Wiadomości

stat

Gigantyczna makieta kolejowa w Galerii Metropolia we Wrzeszczu

Zobacz, jak wyglądała ubiegłoroczna makieta kolejowa, ustawiona w Galerii Metropolia

Pociągi osobowe i towarowe mknące przez osiedla, lasy czy pola, a wszystko wykonane z najdrobniejszymi szczegółami w skali 1:87. W sobotę i niedzielę, na poziomie +2 Galerii Metropolia przy ul. Kilińskiego 4 we Wrzeszczu, będzie można zobaczyć ogromną makietę kolejową. Wstęp bezpłatny.Czy w okresie dorastania zbierałe(a)ś "kolejki"?

tak i kontynuuję tę pasję do dziś 19%
tak, ale pozbyłe(a)m się już mojej kolekcji 37%
nie, to moje niespełnione marzenie 26%
nie, nigdy nie byłe(a)m tym zainteresowany(a) 18%
zakończona Łącznie głosów: 550
Blisko dwa lata temu, w 2018 roku, klub modelarzy kolejowych Nostalgia za parą nawiązał współpracę z Galerią Matropolia. Członkowie klubu otrzymali wówczas pomieszczenie na modelarnię, w której spotykają się i pracują nad tworzeniem makiet.

Efekty realizacji ich pasji będzie można niebawem zobaczyć na własne oczy. Mowa o kolejnej edycji Wystawy makiet kolejowych, organizowanej cyklicznie w przestrzeni wspomnianego centrum handlowego. Wiosenna odsłona imprezy odbędzie się w ten weekend - w sobotę 29 lutego i niedzielę 1 marca w godz. 10-14 i 15:30-19. Jak zawsze, wstęp będzie bezpłatny.

Makieta została wykonana w skali 1:87, zwanej potocznie "H0". Zapewne niemałym zaskoczeniem będzie fakt, że rzeczywistość została na niej odtworzona nie tylko w zminiaturyzowanych pociągach, szlakach kolejowych oraz ich otoczeniu. Kursujące po makiecie składy poruszają się bowiem według specjalnego rozkładu jazdy.

- Chcemy pokazać, że prowadzenie pociągu po makiecie może być ciekawsze od gry komputerowej. W ruchu na makiecie obowiązują bowiem zasady jak na prawdziwej kolei. Każda stacja obsadzona jest przez dyżurnego ruchu, który wyświetla sygnały na semaforach i kieruje pociągi na odpowiednie tory za pomocą pulpitu nastawczego. Z kolei maszyniści idą wzdłuż makiety razem z jadącym pociągiem i sterują lokomotywą za pomocą specjalnego manipulatora. Dzięki temu nie jest to zabawa w kolejkę na dywanie, gdzie pociąg jeździ bez sensu w kółko, a jazda po fragmencie szlaku kolejowego pomiędzy posterunkami ruchu - wyjaśnia Piotr Salecki, prezes klubu Nostalgia za parą.
W ruchu na makiecie w Galerii Metropolia obowiązują zasady jak na prawdziwej kolei.
W ruchu na makiecie w Galerii Metropolia obowiązują zasady jak na prawdziwej kolei. fot. Vladimir Sladek/123rf.com

Największa miniatura parowozowni w całym krajuNajbardziej imponującym elementem makiety jest parowozownia, wzorowana na autentycznym obiekcie, położonym w Ostrowie Wielkopolskim. Warto wspomnieć, że to największa makieta pojedynczego obiektu w skali 1:87 w całej Polsce.

- Wśród prezentowanych makiet wyróżniać się będzie makieta Parowozowni Ostrów Wielkopolski, wyposażona w halę wachlarzową i obrotnicę, a także urządzenia do obrządzania parowozów, czyli przygotowywania ich do służby na kolejowych szlakach. A więc kanały rewizyjne, żurawie wodne, dźwigi i zasobniki do nawęglania parowozów i wiele innych urządzeń. Parowozy i parowozownie bezpowrotnie odchodzą w przeszłość, dlatego tak ważne jest zachowanie tej przeszłości i jej odtwarzanie przez modelarzy kolejowych - wylicza Salecki.

Możliwość poprowadzenia pociągu na makiecieOrganizatorzy wystawy proszą zwiedzających jedynie o dostosowanie się do następujących wskazań: niedotykanie makiet i taboru, niewchodzenie za barierki oraz fotografowanie i filmowanie "z boku", tzn. bez unoszenia aparatów i kamer nad makietą. Po zakończeniu wystawy, makieta nie zostanie rozłożona na części, ale pozostanie w Galerii Metropolia jeszcze przez następny tydzień.

- Po zakończeniu wystawy nie chowamy makiety, a w dniach 2-8 marca organizujemy Szkołę Maszynistów, w ramach której każdy chętny, po wcześniejszej rejestracji i umówieniu się na konkretny dzień i godzinę będzie mógł jeździć pociągiem członków klubu po makiecie. Atrakcja będzie dostępna za dodatkową opłatą. Aby się zarejestrować, należy wysłać maila na adres piotr@nostalgiazapara.pl lub zatelefonować pod numer 501 647 139 - zachęca nasz rozmówca.

Opinie (55) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

17

kwietnia

Maleńczuk + Rhythm Section Gdańsk, Stary Maneż

Kultura

Nowe spektakle dostępne online, nie tylko z Trójmiasta
Spektakle online nie tylko z Trójmiasta
Miniserial Teatru Miniatura o pandemii. Papety opisują rzeczywistość
Miniserial Teatru Miniatura o pandemii

Kulinaria

Gdynia: produkty z hali z dostawą do domu
Gdynia: produkty z hali dowożą do domów
Firmy cateringowe zmieniają ofertę
Firmy cateringowe zmieniają ofertę

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    W 2004 roku do gdańskiego ZOO dołączyły: