Wiadomości

stat

Goryl z Kongo w galerii sztuki

Zobacz, jak goryl Ebo tworzy muzykę na swoim samplerze.


W galeriach sztuki można już było oglądać pisuar, obieranie ziemniaków, genitalia na krzyżu, ale małpy i to takiej, która tworzy muzykę i maluje obrazy, nie widział chyba jeszcze nikt. Najwyższy czas to zmienić. Małpa przyjechała z Kongo i w niedzielę, 12 lutego, zaprezentuje swoje talenty w Galerii Gablotka na terenie gdańskiej stoczni.Pod pseudonimem ∑B❍L▲ ▲P∑ (Ebola Ape) ukrywa się goryl o imieniu Ebo, a do gdańskiej Galerii Gablotka zobacz na mapie Gdańska w dawnym budynku dyrekcji stoczni trafił w dość nietypowy sposób.

- Kręcił się po wystawie Iwony Zając i zostawił nam na pamiątkę swoją płytę, która okazała się bardzo dobra. Nadal nie wiemy kim jest, ale postanowiliśmy go zaprosić - tłumaczy Maciek Salamon, dyrektor artystyczny Galerii Gablotka.

Czy zwierzęta powinny zajmować się twórczością artystyczną?

tak, wydają dużo dziwnych dźwięków, więc powinny to twórczo wykorzystać 50%
tak, ale tylko pod kontrolą człowieka, żeby nie wynikło z tego nic nieporządanego 5%
nie, niech wracają do swojego naturalnego środowiska albo siedzą w ZOO 45%
zakończona Łącznie głosów: 84
To dowód na to, że Gablotka czasem jest w stanie odejść od swojej głównej zasady "Chwała nam i naszym kolegom" i zaprosić do swoich wnętrz artystów nieznanych. Udało nam się porozmawiać z Ebo jeszcze przed niedzielną wystawą i dowiedzieć się, jak znalazł się w Trójmieście.

- Pochodzę z lasów tropikalnych po zachodniej stronie rzeki Kongo - tłumaczy. - W mojej ojczyźnie na takich osobników jak ja poluje się, a w waszych "rozwiniętych" krajach kupuje i trzyma w klatkach lub laboratoriach. Nie ma tu znaczenia fakt, ze 98 proc. mojego DNA jest identyczne z DNA człowieka.

Ebo został schwytany i przetransportowany do Polski. Miał trafić do oliwskiego ZOO, ale służby sanitarne podejrzewały go o nosicielstwo wirusa ebola, przez co trafił do ściśle tajnego laboratorium Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni.

Na swoje szczęście uciekł z niewoli i zamieszkał w opuszczonej nadmorskiej willi w Sopocie. Co nie znaczy, że wciąż nie jest poszukiwany. Dlatego nie chce zdradzać, gdzie się znajduje. W bezpiecznym miejscu nie spoczął na laurach, wprost przeciwnie - zajmuje się muzyką, tworzy teledyski i obiekty plastyczne. Nawiązuje do popularnej ostatnio stylistyki witch house (połączeniem takich gatunków jak shoegaze, house i industrial), dubu, jungle czy dubstepu.

Jednak życie w muzycznym światku dla Ebo wcale nie jest takie łatwe.

- Nie każdy chce rozmawiać z gorylem - tłumaczy. - Wytwórnie muzyczne, artyści, właściciele klubów woleliby kontaktować się w ważnych sprawach z kimś, kto posiada nazwisko, adres, telefon i, proszę wybaczyć, jest łysy oraz ma trochę mniejsze zęby. Nie wspomnę już o odprawach na lotniskach - to jest dopiero "kongo".

Na szczęście dzięki wsparciu przyjaciół udaje mu się realizować marzenia o karierze w biznesie, który - jak przyznaje i ciężko się z nim nie zgodzić - jest zdominowany przez ludzi. Problemem jest też zimny klimat w Europie Środkowej, który nie jest bez znaczenie dla jego twórczości: - Chciałbym, aby moja muzyka była dla duszy tym, czym dla ciała jest ciepła potrawa przyprawiona imbirem i curry.

Twórczość goryla Ebo będzie można zobaczyć w niedzielę, 12 lutego, w Galerii Gablotka na terenie Stoczni Gdańskiej. Zaprezentuje on tam kolekcję ręcznie wykonanych płyt kompaktowych, zdobionych etnicznymi kolażami oraz obiekt zatytułowany "Fresh Import". Odbędzie się także przegląd jego dorobku muzycznego - goryl będzie na żywo remiksował swoje kompozycje (można ich posłuchać także na jego stronie). Wernisaż rozpocznie się o godz. 19. Wstęp jest bezpłatny.

Opinie (30) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

01

czerwca

Kino Samochodowe - Gdynia Gdynia, Gdynia Arena

05

czerwca

Kino samochodowe - Kino Kul... Gdańsk, Stadion Energa Gdańsk

14

czerwca

Targi PupiLove Gdańsk, Galeria Metropolia

Kultura

Trójmiejski street art w pigułce - najważniejsi twórcy i ich dzieła
Trójmiejski street art w pigułce

Kulinaria

Kawa w domu jak z kawiarni. Dobre ekspresy do kawy
Kawa w domu: dobre ekspresy do kawy
Otwarte tarasy na galeriach handlowych w Trójmieście
Otwarte tarasy na galeriach handlowych

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Podczas jubileuszowej X edycji festiwalu w Sopocie, piosenkarz Robert Charlebois wręczył dyrygentowi Henrykowi Debichowi: