jest to ruch komercyjny lub, co gorsza, bezrefleksyjny?

- Poezję należy promować, dlatego zawsze cieszy fakt, że znalazły się pieniądze na obchody Roku Miłosza - rozważa gdański poeta, Tadeusz Dąbrowski. - Z drugiej strony nachalne promowanie jego wierszy może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Czytanie wierszy to swego rodzaju akt sprzeciwu. Najwięcej przyjemności miałem z odkrywaniem poetów na własną rękę, czasem na przekór temu, co akurat modne.

Latem tego roku konkurs na piosenki z tekstami poety ogłosiło Nadbałtyckie Centrum Kultury. Jeden z jurorów, dr Maciej Dajnowski z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, zaleca zdrowy sceptycyzm: - Jeżeli państwo raczy dawać kasę na takie projekty, to nie należy się zastanawiać, tylko brać. Wprawdzie w moim przekonaniu wierszy Miłosza nie da się śpiewać, ale kilku artystom udało się mnie przekonać, że może być inaczej. Było w tych wykonaniach sporo rockowego buntu, na pewno nie było akademii na cześć. Miłoszowi z pewnością nic złego się nie stało.

W konkursie zwyciężył młody zespół C4030. Koncert finałowy z udziałem Czesława Mozila ściągnął wtedy do Centrum św. Jana prawdziwe tłumy. Wywołało to niemałe zdziwienie pisarza Stefana Chwina. Mieszane uczucia wyraził na swoim blogu: "Mozil, wspaniały Mozil, wszystko ty śpiewaj, co tylko chcesz, bo talent masz prawdziwy, ale Ty się od Czesława Miłosza odczep. Mozil śpiewający Miłosza chwila po chwili zaczyna sobą przesłaniać Miłosza. Wszelki sens z tego wiersza ulatuje".

Podobne wątpliwości wyraża Tadeusz Dąbrowski: - Dla mnie osobiście idealną płaszczyzną dla wiersza jest kartka papieru. Nie potrzeba mu muzyki, akwarelki umieszczonej obok, ani samego autora. Wiersz raz opublikowany opuszcza jednak autora i zaczyna żyć własnym życiem. Na przykład stając się tekstem piosenki.

Poezja Czesława Miłosza:

jest genialna, bo Miłosz wielkim poetą był 19%
to klasyka, czasem ją czytuję 29%
to grafomania, a Nobel był na wyrost 18%
nie znam 34%
zakończona Łącznie głosów: 123
Zarówno zespół C4030, jak i inny uczestnik konkursu, Kiev Office, byli na tyle zadowoleni z efektów pracy nad tekstami Miłosza, że postanowili włączyć nowopowstałe piosenki do repertuaru koncertowego. Ten drugi postanowił z czterech piosenek konkursowych stworzyć mini-album pt. "Miłosz cię kocha", który już wkrótce zostanie wydany w limitowanej edycji. C4030 zachęceni sukcesem planują zabrać się za wiersze Baczyńskiego.

- Nie tworzymy rzeczy sztucznych - mówi lider zespołu, Piotr Nabrdalik. - Wszystko, co robimy musi mieć wymiar artystyczny, a nie komercyjny. Konkurs pomógł nam się zmobilizować, znaleźliśmy świetne teksty, jak np. "Pieśń Levallois", który okazał się aktualny, mimo że został napisany w latach 30.

Organizowanie Roku Miłosza czy Roku Chopina to dla artystów motywacja, by zająć się dziełami wybitnych artystów. Efekty takich akcji są, jak zwykle, raz lepsze, raz gorsze. I choć stare przysłowie mówi: "jak dają to bierz, jak biją, to uciekaj", to wielu z pewnością z ulgą powita nowy rok.

"Miłosz puszczał bąki na salonach". Zobacz, co muzyk Czesław Mozil mówił o poecie Czesławie Miłoszu na spotkaniu z fanami 14 listopada w Gdańsku.

Opinie (46) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

października

Mariza Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

25

października

22. Festiwal Jazz Jantar Gdańsk, Klub ŻAK

25

października

Stanisława Celińska - "Mali... Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Będzie nowa wiceprezydent Sopotu. Joanna Cichocka-Gula odchodzi z Urzędu
Sopot będzie miał nową wiceprezydent
Odkryli Gdynię w grze miejskiej
Odkryli Gdynię w grze miejskiej

Kulinaria

Jesień w trójmiejskich restauracjach
Jesień w trójmiejskich restauracjach
Rodzice małych dzieci w kociej kawiarni. Nie wszyscy szanują regulamin
Rodzice robią problemy w kociej kawiarni

Planuj z nami tydzień

Hevelka, Michał Szpak i pokazy ognia. Planuj tydzień
Planuj tydzień: najciekawsze wydarzenia

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Salcia Hałas, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia, wygrała ją dzięki książce o: