• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie podziały się kluby LGBTQ+ w Trójmieście?

Arek
20 marca 2024, godz. 07:00 
Opinie (265)
Ostatni klub przyjazny LGBTQ+ niedawno zawiesił swoją działalność. Co na to czytelnicy? (zdj. Impreza After VIII Trójmiejskiego Marszu Równości) Ostatni klub przyjazny LGBTQ+ niedawno zawiesił swoją działalność. Co na to czytelnicy? (zdj. Impreza After VIII Trójmiejskiego Marszu Równości)

O takich miejscach rzadziej się mówi, ale dobrze wiedzą o nich te osoby, które preferują przyjazne LGBTQ+ lokale. Niestety zawieszenie działalności kluczowych punktów spotkań osób queer: klubu HAH w Sopocie, następnie siostrzanego miejsca w Gdańsku, podkreśla rosnący problem braku miejsc dla tej społeczności. Sytuacja ta skłoniła do refleksji naszego czytelnika Arka, który napisał list do redakcji. Czy rzeczywiście problem istnieje i czy w Trójmieście społeczność LGBTQ+ stoi przed trudnym wyzwaniem i nie ma się gdzie bawić?




"Wzięli zamknęli mi klub"



Czy uważasz, że w Trójmieście brakuje imprezowych miejsc dla społeczności LGBTQ ?

Niedawno przeczytałem na portalu Trojmiasto.pl, że klub HAH w Sopocie został zamknięty na czas nieokreślony, jednak zapowiedziano jego powrót. Reakcja była moim zdaniem zabawna i opiszę ją tytułem piosenki Kwiatu Jabłoni "Wzięli zamknęli mi klub". Oczywiście, tak się zdarza. Szczególnie że ostatnimi czasy miejsce faktycznie wymagało remontu.

Jak pisał portal: "Lokal musi poszukać dla siebie nowej przestrzeni, bo w budynku, w którym się do niedawna mieścił, szykuje się większy remont, a jego rezultatem będzie nowa restauracja oraz lokale usługowe".

Mimo to bardzo lubiliśmy się tam ze znajomymi pobawić, bo była tam bardzo dobra muzyka, a imprezy trwały do rana. W dodatku było to miejsce otwarte dla każdego. Wśród bliskich znajomych mam zarówno osoby hetero, homo i bi - każdy czuł się tam dobrze i bezpiecznie.


Impreza w pianie 2023 r. w klubie HAH:

W tym miejscu nikt nie zwracał uwagi na to, kim jesteś - bo byłeś zwyczajnie człowiekiem. Jak ktoś naruszał twoją granicę, to zawsze po komunikacie "sorry, nie jestem zainteresowany" czy "mam kogoś" to ta osoba dawała sobie spokój, a często nawet przepraszała za zaloty.

Demontaż klubu HAH w Sopocie:


W Trójmieście już nie ma miejsc przyjaznych?



Imprezowiczem nie jestem, ale - jak chyba każdy - czasami lubię się pobawić. Niedawno wybraliśmy się ze znajomymi na koncert do Gdańska. Po kilku piwach stwierdziliśmy, że może pójdziemy potańczyć. Pamiętaliśmy, że niedaleko jest HAH w Gdańsku - kuzyn sopockiego miejsca, do którego nie było nam nigdy po drodze, bo jednak jako "starzy" mieszkańcy Trójmiasta na imprezy najczęściej wybieraliśmy Sopot.


Ku naszemu zaskoczeniu lokal był zamknięty. Później dowiedzieliśmy się o odwołaniu i przeniesieniu na inny termin planowanego wydarzenia z występem drag queen Alexis Saint Pete. Według Google klub jest tymczasowo zamknięty, ale jego media społecznościowe nadal funkcjonują. Ma wrócić po przerwie. Ostatnie imprezy odbyły się tam pod koniec stycznia.

Zaczęliśmy w swoim gronie debatować, czy w Trójmieście istnieje jeszcze jakiekolwiek miejsce, w którym osoby ze społeczności LGBTQ+ mogą czuć się całkowicie swobodnie. Po krótkich rozmowach doszliśmy do wniosku, że brakuje takiego punktu.

Jakim cudem w Trójmieście pojawiła się taka sytuacja, by zabrakło miejsc wyraźnie queerowych? Jest to o tyle zaskakujące, że jeszcze kilka lat temu było takich lokali więcej.


Czy brakuje miejsc dla osób queer? (zdj: Impreza After VIII Trójmiejskiego Marszu Równości) Czy brakuje miejsc dla osób queer? (zdj: Impreza After VIII Trójmiejskiego Marszu Równości)

Czy już nie potrzeba klubów queer?



Czyżby było to dowodem na to, że społeczeństwo stało się na tyle "zintegrowane", że specjalne miejsca dla LGBTQ+ nie są już potrzebne? Czy też możemy stać w obliczu subtelniejszej formy marginalizacji, gdzie brak takich miejsc wynika nie z postępu, ale z niedostatecznego zapotrzebowania i zwyczajnie podejścia, że ten biznes nie jest rentowny w Trójmieście?

Moim zdaniem kluby lub nawet bary przyjazne LGBTQ+ pełnią ważną funkcję społeczną, oferując bezpieczną przestrzeń, w której można bez problemów tańczyć, z kim się chce, i nie bać się o ewentualne przejawy homofobii. Dlatego zanik takich przestrzeni może odbierany być jako krok wstecz. Jest to jednak prawda, że temat orientacji spowszedniał i coraz rzadziej można spotkać się z niemiłymi sytuacjami na mieście. Nie oznacza to, że strach nie pozostał.

Dr Misio w Gdyni nakręcił wymowny teledysk o Polakach Dr Misio w Gdyni nakręcił wymowny teledysk o Polakach
W dodatku zauważyłem, że coraz częściej zwykłe kluby stają się ogólnodostępnymi miejscami, co potencjalnie świadczy o wzroście tolerancji wśród ludzi. I może zmierzamy ku bardziej inkluzywnej społeczności, w której konieczność istnienia oddzielnych miejsc staje się mniej istotna. Jednak nie można zaprzeczyć, że specjalne przestrzenie pełnią również rolę ostoi, gdzie nie trzeba się stresować, czy ktoś tańczy z partnerem, czy partnerką, a w dodatku można nawet było kogoś poznać.

Takie punkty wciąż rozwijają się w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu. Więc co się dzieje w Trójmieście? W końcu jesteśmy miastem turystycznym, do którego również zjeżdżają przyjezdni innych orientacji, którzy chcą się pobawić.
Arek

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (265)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (1 opinia)

(1 opinia)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Dokończ przysłowie: Której but na progu stanie...